Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty hipoteczne

Bezpieczny kredyt 2% w SGB – jak uzyskać?

Jak uzyskać Bezpieczny kredyt 2% w SGB? Jakie są założenia rządowego programu, który ma pomóc w zakupie pierwszego mieszkania lub domu? Na co Spółdzielcza Grupa Bankowa zwraca uwagę przy kredycie mieszkaniowym na 2%? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wziąć kredyt na 2% w SGB. 

Zakup pierwszego mieszkania czy domu to wyzwanie dla wielu osób, w szczególności dla młodego pokolenia. Przy rosnących cenach nieruchomości i drożejących kredytach jest to często marzenie trudne do zrealizowania. Bezpieczny kredyt 2% w SGB to rządowa propozycja, która może Ci pomóc w realizacji tego celu. 

Na czym polega Bezpieczny kredyt 2%? 

Bezpieczny kredyt to element Programu Pierwsze Mieszkanie. W ramach tego rozwiązania możesz uzyskać kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach na zakup pierwszego mieszkania lub domu, budowę domu, a także dokończenie budowy. 

Program Pierwsze Mieszkanie: 

Bezpieczny kredyt 2% jest udzielany na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Adresowany do osób, które są już gotowe, by kupić mieszkanie. Posiada system dopłat do rat kapitałowo-odsetkowych. Jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Dopłaty do rat kredytu wypłacane będą do Twoich pierwszych spłacanych terminowo 120 rat kapitałowo-odsetkowych i pomniejszą wysokość spłacanej przez Ciebie raty kredytu. Ich wysokość uzależniona będzie od wskaźnika, który wyliczać i publikować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. 

W których bankach SGB jest dostępny Bezpieczny kredyt 2%? 

Na stronie SGB jest aktualnie aktualizowana lista banków, w których możesz wnioskować o Bezpieczny kredyt 2%. W tej chwili są to następujące banki: 

 • Bank Spółdzielczy w Człuchowie, 
 • Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, 
 • Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdańskim, 
 • Bank Spółdzielczy w Przysusze, 
 • Bank Spółdzielczy Ziemi Szczecińskiej, 
 • Bank Spółdzielczy w Raciążu, 
 • Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy. 

Kto może wnioskować o Bezpieczny kredyt 2% w SGB? 

Możesz wnioskować o Bezpieczny Kredyt 2%, jeśli: 

 • nie masz ukończonych 45 lat, przy zobowiązaniu wspólnym, warunek ten musi być spełniony przez przynajmniej jednego z wnioskodawców; 
 • w dniu udzielenia kredytu, nie możesz mieć prawa własności lub spółdzielczego prawa do nieruchomości – kredyt z dopłatą przeznaczony jest na sfinansowanie Twojego pierwszego mieszkania lub domu. Dotyczy to także osoby, z którą tworzysz gospodarstwo domowe; 
 • posiadasz obywatelstwo polskie lub prowadzisz gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą takie obywatelstwo i wspólnie wnioskujecie o kredyt; 
 • w dniu złożenia wniosku o udzielenie kredytu nie możesz być stroną umowy innego kredytu hipotecznego, zawartej w okresie 36 miesięcy przed złożeniem wniosku; 
 • o kredyt możesz wnioskować samodzielnie lub z osobą, z którą tworzysz wspólne gospodarstwo domowe, jeśli jesteście małżeństwem lub rodzicami co najmniej jednego wspólnego dziecka. 

Na co mogę przeznaczyć kredyt 2%? 

Kredyt 2% powstał po to, aby wspomóc realizację celów mieszkaniowych młodych Polek i Polaków. Możesz go przeznaczyć na: 

 • budowę domu jednorodzinnego (w tym jego wykończenie), oraz nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, na której będzie prowadzona budowa domu jednorodzinnego; 
 • nabycie prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego (w tym jego wykończenie); 
 • realizację inwestycji mieszkaniowej przez członka kooperatywy mieszkaniowej; 
 • nabycie spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w tym: stanowiących wkład budowlany, związanych z wykończeniem tego lokalu albo tego domu. 

Ile zaoszczędzę biorąc Bezpieczny kredyt 2% w SGB? 

To, ile możesz zaoszczędzić biorąc Bezpieczny kredyt 2% w SGB, zależy przede wszystkim od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej. W tabeli znajdziesz kalkulację Bezpiecznego kredytu 2% w porównaniu ze standardową ofertą kredytu hipotecznego oferowanego przez Bank Spółdzielczy w Gnieźnie zrzeszony w grupie SGB. 

 

Bezpieczny kredyt 2%Kredyt Mieszkaniowy
Okres obowiązywania umowy30 lat30 lat
Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów)480 000 zł480 000 zł
Całkowity koszt kredytu412 415.36 zł1 013 025 zł
Całkowita kwota do zapłaty892 415,36 zł1 493 025 zł
Wysokość ratydokładna wysokość ustalana indywidualnieRata miesięczna: 4 143 zł
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)5,10%10,29%

Powyższe wyliczenie nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów prawa, a ma charakter wyłącznie informacyjny. Wyliczona kwota kredytu oraz kwota raty mają charakter orientacyjny, a udzielenie kredytu oraz jego warunki uzależnione będą od wyniku oceny zdolności oraz proponowanego zabezpieczenia. Bank zastrzega sobie również prawo do rezygnacji z zawarcia umowy. Po szczegóły udaj się do banku, gdzie otrzymasz wyliczenia odpowiadające Twojej sytuacji finansowej – dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej banku. 

Jaka jest maksymalna kwota kredytu i okres kredytowania? 

Bezpieczny kredyt 2% możesz wziąć tylko w polskich złotych i minimum na 15 lat. Kwoty są następujące: 

 • 500 tys. zł w przypadku, gdy tworzysz jednoosobowe gospodarstwo domowe, 
 • 600 tys. zł w przypadku, gdy tworzysz co najmniej dwuosobowe gospodarstwo domowe, 
 • 100 tys. zł w przypadku, gdy kredytujesz budowę rozpoczętą przed 1 lipca 2023 r. i tworzysz jednoosobowe gospodarstwo domowe, 
 • 150 tys. zł w przypadku, gdy kredytujesz budowę rozpoczętą przed 1 lipca 2023 r. i tworzysz wieloosobowe gospodarstwo domowe. 

Czy do Bezpiecznego kredytu 2% w SGB muszę mieć wkład własny? 

Wkład własny przy kredycie hipotecznym to suma pieniędzy, którą ty musisz wpłacić na poczet zakupu nieruchomości. To jest twój własny kapitał, który inwestujesz w nieruchomość, a nie pochodzi on od banku. Wysokość wkładu własnego jest ważna, ponieważ wpływa na to, ile będziesz musiał pożyczyć od banku. Im większy wkład własny, tym mniejszy kredyt hipoteczny będzie potrzebny, co może wpłynąć korzystnie na warunki kredytu i raty, które będziesz spłacać. 

Przy Bezpiecznym kredycie 2% bank będzie oczekiwał od Ciebie wniesienia wkładu własnego na poziomie 20% całkowitej kwoty inwestycji. Jeśli jednak nie wniesiesz wkładu własnego lub będzie on niższy niż wymagany przez bank, jego brakująca część może być objęta gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego (maksymalnie 100 tys. zł, prowizja 1% nie więcej niż 1 tys. zł). 

Wniesiony przez Ciebie wkład własny może kształtować się na poziomie od 0 zł do maksymalnie 200 tys. zł. Wkładem własnym może być nieruchomość gruntowa lub łączna kwota pieniędzy i premii mieszkaniowej wypłacanych zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. 

W sytuacji, gdy wkładem własnym jest nieruchomość, łączna wysokość wkładu własnego i Bezpiecznego Kredytu 2% nie może przekroczyć kwoty 1 mln zł. 

Jak trzeba spłacać kredyt na 2%? 

Odsetki od kredytu będą naliczane według stałej stopy procentowej przez pierwsze 120 miesięcy, zgodnie z harmonogramem spłaty kapitału i odsetek. Ta stopa zostanie ustalona na pierwsze 60 miesięcy, po czym bank określi kolejną stałą stopę, obowiązującą przez następne 60 miesięcy. Po upływie 120 miesięcy oprocentowanie kredytu automatycznie przekształci się w zmienną stopę, zgodnie z umową kredytową, którą podpisałeś. 

W okresie korzystania z dopłat do rat kredytu, będziesz spłacać malejące raty kredytowe (kwota kapitału spłacanego w ratach będzie jednakowa, a odsetki zostaną naliczone na podstawie aktualnego salda twojego zadłużenia). 

Po zakończeniu okresu korzystania z dopłat do rat kredytu, zgodnie z umową, będziesz spłacać równomiernie rozłożone raty kredytowe (zarówno kapitał, jak i odsetki będą równe w trakcie tego okresu), chyba że zdecydujesz się złożyć wniosek o kontynuowanie dotychczasowej metody spłaty w systemie malejących rat. 

Czy mogę utracić dopłaty do Bezpiecznego kredytu 2%? 

Aby otrzymywać dopłaty, musisz w terminie 24 miesięcy od dnia zgłoszenia zakończenia realizowanej budowy domu jednorodzinnego, nabycia prawa własności lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego z wykorzystaniem środków kredytu z dopłatą, rozpocząć w tym lokalu albo domu prowadzenie gospodarstwa domowego. W przeciwnym wypadku prawo do dopłat do rat wygasa. 

W przypadku nieterminowego wywiązania się ze spłaty kredytu, prawo do dopłat wygasa, a Ty będziesz zobowiązany do spłaty całej raty kapitałowo – odsetkowej wskazanej w harmonogramie kredytu. 

Utrata prawa do dopłat będzie miała miejsce również w szczególności, gdy: 

 • w okresie otrzymywania dopłat kredytowana nieruchomość zostanie przez Ciebie sprzedana lub wynajęta, 
 • zmienisz sposób użytkowania kredytowanej nieruchomości w sposób, który uniemożliwi zaspokajanie Twoich potrzeb mieszkaniowych, 
 • w okresie otrzymywania dopłat nabędziesz inną nieruchomość (nie dotyczy nabycia drogą dziedziczenia), 
 • w okresie otrzymywania dopłat zaprzestaniesz prowadzenie gospodarstwa domowego w kredytowanej nieruchomości na okres co najmniej 12 miesięcy, 
 • zmieni się formuła oprocentowania Twojego kredytu na oprocentowanie zmienne. 

Warto wiedzieć

 1. Bezpieczny kredyt 2% w SGB to rządowy program wspierający zakup pierwszego mieszkania lub domu.
 2. Program ten oferuje preferencyjne warunki kredytu hipotecznego, w tym stałą stopę procentową przez pierwsze 120 miesięcy.
 3. Kredyt ten jest dostępny w wybranych bankach, a otrzymanie go wymaga spełnienia pewnych kryteriów, takich jak wiek, zdolność kredytowa i brak własności nieruchomości oraz wcześniejszych kredytów hipotecznych.
 4. Wysokość wkładu własnego jest istotna, ale brakującą część można objąć gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego.
 5. Okres spłaty kredytu opiera się na stałej stopie procentowej przez pierwsze 120 miesięcy, z opcją korzystania z dopłat do rat kredytu, po którym oprocentowanie staje się zmienne. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Bank Spółdzielczy udziela kredytu 2%?

  Tak, część Banków Spółdzielczych udziela Bezpiecznego kredytu 2%. O dostępność oraz szczegółowe warunki udzielenia kredytu w Programie Pierwsze Mieszkanie zapytaj w swoim lokalnym banku.

 2. Kiedy Bezpieczny kredyt 2%?

  Program Bezpieczny kredyt 2% wystartował 3 lipca 2023 roku, jednak nie we wszystkich bankach w tym samym czasie. CO więcej niektóre banki dopiero planują wprowadzenie u siebie tego programu.

 3. Które banki udzielają kredytu 2 procent?

  Aktualnie w następujących bankach możesz wnioskować o Bezpieczny kredyt 2%: Alior Bank S.A., Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank PEKAO S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, mBank S.A., PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A., VeloBank S.A., Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

 4. Co to bezpieczny kredyt 2?

  Ten program polega na udzielaniu wsparcia finansowego w formie dopłat do miesięcznych rat kredytów hipotecznych. Jest przeznaczony dla osób, które nie były i nie są właścicielami nieruchomości. Wysokość stopy procentowej będzie ustalana na podstawie średniego oprocentowania kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej, udzielanych przez banki. Kwota dopłaty stanowi różnicę między tą stałą stopą procentową a oprocentowaniem kredytu przy wykorzystaniu stopy procentowej wynoszącej 2%.

 5. Czy warto kredyt 2 procent?

  Wszystko zależy od Twojej sytuacji finansowej i potrzeb mieszkaniowych. Jeśli spełniasz założenia programu i jesteś gotowy na przestrzeganie zasad z nim związanych, to biorąc Bezpieczny kredyt 2% możesz sporo zaoszczędzić.

 6. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt 2?

  Jeśli jesteś singlem i zarabiasz 6000 zł netto na umowę o pracę, to prawdopodobnie możesz ubiegać się o Bezpieczny kredyt 2% na kwotę nawet 500 tys. zł, ale po dokładne wyliczenia najlepiej zgłosić się do konkretnego banku.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments