Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Konto dla studenta – Najlepsze konta studenckie w 2023!

Studenci korzystają z kont bankowych i bankowości elektronicznej nawet częściej niż pozostałe grupy społeczne. Dla banków są klientami, o których lojalność z pewnością warto zadbać. Sprawdźmy więc czy konto dla studenta to faktycznie promocyjna oferta czy tylko slogan reklamowy.  Zobacz rzetelny ranking kont.

Aktualnie duża część osiemnastolatków ma już założone własne konta bankowe nawet jeśli pozostają na utrzymaniu rodziców. Jeśli jednak nie zdecydowali się założyć konta wcześniej, przeważnie otwierają je wraz z początkiem studiów.  Funkcjonowanie bez konta bankowego jest dziś już praktycznie niemożliwe. Studenci potrzebują rachunku osobistego, by móc obsługiwać wydatki, czy też otrzymywać stypendium, wynagrodzenie z tytułu prac dorywczych lub kolejne transze kredytu studenckiego; jego brak uniemożliwia im także wyjazd na wymianę zagraniczną, na przykład w ramach programu Erasmus.

Dlatego najczęściej zadają sobie pytanie nie czy, ale które konto osobiste dla studenta warto założyć. W rozstrzygnięciu tego dylematu, przynajmniej w pewnym stopniu, pomoże studentom lektura niniejszego artykułu.

Czy konta studenckie w ogóle istnieją?

Banki mają swoją specjalną ofertę kierowaną do studentów lub ogólnie osób w wieku 18-26 lat. O ile jednak kredyty studenckie oferowane są na bardzo dobrych warunkach i mogą być traktowane jako forma pomocy państwowej, o tyle konta studenckie nie mają aż tyle do zaoferowania.  

Studenci mogą wybierać konta spośród ofert kierowanych do ogółu klientów, jak również propozycji stworzonych specjalnie z myślą o nich. Jeśli chodzi o te ostatnie, to większość polskich banków posiada w swojej ofercie konta studenckie, które w założeniu mają odpowiadać potrzebom młodych, jeszcze uczących się osób. Najczęściej są one kierowane do klientów w wieku od 18 do 26 lat, ale co ważne, zazwyczaj nie wiążą się z koniecznością posiadania statusu studenta. W zależności od oferty banku, mogą nazywać się kontami dla młodych lub studenckimi, jednak kryterium wiekowe jest zwykle jedynym, jakie musi spełnić potencjalny klient. 

Warto zaznaczyć, że konta mające w nazwie „studenckie”, pod względem funkcjonalności, prezentują się bardzo podobnie do uniwersalnych rachunków bankowych. Także i w ich przypadku, po zalogowaniu się do serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej banku, można sprawdzić saldo rachunku, wykonać przelew internetowy, otworzyć lokatę lub konto oszczędnościowe, czy też zaciągnąć kredyt. 

Umożliwiają także szybkie płatności: internetowe, zbliżeniowe oraz BLIK-iem. Czasami zdarza się jednak, że w przeciwieństwie do klasycznego rachunku danego banku, jego wersja studencka nie pozwala korzystać z niektórych produktów bankowych, na przykład inwestycyjnych czy ubezpieczeniowych. 

Co wybrać: uniwersalne konto czy specjalne konto studenckie?

Banki zdają sobie sprawę, że w przypadku nastolatków i młodych dorosłych, o wyborze jakiegoś produktu lub usługi często decyduje niska cena. Dlatego oferują konta studenckie, które w założeniu mają być tańsze w użytkowaniu, niż standardowe rachunki bankowe. Osoby wybierające takie produkty, mogą liczyć na niższe opłaty za prowadzenie konta, korzystanie z karty płatniczej, czy też wypłaty z bankomatów. Nierzadko mają też szansę skorzystać z różnego rodzaju promocji i bonusów, dzięki którym mogą otrzymać dodatkową gotówkę, albo zaoszczędzić na zakupach.

Młody klient zainteresowany założeniem konta bankowego mimo wszystko nie powinien skupiać się wyłącznie na ofercie rachunków, które mają w nazwie „dla młodych” lub „dla studenta”. Wynika to z faktu, że najlepsze dla niego konto osobiste równie dobrze może kryć się wśród ofert standardowych, kierowanych do ogółu klientów. Warto zauważyć, że uniwersalnych rachunków bankowych jest na rynku znacznie więcej, a przecież tam, gdzie duża konkurencja, łatwiej o złapanie atrakcyjnej okazji. Wszystko to sprawia, że dobrze jest przeanalizować oferty zarówno zwykłych, jak i studenckich kont bankowych.

Polecamy wybrać konto, które aktualnie daje największe korzyści. W razie gdyby za rok inna oferta była bardziej korzystna, można otworzyć konto osobiste w kolejnym banku.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto dla studenta?

Dobre konto dla studenta to takie, które generuje niewielkie, a najlepiej zerowe koszty. Zdecydowana większość ofert rachunków wiąże się z niewielkimi opłatami, przy czym przeważnie można ich stosunkowo łatwo uniknąć. Jeśli zatem dane konto nie jest bezwarunkowo bezpłatne, warto przeanalizować, czy spełnienie ewentualnego kryterium darmowości nie przysporzy problemów.

Wymóg zapewnienia miesięcznych wpływów w wysokości 1000 zł, czy też wykonanie transakcji kartą na łączną kwotę 500 zł może okazać się dla studenta niewykonalny. W takim wypadku, korzystanie z konta może kosztować co najmniej od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.

Analizując oferty kont dla studenta warto też zwrócić uwagę na inne opłaty, związane z popularnymi operacjami bankowymi. Chodzi tu między innymi o przelewy internetowe, wypłaty gotówki z bankomatów własnych oraz obcych sieci, czy też ustawienie, modyfikację i anulowanie polecenia zapłaty. W praktyce, w tabeli opłat i prowizji dobrze jest przeanalizować koszty wszystkich usług, które będą relatywnie często wykorzystywane.

Konto dla studenta – dodatkowe możliwości

Konto to również przepustka do oferty produktów kredytowych oraz oszczędnościowych. Dlatego studenci, którzy biorą pod uwagę możliwość skorzystania na przykład z limitu w rachunku, kredytu gotówkowego, czy też założenia lokaty lub konta oszczędnościowego, powinni przeanalizować warunki na jakich produkty te są udostępniane. W razie potrzeby będą mogli oczywiście sięgnąć po kredyt lub lokatę innego banku, jednak dostęp do atrakcyjnych produktów z poziomu już posiadanego rachunku to zawsze wygoda i oszczędność czasu.

Konto dla studenta powinno również umożliwiać korzystanie z funkcjonalnej aplikacji mobilnej. Dobrze, jeśli pozwala ona wykonywać możliwie największą liczbę operacji, a zarazem jest prosta i wygodna w obsłudze. Poza przyjaznym interfejsem i dostępem do podstawowych funkcji, może przydać się w niej opcja szybkiego otwarcia lokaty, wymiany walut po korzystnych kursach, czy też nabywania e-biletów komunikacji miejskiej. Aplikacja powinna też zapewniać dostęp do popularnych płatności mobilnych, takich jak BLIK, Google Pay, Apple Pay czy HCE.

Jeśli na rynku oferowanych jest kilka rachunków, które we wspomnianych obszarach prezentują się równie atrakcyjnie, o wyborze jednego z nich mogą zdecydować zniżki i bonusy. Niektóre instytucje oferują premię za samo otwarcie konta (bezwarunkowo lub po spełnieniu pewnych warunków), czy też usługę moneyback. Ta ostatnia pozwala korzystać ze zniżek i rabatów w firmach partnerskich danego banku – kinach, restauracjach, sklepach odzieżowych czy pizzeriach.

Czy konta dla studentów są bardziej innowacyjne? 

Część banków traktuje konta dla młodych i konta dla studentów jako swoisty poligon doświadczalny dla testowanych rozwiązań technologicznych. Przykładowo otworzenie konta na “selfie” było testowane najpierw na tego typu kontach zanim weszło do mainstreamu.  

Banki są skłonne eksperymentować właśnie na tej grupie docelowej, ponieważ jest ona otwarta na zmiany i o wiele łatwiej uzyskać od niej rzetelny feedback niż od osób starszych i przywiązanych do tradycyjnych rozwiązań. Jest to też grupa, z której rekrutują się szeregowi pracownicy banków. Oznacza to, że konta bankowe dla studentów mogą tymczasowo być nowocześniejsze od pozostałych. Zdarza się też, że pojawiają się w nich nieprzemyślane rozwiązania, od których banki ostatecznie odchodzą.  

Konta studenckie mogą, ale nie muszą być bardziej innowacyjne od pozostałych. 

Najlepsze oferty kont bankowych dla studenta

W praktyce, nie da się jednoznacznie stwierdzić, które konto jest dla studentów najlepsze. Każdy z nich ma unikalny zestaw potrzeb i preferencji, nie istnieje tu jedno optymalne rozwiązanie. Zawsze trzeba przeanalizować poszczególne oferty i wybrać taką, która w najpełniejszym stopniu odpowiada konkretnym oczekiwaniom.

Poniżej przedstawiamy ranking kont dla studentów i aktualne oferty kilku najlepszych kont bankowych dla studentów:

Nazwa kontaWiek klientaProwadzenie kontaUżytkowanie kartyWypłata z bankomatuPrzelew elektoniczny
mBank: eKonto możliwości13-24 lata0 zł0 zł0 zł0 zł
PKO BP: Konto dla młodych18-26 lat0 zł5 zł lub 0 zł (przy min. 4 transakcjach kartą lub BLIK-iem)0 zł0 zł
Millenium: Konto 360 student18-26 lat0 zł4 zł lub 0 zł (przy 1 transakcji BLIK-iem lub kartą)5 zł, 1 zł lub 0 zł (przy 1 transakcji kartą lub BLIK-iem)0 zł
Santander: Konto Jakie Chcę dla Młodych13-26 lat0 zł8 zł lub 0 zł (przy min. 1 transakcji BLIKiem lub kartą)0 zł0 zł
PEKAO: Konto Przekorzystne do 26 lat18-26 lat0 zł0 zł0 zł0 zł

Tworząc ranking kont dla studentów kierowaliśmy się nie tylko wysokością opłat, ale również opłacalnością powiązanych z nimi produktów oszczędnościowych i kredytowych, a także dostępnością czasowych promocji i bonusów. Aby ocenić, czy dany rachunek spełnia oczekiwania, warto zatem samodzielnie zapoznać się ze szczegółami oferty.

Podsumowanie

Konta bankowe dla studentów nie różnią się szczególnie od od pozostałych rachunków oferowanych przez banki. Okazjonalnie ich użytkownicy mogą korzystać z innowacyjnych rozwiązań, które nie weszły jeszcze do powszechnego użytku. Z drugiej strony przeważnie nie mogą wykorzystać konta do obracania papierami wartościowymi. Różnice są raczej symboliczne. Aktualnie korzystanie z kont bankowych jest dla osób fizycznych darmowe, a opłat za przelewy czy utrzymanie karty płatniczej można uniknąć wykonując odpowiednią ilość transakcji czy spełniając dodatkowe warunki określone w umowie. Otwierając konto można też liczyć na jednorazową premię gotówkową wynoszącą 100 – 400 zł.

 

Czytaj też: Czym jest Dynamiczne Przeliczanie Walut (DCC) i dlaczego może być kosztowne?

Czytaj też: Czyszczenie BIK – prawda czy fałsz?

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można zmienić konto studenckie na zwykłe?

  Tak, w każdej chwili klient banku, który jest osobą dorosłą, może zmienić konto studenckie na standardowe. 

 2. Czy kredyt studencki wymaga posiadania konta studenckiego?

  Nie. Wystarczy dowolne konto bankowe. 

 3. Czy po zakończeniu studiów trzeba zamknąć konto studenckie?

  Nie. Wymaganiem jest wiek, a nie status studenta. 

 4. Co to jest konto bankowe studenckie?

  Konto bankowe studenckie to specjalny rodzaj konta bankowego, które jest dostępne dla studentów. Często oferuje ono korzyści, takie jak niskie lub zerowe opłaty, atrakcyjne oprocentowanie i inne udogodnienia, które są specjalnie zaprojektowane, aby sprostać potrzebom finansowym studentów.

 5. Jak wybrać konto dla studenta?

  Wybór konta dla studenta powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i stylu życia. Ważne jest porównanie ofert różnych banków, zwracając szczególną uwagę na opłaty za prowadzenie konta, oprocentowanie, dostępność usług bankowości online i inne dodatkowe korzyści. Konieczne jest również przemyślenie własnych nawyków finansowych i potrzeb, takich jak częstość dokonywania transakcji czy potrzeba dostępu do kredytu studenckiego. Ostateczna decyzja powinna uwzględniać zarówno korzyści finansowe, jak i wygodę obsługi konta.

PORÓWNAJ KONTA
Marcin Kowalczyk
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

64 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzanka
Zuzanka
8 miesięcy temu

na pewno z takich poradników wiele osób korzysta, spoko opcja wszystko w jednym miejscu

Dagmara
Dagmara
8 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

A ty korzystasz z takich?

Qaz
Qaz
8 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

a czemu ktoś miałby nie korzystać? Jak jest podane na tacy to wybieramy top 3 i szukamy dalszych info w zawężonym zakresie

alt
alt
8 miesięcy temu
Reply to  Qaz

dokładnie ja na podstawie rankingu wybrałem dla siebie konto bankowe

Zuzanka
Zuzanka
8 miesięcy temu
Reply to  alt

a jakie konto dla siebie wybrałeś ??

alt
alt
8 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

konto przekorzystne w banku pekao, w sumie fajne konto mają i gadżety

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  alt

Jakie gadżety?

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

warto wejść na ich stronę i wszystko masz jak na tacy, możesz hajs zgarnąć jak i dodatkowe nagrody w postaci subskrypcji czy vouchera

alt
alt
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

w sumie do tej pory nie widziałem żeby były bonusy w takiej formie

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  alt

W sensie w rzeczowej?

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

raczej vouchery i subskrypcje są mniej popularne niż pieniądze, ale uważam że to akurat fajny pomysł na ciekawy benefit do konta

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

Niby tak, na pewno jest to coś innego

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

Jedno i drugie na raz tak?

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

tak tylko musisz oczywiście spełnić tam konkretne wymagania można tak powiedzieć

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

Są trudne do spełnienia?

alt
alt
7 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

na pewno mają fajne gadżety dla gamerów, na pewno będą zadowoleni jak ja

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  alt

A co konkretnie mają?

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

widziała na stronie że można zgarnąć pieniądze chyba 150 z maksymalne subskrypcje czy vocuher do PSstore, gamepass itp i też możesz sobie wybrać kartę z motywem gamerskim dla ludzi kochających gry to na pewno jest kuszące

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

Ale 150 zł i subskrypcje czy albo to albo to?

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  alt

a już Ci się udało odebrać jakieś nagrody ?

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

W tym konkretnym banku czy ogółem?

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  alt

w sumie ostatnio tego konta mi się reklama wyświetliła

Zuzanka
Zuzanka
8 miesięcy temu
Reply to  Qaz

no warto sobie jeszcze właśnie potwierdzić wszystko a jak chodzi o konto bankowe to warto sprawdzić na oficjalnej stronie banku

Dagmara
Dagmara
8 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

Tam zawsze będą najrzetelniejsze info

alt
alt
8 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

nie ma to jak potwierdzić w odpowiednik źródle

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

to na pewno i no raczej nikt nas nie oszuka

alt
alt
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

no tak to przede wszystkim nasze bezpieczeństwo najważniejsze

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

Raczej? XD banki nie mogą sobie nawet pozwolić na coś takiego

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

banki może nie, ale wyciek danych, hakerzy, zło nie śpi 🙂

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

To się może zdarzyć wszędzie tak naprawdę.

alt
alt
8 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

to na pewno, żeby potem nie było rozczarowania, albo po prostu napalisz się na jakiś bonus a tutaj trzeba spełnić jakieś cięzkie warunki

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  alt

Oni raczej nie dają trudnych warunków.

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

no tak bo po co ? żeby nikt tego nie spełnić to nikt nie przyjdzie do nich tak czy siak

alt
alt
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

teraz warunki są naprawdę proste do zrobienia

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

No jasne, że tak. Jakby był trudne to i klientów by nie było.

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  alt

ale raczej już nie dają ciężkich warunków do zrobienia

alt
alt
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

no właśnie jakieś transakcje itp

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  alt

czyli można stwierdzić że po prostu są to takie podstawowe transakcje które robimy na co dzień

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

A przez jaki czas trzeba je robić?

Dagmara
Dagmara
8 miesięcy temu
Reply to  Qaz

No bo pewnie jakaś część banków jest pominięta

Dagmara
Dagmara
8 miesięcy temu
Reply to  Qaz

W sumie niby nie jest to najgorszy pomysł

alt
alt
8 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

myślę, że wiele osób korzysta ale warto potwierdzić wszystko też na oficjalnej stronie

Zuzanka
Zuzanka
8 miesięcy temu
Reply to  alt

zdecydowanie tak, nie można też w 100% jedynie na porównywarce

alt
alt
8 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

no tak, jedynie co można się wspomóc

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  alt

One po to są, żeby nakierować.

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

no i warto z nich korzystać po prostu

alt
alt
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

no jak już są zrobione to tak

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  alt

pewnie na pewno może się nimi wspomóc 🙂

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

W sumie to tak, pomocna rzecz.

Zuzanka
Zuzanka
8 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

zdecydowanie tak, nawet jak mam coś zamiar kupić czy suszarkę do włosów czy coś innego to korzystam, darmowe podpowiedzi 🙂

Dagmara
Dagmara
8 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

Tak ale mogą też być sponsorowane

alt
alt
8 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

dlatego trzeba czytać opinie różnych użytkowników i oglądać recenzję

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  alt

ostatanio też recenzje na yt są bardzo popularne właśnie

alt
alt
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

na pewno też są pomocne i warto je obejrzeć

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  alt

w sumie kiedyś bardzo sceptycznie do tego podchodziłam a teraz pierwsze co szukam opinii i recenzji innych osób

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

Tak jest tak naprawdę najłatwiej. Ja patrzę zawsze na te pozytywne i negatywne

alt
alt
8 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

na pewno warto zobaczyć co się pozycjonuje żeby wiedzieć czego szukać

Zuzanka
Zuzanka
8 miesięcy temu
Reply to  alt

to na pewno, jakieś maks 3 top

Dagmara
Dagmara
8 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

A na co zwracacie uwagę najbardziej?

alt
alt
8 miesięcy temu
Reply to  Dagmara

od Ciebie na czym Ci zależy mi zależało na wypłatach w innych bankomatach za free

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  alt

to jest fajna opcja jak wypłaty za free poza krajem

alt
alt
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

jak ktoś dużo wyjeżdża do na pewno

Zuzanka
Zuzanka
7 miesięcy temu
Reply to  alt

nawet jeżeli nie, to zazwyczaj raz – dwa razy w roku jest się za granicą to nie trzeba martwić się o gotówkę bo wszystko można załatwić za darmo w bankomacie 🙂

Dagmara
Dagmara
7 miesięcy temu
Reply to  Zuzanka

No tak, wszystko się wcześniej ogarnia i nie ma żadnego problemu.