Kredyt hipoteczny po czterdziestce – sprawdź czy masz szansę

para oglądająca u sprzedawcy makietę domu
Źródło obrazka: depositphotos

Planujesz kupno mieszkania lub budowa domu? Nie sposób nie pomyśleć wtedy o kredycie hipotecznym. Sprawdziliśmy czy wiek kredytobiorcy ma dla banku znaczenie i kiedy najlepiej starać się o kredyt?

 

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce kwitnie. Według Raportu AMRON-SARFiN w drugim kwartale 2018 roku banki udzieliły łącznie 53 686 nowych kredytów hipotecznych na cele mieszkaniowe. Liczba nowych umów była wyższa o 7,74% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wartość nowych kredytów w drugim kwartale przekroczyła oczekiwania, osiągając poziom 13,741 mld zł – o 6,40% więcej niż w kwartale poprzednim. To oznacza, że te wyniki są najlepsze w porównaniu do kilku minionych lat.

W jakim wieku najlepiej złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

W większości banków maksymalny wiek najstarszego kredytobiorcy w momencie zakończenia spłaty kredytu to 70 lat. Wynika to z faktu, że po przejściu na emeryturę kredytobiorca straci część swoich dochodów, co może utrudnić spłatę kredytu. Jednak mimo tego w wielu instytucjach kredyt można spłacać nawet do 80. roku życia, a nawet dłużej.

Biorąc pod uwagę wiek klienta w momencie spłaty kredytu, banki możemy podzielić na:

  • nierygorystyczne – spłata kredytu może nastąpić w wieku 80 lat, a nawet później,
  • umiarkowanie nierygorystyczne – spłata kredytu może nastąpić w wieku 75 lat,
  • niezbyt rygorystyczne pod pewnymi warunkami – spłata kredytu może nastąpić w wieku późniejszym niż 70 lat, jeśli klient spełni określone warunki,
  • dość rygorystyczne – spłata kredytu musi nastąpić do 70. roku życia,
  • rygorystyczne – spłata kredytu musi nastąpić do 67. roku życia.

Tabela przedstawia, jak wygląda w różnych bankach maksymalny okres kredytowania i maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty kredytu hipotecznego. Informacje zweryfikowane w październiku 2018 r. Dane sortowane są rosnąco według maksymalnego wieku kredytobiorcy.

 

BankMaksymalny okres kredytowaniaMaksymalny wiek najstarszego kredytobiorcy w momencie zakończenia spłaty kredytu
Pekao Bank Hipoteczny30 lat
67 lat
mBank35 lat67 lat
Bank BPS30 lat70 lat
Citi Handlowy30 lat70 lat
eurobank30 lat70 lat
Santander Bank Polska30 lat70 lat
Credit Agricole35 lat70 lat
Bank Pekao30 lat70 lat
Bank Ochrony Środowiska35 lat70 lat
ING Bank Śląski35 lat70 lat
Raiffeisen Polbank30 lat70 lat
Bank BGŻ BNP Paribas30 lat75 lat
Bank Millennium35 lat75 lat
Alior Bank30 lat80 lat
Bank Pocztowy35 lat80 lat

 

Spłacanie kredytu do 80. roku życia nie jest wymarzoną perspektywą ofertą dla kredytobiorców. Dlaczego zatem banki wydłużają okresy kredytowania? Robią to z myślą o klientach, którzy przekroczyli czterdziestkę i chcą wziąć kredyt na kilkadziesiąt lat, ale spłacić go szybciej. Tak robią np. rodzice, którzy wspierają kredytowanie swoich dzieci lub osoby, które inwestują w mieszkanie (mieszkania) na wynajem.

Jednak według Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) banki i tak zbytnio wydłużają okres kredytowania. U wielu kredytodawców mężczyzna może wziąć kredyt, który spłaci mając 75, a nawet więcej lat. Tymczasem obecnie średni wiek życia mężczyzny w Polsce to 74 lata. KNF podaje również, że co czwarty udzielony kredyt hipoteczny trafił do osób, które przejdą na emeryturę przed zakończeniem spłaty. Może to w przyszłości pogorszyć jakość portfela kredytowego banków.

W jakim wieku najlepiej zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Z kredytem hipotecznym nie trzeba się spieszyć i brać go po ukończeniu 18. roku życia. Na pewno warto złożyć wniosek, kiedy pozwala na to sytuacja finansowa, a także kiedy jesteśmy w wieku dającym szansę na spłatę ostatniej raty przed zakończeniem aktywności zawodowej. Jeśli zgodnie z przewidywaniami ZUS w 2050 r. relacja wysokości ostatniej wypłaty do wysokości emerytury ma się mieścić w przedziale 25-35%, to obsługa raty kredytu hipotecznego dla części kredytobiorców może stać się nie lada kłopotem.

 

Czytaj też: Bank hipoteczny – czym różni się od tradycyjnego banku?

Czytaj też: Płać na czas, czyli harmonogram spłaty kredytu

Powiązane tematy

Komentarze: