Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Czym jest Apple Pay i jak korzystać z tej metody płatności?

Popularność płatności mobilnych wynika z ich szybkości, bezpieczeństwa oraz dużej wygody. Użytkownicy urządzeń z symbolem nadgryzionego jabłka mogą realizować takie płatności dzięki Apple Pay. Sprawdź, na czym polega ta usługa, jak dodać kartę do wirtualnego portfela oraz które banki i instytucje finansowe współpracują z Apple w tym zakresie.

Cyfryzacja usług bankowych zmierza w kierunku ułatwiania finansowego życia klientów banków i fintechów (od financial technology), czyli firm wykorzystujących innowacyjne technologie m.in. w obszarze związanym z zarządzaniem osobistym budżetem. Wygodzie towarzyszyć ma również podwyższone bezpieczeństwo przeprowadzanych operacji. Kryteria te spełnia usługa Apple Pay, dzięki której możesz błyskawicznie zapłacić za zakupy za pomocą karty dodanej do wirtualnego portfela.

Czym jest Apple Pay?

Apple Pay to uniwersalna metoda płatności pozwalająca dodać swoje karty płatnicze do wirtualnego portfela, a następnie płacić nimi zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i na stronach internetowych i w aplikacjach. Usługa Apple Pay jest dostępna dla użytkowników urządzeń z systemem iOS takich jak: iPhone, Apple Watch, iPad oraz komputery Mac.

Najwięcej możliwości w zakresie płatności mobilnych daje iPhone, ponieważ możesz z niego wygodnie korzystać zarówno realizując transakcje w punktach stacjonarnych, jak i w internecie. Co ważne – używając kart dodanych do Apple Pay nie tracisz żadnych benefitów związanych z ich użytkowaniem tj. punkty w programach lojalnościowych, mile czy zwroty w ramach moneyback.

Jak dodać kartę do Apple Pay?

Przede wszystkim musisz mieć urządzenie zgodne z usługą Apple Pay zaktualizowane do najświeższej wersji systemu operacyjnego. Listę zgodnych urządzeń sprawdzisz na stronie internetowej Apple. Ponadto musisz mieć:

 1. Konto Apple ID zalogowane na urządzeniu Apple.
 2. Kartę płatniczą wydaną przez bank lub instytucję finansową, która współpracuje z Apple w zakresie usługi Apple Pay (listę banków oferujących to rozwiązanie sprawdzisz w dalszej części tekstu).

Jeśli spełniasz powyższe warunki, to poszukaj na swoim urządzeniu aplikacji portfel (Apple wallet). Jest ona domyślnie zainstalowania i nie musisz pobierać jej z internetu. Dzięki tej aplikacji możesz przenieść do wirtualnego portfela kartę debetową lub kredytową i kartę przedpłaconą. Jeśli masz taką potrzebę to możesz dodać również m.in. karty lojalnościowe, bilety komunikacji miejskiej lub identyfikator pracowniczy. Niektóre z tych rozwiązań mogą mieć ograniczenia geograficzne i nie są dostępne we wszystkich krajach.

Jak dodać kartę na iPhonie?

Najbardziej popularnym i rozpoznawalnym urządzeniem marki Apple jest iPhone. Aby dodać kartę kredytową, kartę debetową lub inną kartę do aplikacji portfel:

 1. Stuknij palcem w symbol „+”.
 2. Na kolejnym ekranie wybierz „Karta debetowa lub kredytowa” albo „Karta transportu publicznego”.
 3. Wybierz bank lub instytucję finansową, w której masz kartę np. Citi Handlowy, Bank Pekao, Nest Bank, Twisto, DiPocket, AXI Card Poland.
 4. Dodaj kartę robiąc jej zdjęcie za pomocą iPhone’a lub wprowadź szczegóły karty ręcznie.
 5. Zweryfikuj swoje dane w banku lub u wystawcy karty. Może pojawić się konieczność przekazania dodatkowych informacji.
 6. Po pozytywnej weryfikacji karta jest gotowa do użycia.

Jeśli do pary ze smartfonem używasz Apple Watch’a, to możesz też od razu dodać kartę do zegarka. Z drugiej strony, kiedy zdecydujesz się usunąć kartę, bo przykładowo masz ich za dużo w wirtualnym portfelu, to możesz to zrobić wybierając kolejno: edycja > przycisk usuń > usuń. Po potwierdzeniu usuniesz wybraną kartę ze wszystkich urządzeń.

Jak połączyć kartę z zegarkiem Apple Watch?

Płatności Apple Pay w sklepach stacjonarnych za pomocą zegarka, z uwagi na jego małe gabaryty, są jeszcze wygodniejsze od płatności smartfonem. Nie wymagają też sięgania do kieszeni, bo zegarek masz na nadgarstku. Jednak z uwagi na mały ekran Apple Watch nie do końca nadaje się do płatności w sieci. Jeśli chcesz dodać kartę do smartwatcha:

 1. Na Iphonie połączonym z zegarkiem otwórz aplikację Apple Watch.
 2. Na karcie „Mój zegarek” wybierz „Portfel i Apple Pay”.
 3. Wybierz opcję „Dodaj kartę”.
 4. Stuknij przycisk „Dalej”.
 5. Dodaj kartę postępując zgodnie z instrukcją.
 6. Zweryfikuj swoje dane w banku lub u wystawcy karty. Może pojawić się konieczność przekazania dodatkowych danych.
 7. Gotowe – możesz płacić kartą podpiętą do Apple Watch’a.

Jak dodać kartę do usługi Apple Pay na Macu lub iPadzie?

Apple Pay kojarzy się przede wszystkim z płatnościami za pomocą Iphone’a lub Apple Watch’a. Okazuje się jednak, że usługa dostępna jest również dla właścicieli iPadów i komputerów Mac. Jeśli chcesz zacząć korzystać z Apple Pay na tych urządzeniach:

 1. Wybierz aplikację Portfel:
  • Na komputerze Mac z czytnikiem Touch ID wybierz kolejno Preferencje systemowe > Portfel i Apple Pay.
  • Na iPadzie wybierz kolejno opcje Ustawienia > Portfel i Apple Pay.
 2. Stuknij w przycisk „Dodaj kartę”.
 3. Wprowadź kartę postępując zgodnie z wyświetlaną instrukcją.
 4. Zweryfikuj swoje dane. Może pojawić się konieczność przekazania dodatkowych informacji.
 5. Gotowe – możesz korzystać z Apple Pay na swoim iPadzie lub komputerze Mac.

Jeśli Twój komputer Mac nie ma czytnika Touch ID, to możesz dokończyć płatność na iPhonie lub Apple Watch’u. Korzystanie z Apple Pay na komputerach Mac i iPadach ma swoje ograniczenia. Nie zapłacisz w ten sposób za zakupy w punktach stacjonarnych wyposażonych w zbliżeniowy terminal płatniczy. Możesz za to dokonywać płatności Apple Pay m.in.:

 • w internecie – w przeglądarce Safari,
 • w aplikacjach.

Jak płacić za pomocą Apple Pay?

Kiedy Twoja karta została pomyślnie przeniesiona do wirtualnego portfela, to możesz dokonać swojej pierwszej płatności za pomocą Apple Pay. Decydując się na płatność zbliżeniową, sprawdź, czy w pobliżu terminala lub kasy sklepowej znajduje się naklejka z symbolem płatności zbliżeniowych lub Apple Pay.

Jak płacić Iphone’m za pomocą Apple Pay w sklepach stacjonarnych?

Korzystając z Apple Pay możesz bez przeszkód płacić za zakupy w punktach wyposażonych w odpowiedni terminal zbliżeniowy. Jeśli masz w portfelu kilka kart, to pamiętaj, że jedna z nich jest kartą domyślą. Oznacza to, że będzie ona obciążana automatycznie kwotą potencjalnej płatności.

Jeśli chcesz ją zmienić, to przed przyłożeniem smartfonu do czytnika zbliżeniowego, stuknij domyślną kartę i wybierz inną kartę z listy. Zakładając jednak, że chcesz dokonać płatności kartą domyślną, to wykonaj kolejno poniższe kroki:

 1. Wciśnij dwukrotnie przycisk boczny (znajduje się na prawej krawędzi telefonu).
 2. Jeśli pojawi się konieczność uwierzytelnij się za pomocą Face ID lub wprowadź kod do aplikacji Portfel Apple.
 3. Przyłóż górną część iPhone do czytnika zbliżeniowego.
 4. Zaczekaj, aż na ekranie pojawi się potwierdzenie płatności.

Jeśli Twój iPhone zamiast funkcji Face ID, ma funkcję Touch ID, to zamiast przycisku bocznego wciśnij dwa razy przycisk początek (okrągłe wgłębnie znajdujące się poniżej ekranu).

Jak płacić Apple Watch’em w sklepach stacjonarnych?

Jeszcze szybszym i wygodniejszym sposobem jest płacenie za zakupy Apple Watch’em. Jest mniejszy i lżejszy od smartfonu i z reguły nosisz go na nadgarstku. Jeśli chcesz zapłacić zbliżeniowo Apple Watch’em:

 1. Wciśnij dwa razy przycisk boczny (pokrętło) zegarka.
 2. Wybierz kartę – w pierwszej kolejności wyświetli się karta domyślna.
 3. Zbliż ekran zegarka do czytnika zbliżeniowego.
 4. Sygnał dźwiękowy i delikatne stuknięcie w nadgarstek poinformują Cię o dokonaniu płatności Apple Pay.

Jak płacić Apple Pay w internecie?

Decydując się na płatności Apple Pay w internecie lub w aplikacjach, możesz dodatkowo wykorzystać w tym celu swój iPad lub komputer Mac. Aby dokonać takiej operacji musisz korzystać z przeglądarki Safari, a usługa Apple Pay musi być udostępniona przez sprzedawcę jako opcja płatności. Następnie:

 1. Wybierz na stronie internetowej lub w aplikacji metodę Apple Pay.
 2. Wskaż kartę, która ma być obciążona kwotą zakupu (jeśli masz ich kilka).
 3. Wprowadź dodatkowe dane np. wysyłkowe, jeśli jest to potrzebne.
 4. Potwierdź płatność – w zależności od urządzenia może być to np. kod, Face ID lub Touch ID.
 5. Zaczekaj na potwierdzenie płatności Apple Pay.

Które banki i instytucje finansowe uczestniczą w programie Apple Pay?

Lista banków i instytucji finansowych uczestniczących w programie Apple Pay w Polsce jest długa i stale się powiększa. Warto przy okazji zaznaczyć, że obecność na liście nie oznacza, że do wirtualnego portfela można wgrać wszystkie karty płatnicze oferowane przez daną instytucję. Trzeba mieć to na uwadze wybierając bank pod kątem dostępności usługi Apple Pay.

Na dzień 6 listopada 2023 r. na liście znajduje się 49 podmiotów uczestniczących w programie Apple Pay w Polsce. Wśród nich możemy wymienić m.in.:

Czy korzystanie z usługi Apple Pay jest bezpieczne?

Płatności telefonem oraz błyskawiczne metody autoryzacji transakcji mogą budzić obawy o bezpieczeństwo takich transakcji. Większość z nas przyzwyczajona jest do autoryzowania operacji 4-cyfrowym kodem PIN. Usługa Apple Pay zaprojektowana jest w sposób uwzględniający zarówno bezpieczeństwo samych transakcji, jak i ochronę danych osobowych.

Po dodaniu karty debetowej, kredytowej lub przedpłaconej w telefonie iPhone, zegarku Apple Watch, tablecie iPad lub komputerze Mac, wszystkie informacje są szyfrowane i wysyłane na serwery firmy Apple. Firma nie przechowuje ani nie ma dostępu oryginalnych numerów kart. Tak samo Apple nie gromadzi informacji o transakcjach, które można byłoby powiązać z kupującym. Transakcje chronione są zarówno przez zabezpieczenia wbudowane w sprzęt, jak i przez oprogramowanie.

Dzięki Apple Pay możesz płacić bez konieczności wyciągania karty debetowej lub kredytowej. W rezultacie spada ryzyko przechwycenia danych wrażliwych naniesionych na kartę tj. imię i nazwisko właściciela plastiku, szesnastocyfrowy numer, data ważności i znajdujący się na rewersie trzycyfrowy kod CVV/CVC. Taki komplet informacji pozwala na realizację transakcji bezgotówkowych w sieci. Może się to skończyć wyzerowaniem salda Twojego rachunku lub co gorsza, zaciągnięciem zobowiązania z ramach limitu Twojej karty kredytowej przez oszusta.

Kod PIN, choć wydaje się dobrym zabezpieczeniem, może być podpatrzony, a szczególnie proste kombinacje mogą być rozszyfrowane przez osobę posługującą się Twoją kartą. Autoryzacja transakcji za pomocą Touch ID (odcisk palca) lub Face ID (technologia rozpoznająca twarz) niweluje to ryzyko. Do tego jest szybsza, wygodniejsza i bardziej higieniczna, ponieważ nie musisz dotykać klawiatury terminala.

 

Źródła:

 1. https://support.apple.com/pl-pl/HT204506
 2. https://support.apple.com/pl-pl/HT201239

Warto wiedzieć

 • Dzięki usłudze Apple Pay możesz płacić zbliżeniowo za pomocą telefonu iPhone lub zegarka Apple Watch. Funkcja Apple Pay pozwala również na płatności w sieci, z których skorzystać mogą dodatkowo posiadacze tabletów iPad oraz komputerów Mac.
 • Dzięki Apple Pay płacisz kartą debetową, kredytową lub przedpłaconą za pomocą swojego urządzenia. Wcześniej jednak musisz uruchomić aplikację wallet i dodać karty do wirtualnego portfela.
 • Apple Pay to powszechnie akceptowana metoda płatności. Płatności zbliżeniowe możesz wykonywać w odpowiednio oznaczonych punktach. Płacąc w internecie musisz korzystać z przeglądarki Safari, a sprzedawca musi udostępnić taką metodę płatności.
 • Apple Pay działa w punktach stacjonarnych oferujących płatności zbliżeniowe. Usługa ta świadczona jest w wielu krajach. Szczegóły w tym zakresie sprawdzisz na stronie internetowej Apple.
 • Usługa Apple Pay jest bardzo wygodnym rozwiązaniem służącym do realizacji płatności bezgotówkowych. Wszystkie karty przechowujesz zaszyfrowane w swoim urządzeniu, a same transakcje autoryzujesz odciskiem palca lub skanem twarzy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Od jakiego iPhone'a jest Apple Pay?

  Aby korzystać z usługi Apple Pay, Twój iPhone musi być wyposażony w technologię NFC (ang. Near Field Communication). Apple zaczęło korzystać z NFC od 2104 roku. Oznacza to, że technologię tę obsługują iPhone’y od serii 6/6 Plus. Dzięki tej usłudze możesz płacić telefonem za pomocą dodanej do portfela karty płatniczej.

 2. Co zamiast Apple Pay?

  W pierwszej kolejności trzeba wymienić Google Pay. To rozwiązanie pozwalające na płatności mobilne bez fizycznej karty płatniczej, które przeznaczone jest dla urządzeń działających pod kontrolą systemu Android. Wśród systemów płatności mobilnych można wymienić również m.in. Garmin Pay, Fitbit Pay oraz Blik.

 3. Dlaczego nie mogę dodać karty do portfela iPhone?

  Przede wszystkim sprawdź, czy masz uaktualniony system do najnowszej wersji. Jeśli znajdujesz się za granicą zobacz na stronie internetowej Apple, czy usługa oferowana jest w tym regionie. Ustaw na urządzeniu kod, Face ID lub Touch ID. Może również okazać się, że karta, którą masz nie działa w usłudze Apple Pay, chociaż sam bank uczestniczy w tym programie.

 4. Ile kosztuje korzystanie z Apple Pay?

  Apple Pay jest darmową aplikacją i za korzystanie z niej Apple nie pobiera żadnych opłat. Dotyczy to zarówno sklepów stacjonarnych, jak i płatności w internecie oraz w aplikacjach.

 5. Jak sprawdzić, czy sklep przyjmuje płatności Apple Pay?

  W przypadku sklepów stacjonarnych informacja o usłudze Apple Pay powinna znajdować się w pobliżu terminala. Sprzedawca może wyświetlać również taką informację na ekranie terminala lub umieścić odpowiednie naklejki na witrynie sklepu i w pobliżu kasy. W przypadku płatności w internecie i w aplikacjach sklep powinien umieścić logo Apple Pay na liście dostępnych metod płatności. 

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments