Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Revolut – ile idzie przelew? Jak określić czas trwania przelewu?

Masz konto Revolut i czekasz na przelew bankowy? A może chcesz przekazać środki i nie wiesz, kiedy odbiorca je otrzyma? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wyglądają sesje przelewów wychodzących i przychodzących w tej aplikacji.

Revolut czyli wszechstronna aplikacja, która daje szerokie możliwości zarządzania finansami. Oferuje m.in. rachunki bankowe, płatności kartą, pożyczki i transakcje związane z kryptowalutami. Pierwotnie fintech, a obecnie Revolut Bank UAB z licencją Europejskiego Banku Centralnego, którego działalność podlega regulacjom Banku Litwy.

Polscy klienci mogą korzystać z usług Revolut Bank UAB od 2020 r. O popularności tego rozwiązania świadczy liczba użytkowników aplikacji: w październiku 2023 r. Revolut zarejestrował w naszym kraju 3 mln klientów. Najwięcej posiadaczy konta w aplikacji mieszka w Warszawie (360 tys.), Krakowie (165 tys.) i Wrocławiu (152 tys.).

Jakie są rodzaje przelewów w Revolut?

Revolut realizuje zarówno przelewy przychodzące, jak i wychodzące. Oznacza to, że możesz przyjmować środki na swoje konto bankowe w Revolut, jak i robić z niego przelewy na rachunki innych osób lub instytucji.

Rodzaje przelewów w Revolut można podzielić na dwie grupy.

Pierwsza, w zależności od szybkości przekazania środków, obejmuje przelewy:

 • Elixir – to oficjalna nazwa tradycyjnego, zwykłego przelewu, obsługiwanego przez sesje przychodzące i wychodzące wg harmonogramu,
 • Express Elixir – czyli przelew ekspresowy – środki znajdują się na koncie odbiorcy w bardzo szybkim czasie od zatwierdzenia transakcji.

Drugą grupę stanowią przelewy międzynarodowe dzielące się na:

 • SEPA – przelewy w walucie euro pomiędzy rachunkami bankowymi w krajach Unii Europejskiej (innymi niż Polska), Islandii, Lichtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii,
 • SWIFT – przelewy w dowolnej walucie (Revolut obsługuje ponad 30 walut z różnych krajów świata) na dowolne zagraniczne konto.

Przykład

Karolina chce przez swój rachunek Revolut przesłać środki w euro na konto odbiorcy zlokalizowane w Norwegii. Może to zrobić przelewem SEPA lub SWIFT. Gdyby chciała przekazać korony norweskie, mogłaby to zrobić wyłącznie poprzez SWIFT.

Warto przy okazji dodać, że posiadacze konta Revolut, oprócz tradycyjnych przelewów, mogą przesyłać środki alternatywnymi metodami.

W aplikacji funkcjonuje system przelewów wewnętrznych, polegający na możliwości błyskawicznego przekazania pieniędzy między użytkownikami. Ponadto istnieje funkcja (dostępna tylko dla niektórych użytkowników), za pomocą której można przesyłać środki z konta bezpośrednio na rachunek karty płatniczej.

Od czego zależy czas realizacji przelewu w Revolut?

Czas pomiędzy zatwierdzeniem przelewu a wpłynięciem środków na konto odbiorcy zależy od:

 • rodzaju przelewu,
 • godziny i daty (czy przypada na dzień roboczy, sobotę lub dzień świąteczny) autoryzacji transakcji,
 • tego, w jakich godzinach odbywają się sesje przychodzące w banku odbiorcy.

Jakie są godziny przelewów przychodzących i wychodzących w Revolut?

Po wygaśnięciu w 2021 r. umowy z Danske Bank, czego skutkiem była utrata polskich numerów IBAN i konieczność przejścia na litewski  (co m.in. generowało dla klientów dodatkowe koszty z tytułu przelewów z banków polskich), Revolut obiecał znalezienie nowego partnera, który zapewni prowadzenie kont bankowych w złotówkach z polskim numerem IBAN.

Wybór padł na Aion Bank S.A., z którym Revolut nawiązał współpracę. Przelewy przychodzące w Revolut zależą zatem od sesji przychodzących w Aion Bank S.A.

Godziny sesji przychodzących:

 • 10:30,
 • 14:30,
 • 16:30.

Należy dodać, że klienci Revolut, którzy założyli tam konto przed kwietniem 2022 r., mogą jeszcze mieć rachunek w banku zarejestrowanym na Litwie. W ich przypadku sesje przelewów przychodzących są inne.

Jak sprawdzisz, czy masz konto Revolut polskie, czy litewskie? Zaloguj się do aplikacji i kliknij ikonę Dane konta. Zobaczysz tam m.in. swój numer rachunku, a pod nim nazwę banku prowadzącego Twój rachunek.

Z sesjami wychodzącymi w Revolut sprawa jest prostsza. Otóż fintech domyślnie zawsze realizuje przelew natychmiastowy zamiast tradycyjnego. Czyli, gdy zatwierdzasz transakcję, wychodzi ona w czasie rzeczywistym na konto odbiorcy. Dopiero w drugiej kolejności (gdy przelew błyskawiczny nie jest możliwy z jakiegoś powodu), Revolut przekaże środki w systemie Elixir.

Godziny sesji wychodzących:

 • 9:10,
 • 13:10,
 • 15:10.

Kiedy dojdzie przelew zlecony w Revolut?

Przelewy lokalne realizowane są jako przelewy błyskawiczne, tj. pojawiają się na koncie odbiorcy w bardzo krótkim czasie. Revolut w materiałach informacyjnych oświadcza, że rozliczenia trwają do 2 godzin, ale nasz redakcyjny test potwierdził, że środki znajdują się na rachunku adresata w mniej niż 10 minut od zatwierdzenia transakcji.

W sytuacji, kiedy przelew natychmiastowy nie jest możliwy (np. odbiorca ma konto w banku spółdzielczym, który nie należy do systemu Elixir Express), środki wysyłane są wg harmonogramu sesji wychodzących i księgowane na koncie adresata wg sesji przychodzących jego banku.

W praktyce pieniądze widoczne są na koncie zazwyczaj tego samego dnia, w którym zostały wysłane, lub kolejnego. Chyba że zlecenie wyszło w piątek po ostatniej sesji wychodzącej albo w weekend czy święto – wtedy zaksięgują się w poniedziałek lub najbliższy dzień roboczy.

Ile idzie przelew natychmiastowy w Revolut?

Przelewy natychmiastowe w Revolut nie są tak błyskawiczne, jak wykonywane przez tradycyjne banki. Fintech deklaruje, że realizuje je w ciągu 1-2 godzin od zlecenia. Jednak sprawdziliśmy to osobiście i pozytywnie się zaskoczyliśmy. Czas dotarcia przelewu z Revolut (zleconego w poniedziałkowe popołudnie) na rachunek w Millenium Bank S.A. wyniósł około 10 minut.

Szacując, kiedy pieniądze wysyłane przelewem ekspresowym z Revolut znajdą się u adresata, należy brać pod uwagę politykę banku odbiorcy. Otóż nie wszystkie polskie banki zrzeszone w systemie Express Elixir przyjmują natychmiastowe przelewy całą dobę 7 dni w tygodniu. Takim wyjątkiem jest np. Banko Pekao S.A., w którym pomiędzy godz. 03:00 a 03.30 w nocy następuje przerwa w odbieraniu płatności.

Ile idzie przelew międzynarodowy w Revolut?

Czas księgowania przelewów międzynarodowych w Revolut zależy od waluty i systemu, z którego skorzysta nadawca.

 • Wpłaty w euro nadane przelewem typu SEPA zaksięgują się w 1-2 dni, natomiast wpłaty SWIFT – do 5 dni roboczych.

Wyjątkiem są transakcje w GBP (funtach brytyjskich). Angielskie banki korzystają czasem z systemów transferu pieniędzy: Faster Payments (FPS), CHAPS i BACS (ten jest stosowany zazwyczaj przy przelewaniu wynagrodzenia). Wpłaty poprzez dwa pierwsze systemy wpływają w ciągu 1 dnia roboczego a przez BACS – w ciągu 2-3 dni.

Czy można przelać pieniądze z Revolut w weekend?

Środki z konta Revolut możesz przelać dowolnego dnia i o dowolnej godzinie. Czyli także w weekend lub święto. Tylko musisz pamiętać, że zostaną one rozliczone zgodnie z harmonogramem.

W przypadku dokonania przelewu tradycyjnego (poprzez System Elixir) znajdą się one na koncie odbiorcy w poniedziałek po weekendzie (lub w pierwszym dniu roboczym po święcie). W systemie Express Elixir pieniądze odbiorca otrzyma wkrótce po zatwierdzeniu przelewu (także, jeżeli ma to miejsce w weekend).

Pamiętaj, że aplikacja w sposób automatyczny realizuje przelewy błyskawiczne (Express Elixir). Z płatności w ramach sesji wychodzących korzysta tylko wtedy, kiedy z jakiegoś powodu nie może zostać zlecona transakcja ekspresowa.

Jeżeli przelewasz pieniądze na popularne konto bankowe (np. w PKO BP S.A, Alior Bank S.A. itp.) masz niemal 100% pewność, że środki znajdą u adresata w kilka minut.

Jak zrobić przelew z konta w Revolut?

Aby wykonać przelew z Revolut musisz najpierw zdefiniować odbiorcę, a dopiero potem wybrać go jako adresata środków.

Poniżej instrukcja jak krok po kroku dodać adresata i przesłać pieniądze z konta Revolut.

 • Kliknij pole Przelewy znajdujące się w dolnej części okna aplikacji, a następnie guzik Dodaj (na górze po prawej stronie).
 • Wybierz Konto bankowe i uzupełnij wymagane dane: tj. nr rachunku, imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail (opcjonalnie) i kliknij Dodaj odbiorcę.
 • Otworzy Ci się okno do wpisania kwoty przelewu, a pod polem kwoty możesz dodać tytuł przelewu.
 • Po wskazaniu kwoty kliknij Wyślij – przelew zostanie przekazany, a Tobie wyświetli się komunikat z orientacyjnym czasem, w którym zostanie dostarczony.

Nie chcesz wykonywać przelewu od razu po zdefiniowaniu odbiorcy? Nic nie szkodzi. Raz zapisany adresat zostanie w Twojej aplikacji, dopóki go nie usuniesz. Wystarczy, że wejdziesz w pole Przelewy, a zobaczysz listę wszystkich zapisanych odbiorców.

Ile kosztują przelewy w Revolut?

Zarówno przelewy Elixir (czyli zwykłe), jak i Express Elixir (tj. natychmiastowe) są bezpłatne. To atrakcyjna oferta, gdyż w większości banków błyskawiczne przelewy są dodatkowo płatne (np. mBank S.A. w rachunku eKonto pobiera 5 zł za każdą transakcję).

Podobnie jest z przelewami w systemie SEPA – te także realizowane są bez dodatkowej opłaty niezależenie od posiadanego planu. Płatne są za to przelewy SWIFT – wysokość opłaty zależy od tego, dokąd i w jakiej walucie wysyłasz pieniądze. Z aktualnym cennikiem opłat zapoznasz się tutaj: https://www.revolut.com/legal/international-payment-fees/

Źródła:

 • https://www.revolut.com/en-IE/news/revolut_tops_10_million_retail_customers_in_the_cee_region_and_strengthens_its_position_as_a_regional_digital_bank/
 • https://help.revolut.com/pl-PL/help/transfers/inbound-transfers/with-linked-accounts/when-will-the-money-reach-my-revolut-account/

Warto wiedzieć

1. Revolut należy do najpopularniejszych aplikacji w Polsce umożliwiającej otrzymywanie i zlecanie przelewów, dokonywanie transakcji kartami, zaciąganie pożyczek.

2. Wszystkie przelewy lokalne domyślnie realizowane są jako przelewy natychmiastowe (przelew wychodzi jako zwykły tylko wtedy, kiedy nie ma możliwości wykonania błyskawicznego). Za przelew błyskawiczny Revolut nie pobiera dodatkowych opłat.

3. Przelew ekspresowy wykonywany zamiast przelewu tradycyjnego zaksięguje się u adresata w kilka minut (także w weekend i święto).

4. Przelewy przychodzące na konto Revolut księgowane są w dniu wysłania lub kolejnego dnia roboczego.

5. Czas rozliczenia przelewów SEPA to 1-2 dni robocze a SWIFT – do 5 dni.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Revolut przyjmuje szybkie przelewy?

  Tak. Fintech obsługuje system Elixir Express, dlatego możliwe jest wysyłanie błyskawicznych przelewów na rachunek w Revolut. 

 2. Jak długo idzie przelew z ING do Revolut?

  Jeżeli wpłata została zatwierdzona do południa, powinna pojawić się w aplikacji jeszcze tego samego dnia. Jeśli później lub np. w święto – należy się jej spodziewać najbliższego dnia roboczego. 

 3. Ile czeka się na przelew z Revolut?

  Niemal wszystkie popularne polskie banki przyjmują wpłaty błyskawiczne (a takie domyślnie wykonuje Revolut), zatem środki znajdą się na koncie w kilka minut od zlecenia transakcji. 

 4. Czy Revolut robi przelewy w weekendy?

  Przelewy natychmiastowe są wykonywane przez całą dobę 7 dni w tygodniu, czyli także w weekendy. Natomiast przelewy z Systemu Elixir (tj. zwykłe, nie natychmiastowe), są przyjmowane w weekendy, ale bank odbiorcy otrzyma je dopiero w poniedziałek po weekendzie. 

 5. Ile czasu idzie przelew na Revolut?

  To zależy od dnia (roboczy czy świąteczny) i godziny zlecenia przelewu. Zaksięgowania należy się spodziewać w dniu zatwierdzenia transakcji lub w kolejnym dniu roboczym. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
4 dni temu

Do mnie przelewy przychodzą błyskawicznie. A moje nadania są u znajomych do 10 minut. Wszystko śmiga jak ta lala. 🙂

Monika
Monika
2 miesięcy temu

Do mnie znajomy wysłał mi w piątek 29.03.2024 o godzinie 15:00 i dzisiaj miały być. Jeszcze nie doszły.

Michal
Michal
3 miesięcy temu

Tak do mnie idzie przelew już 8 dzien