Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty Kredytyowe

Nadpłata na karcie kredytowej – co oznacza dla jej posiadacza?

Karta kredytowa umożliwia korzystanie z limitu przyznanego przez bank. Spłata zadłużenia w terminie określonym umową, daje możliwość pożyczenia pieniędzy bez odsetek. Co się stanie jeśli wpłacimy więcej, niż wynosi nasz dług? Sprawdzamy co nadpłata na karcie kredytowej oznacza dla jej posiadacza.

Choć karty kredytowa to jeden z bardziej wygodnych produktów kredytowych, to liczba tych plastików w Polsce spada. Według danych portalu Cashless na koniec marca 2023 r. w portfelach klientów indywidualnych największych polskich banków było prawie 4,7 mln sztuk aktywnych kart kredytowych. Liderem wśród podmiotów obsługujących karty kredytowe jest bank PKO BP z liczbą 921.000 aktywnych kart. Drugie miejsce przypadło BNP Paribas, który obsługiwał 674.300 sztuk kart kredytowych klientów indywidualnych. Trzecie miejsce zajął Santander Bank z liczbą 655.000 sztuk kart kredytowych.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa pozwala na korzystanie z przyznanego limitu przez cały okres trwania umowy – zwykle co najmniej rok. Zaletą tego rozwiązania jest okres bezodsetkowy (tzw. grace period), który w przypadku dotrzymania terminu spłaty zadłużenia, daje możliwość korzystania z pożyczonych pieniędzy praktycznie bez kosztów.

Karta kredytowa, podobnie jak debetowa, jest kartą płatniczą, która pozwala na realizację transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Podstawową różnicą między nimi, jest własność środków na niej dostępnych. Jeśli płacisz kartą debetową, korzystasz z własnych pieniędzy, które zgromadziłeś na rachunku bankowym np. z tytułu wynagrodzenia za pracę.

Korzystając z karty kredytowej pożyczasz pieniądze czyli zaciągasz dług, który trzeba spłacić.

Jak jest rozliczana karta kredytowa?

Dla posiadaczy karty kredytowej ważne są dwa terminy:
okres rozliczeniowy – trwa od 28 do 31 dni (czyli odpowiada liczbie dni miesiąca. To czas, w którym można korzystać z dostępnego limitu. Po upływie tego okresu otrzymasz od banku zestawienie wydatków z określeniem terminu i kwoty do spłaty.
okres spłaty zadłużenia – w zależności od oferty banku trwa od 20 do 30 dni. Jest to czas, w którym wykorzystane środki z dostępnego limitu powinny być spłacone – w takim przypadku bank nie naliczy odsetek za wykorzystany limit.

Warto wiedzieć, że okres bezodsetkowy to mechanizm dostępny przy produktach bankowych. W przypadku pieniędzy dostępnych w ramach kart kredytowych oferowanych przez pozabankowe firmy pożyczkowe, najczęściej trzeba będzie zapłacić odsetki od pożyczonych środków bez względu na termin spłaty zadłużenia.

Na czym polega nadpłata na karcie kredytowej?

Nadpłata na karcie kredytowej polega na zaksięgowaniu na rachunku przypisanym do karty, kwoty przewyższającej zadłużenie. Nadpłatę można zrobić przez pomyłkę lub celowo np. dla spłaty przyszłych zobowiązań.

Przykład:
Zadłużenie posiadacza karty kredytowej wynosi 2.000 zł. Kwota wpłacona celem spłaty długu to 2.200 zł. Nadpłata w tym przypadku wynosi 200 zł.

To, co stanie się z nadpłaconą kwotą zależy od warunków określonych w umowie o kartę kredytową.

Jak banki podchodzą do nadpłaty na karcie kredytowej?

Podejście do nadpłaty na karcie kredytowej jest zróżnicowane i zależy od polityki prowadzonej przez bank lub inny podmiot, który obsługuje kartę. Niektóre z nich zwracają nadpłatę na konto, z którego zrobiony był przelew, inne pozwalają korzystać ze środków dowolnie. Trzeba jednak uważać, bo w przypadku niektórych ofert obsługa nadpłaty na karcie kredytowej może generować dodatkowe koszty.

Nadpłata na karcie kredytowej w Banku Citi Handlowy

Nadpłata na karcie kredytowej może być kosztowna. Bank naliczy miesięczną opłatę z tytułu obsługi nadpłaty na karcie kredytowej w kwocie 20 zł, jeśli w cyklu rozliczeniowym wystąpi saldo dodatnie równe lub wyższe 200 zł.

Nadpłata na karcie kredytowej Revolut

Każdorazowa nadpłata na karcie kredytowej, bez względu na kwotę, zostanie automatycznie zwrócona na konto klienta. Przelew nastąpi wraz z końcem dnia, w którym pojawiła się nadpłata. Revolut za dokonanie takiej transakcji nie pobiera dodatkowych opłat.

Nadpłata na karcie kredytowej banku PKO BP

Nadpłata na karcie kredytowej zwiększy saldo środków dostępnych dla klienta. Pieniądze z nadpłaty mogą być wykorzystane na cele konsumpcyjne. Korzystanie przez klienta z nadpłaty nie podlega oprocentowaniu.

Nadpłata na karcie kredytowej banku BNP Paribas

W przypadku nadpłaty klient ma dwa rozwiązania. Może zwrócić się do banku o zwrot nadpłaty. W takim przypadku bank zwraca nadpłaconą kwotę na konto bankowe wskazane przez posiadacza karty, o ile wszystkie wierzytelności, które mu przysługiwały zostały spłacone. W razie istnienia zadłużenia, nadpłacone środki zostaną zaliczone na poczet długu. W przypadku braku dyspozycji zwrotu nadpłaty, środki będą przechowywane na nieoprocentowanym koncie, do czasu powstania przyszłych zobowiązań posiadacza karty wobec banku, a następnie będą zaliczone na poczet spłaty tych zobowiązań.

Nadpłata na karcie kredytowej w Banku ING

Zgodnie z Ogólnymi warunkami wydawania i użytkowania kart kredytowych ING Banku Śląskiego S.A. kwota wpłaty na rachunek karty kredytowej nie powinna spowodować nadpłaty ponad przyznany limit. Ewentualne nadpłacone środki będą mogły zostać wykorzystane w kolejnych cyklach rozliczeniowych zgodnie z funkcjonalnością karty.

Podsumowanie

Karta kredytowa to narzędzie, które służy pożyczaniu pieniędzy a nie ich gromadzeniu. Dlatego praktycznie w każdym przypadku nadpłata na karcie kredytowej nie jest pożądana przez bank. Dla pewnych rozliczeń powstałego zadłużenia, najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie automatycznej spłaty karty. Zawsze też lepiej sprawdzić czy w związku z powstaniem nadpłaty na karcie kredytowej nie zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami.

Źródła:

 • https://www.cashless.pl/13777-liczba-kart-kredytowych-klienci-indywidualni-1-kw-2023

Warto wiedzieć

 1. Sposób rozliczenia nadpłaty na karcie kredytowej zależy od zasad określonych przez bank lub inny podmiot, który wydał kartę.
 2. Obsługa nadpłaty powstałej na karcie kredytowej, może też generować dodatkowe koszty, dlatego lepiej sprawdzić pełną tabelę opłat i prowizji, które mogą być naliczone z tytułu korzystania z karty kredytowej.
 3. Efektem nadpłaty na karcie kredytowej mogą być dodatkowe koszty, zwrot środków na konto lub możliwość zaliczenia nadpłaty na spłatę przyszłego zadłużenia.
 4. Karta kredytowa służy do pożyczania pieniędzy, a nie ich gromadzenia, zatem nadpłata na karcie kredytowej to dla banków stan niepożądany.
 5. Sposobem na uniknięcie nadpłaty na karcie kredytowej może być korzystanie z usługi automatycznej spłaty karty.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można zrobić nadpłatę na karcie kredytowej?

  Tak. Najczęściej przez pomyłkę. Nadpłata polega na przelaniu na rachunek karty kredytowej kwotę większą niż wynosi zadłużenie.

 2. Czy warto zrobić nadpłatę na karcie kredytowej?

  Nie. Karta kredytowa służy do pożyczania pieniędzy, a nie ich gromadzenia, dlatego z punktu widzenia banku taka sytuacja nie jest pożądana. Zrobienie nadpłaty na karcie kredytowej zwykle będzie wiązać się ze zwrotem nadpłaconej kwoty na konto, z którego wyszedł przelew, ale może również może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

 3. Jak zrobić nadpłatę na karcie kredytowej?

  Wpłacić na konto karty większą kwotę, niż wynosi aktualne zadłużenie.

 4. Czy nadpłata na karcie kredytowej zwiększa limit karty?

  Nie. Limit na karcie kredytowej wynika z umowy i zrobienie nadpłaty nie wpłynie na jego wysokość. Nadpłacona kwota może zostać zwrócona nadawcy lub zaliczona na spłatę przyszłego zadłużenia.

 5. Jak zapobiec nadpłaceniu karty kredytowej?

  Najprostszym rozwiązaniem będzie korzystanie z usługi automatycznej spłaty karty. Trzeba tylko pamiętać, że taka opcja zadziała prawidłowo, jeśli na rachunku będzie odpowiednia kwota środków.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
2 lat temu

czy komornik może zająć nadpłatę na karcie kredytowej ?