Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Co to jest Google Pay i jak płacić za pomocą tej usługi?

Wyobraź sobie, że płacisz za zakupy w sklepie kartą dodaną do aplikacji w Twoim telefonie albo przykładasz zegarek do terminala zbliżeniowego. Do tego płacąc w sklepach internetowych i wybranych aplikacjach mobilnych nie musisz każdorazowo wprowadzać danych karty. Wszystko to oferuje Google Pay. Nie jest to jednak usługa dla wszystkich.

Zabieganie o uwagę klientów wyłącznie niską ceną nie zawsze przynosi rezultaty. Coraz częściej liczą się rozwiązania upraszczające codzienne życie i pozwalające zaoszczędzić czas. Wśród nich wyróżnić można płatności mobilne. Dzięki nim do zapłacenia za zakupy w sklepach stacjonarnych wystarczy np. smartfon i odcisk palca. Z kolei płatności online sprowadzają się do zaledwie kilku kliknięć. Jeśli wszystkie dokumenty masz już w smartfonie, to do odpowiedniej aplikacji możesz dołożyć jeszcze karty płatnicze, lojalnościowe i bilety, a klasyczny portfel wrzucić do szuflady.

Co to jest Google Pay?

Google Pay (w skrócie G Pay) jest rozwiązaniem pozwalającym na szybkie i bezpieczne płatności w sklepach internetowych, wybranych aplikacjach oraz punktach usługowo-handlowych wyposażonych w terminal obsługujący płatności zbliżeniowe. Realizację takich transakcji umożliwiają karty płatnicze, które wcześniej dodasz do cyfrowego portfela tj. karty kredytowe i debetowe. Mogą być to zarówno karty wydane przez bank w postaci fizycznego nośnika, jak i karty wirtualne.

Dzięki temu możesz wygodnie i szybko płacić za zakupy za pomocą smartfonu lub zegarka. Muszą być to jednak urządzenia działające pod kontrolą systemu Android w określonej wersji, które wyposażone są w antenę NFC (ang. Near Field Communication). Posiadacze telefonów i zegarków spod znaku nadgryzionego jabłka mogą korzystać z innego systemu płatności mobilnych. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, to zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem: Czym jest Apple Pay i jak korzystać z tej metody płatności?

Aby korzystać z aplikacji Google Pay, musisz mieć aktywne konto Google.

Jak dodać kartę płatniczą do Portfela Google?

Aby wykonać płatność Google Pay potrzebujesz przede wszystkim karty pozwalającej opłacić planowany zakup. Tylko skąd aplikacja będzie wiedzieć, jakiej karty użyć i jakie są jej dane? Otóż wszystkie niezbędne informacje wprowadzisz do systemu podczas dodawania kart do Portfela Google (ang. Google Wallet). Aplikacja ta pozwala bezpiecznie przechowywać nie tylko karty płatnicze, ale także m.in. karty pokładowe, lojalnościowe, cyfrowe klucze i bilety.

W rezultacie możesz płacić Portfelem Google wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności Google Pay. Nowe karty debetowe lub kredytowe możesz dodać do aplikacji na dwa sposoby. Pierwszy polega na dodaniu karty w aplikacji Portfel Google. W tym celu:

 1. Uruchom aplikację Portfel Google na swoim smartfonie.
 2. Kliknij symbol plusa.
 3. Wybierz ścieżkę: Karta płatnicza -> Nowa karta kredytowa lub debetowa.
 4. Wprowadź dane karty – możesz to zrobić ręcznie lub sfotografować kartę umieszczając ją w odpowiedniej ramce.
 5. Kliknij pole Zapisz.
 6. Zapoznaj się z warunkami wydawcy i jeśli się z nimi zgadzasz to je zaakceptuj.

Na końcu może pojawić się konieczność weryfikacji karty wprowadzonej do Portfela Google. Odbywa ona za pomocą m.in. kodu wysłanego w wiadomości e-mail, wiadomości SMS lub w aplikacji mobilnej Twojego banku. Jeśli po dodaniu kary zauważysz niewielką transakcję z Portfela Google to oznacza, że dostawca usługi sprawdza ważność Twojego konta i karty. Kwota ta jest zwracana.

Drugi sposób pozwala na dodanie karty płatniczej do Portfela Google bezpośrednio w aplikacji mobilnej lub w systemie bankowości internetowej Twojego banku. W tym celu:

 1. Zaloguj się do swojego banku.
 2. W sekcji poświęconej kartom płatniczym wybierz odpowiednią kartę i kliknij Dodaj do Portfela Google lub Dodaj do G Pay.
 3. Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlonymi na ekranie.

Pamiętaj, że nie wszystkie banki współpracują z Google w zakresie płatności mobilnych. Tak samo nie wszystkie karty obsługują taką funkcję. Może się zatem okazać, że nie każdą kartą zapłacisz za pomocą Google Pay.

Jak działa usługa Google Pay?

Zamysłem przyświecającym stworzeniu usługi Google Pay było ułatwienie życia osobom korzystającym z kart płatniczych przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji. I to faktycznie się udało. Dzięki Google Pay możesz zostawić swoje fizyczne karty płatnicze w domu, ponieważ możesz przenieść je w formie cyfrowej do wirtualnego portfela, a następnie płacić za pomocą smartfonu lub inteligentnego zegarka.

W zależności od posiadanego urządzenia możesz autoryzować transakcje za pomocą odcisku palca lub skanu swojej twarzy. Nie tylko przyspiesza to proces całej płatności, ale również ogranicza ryzyko podpatrzenia kodu PIN lub danych naniesionych na fizyczną kartę tj. 16-cyfrowy numer, imię i nazwisko jej właściciela, datę ważności czy kod CVV/CVC. Podobnie jak w przypadku standardowych płatności zbliżeniowych, zakupy na kwotę poniżej 100 zł nie muszą być autoryzowane kodem PIN, ale może pojawić się taka konieczność dla losowo wybranych operacji.

Jak płacić zbliżeniowo smartfonem za pomocą Google Pay?

W pierwszej kolejności pobierz aplikację Google Pay ze sklepu internetowego Google Play. Następnie zaloguj się i dodaj swoją kartę, która nazywana jest „formą płatności”. Następnie wpisz w odpowiednie pola: 16-cyfrowy numeru karty, datę jej ważności, kod CVC/CVV i adres rozliczeniowego. Kartę możesz dodać również wchodząc na stronę internetową pay.google.com.

Po dodaniu formy płatności możesz już płacić za pomocą G Pay w sklepach internetowych i wybranych aplikacjach mobilnych, co samo w sobie jest już dużym ułatwieniem. Jeśli chcesz płacić zbliżeniowo swoim smartfonem to upewnij się czy urządzenie wyposażone jest w antenę NFC. Dodatkowo telefon musi działać pod kontrolą systemu:

 • Android w wersji Lollipop 5.0 lub nowszej,
 • Android w wersji Nougat 7.0 lub nowszej – jeśli chcesz dodawać i wyświetlać karty oraz płacić zbliżeniowo.

Płatności zbliżeniowe Google Pay akceptowane są w punktach oznaczonych symbolem G Pay. Aby skonfigurować domyślną kartę do płatności zbliżeniowych w pierwszej kolejności otwórz aplikację Portfel Google (może być ona fabrycznie zainstalowana na Twoim telefonie). Następnie:

 • wybierz kartę, której chcesz użyć;
 • zapoznaj się z komunikatem nad kartą.

Jeśli nad kartą nie wyświetla się żadna informacja, to możesz używać jej do płatności zbliżeniowych. W pozostałych przypadkach może pojawić się konieczność skonfigurowania karty w aplikacji. Możesz być również poproszony o włączenie modułu NFC lub skontaktowanie się z bankiem, jeśli Twoja karta płatnicza jest zawieszona.

 1. Po pomyślnej konfiguracji karty w Portfelu Google możesz już płacić swoim smartfonem w sklepach i punktach usługowych wyposażonych w terminal zbliżeniowy. W tym celu:
 2. Wybudź i odblokuj telefon – nie ma musisz uruchamiać aplikacji Portfel Google.
 3. Zbliż górną tylną część telefonu (w tym miejscu najczęściej znajduje się antena NFC) do czytnika terminala płatniczego, który oznaczony jest symbolem rozchodzących się fal. Po akceptacji płatności na ekranie telefonu pojawi się potwierdzenie.
 4. Jeśli na ekranie telefonu pojawi się prośba o autoryzację transakcji – wpisz PIN do karty płatniczej (w innych krajach kasjer może poprosić Cię o podpisanie rachunku lub złożenie podpisu na ekranie terminala).

Podczas problemów z płatnością Google Pay spróbuj przyłożyć telefon do terminala w inny sposób – możliwe, że antena NFC w Twoim smartfonie zlokalizowana jest w innym miejscu. Przytrzymaj też telefon przy terminalu kilka sekund dłużej. Płatność Google Pay może być również odrzucona, kiedy np. jest awaria w banku, który wydał kartę lub nie posiadasz wystarczających środków na opłacanie zakupu.

Jak płacić smartwatchem za pomocą Google Pay?

Jeszcze wygodniejszym i szybszym sposobem są płatności Google Pay realizowane za pomocą inteligentnego zegarka, czyli tzw. smartwatcha. Podobnie jak telefon, zegarek wykorzystywany do płatności zbliżeniowych musi być wyposażony w moduł NFC. Powinien też działać pod kontrolą systemu Wear OS 2.0 lub nowszej i obsługiwać płatności Google. Ponadto, jeśli chcesz korzystać z Portfela Google na smartwatchu to:

 • zainstaluj aplikację Portfel Google na zegarku (jeśli nie jest zainstalowana fabrycznie);
 • sprawdź, czy usługi Google Pay są zaktualizowane zarówno na zegarku, jak i na telefonie;
 • upewnij się, czy dodana karta obsługuje płatności zbliżeniowe;
 • sprawdź czy w kraju, w którym przebywasz, obsługiwane są płatności Google Pay.

Jeśli z sukcesem dodałeś kartę do swojego zegarka, to możesz wybrać się na zakupy. Sprawdź, czy wybrane przez Ciebie sklepy stacjonarne akceptują płatności Google Pay. Aby zapłacić zbliżeniowo swoim zegarkiem:

 1. Otwórz na smartwatchu aplikację Portfel Google (czasami możliwe jest utworzenie wygodnego skrótu pozwalającego uruchomić aplikację np. poprzez dwukrotne wciśnięcie bocznego przycisku).
 2. Zbliż zegarek do czytnika płatności zbliżeniowych i zaczekaj na sygnał dźwiękowy lub wibracje zegarka.
 3. Jeśli na ekranie zegarka wyświetli się prośba, to kliknij „Środki”.

Jeśli płacisz zbliżeniowo kartą debetową dodaną do Portfela Google, to może pojawić się konieczność wpisania kodu PIN, który przypisany jest do karty.

Które banki oferują usługę Google Pay?

Usługa Google Pay oferowana jest przez banki oraz inne instytucje finansowe na całym świecie. Aktualną listę podmiotów oferujących płatności mobilne tego typu możesz sprawdzić na stronie internetowej Google poświęconej tej usłudze. W Polsce płatności Google Pay oferuje m.in. (stan na 14.11.2023 r.):

 • Bank Millennium – wszystkie karty Visa i Mastercard,
 • Bank Pocztowy – wszystkie karty debetowe i kredytowe,
 • Citi Handlowy – karty Mastercard,
 • PKO Bank Polski – wszystkie karty Visa i Mastercard,
 • Raiffeisen Digital Bank – karty debetowe Visa,
 • Toyota Bank Polska – karty kredytowe i debetowe Visa,
 • BNP Paribas – karty kredytowe i debetowe dla klientów indywidualnych i korporacyjnych,
 • Alior Bank – zbliżeniowe karty debetowe i kredytowe Mastercard dla klientów indywidualnych oraz karty komercyjne,
 • Nest Bank – wszystkie karty,
 • BOŚ Bank – karty kredytowe i debetowe Mastercard.

Ile kosztuje korzystanie z Google Pay?

Korzystanie z samych aplikacji Google Pay i Portfel Google jest bezpłatne. Nie oznacza to jednak, że za płatności kartami, które dodasz do cyfrowego portfela, banki nie będą pobierać żadnych opłat. Szczególnie w przypadku transakcji zagranicznych, gdzie mogą pojawić się dodatkowe prowizje i koszty przewalutowania.

Aby rozeznać się w temacie, sprawdź tabele opłat i prowizji, która obowiązuje w Twoim banku. Możesz też pozyskać odpowiednie informacje dzwoniąc na infolinię banku, do swojego doradcy lub wysyłając pytanie przez system bankowości elektronicznej lub mobilnej.

 

Źródła:

 1. https://support.google.com/wallet/answer/12059326?visit_id=638355534972120073-3064582715&rd=2

 

Warto wiedzieć

 • Usługa Google Pay pozwalająca na płatności zbliżeniowe w sklepach dostępna jest dla smartfonów z systemem Android i zegarków z systemem Wear OS.
 • Aby płacić Google Pay nie musisz mieć dostępu do internetu. Jest on wymagany, kiedy dodajesz lub usuwasz karty lub kiedy zmieniasz ich dane.
 • Dzięki Google Pay możesz dokonywać szybkich, wygodnych i bezpiecznych płatności na stronach internetowych, w wybranych aplikacjach oraz zbliżeniowo w sklepach i punktach usługowych wyposażonych w odpowiedni terminal.
 • Do Portfela Google możesz dodawać nie tylko karty płatnicze, ale także karty lojalnościowe, bilety, karty pracownicze oraz klucze cyfrowe.
 • Aby zapłacić smartwatchem otwórz Portfel Google i przytrzymaj zegarek na czytnikiem płatności zbliżeniowych do czasu, aż usłyszysz dźwięk lub poczujesz wibracje.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kart płatniczych można dodać do Google Pay?

  Decydując się na płatności Google Pay nie musisz obawiać się o limit kart płatniczych, które możesz dodać do cyfrowego portfela. Pamiętaj jednak, że nie każdy bank współpracuje z Google w tym zakresie, a nawet jeśli, to mogą dodatkowo pojawić się ograniczenia zawiązane z konkretną kartą płatniczą.

 2. Czy usługa Google Pay działa poza Polską?

  Google Pay jest usługą, która dostępna jest w większości krajów na świecie. Zasięg terytorialny zależy od rodzaju płatności. Przykładowo możliwość płatności smartfonem w sklepach stacjonarnych dostępna jest aktualnie w około 80 krajach. Natomiast płatności online i w aplikacjach za pomocą Google Pay dostępne są w niemal 190 krajach na świecie.

 3. Czy Google Pay pozwala na płatności zbliżeniowe za pomocą karty płatniczej?

  Tak. Płatności zbliżeniowe za pomocą karty płatniczej dodanej do cyfrowego portfela są jedną z flagowych funkcji oferowanych w ramach usługi Google Pay. Do wirtualnego portfela możesz dodawać zarówno karty kredytowe, jak i debetowe. Same płatności zbliżeniowe możesz realizować za pomocą swojego smartfonu lub zegarka.

 4. Jak edytować dane karty w Google Pay?

  W Portfelu Google może edytować dane kart płatniczych tj. imię i nazwisko, adres rozliczeniowy, kod CVV/CVC, data ważności karty. Aby dokonać zmiany wejdź na stronę pay.google.com, wybierz z menu „Formy płatności”, wskaż kartę, której dane chcesz zaktualizować (jeśli masz ich kilka) i kliknij „Edytuj”.

 5. Jak usunąć karty płatnicze z Google Pay?

  Jeśli chcesz usunąć kartę kredytową lub debetową i nie dokonywać za jej pomocą płatności Google Pay, to otwórz aplikację Portfel Google. Następnie znajdź kartę płatniczą, którą chcesz usunąć i kliknij w jej wizerunek. Następnie w prawym górnym rogu wybierz „Więcej” i kliknij „Usuń formę płatności”.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments