Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt na 5 tys. zł – gdzie szukać najlepszych ofert?

Chcesz wziąć kredyt na 5 tys. zł? Sprawdzamy, gdzie szukać najlepszych ofert i złożyć wniosek o kredyt gotówkowy. A może lepszym rozwiązaniem będzie pożyczka gotówkowa? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Z definicji kredyt gotówkowy to taki rodzaj pożyczki, która jest udzielana na zakup towarów i usług, takich jak samochody, podróże, a także artykuły gospodarstwa domowego czy sprzęt AGD. Często mówiąc kredyt konsumencki mamy na myśli kredyt gotówkowy i odwrotnie.

Kredyt gotówkowy na 5 tys. zł – o czym trzeba wiedzieć?

Kredyty gotówkowe znajdziesz w każdym banku komercyjnym. O czym trzeba pamiętać szukając pożyczki gotówkowej na 5 tys. zł. Kredyt gotówkowy udzielany jest w placówkach banku, ale także online. W każdym przypadku bank analizuje zdolność kredytową – w kredytach na niższe kwoty, analiza jest podstawowa.

Kto może dostać kredyt gotówkowy na 5 tys. zł?

Spełniając poniższe warunki możesz wnioskować np. o najtańszy kredyt gotówkowy lub inny kredyt który spełnia Twoje potrzeby (również kredyt hipoteczny):

 • jesteś osobą pełnoletnią,
 • posiadasz pełną zdolność do czynności prawnych,
 • posiadasz odpowiednią zdolność kredytową,
 • przejdziesz pozytywnie analizę w bazach finansowych, np. w Biurze Informacji Kredytowej (BIK),
 • posiadasz stałe źródło dochodu – banki najbardziej lubią umowę o pracę na czas nieokreślony lub dobrze prosperujące firmy (w obu przypadkach dodatkowym atutem będzie długi staż pracy lub wieloletnie prowadzenie firmy),
 • złożysz wniosek o kredyt gotówkowy w wybranym banku,
 • dostarczysz do banku komplet wymaganych dokumentów.

Jak wziąć kredyt gotówkowy?

Myślisz o kredycie gotówkowym? Kredyt konsumencki jest powszechnym produktem finansowym, a poniższe kroki mogą ułatwić proces ubiegania się o pożyczkę gotówkową. Oto one:

 1. Ustal parametry kredytu – określ wysokości kwotę kredytu, która jest Ci potrzebna. Ważny jest także okres kredytowania, od którego zależy całkowita kwota do spłaty, czyli zsumowane raty kredytu.
 1. Porównaj oferty banków – dziś banki oferują całe mnóstwo produktów kredytowych – kredyt gotówkowy to często w nazwie oferty pożyczka gotówkowa. Porównywarka kredytów gotówkowych zestawia oferty w jednym miejscu i pomaga wybrać najkorzystniejszą. Oferty kredytów gotówkowych są bardzo różnorodne, więc w tym kroku warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Specjalista od finansów może podpowiedzieć, jak szybko poprawić zdolność kredytową.
 1. Wybierz najlepszą dla Ciebie ofertę kredytu gotówkowego – wykorzystując kalkulator kredytu gotówkowego już pewnie znalazłeś najlepszy kredyt gotówkowy, którego potrzebujesz. Nadal szukasz? Użyj porównywarki kredytów gotówkowych i sprawdź kredyty gotówkowe z różnych banków.
 1. Złóż wniosek kredytowy – dziś wniosek kredytowy możesz wygodnie złożyć online przez bankowość elektroniczną. Innym sposobem jest osobista wizyta w placówce banku. Przed pójściem do placówki i tak wypełnij wcześniej wniosek, bo to skraca cały proces.
 1. Potwierdź tożsamość – składając wniosek online możesz potwierdzić swoją tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego, wideo rozmowy z konsultantem lub przesłania selfie. Tożsamość może potwierdzić także kurier, który dostarczy umowę kredytu lub pracownik banku podczas spotkania osobistego w placówce.
 1. Oczekuj na decyzję kredytową – w przypadku kredytu online decyzję kredytową możesz otrzymać nawet w dniu złożenia wniosku. Zwykle jednak trzeba na nią poczekać co najmniej jeden dzień roboczy. Ważna jest też kwota kredytu gotówkowego, bo im jest ona wyższa, tym dłużej bank sprawdza zdolność kredytową.
 1. Zaakceptuj warunków umowy – Twoja zdolność kredytowa została potwierdzona. Po zapoznaniu się z umową kredytu zaakceptuj jej warunki, jeśli wszystko jest w porządku. Przede wszystkim wczytaj się w dane osobiste i ustalone wcześniej warunki kredytu. Sprawdź, czy zgadza się Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) i całkowita kwota kredytu.
 1. Odbierz pieniądze – po zaakceptowaniu umowy kredytowej czas na odbiór pieniędzy. Zwykle bank przelewa środki na konto. Możesz też wypłacić gotówkę w kasie banku. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Jeśli potrzebujesz 5 tys. zł, możesz też wziąć pożyczkę gotówkową od ręki w placówce banku.

Jakie trzeba mieć dokumenty do kredytu gotówkowego?

W przypadku kredytu gotówkowego w większości banków lista wymaganych dokumentów i formalności jest podobna. Jeśli chcesz otrzymać kredyt gotówkowy będzie Ci potrzebne następujące dokumenty:

 • Dowód osobisty – to podstawowy i obligatoryjny dokument, który służy do potwierdzenia tożsamości. Obcokrajowcy zainteresowani kredytem gotówkowym mogą posłużyć się alternatywnymi dokumentami, np. paszportem oraz kartą stałego lub czasowego pobytu.
 • Wypełniony wniosek o kredyt gotówkowy – we wniosku wpisujesz nie tylko swoje dane osobowe, ale także parametry pożyczki gotówkowej, która Cię interesuje. Dziś wniosek o kredyt gotówkowy jest bardzo często generowany online na podstawie informacji podanych wcześniej w formularzu.
 • Zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu – każdy bank ma swój formularz dotyczący tego punktu, więc z niego najlepiej skorzystać. Przy kredycie konsumenckim bank na podstawie Twoich dochodów i formy zatrudnienia obliczy zdolność kredytową.
 • Wyciąg z konta bankowego – jeśli wnioskujesz o kredyt gotówkowy w swoim banku, w którym masz rachunek bankowy, raczej nie będziesz potrzebował wyciągu – bank sam go sprawdzi. Ale możesz skorzystać z kredytu gotówkowego oferowanego przez inny bank, bo są tam bardziej atrakcyjne koszty kredytu. Wtedy wyciąg z konta bankowego z 3 lub 6 ostatnich miesięcy będzie potrzebny.

Czy można dostać szybko kredyt gotówkowy online?

Tani kredyt gotówkowy możesz wziąć bez wychodzenia z domu, czyli online. Wniosek o kredyt online złożysz praktycznie w każdym banku. Jak to zrobić? Najszybciej korzystając z rankingu kredytów gotówkowych, który znajdziesz w serwisie rankomat.pl.

Pamiętaj, że ranking kredytów gotówkowych dostępnych online przedstawia aktualne oferty banku, ale po szczegółowe warunki musisz zgłosić się do wybranego banku. Całkowity koszt kredytu gotówkowego zależy od wielu czynników i analizy zdolności kredytowej.

Chcesz uzyskać kredyt gotówkowy online? W przypadku wnioskowania tak niską kwotę (5 tys. zł), analiza zdolności kredytowej powinna być podstawowa.

Gdzie wziąć kredyt gotówkowy na 5 tys. zł?

Przygotowaliśmy porównanie kredytów – aby poznać szczegóły konkretnego kredytu gotówkowego, odsyłamy do poszczególnych banków.

Bank (produkt)Całkowita kwota kredytuRzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)Miesięczna wysokość raty kredytu
Alior Bank (Internetowy kredyt konsolidacyjny)5 465,04 zł9,04%227,71 zł
PKO Bank Polski (Pożyczka gotówkowa online dla nowych klientów)5 503,68 zł9,81%229,32 zł
Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce (Kredyt Plus)5 591,76 zł11,55%232,99 zł
Credit Agricole (Gotówka z prowizją 0%)5 592,96 zł11,57%233,04 zł
Millennium Bank (Pożyczka gotówkowa online)5 648,16 zł12,67%235,34 zł
Bank Pekao SA (Pożyczka Ekspresowa)5 704,56 zł13,79%237,69 zł
Citi Handlowy (Pożyczka gotówkowa online dla nowych klientów)5 813,76 zł15,98 %242,24 zł
Santander Bank Polska (Kredyt gotówkowy EKO)6 132,72 zł22,46 %255,53 zł

 

Do wyliczenia zastosowaliśmy następujące parametry:

 • kwota kredytu: 5 tys. zł,
 • okres kredytowania: 24 miesiące,
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): zmienna w zależności od banku.

Porównanie kredytów ma charakter orientacyjny. Przedstawione parametry kredytu gotówkowego nie mogą stanowić podstaw do reklamacji i mogą się różnić od wyliczeń przedstawionych w konkretnym przypadku przez bank/kredytodawcę.

Udzielenie kredytu gotówkowego zależy od zdolności kredytowej konkretnego kredytobiorcy.

Czy można zaciągnąć kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

W żadnym banku nie znajdziesz kredytów gotówkowych bez zaświadczeń. Możesz starać się o kredyt gotówkowy online z maksymalnie uproszczoną procedurą wnioskowania, jeśli zrobisz to w banku, w którym posiadasz konto osobiste.

Być może interesuje Cię udzielenie pożyczki gotówkowej bez zaświadczeń? Wtedy warto skorzystać z porównywarki pożyczek gotówkowych. Pamiętaj jednak, że całkowita kwota pożyczki gotówkowej bez zaświadczeń nie będzie wysoka.

Kredyt gotówkowy na 5 tys. zł – czy warto?

Czy warto brać kredyt gotówkowy? Wszystko zależy od Twoich potrzeb i od tego, jak całkowity koszt kredytu wpłynie na Twój budżet domowy.

Przy kredycie konsumenckim bank często oferuje dodatkowe produkty, np. ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Jednocześnie pamiętaj, że możesz możliwa jest także nadpłata kredytu gotówkowego, jeśli uznasz, że chcesz wcześniej oddać pożyczone pieniądze.

Warto wiedzieć

 1. Kredyt gotówkowy to taki rodzaj pożyczki, która jest udzielana na zakup towarów i usług, takich jak samochody, podróże, a także artykuły gospodarstwa domowego czy sprzęt AGD.
 2. Maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego określone jest przez polskie prawo. Możesz obliczyć korzystając ze wzoru: 2 x (stopa referencyjna NBP + 3,5%).
 3. Niezależnie, jaka jest kwota kredytu, bank zawsze dokonuje analizę zdolności kredytowej.
 4. Podstawowym dokumentem przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy jest dowód osobisty.
 5. Możesz wnioskować o kredyt gotówkowy, który ma oprocentowanie stałe lub oprocentowanie zmienne.
 6. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego wynosi 255 550 zł.
 7. Zdolnością kredytową jest to maksymalna kwota, jaką potencjalny kredytobiorca jest w stanie przeznaczyć na spłatę nowego zobowiązania.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie najlepiej wziąć kredyt 5 tys.? 

  Kredyt gotówkowy o takiej wysokości najlepiej wziąć w banku, w którym otrzymasz najlepszą ofertę. Aktualny ranking kredytów gotówkowych znajdziesz na stronie rankomat.pl.

 2. Który bank nie patrzy na zapytania w BIK?

  Wszystkie banki w Polsce sprawdzają BIK. Instytucje finansowe muszą kierować się rekomendacjami wydanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. KNF wymaga, aby przy kredycie gotówkowym sprawdzić dostępne bazy danych bankowych i bazy biur informacji gospodarczej.

 3. Które banki nie widzą chwilówek w 2022? 

  Wszystkie banki widzą chwilówki. Co więcej, analitycy bankowi mają wgląd nie tylko w aktualnie spłacane zobowiązania, ale również te już spłacone, jak i całą historię ich spłaty włącznie z opóźnieniami niezależnie czy będzie to kredyt, pożyczka czy chwilówka.

 4. Gdzie najłatwiej dostać kredyt?

  Wszystkie banki mają w swojej ofercie kredyt gotówkowy. Najłatwiej dostać kredyt w banku, w którym prowadzisz swój rachunek osobisty.

 5. Jaki kredyt przy zarobkach 3000 netto?

  Wszystko zależy od parametrów kredytu gotówkowego i zdolności kredytowej kredytobiorcy. Samotna osoba zarabiająca 3000 zł netto może nawet starać się o kredyt hipoteczny o wysokości 150 tys. zł, więc potencjalna kwota kredytu gotówkowego może wynosić od 30 tys. zł.

 6. Czy opłaca się brać kredyt w 2022?

  To, czy opłaca się brać kredyt, zależy od tego, czy potrzebujesz dodatkowych pieniędzy. W kwestii spłaty kredytu pamiętaj, aby całkowita kwota kredytu gotówkowego nie obciążała zbytnio Twojego domowego budżetu.

 7. Jakie informacje znajdują się w BIK?

  Do BIK przekazywane są: Twoje dane osobowe; dane dotyczące zobowiązań wobec banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych współpracujących z BIK, takie jak: data powstania, rodzaj zobowiązania, okres spłaty, waluta, informacje o zadłużeniu, historia spłat.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments