Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

PKO BP przelewy – sesje Elixir przychodzące i wychodzące

Posiadasz konto w PKO BP i chcesz wiedzieć czy Twój przelew dotrze do odbiorcy tego samego dnia? A może czekasz na wpływ z innego banku i ważna jest godzina zasilenia Twojego rachunku? Sprawdź, w jakich godzinach księgowane są przelewy w PKO BP i czy można przyspieszyć przekazanie pieniędzy na konto odbiorcy.

Standardowe przelewy w złotych polskich realizowane są w dni robocze w określonych godzinach. Mowa tu o tzw. sesjach wychodzących i przychodzących, w ramach których pieniądze przekazywane są pomiędzy bankami. Sprawę komplikuje fakt, że sesje i godziny księgowania przelewów różnią się w poszczególnych bankach. Z naszego poradnika dowiesz się jak realizowane są przelewy w PKO BP i co zrobić, aby przesłać pieniądze szybciej.

Czym są sesje PKO BP?

Jeżeli zlecasz zewnętrzny przelew krajowy w złotych polskich ze swojego konta w PKO BP i chcesz wiedzieć, kiedy pieniądze z rachunku „opuszczą” Twój bank to powinny zainteresować Cię tzw. sesje wychodzące Elixir. To konkretne godziny, w których bank księguje przygotowane przez swoich klientów przelewy. Następnie są one przetwarzane w międzybankowym systemie rozliczeniowym, aby ostatecznie trafić na wskazany numer konta odbiorcy.

Jeśli z kolei jesteś beneficjentem przelewu, oczekującym na wpływ pieniędzy na konto w banku PKO BP, to godzina zaksięgowania środków na rachunku określona jest przez tzw. sesje przychodzące Elixir. Żeby jednak określić moment zasilenia swojego rachunku trzeba wiedzieć, o której godzinie został zlecony przelew i na tej podstawie dopasować go do konkretnej sesji wychodzącej w banku nadawcy. Wiedza ta pozwala lepiej zarządzać osobistym budżetem oraz terminowo rozliczać się np. z dostawcą energii.

Ile jest sesji Elixir?

Standardowe przelewy zewnętrzne w złotych polskich realizowane są w konkretnych godzinach w ramach sesji wychodzących i przychodzących. Każdego dnia roboczego odbywają się po trzy sesje wychodzące i przychodzące. Pieniądze nie są przekazywane pomiędzy bankami w weekendy i święta. Jeśli zlecenia trafi do systemu w dzień wolny od pracy, to księgowanie będzie mieć miejsce w najbliższy dzień roboczy.

Możliwa jest sytuacja, w której przelew „opuści” Twój bank w ramach ostatniej sesji wychodzącej w piątek lub zaraz przed dniem wolnym od pracy. Wtedy księgowanie środków na rachunku odbiorcy nastąpi dopiero w pierwszy dzień roboczy. Tłumaczy to, dlaczego przelewy zlecone w piątek po południu często trafiają na wskazane konto dopiero w poniedziałek. Jeśli czas jest priorytetem możesz skorzystać z przelewu ekspresowego, który opiszemy dokładniej w dalszej części tekstu.

Liczba sesji Elixir w dniu roboczym
Sesje wychodząceSesje przychodzące
Sesja ISesja I
Sesja IISesja II
Sesja IIISesja III

Odpowiadając na zadane pytanie – każdego dnia banki realizują standardowe przelewy zewnętrzne w złotych polskich w ramach 6 sesji, na które składają się 3 sesje wychodzące i 3 sesje przychodzące.

W jakich godzinach są księgowane przelewy w PKO BP?

Przelewy krajowe w złotych zlecanie pomiędzy działającymi w Polsce bankami realizowane są w systemie Elixir. Został on stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR). Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w poradniku: Sesje ELIXIR – czym są i jak działają?

W banku PKO BP przelewy wychodzące zlecane na rachunki w innych bankach realizowane są w ramach 3 sesji. Tak samo przelewy przychodzące, które księgowane są na Twoim koncie w każdy dzień roboczy o trzech konkretnych porach.

Zgodnie z danymi dostępnymi na stronie internetowej KIR rozliczenia dokonywane od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Godziny sesji rozliczeń oraz ich etapy prezentuje poniższa tabela:

Harmonogram sesji Elixir
EtapSesja nr 1Sesja nr 2Sesja nr 3
Otwarcie wejścia16:00
(dzień poprzedni)
9:30
(dzień rozliczeniowy)
13:30
(dzień rozliczeniowy)
Zamknięcie wejścia9:3013:3016:00
Przetwarzanie, rozliczenie9:30  – 10:3013:30 – 14:3016:00 – 17:00
Rozrachunek10:30  – 11:0014:30 – 15:0017:00  – 17:30
Wyjścieod 11:00od 15:00od 17:30
Raportypo 11:00po 15:00po 17:30

24 grudnia oraz w ostatnim dniu roboczym w roku odbywa się tylko 1. i 2. sesja rozliczeniowa Elixir.

Godziny księgowania przelewów w banku PKO BP są ściśle powiązane z godzinami sesji w systemie Elixir. I tak sesje wychodzące w banku PKO BP odbywają się wcześniej niż sesje rozliczeniowe Elixir, a sesje przychodzące później. Szczegółowe godziny księgowania przelewów w banku PKO BP prezentują się następująco (stan na 16.06.2023 r.):

Godziny sesji Elixir w PKO BP
Sesje wychodzące ElixirSesje przychodzące Elixir
8:00 - I sesja Elixir11:30 - I sesja Elixir
11:45 - II sesja Elixir15:10 - II sesja Elixir
14:30 - III sesja Elixir17:30 - III sesja Elixir

Przykładowo, jeśli Twój pracodawca ma konto w Alior Banku i zleci przelew wynagrodzenia w poniedziałek o godzinie 9:00, to zgodnie z sesjami rozliczeniowymi, przelew „wyjdzie” z jego banku podczas sesji o godzinie 12:20. W efekcie środki powinny wpłynąć na Twoje konto w PKO BP w ten sam dzień w trakcie drugiej sesji przychodzącej o godzinie 15:10.

Zlecając przelew z konta w PKO BP na rachunek w innym banku po godzinie 14:30 bez wskazania przyszłej daty realizacji, Twoje konto zostanie automatycznie obciążone z datą złożenia zlecenia, a transakcja zostanie zrealizowana w kolejnym dniu roboczym.

Zgodnie z sesjami Elixir rozliczane są również krajowe przelewy zewnętrzne do ZUS i US. Pamiętaj, że inne zasady dotyczą:

 • Przelewów krajowych wewnętrznych między kontami własnymi lub na inne konto w ramach PKO BP (w tym Inteligo) – są one realizowane natychmiast nawet w dni wolne od pracy.
 • Przelewów natychmiastowych – jak sama nazwa wskazuje są one realizowane natychmiast nawet w weekendy i święta. Rozwiązanie to opisujemy szczegółowo w poradniku: Ile kosztuje przelew natychmiastowy i jak go wykonać?
 • Przelewów na telefon w aplikacji mobilnej IKO – są one realizowane natychmiast nawet w dni wolne od pracy.
 • Przelewów zagranicznych – obowiązują tu inne godziny księgowania przelewów.

Jak księgowany jest przelew zagraniczny w PKO BP?

Sesje Elixir związane są ze standardowymi przelewami w złotych przekazywanych pomiędzy krajowymi bankami. Przelewy zagraniczne lub przelewy walutowe mogą być przekazywane na rachunek odbiorcy w banku krajowym lub zagranicznych. Z uwagi na sankcje nie wykonasz w PKO Banku Polskim płatności we wszystkich walutach do wybranych banków rosyjskich i białoruskich.

Zlecając przelew zagraniczny lub przelew walutowy w PKO BP możesz wybrać następujące waluty:

 • EUR w ramach przelewu SEPA do banku krajowego lub banku zagranicznego w UE oraz działającego na terytorium Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu.
 • AUD, BGN, CAD, CHF, CNY, CZK, DKK, GBP, HKD, HUF, JPY, NOK, NZD, RON, SEK, SGD, TRY, USD i ZAR – dotyczy przelewów do banku krajowego lub banku zagranicznego.
 • PLN do banku zagranicznego – w sytuacji, kiedy bank odbiorcy rozlicza się w tej walucie.

Zlecając przelew SEPA w EUR trzeba znać dane odbiorcy i numer konta zgodny z IBAN. Pieniądze trafią na konto beneficjenta nie później niż następnego dnia roboczego. Odbiorca otrzyma pełną kwotę, ponieważ żaden bank pośredniczący nie pobierze opłaty za przekazanie środków. Zlecając przelew SEPA w trybie pilnym jest szansa, że środki trafią na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Zlecając przelew zagraniczny inny niż SEPA w EUR, USD, GBP należy podać m.in. dane odbiorcy, numer rachunku zgodny z IBAN lub z innym standardem oraz tytuł przelewu. Jeśli zlecisz przelew zagraniczny w PKO Banku Polskim w trybie standardowym, to odbiorca otrzyma środki w drugim dniu roboczym (D+2) po realizacji dyspozycji, ale pod warunkiem, że zrobisz to do godziny 23:59 danego dnia.

Przelew zagraniczny inny niż SEPA w PKO Banku Polskim można wysłać również w trybie pilnym. W takim wariancie pieniądze trafią do odbiorcy w dniu bieżącym, o ile zlecisz przelew do godziny 14:15. W przeciwnym wypadku czas realizacji wydłuży się o jeden dzień roboczy.

Podczas zlecania przelewu zagranicznego w PKO Banku Polskim zwróć uwagę, w jaki sposób dzielone są opłaty za taką operację. Dzięki temu unikniesz niespodziewanego obciążenia konta z tytułu realizacji przelewu zagranicznego. Możliwy jest następujący podział opłat:

 • Opłata dzielona (SHA) – pokrywasz opłaty w PKO BP, a beneficjent przelewu koszty banków pośredniczących.
 • Opłata obciąża tylko nadawcę (OUR) – pokrywasz zarówno opłaty w PKO BP, jak i w bankach pośredniczących.
 • Opłata obciąża tylko odbiorcę (BEN) – odbiorca pokrywa wszystkie koszty przelewu.

Ile kosztują przelewy w PKO BP?

Opłata za przelew w banku PKO BP zależy od m.in. jego rodzaju, trybu (standardowy, pilny), waluty czy posiadanego konta. Potencjalne obciążenia za wybrane rodzaje przelewów prezentujemy w poniższej tabeli (zestawienie z dnia 19.06.2023 r. przygotowane na podstawie tabeli opłat o prowizji dla rachunku PKO Konto za Zero):

Opłaty za wybrane przelewy w PKO Banku Polskim
Typ przelewu
Serwis internetowy iPKO / Aplikacja mobilna IKO
Placówka / Infolinia
Wewnętrzny albo standardowy
0,00 zł
10,00 zł
Przelew natychmiastowy
4,99 zł
11,99 zł
Przelew na telefon BLIK
0,00 zł
x
Przelew SEPA do banków zagranicznych (standard)
0,00 zł
10,00 zł
Przelew SEPA do banków zagranicznych (pilny)
25,00 zł
50,00 zł
Przelew do banków zagranicznych inny niż SEPA (standard)
25,00 zł
50,00 zł
Przelew do banków zagranicznych inny niż SEPA (pilny)
105,00 zł
130,00 zł

Rzut oka na opłaty za przelewy PKO BP prowadzi do wniosku, że odczuwalnie tańsze jest realizowanie operacji za pośrednictwem serwisu internetowego iPKO i aplikacji mobilnej IKO. Jeśli korzystasz z dostępów tego typu i realizujesz standardowe przelewy krajowe w złotych polskich, to zapłacisz jedynie za przelewy natychmiastowe (4,99 zł).

Przelewy zagraniczne to bardziej odczuwalne koszty. Pojedynczy transfer w PKO BP może wiązać się z opłatą na poziomie nawet 130 zł.  Dlatego zanim zlecisz standardowy przelew zagraniczny w EUR, porównaj jego koszt z przekazem SEPA. Jest szansa, że możesz zrealizować taką operację taniej i szybciej.

Czym różni się przelew Elixir od przelewu Express Elixir w PKO BP?

Przelewy natychmiastowe Express Elixir pozwalają przelewać pieniądze z banku do banku przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Nie ma tu zatem ograniczeń wynikających z godzin księgowań określonych przez standardowe sesje Elixir. Aby przelew natychmiastowy doszedł do skutku zarówno bank nadawcy, jak i bank odbiorcy musi uczestniczyć w systemie Express Elixir.

Tabelę dostępności tej usługi i listę banków uczestniczących w systemie znajdziesz na stronie internetowej KIR. Jeśli posiadasz konto w PKO BP, możesz wysyłać i odbierać przelewy natychmiastowe przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Dotyczy to również przelewów na numer telefonu. Jeśli bank odbiorcy należy do systemu Express Elixir to pieniądze przekazywane zostaną w kilka sekund.

Przelewy Express Elixir są zazwyczaj płatne, ale można znaleźć banki, które oferują je za darmo bez limitu lub w ramach miesięcznej puli. Możesz porównać propozycje banków korzystając z rankingu kont osobistych.

Jakie dane są potrzebne do przelewu w PKO BP?

Jeśli posiadasz konto w PKO BP to możesz zleć przelew na kilka sposobów – przez bankowość internetową iPKO, aplikację mobilną IKO, dzwoniąc na infolinię lub w oddziale banku. Bez względu na wybraną opcję prawidłowa realizacja przelewu krajowego w złotych wymaga podania następujących informacji:

 • numeru rachunku bankowego odbiorcy,
 • danych odbiorcy przelewu,
 • kwoty przelewu,
 • tytułu przelewu.

Zlecając przelew zagraniczny w PKO PB trzeba dodatkowo posiadać numer rachunku bankowego odbiorcy w formacie IBAN z oznaczeniem kraju, kod BIC lub numer rozliczeniowy banku odbiorcy oraz kod celu płatności, jeśli wymaga tego kraj, do którego wysyłasz przelew.

Realizując z konta w PKO BP przelew podatkowy wskaż:

 • numer swojego mikrorachunku podatkowego lub numer konta urzędu skarbowego,
 • swoje dane identyfikacyjne np. NIP, PESEL,
 • rodzaj formularza podatkowego,
 • okres dotyczący zobowiązania,
 • kwotę zobowiązania, datę przelewu.

Jeśli posiadasz aplikację mobilną IKO możesz również wykonać przelew na numer telefonu. Jest to możliwe pod warunkiem, że Twój numer i numer odbiorcy są zarejestrowane w usłudze BLIK. Dla wygody możesz wyrazić zgodę na oznaczenie przez bank swoich kontaktów. Dzięki temu od razu będziesz wiedzieć, kto przyjmuje przelewy na telefon.

 

Źródła:

 1. https://www.banki.kir.pl/elixir/system-elixir/
 2. https://www.pkobp.pl/oplaty-i-prowizje/
 3. https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

Warto wiedzieć

 • W PKO BP sesje przychodzące realizowane są w dni robocze w ramach 3 sesji o godzinach 11:30, 15:10 i 17:30. 
 • Sesje wychodzące PKO BP realizowane są w dni robocze podczas 3 sesji o godzinach 8:00, 11:45, 14:30. 
 • W przypadku PKO BP możliwa jest realizacja przelewów na numer telefonu. Rozwiązanie to dostępne jest dla posiadaczy aplikacji mobilnej IKO.  
 • Krajowe, standardowe przelewy bankowe w złotych realizowane są w ramach sesji Elixir. Jeśli chcesz wiedzieć, o której godzinie dojdzie przelew, sprawdź godziny sesji przychodzących i wychodzących w swoim banku i banku obiorcy.  
 • Bez przeszkód można otrzymywać przelewy z zagranicy na polskie konto PKO BP. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. O której godzinie są przelewy w banku PKO BP?

  Standardowe, krajowe przelewy w złotych polskich w PKO BP realizowane są w ramach 3 sesji wychodzących o godzinach 8:00, 11:45, 14:30 i 3 sesji przychodzących o godzinach 11:30, 15:10 i 17:30.

 2. Ile idzie przelew do PKO BP?

  To zależy m.in. od rodzaju przelewu i pory zlecenia. Standardowe przelewy krajowe w złotych realizowane są w ramach sesji Elixir. Oznacza to, że środki zostaną zaksięgowane na koncie w PKO BP tego samego dnia lub w kolejny dzień roboczy. Jeśli zostanie zlecony np. przelew natychmiastowy lub przelew na telefon, to pieniądze pojawią się na rachunku w ciągu kilku sekund.

 3. Czy można sprawdzić o której godzinie przyjdzie przelew?

  W przypadku standardowych przelewów krajowych w złotych można sprawdzić godziny sesji wychodzących w banku osoby zlecającej przelew i godziny sesji przychodzących w banku osoby oczekującej na pieniądze. Dzięki temu można określić, o której godzinie przyjdzie przelew.

 4. Kiedy dojdzie przelew z innego banku?

  Wszystko zależy od rodzaju przelewu. Jeśli mówimy o standardowych przelewach krajowych w złotych pieniądze zostaną zaksięgowane zgodnie z godzinami sesji międzybankowych. Przelew natychmiastowy lub przelew na telefon powinien wpłynąć na konto odbiorcy w kilka sekund. Na standardowy przelew zagraniczny można czekać 2 dni robocze po dniu przyjęcia zlecenia (D+2).

 5. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek?

  Standardowy przelew krajowy w złotych księgowany jest zgodnie z godzinami sesji Elixir. Jeśli zostanie zlecony w piątek rano to prawdopodobnie dotrze do odbiorcy tego samego dnia. Im późniejsza pora zlecenia przelewu, tym większe prawdopodobieństwo, że przelew trafi do beneficjenta dopiero w poniedziałek rano.

 6. Czy w soboty są przelewy PKO BP?

  W soboty można zlecać przelewy w PKO BP. Jeśli to standardowe przelewy ELixir to zostaną księgowane dopiero w najbliższy dzień roboczy. Kiedy czas przekazania pieniędzy jest ważny, można zlecić przelew natychmiastowy lub przelew na numer telefonu. Bank odbiorcy przelewu musi jednak przyjmować transfery tego typu.

 7. Kiedy stosowane są sesje Elixir w PKO BP?

  Sesje Elixir w PKO BP określają godziny, w których księgowane są standardowe przelewy krajowe w złotych. Dzięki temu można sprawdzić, jak długo przekazywane będą pieniądze pomiędzy bankami.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments