Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt na wymianę pieca – gdzie szukać?

Zastanawiasz się, gdzie znaleźć kredyt na wymianę pieca? Jaki piec zainstalować, aby dostać kredyt ekologiczny? Jakie są warunki programu Czyste Powietrze? A może planujesz wymienić instalację centralnego ogrzewania i chcesz wziąć kredyt z dotacją. Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

W ostatnich latach z zimami bywa różnie. Nie są tak srogie, jak kiedyś, ale czymś trzeba ogrzewać domy i mieszkania. Tymczasem ceny energii i opału w 2022 roku mocno wzrosły. Dlatego 7 października 2022 roku Sejm przyjął ustawę przewidującą zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.

W rozliczeniach dla klientów indywidualnych, czyli gospodarstw domowych, będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh. Polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh).

Co na to specjaliści? Okazuje się, że przedstawiciele branż energetycznych, przemysłu i przedsiębiorców twierdzą, że ta ustawa może niewspółmiernie ingerować w rynek energii elektrycznej. Efekt? To może doprowadzić nawet do zapaści gospodarczej.

Czy tak będzie? Tego nie wiemy. Wiemy na pewno, że zdecydowanie lepiej jest mieszkać w ciepłym niż w zimnym domu. Jak o to zadbać? Jednym ze sposobów może być wymiana starego pieca na nowy. Przy okazji zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Czy mogę wziąć kredyt gotówkowy na wymianę pieca?

Jeśli chcesz wziąć kredyt na wymianę pieca możesz zacząć od sprawdzenia ofert klasycznych kredytów gotówkowych na dowolny cel. W celu porównania ofert kredytu gotówkowego możesz także skorzystać z kalkulatora, który pomoże Ci porównać oferty banków. Sprawdzisz także całkowity koszt kredytu. Kredyt gotówkowy to jednak tylko początek.

Okazuje się także, że coraz więcej banków ma w swojej ofercie kredyty na cele ekologiczne. Nie chodzi tu tylko o ekologiczne rozwiązania dotyczące podgrzewania wody, ale o ogrzewanie całych budynków.

Co to jest kredyt ekologiczny?

Kredyt ekologiczny lub inaczej ekokredyt to kredyt gotówkowy dla klientów indywidualnych z przeznaczeniem na finansowanie celów związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska naturalnego. Jeśli zdecydujesz się na kredyt ekologiczny, możesz liczyć na lepsze warunki niż w przypadku klasycznego kredytu konsumpcyjnego. To dlatego, że ten produkt finansowy ma wpłynąć na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

O kredytach ekologicznych powiązanych z dotacjami na wymianę pieca piszemy niżej. Na pewno w ich przypadku dojdzie do oceny zdolności wnioskodawców, jak w przypadku innych kredytów.

Czy kredyt zależy od rodzaju pieca?

Planujesz wziąć kredyt konsumpcyjny i przeznaczyć go na wymianę pieca? Możesz to zrobić. Bank nie będzie sprawdzał, jaki piec chcesz zainstalować. Kredyt konsumencki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Pod warunkiem, że nie są to cele związane z działalnością gospodarczą lub zawodową. Także w przypadku zwykłego kredytu, możesz wybrać dowolny rodzaj pieca.

W naszym rankingu kredytów gotówkowych możesz łatwo sprawdzić oferty kredytowe na finansowanie dowolnych inwestycji, np. wymianę pieca, wentylację mechaniczną, zakup nowego pieca lub pompy ciepła.

Czy jest dofinansowanie na wymianę pieca?

Tak, rząd i samorządy przygotowały szereg programów, z których możesz skorzystać, jeśli szukasz dofinansowania na wymianą pieca.

Najpopularniejsze programy i formy dotacji na wymianę pieca:

Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą – bank będzie chciał dostęp do numeru księgi wieczystej nieruchomości. Dotacja może wynosić do nawet 79 tys. zł.

To program dofinansowania na pompę ciepła (dotyczy pomp ciepła powietrznych, wodnych i gruntowych), który prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W programie Moje Ciepło przewidziane są dotacje od 7 do 21 tys. zł. Budżet wynosi 600 mln zł. Ze wsparcia skorzystają właściciele tylko nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Obowiązuje zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata.

Program dla gmin, które następnie będą ogłaszać nabór na swoim terenie dla osób fizycznych, posiadających tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. W przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmin dotacja może wynosić do 17 500 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 26 900 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania i do 39 900 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Program dla gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, na wsparcie likwidacji lub wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizacji w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób najmniej zamożnych. Dotacja ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów do 70% kosztów realizacji porozumienia.

 • Regionalne dofinansowania na wymianę pieca

W związku z uchwaleniem tzw. uchwały antysmogowej możesz szukać dotacji na wymianę pieca i instalację ekologicznych źródeł ciepła w ramach wojewódzkiego, gminnego lub miejskiego programu na ten cel. W tym przypadku odsyłamy do Twojego lokalnego urzędu. Tu nie ma podstawowego poziomu dofinansowania, ale dotacje wahają się od 3 do nawet 40 tys. zł.

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od dochodu (przychodu) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Z ulgi tej możesz skorzystać, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej).

Nie możesz skorzystać z ulgi, jeśli budynek nie jest oddany do użytku (jest budowie). Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Co to jest program Czyste Powietrze?

Skupmy się na Czystym Powietrzu. Program Czyste Powietrze powstał, aby poprawić jakość powietrza oraz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Rząd chce to zrobić poprzez finansowe wsparcie wymiany źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Z programu Czyste Powietrze możesz skorzystać, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu może wnosić do 30, 37 lub 69 tys. zł (podstawowy, podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania). Przy dotacji z prefinansowaniem możesz otrzymać do oraz do 47 lub 79 tys. zł (podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania).

Jak obliczyć dotację w programie Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze jest bardzo rozległy i złożony. Jego twórcy przygotowali kalkulator dotacji, abyś mógł łatwiej zaplanować inwestycję. Narzędzie będzie pomocne, jeśli planujesz złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach części 1. i 2. programu.

W szczególności przyda się przy korzystaniu ze ścieżki bankowej. Dlaczego? Formularze w bankach partnerskich są bardziej ogólne, czyli zawierają tylko pakiety przedsięwzięć. Kalkulator dotacji uwzględnia pojedyncze elementy, więc rodzaje źródeł ciepła, instalacje, materiały budowalne potrzebne do termomodernizacji budynku.

Gdzie mogę wziąć kredyt z dotacją na wymianę pieca?

Jeśli szukasz kredytu z dotacją na, musisz go wziąć w banku, który dołączył do rządowego programu jako partner. Do programu Czyste Powietrze dołączyły następujące banki:

 1. Alior Bank (od 6.07.2021 r.),
 1. Bank Ochrony Środowiska (od 6.07.2021 r.),
 1. BNP Paribas Bank Polska (od 27.09.2021 r.),
 1. Credit Agricole Bank Polska (od 26.10.2021 r.),
 1. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.  (od 16.12.2021 r.),
 1. Banki Spółdzielcze z Grupy BPS (tu trzeba sprawdzać, który konkretnie bank),
 1. SGB-Bank S.A wraz z Bankami Spółdzielczymi SGB,
 1. Santander Consumer Bank S.A. (od 27.04.2022 r.).

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt na wymianę pieca?

Pamiętaj, że kredyt na nowe źródło ogrzewania z dotacją nie może być udzielony na finansowanie przedsięwzięcia w budynku/lokalu mieszkalnym, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza (w rozumieniu programu). Na powierzchni całkowitej przekraczającej 30% powierzchni budynku/lokalu mieszkalnego.

Banki, które dołączyły do programu Czyste Powietrze, udzielają kredytów na wymianę pieca na podobnych warunkach. Różnice nie są znaczne, więc prześledźmy, jakie ma warunki Alior Bank (Kredyt Czyste Powietrze).

Dla kogo: właściciele i współwłaściciele:

domów jednorodzinnych,

wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Aby otrzymać dotację: na poziomie podstawowym – Twój dochód roczny w ostatnim rozliczonym roku podatkowym nie może przekroczyć 100 tys. zł,

na poziomie podwyższonym - przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w Twoim gospodarstwie domowym nie może przekroczyć: 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym, 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
Przeznaczenie kredytu: Zgodnie z programem Czyste Powietrze, np. na wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, służące do ogrzewania budynku i podgrzewania wody.
Wysokość dotacji: Maksymalnie:

30 tys. zł na poziomie podstawowym,

37 tys. zł. na poziomie podwyższonym.

Wysokość Twojej dotacji będzie zależeć również od tego jakie nowe źródło ciepła zastosujesz i jak szeroki będzie zakres prac, które planujesz.
Parametry kredytu: kwota kredytu do 100 tys. zł, przy czym musi być ona wyższa niż kwota dotacji oraz minimum 95% kwoty kredytu musisz przeznaczyć na pokrycie kwalifikowanych kosztów, wymienionych w programie Czyste Powietrze,

okres kredytowania od 3 do 120 miesięcy,

brak prowizji za udzielenie kredytu,

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 10,36%
Wymagane dokumenty: zaświadczenia o źródle i wysokości dochodów,

do wglądu dokument z akt stanu cywilnego,

jeśli adres nieruchomości wskazany we wniosku o dotację różni się od adresu nieruchomości widniejącego w księdze wieczystej (o ile występuje) – do wglądu dokument lub informacja wyjaśniająca rozbieżność,

oświadczenie współmałżonka o wyrażeniu zgody na zaciągnięcie zobowiązań wynikających z umowy o dotację – jeśli osoba składająca wniosek o dotację ma współmałżonka,

oświadczenie współwłaścicieli o wyrażeniu zgody na realizację przedsięwzięcia ujętego we wniosku o dotację – jeśli w księdze wieczystej nieruchomości, której dotyczy wniosek o dotację, widnieją współwłaściciele,

zaświadczenie z gminy potwierdzające wysokość dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby składającej wniosek o dotację (dot. przypadku ubiegania się o podwyższony poziom dofinansowania),

numer księgi wieczystej nieruchomości, której dotyczy wniosek o dotację, numer działki.

 

Ile kosztuje kredyt na wymianę ogrzewania?

Trzymając się powyższego przykładu, sprawdźmy, jak przedstawia się wysokość kredytowanych kosztów na nowe źródło ciepła. Całkowita kwota kredytu to 45 300 zł, a całkowita kwota do zapłaty wynosi 63 437,31 zł. Z tego wynika, że całkowity koszt kredytu to 18 137,31 zł. Przy poniższych parametrach:

 • 86 miesięcznych rat, w tym 85 równych rat w wysokości 737,65 zł, ostatnia rata: 737,06 zł;
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): 10,36%.

Kredyt na źródło ogrzewania – co jeszcze warto wiedzieć?

Jesteś współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego i chcesz pozbyć się nieefektywnych źródeł ciepła z swojego domu? A może po prostu czeka Cię wymiana pieca. Możesz pomyśleć o zaciągnięciu kredytu gotówkowego ekologicznego lub w ramach programu Czyste Powietrze.

Montaż źródła ciepła, np. gruntowej pompy ciepła lub kolektorów słonecznych powinien zwykle nastąpić po przyznaniu dotacji. Jednak szczegóły poznasz podczas wypełnienia wniosku i kompletując dokumenty potwierdzające.

Pamiętaj też, że przy staraniu się o taki kredyt u właścicieli domów jednorodzinnych będzie przeprowadzona analiza zdolności kredytowej.

Warto wiedzieć

 1. Jeśli chcesz wziąć kredyt na wymianę źródła ogrzewania możesz zacząć od sprawdzenia ofert klasycznych kredytów gotówkowych na dowolny cel. W tym celu możesz także skorzystać z kalkulatora, który pomoże Ci porównać oferty banków.
 2. Kredyt ekologiczny lub inaczej ekokredyt to kredyt gotówkowy dla klientów indywidualnych z przeznaczeniem na finansowanie celów związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska naturalnego.
 3. Możesz wziąć kredyt na nowe ogrzewanie z dotacją. Taki produkt oferują banki, które są partnerami rządowego programu Czyste Powietrze.
 4. Kredyt na źródło ogrzewania z dotacją nie może być udzielony na finansowanie przedsięwzięcia w budynku/lokalu mieszkalnym, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.
 5. Program Czyste Powietrze powstał, aby poprawić jakość powietrza oraz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Rząd chce to zrobić poprzez finansowe wsparcie wymiany źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak obliczyć dochód do programu Czyste Powietrze?

  Obliczanie miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym do programu Czyste Powietrze jest bardzo proste. Jest to suma dochodów wszystkich osób w gospodarstwie domowym wnioskodawcy za wskazany rok podatkowy/kalendarzowy poprzedzający datę złożenia wniosku, podzielona na 12 miesięcy oraz na liczbę osób w gospodarstwie domowym.

 2. Jakie jest oprocentowanie kredytu Czyste Powietrze?

  Oprocentowanie kredytu w ramach programu Czyste Powietrze jest zależne od banku, który wybierzesz. Na przykład w Alior Banku biorąc Kredyt Czyste Powietrze Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,36%, a w BNP Paribas Bank Polska RRSO wynosi 9,53%.

 3. Na co można wziąć Czyste Powietrze Plus?

  Czyste Powietrze Plus możesz wziąć na prefinansowanie inwestycji polegających na wymianie starych kotłów na paliwo stałe i ociepleniu domów. Wnioski w programie można składać od 15 lipca 2022 roku.

 4. Gdzie wziąć kredyt na wymianę pieca?

  Taki kredyt weźmiesz w każdym banku komercyjnym – pod warunkiem, że to będzie kredyt gotówkowy na dowolny cel. Jeśli chcesz wziąć kredyt ekologiczny lub kredyt na nowe źródło ogrzewania z dotacją w ramach programu Czyste Powietrze, musisz złożyć wniosek w banku partnerskim.

 5. W którym banku są kredyty na wymianę pieca?

  Tego typu kredyty z dotacją w ramach programu Czyste Powietrze znajdziesz w tych bankach: Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Banki Spółdzielcze z Grupy BPS (wybrane), SGB-Bank S.A wraz z Bankami Spółdzielczymi SGB, Santander Consumer Bank S.A.

 6. Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze?

  Aby skorzystać z programu Czyste Powietrze musisz być właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynkach jednorodzinnych lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

PORÓWNAJ KREDYTY
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments