Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Jakie kredyty na pompę ciepła dają banki?

Czy banki mają w ofercie kredyty na pompę ciepła? A może szukasz kredytu z dotacją na pompę ciepła i inne ekologiczne sposoby ogrzewania budynków, oparte o odnawialne źródła energii? Sprawdziliśmy tzw. ekologiczne kredyty i co zrobić, żeby wydać jak najmniej na instalację pompy ciepła.

Ceny energii i opału w 2022 roku mocno poszły w górę. W odpowiedzi na podwyżki Sejm przyjął 7 października 2022 roku ustawę przewidującą zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Zgodnie z dokumentem w rozliczeniach dla klientów indywidualnych, czyli gospodarstw domowych, będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh. Polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kilowatogodzin (kWh).

Tymczasem specjaliści nie zostawili na ustawie suchej nitki. Organizacje reprezentujące branże energetyczne, przemysł i przedsiębiorców domagały się zmian w projekcie ustawy już dawno. Według nich zaproponowane rozwiązania niosą za sobą ryzyko niewspółmiernej ingerencji w rynek energii elektrycznej, co może doprowadzić do zapaści gospodarczej.

Dlaczego pompy ciepła są coraz popularniejsze?

Co na to wszystko Polacy? Wygląda na to, że klasycznie staramy się sami o siebie zadbać. Szukamy alternatyw dla węgla, gazu i drogiego prądu. Z pomocą przychodzi pompa ciepła. Z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wynika, że pierwszym półroczu 2022 roku sprzedano o 86% więcej pomp ciepła, niż w analogicznym okresie 2021 roku. Liczba sprzedanych pomp ciepła tylko do centralnego ogrzewania wodnego wzrosła o 96%.

Przełóżmy powyższe dane na liczby. W 2021 r oku sprzedano blisko 93 tys. pomp ciepła. Mówimy tu o urządzeniach typu powietrze-woda do ogrzewania domu oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także o gruntowych pompach ciepła typu solanka-woda.

Według prognoz PORT PC w całym 2022 roku sprzedaż pomp wyniesie około 180 tys. sztuk. Ceny tych urządzeń także skoczyły, jednak koszty są wciąż niższe niż ogrzewanie domu węglem lub gazem. Nawet uwzględniając montaż pompy ciepła.

Ile kosztuje kupno oraz instalacja pompy ciepła?

Serwis enerad.pl przeprowadził analizę rynku pomp ciepła w 2021 roku, z której wynika, że Polacy najczęściej kupowali powietrzne pompy ciepła (59,1%). Na gruntowe pompy ciepła zdecydowało się 16,8% badanych, a na wodne pompy ciepła zaledwie 3,9%.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, sprawdźmy, ile kosztuje kupno i instalacja pompy ciepła do statystycznego domu o powierzchni ok. 120 m2. Są to szacunkowe dane.

Rodzaj pompy ciepła Gruntowa pompa ciepła Powietrzna pompa ciepłaWodna pompa ciepła
Cena urządzenia16-55 tys. zł18-40 tys. złod 40 tys. zł
Instalacja i akcesoria ok. 35 tys. złok. 25 tys. złok. 6 tys. zł
Dodatkowe koszty ok. 20 tys. zł (realizacja dolnego źródła)brakok. 6 tys. zł montaż i pierwsze uruchomienie dolnego źródła i 3 tys. zł pompa głębinowa

Źródło: serwis enerad.pl i Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE)

 

Od czego zależy koszt instalacji i użytkowania pompy ciepła?

 • Lokalizacja budynku i warunki geologiczne.
 • Architektura budynku i sposób montażu pompy ciepła.
 • Technologia budowy domu – zdecydowanie niższe koszty użytkowania pompy ciepła będą w nowych, ekologicznych budynkach.
 • Rodzaju instalacji grzewczej – ogrzewanie podłogowe wymaga mniej energii niż tradycyjne grzejniki.

Roczny koszt ogrzewania domu o metrażu 120 m2 pompą ciepła to ok. 2 500 zł rocznie. Przy ogrzewaniu kotłem gazowym na gaz ziemny koszt do tej pory wynosił ok. 4 600 zł, a nie jesteśmy w stanie ocenić, jak w najbliższym czasie będą się zmieniać ceny gazu. Ogrzewanie tego samego budynku za pomocą kotła olejowego to już ok. 8 000 zł za rok, a kotła elektrycznego kosztuje ok. 16 000 zł rocznie.

Skąd mogę wziąć pieniądze na pompę ciepła?

Zastanawiasz się skąd wziąć pieniądze na pompę ciepła? Możesz skorzystać z jednej z tych form finansowania:

 • Rządowe dotacje – Moje Ciepło, Czyste Powietrze, Stop Smog.
 • Dofinansowania na pompę ciepła z gminy lub urzędu miasta.
 • Kredyt z na pompę ciepła z dopłatą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 • Kredyt ekologiczny z banku.
 • Klasyczny kredyt gotówkowy.
 • Korzystna oferta finansowania pompy ciepła na raty.

Czy mogę wziąć kredyt na pompę ciepła?

Czy w ofercie banków funkcjonuje taki produkt, jak kredyt na pompę ciepła? A ściślej mówiąc kredyt na zakup pomy ciepła? I tak i nie. Ale po kolei. Coraz więcej banków oferuje kredyty na cele ekologiczne. Nie chodzi tu tylko o ekologiczne rozwiązania dotyczące podgrzewania wody, ale o ogrzewanie całych budynków.

Ekokredyty to kredyty gotówkowe dla klientów indywidualnych z przeznaczeniem na finansowanie celów związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska naturalnego. Jeśli zdecydujesz się na kredyt ekologiczny to możesz liczyć na lepsze warunki niż w przypadku klasycznego kredytu konsumpcyjnego.

Kredyt gotówkowy na pompę ciepła?

Często kredyt na pompę ciepła to po prostu kredyt gotówkowy, tylko przeznaczony na cele związane z ochroną środowiska. Udzielenie kredytu konsumenckiego przeznaczonego na wymianę ogrzewania w domu odbywa się na podobnych zasadach, co udzielenie klasycznego kredytu gotówkowego.

W naszym rankingu kredytów gotówkowych możesz łatwo sprawdzić oferty kredytu gotówkowego na finansowanie inwestycji, tj. pompę ciepła czy wymianę starych źródeł ciepła. Trzy poniższe oferty kredytowe są według nas najkorzystniejsze – porównując okres kredytowania, całkowity koszt kredytu, jaka jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO).

Na pierwszym miejscu rankingu znajduje się kredyt gotówkowy od Santander Consumer Bank. Oferta zachęca brakiem prowizji za udzielenie finansowania oraz oprocentowaniem na poziomie 9,50% w skali roku. Decydując się na kredyt gotówkowy w Santander Consumer Bank możesz zaciągnąć zobowiązanie na kwotę od 10 do 40 tys. zł. Inne oferty znajdziesz w naszym rankingu.

Czy są kredyty z dotacją na pompę ciepła?

Tak, banki komercyjne oferują tego typu kredyty. Na przykład w Alior Banku możesz wziąć Kredyt Gotówkowy Czyste Powietrze. To produkt powiązany z dotacją z programu Czyste Powietrze, zarządzanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja pokrywa część kapitału kredytu. O szczegółach piszemy niżej w tym artykule.

Czy kredyt zależy od rodzaju pompy ciepła?

Kredyt może być zależny od rodzaju pompy ciepła. Na początku musisz zdecydować, czy chcesz wziąć kredyt konsumencki, czy kredyt z dotacją. Od tego zależy procedura kredytowania. Ogólne założenie jest takie, abyśmy dbali o środowisko i w jak najwyższym stopniu wykorzystywali odnawialne źródła energii.

Czy jest dofinansowanie na pompę ciepła?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) prowadzi program dofinansowania na pompę ciepła Moje Ciepło. Program Moje Ciepło jest odpowiedzią na aktualne potrzeby indywidualnych inwestorów (osób fizycznych), którzy starają się myśleć przyszłościowo zarówno pod kątem ekologii jak i ekonomii.

Beneficjentem Mojego Ciepła możesz być, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem nowego, jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Budżet na realizację celu programu wynosi do 600 mln zł. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Dofinansowanie jest realizowane w formie dotacji do 30% lub do 45% kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie otrzymasz 21 tys. zł dotacji na jedną inwestycję. Wysokość dofinansowania jest także uzależniona od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz od tego, czy posiadasz Kartę Dużej Rodziny.

Najpopularniejsze programy i formy dotacji na pompę ciepła:

 • Moje Ciepło,
 • Czyste Powietrze i Czyste Powietrze Plus,
 • Stop Smog,
 • regionalne dofinansowania na pompę ciepła,
 • ulga termomodernizacyjna.

Program Czyste Powietrze – czy warto z niego skorzystać?

Program Czyste Powietrze powstał, aby poprawić jakość powietrza oraz zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Rząd chce to zrobić poprzez finansowe wsparcie wymiany źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Z programu Czyste Powietrze mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Dotacje w ramach Czystego Powietrza są naprawdę korzystne. Dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu może wnosić do 30, 37 lub 69 tys. zł (podstawowy, podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania) oraz do 47 lub 79 tys. zł przy dotacji z prefinansowaniem (podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania).

Kto udziela kredytu z dopłatą na pompę ciepła?

Do programu Czyste Powietrze dołączyły następujące banki:

 1. Alior Bank (od 6.07.2021 r.),
 1. Bank Ochrony Środowiska (od 6.07.2021 r.),
 1. BNP Paribas Bank Polska (od 27.09.2021 r.),
 1. Credit Agricole Bank Polska (od 26.10.2021 r.),
 1. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.  (od 16.12.2021 r.),
 1. Banki Spółdzielcze z Grupy BPS (tu trzeba sprawdzać, który konkretnie bank),
 1. SGB-Bank S.A wraz z Bankami Spółdzielczymi SGB,
 1. Santander Consumer Bank S.A. (od 27.04.2022 r.).

Jak otrzymać kredyt z dotacją na pompę ciepła?

Jeśli chcesz otrzymać kredyt z dotacją na pompę ciepła, odsyłamy Cię do któregoś z banków, który takiego kredytu udziela. Możesz zapytać o kredyt w placówkach banków, ale także złożyć wniosek online.

Jakie są warunki kredytu z dotacją na pompę ciepła?

Przede wszystkim pamiętaj, że kredyt nie może być udzielony na finansowanie przedsięwzięcia w budynku/lokalu mieszkalnym, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza (w rozumieniu programu), na powierzchni całkowitej przekraczającej 30% powierzchni budynku/lokalu mieszkalnego.

Banki, które są partnerami programu Czyste Powietrze, udzielają kredytów na pompę ciepła na podobnych warunkach. Różnice nie są znaczne, więc prześledźmy, jakie są warunki w przypadku Alior Banku (Kredyt Czyste Powietrze).

Dla kogo: właściciele i współwłaściciele:

domów jednorodzinnych,

wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Aby otrzymać dotację: na poziomie podstawowym – Twój dochód roczny w ostatnim rozliczonym roku podatkowym nie może przekroczyć 100 tys. zł,

na poziomie podwyższonym - przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w Twoim gospodarstwie domowym nie może przekroczyć: 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym, 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
Przeznaczenie kredytu: Zgodnie z programem Czyste Powietrze, np. na wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, służące do ogrzewania budynku i podgrzewania wody.
Wysokość dotacji: Maksymalnie:

30 tys. zł na poziomie podstawowym,

37 tys. zł. na poziomie podwyższonym.

Wysokość Twojej dotacji będzie zależeć również od tego jakie nowe źródło ciepła zastosujesz i jak szeroki będzie zakres prac, które planujesz.
Parametry kredytu: kwota kredytu do 100 tys. zł, przy czym musi być ona wyższa niż kwota dotacji oraz minimum 95% kwoty kredytu musisz przeznaczyć na pokrycie kwalifikowanych kosztów, wymienionych w programie Czyste Powietrze,

okres kredytowania od 3 do 120 miesięcy,

brak prowizji za udzielenie kredytu,

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 10,36%
Wymagane dokumenty: zaświadczenia o źródle i wysokości dochodów,

do wglądu dokument z akt stanu cywilnego,

jeśli adres nieruchomości wskazany we wniosku o dotację różni się od adresu nieruchomości widniejącego w księdze wieczystej (o ile występuje) – do wglądu dokument lub informacja wyjaśniająca rozbieżność,

oświadczenie współmałżonka o wyrażeniu zgody na zaciągnięcie zobowiązań wynikających z umowy o dotację – jeśli osoba składająca wniosek o dotację ma współmałżonka,

oświadczenie współwłaścicieli o wyrażeniu zgody na realizację przedsięwzięcia ujętego we wniosku o dotację – jeśli w księdze wieczystej nieruchomości, której dotyczy wniosek o dotację, widnieją współwłaściciele,

zaświadczenie z gminy potwierdzające wysokość dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby składającej wniosek o dotację (dot. przypadku ubiegania się o podwyższony poziom dofinansowania),

numer księgi wieczystej nieruchomości, której dotyczy wniosek o dotację, numer działki.

Ile kosztuje kredyt na pompę ciepła?

Trzymajmy się nadal powyższego przykładu, aby sprawdzić, jakie są jego koszty. Całkowita kwota kredytu to 45 300 zł, a całkowita kwota do zapłaty wynosi 63 437,31 zł. Z tego wynika, że analizowany kredyt na pompę ciepła z dotacją kosztuje 18 137,31 zł. Przy tych parametrach:

 • 86 miesięcznych rat, w tym 85 równych rat w wysokości 737,65 zł, ostatnia rata: 737,06 zł;
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): 10,36%.

Kredyt na pompę ciepła – co jeszcze warto wiedzieć?

Decydując się na kredyt na pompę, sprawdź wcześniej rządowe i samorządowe programy wspierające tego typu ekologiczne inwestycje. Możesz sporo zaoszczędzić. Całkowita kwota kredytu na zakup pompy ciepła będzie niższa, jeśli zdecydujesz się na kredyt z dotacją.

Pamiętaj, aby maksymalna kwota kredytu nie obciążała zanadto Twojego domowego budżetu.

Zachęcamy też do szukania dodatkowych rozwiązań w ramach odnawialnych źródeł energii, np. pompa ciepła plus panele fotowoltaiczne. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką może sprawić, że staniesz się właścicielem niezależnego energetycznie, oszczędnego i ekologicznego domu.

Źródła:

 1. Strona główna – Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (portpc.pl)
 1. Mojecieplo.gov.pl
 1. Program Czyste Powietrze – STOP Smog
 1. Koszt pompy ciepła do domu 100 m2 | enerad.pl
 1. Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE

Warto wiedzieć

 1. Pompy ciepła w Polsce są coraz popularniejsze. Najchętniej Polacy instalują powietrzne pompy ciepła – 59,1% ogólnej sprzedaży pomp ciepła w 2021 roku. Natomiast dużo mniejszym zainteresowaniem cieszą się pozostałe rodzaje pomp ciepła – gruntowe (16,8%) i wodne (3,9%).
 2. Koszt instalacji i eksploatacji pompy ciepła zależy od wielu czynników, np. lokalizacji budynku i warunków geologicznych, architektury budynku i sposobu montażu pompy ciepła, technologii budowy domu, rodzaju instalacji grzewczej – ogrzewanie podłogowe wymaga mniej energii niż tradycyjne grzejniki.
 3. Ekokredyty to kredyty gotówkowe dla klientów indywidualnych z przeznaczeniem na finansowanie celów związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska naturalnego.
 4. Możesz wziąć kredyt na pompę ciepła z dotacją. Taki produkt oferują banki, które są partnerami rządowego programu Czyste Powietrze.
 5. Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła – niezależnie od jej rodzaju – jest znacznie tańsze niż ogrzewanie budynku gazem ziemnym. Jest także tańsze niż kocioł olejowy lub elektryczny.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co to jest pompa ciepła?

  Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca do innego, wykorzystując niewielką ilość energii. Działa na zasadzie odwróconego cyklu chłodniczego – zamiast chłodzić, dostarcza ciepło. Pompy ciepła mogą czerpać ciepło z różnych źródeł, takich jak powietrze, woda czy ziemia. Są one często wykorzystywane w systemach ogrzewania i klimatyzacji budynków, ponieważ mogą efektywnie przekształcać niskotemperaturowe ciepło w ciepło o wyższej temperaturze, co jest użyteczne do ogrzewania.

 2. Gdzie wziąć kredyt na pompę ciepła? 

  Kredyt gotówkowy na pompę ciepła weźmiesz w każdym banku komercyjnym. Kredyt na pompę ciepła z dotacją weźmiesz w banku, który jest partnerem rządowego programu Czyste Powietrze

 3. Jakie są dotacje na pompę ciepła 2022? 

  Jest szereg dotacji na wymianę starych źródeł ogrzewania. Należą do nich m.in.: Moje Ciepło, Czyste Powietrze i Czyste Powietrze Plus, Stop Smog, regionalne dofinansowania na pompę ciepła, ulga termomodernizacyjna.

 4. Czy pompę ciepła można kupić na raty? 

  Tak, zakup pompy ciepła możesz zrealizować na raty. Warunki finansowania są dostępne o konkretnego sprzedawcy pompy ciepła. 

 5. Ile kosztuje pompa ciepła do domu 120 m2? 

  Koszt pompy ciepła do domu 120 m2 to wydatek od 15 do nawet 80 tys. zł. Rozbieżność jest spora, bo należy indywidualnie wycenić każdy przypadek, uwzględniając rodzaj pompy ciepła, technologię budowy domu, jego położenie, warunki klimatyczne oraz koszty dodatkowych akcesoriów oraz samo montaż pompy ciepła. 

 6. W którym banku są kredyty na pompę ciepła? 

  Kredyt na zakup pompy ciepła oferują banki, które są partnerami rządowego programu Czyste Powietrze. Do tej pory są to: Alior Bank (od 6.07.2021 r.), Bank Ochrony Środowiska (od 6.07.2021 r.), BNP Paribas Bank Polska (od 27.09.2021 r.), Credit Agricole Bank Polska (od 26.10.2021 r.), Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.  (od 16.12.2021 r.), Banki Spółdzielcze z Grupy BPS (tu trzeba sprawdzać, który konkretnie bank), SGB-Bank S.A wraz z Bankami Spółdzielczymi SGB, Santander Consumer Bank S.A. (od 27.04.2022 r.). O tym, na co zwrócić przy przyznaniu dotacji dowiesz się w placówce banku.

PORÓWNAJ KREDYTY
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments