Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Lokaty

Lokaty z wysokim oprocentowaniem

Stopy procentowe, utrzymujące się od kilku lat na rekordowo niskim poziomie, mają negatywny wpływ na atrakcyjność oferowanych przez banki lokat. Część z nich przygotowała jednak dla swoich klientów oferty pozwalające zarobić nawet 4,00%.

 

Wartość stopy referencyjnej nie ulega zmianie od blisko czterech lat i utrzymuje się na najniższym w historii poziomie, wynoszącym 1,5%. Nie jest to najlepsza wiadomość dla oszczędzających, ponieważ wpływa na obniżenie zysków z lokat. Nic nie zapowiada także diametralnej zmiany sytuacji – prezes NBP Adam Glapiński ogłosił, że taki poziom stóp procentowych może utrzymać się aż do 2022 roku.

Ostatnimi czasy widoczny jest jednak wzrost średniej realnej wartości oprocentowania lokat. Oferty banków znacząco się od siebie różnią, można jednak znaleźć takie, które gwarantują stosunkowo wysoki dochód. Przygotowaliśmy ich zestawienie.

Wpływ stóp procentowych na zyski z lokat

Stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej w celu regulacji rynku mają decydujący wpływ na stawki lokat dostępnych na rynku. W przypadku podwyższonej inflacji stopy najczęściej ulegają podwyższeniu, natomiast niska inflacja sprzyja ich obniżeniu. W podobny sposób RPP reaguje również na wahania PKB. Obniżenie stóp procentowych sprzyja inwestycjom i stymuluje konsumpcję, ich podwyższenie może być czynnikiem skłaniającym konsumentów do oszczędzania.

Banki, aby móc swobodnie operować na rynku, mogą pożyczać pieniądze z banku centralnego zgodnie ze wskaźnikiem stopy lombardowej (wynoszącym obecnie 2,5%). To rozwiązanie jest jednak dosyć drogie, wobec czego chętnie pozyskują środki od własnych klientów. Jednym z narzędzi tego typu są lokaty, które gwarantują korzyści obu stronom: z jednej strony bank pozyskuje środki zapewniające mu płynność, z drugiej klienci zarabiają na założonej lokacie.

 

Stopa procentowaOprocentowanieObowiązuje od
Referencyjna1,50%5 marca 2015
Lombardowa2,50%5 marca 2015
Depozytowa0,50%5 marca 2015
Redyskonta weksli1,75%5 marca 2015

Oferty lokat na polskim rynku

Średnie oprocentowanie lokat na polskim rynku bankowym jest stosunkowo niskie i wynosi 1,57%. Podczas analizy poszczególnych ofert należy zwrócić uwagę na realny zysk z lokaty – na tę wartość wpływ ma wynoszący 19% podatek od zysków kapitałowych, nazywany również „podatkiem Belki”. Nie oznacza to jednak, że prowadzenie lokat nie jest opłacalne.

Część banków, chcąc zachęcić szczególnie nowych klientów, oferuje bardzo atrakcyjne stawki, wynoszące nawet 4,00%. W przypadku ulokowania 10 000 zł wszystkie oferują taki sam zysk, wynoszący 79,89 zł netto (po potrąceniu podatku Belki), i mogą zostać założone na okres 3 miesięcy. Różnią się jednak w detalach, co może mieć kluczowe znaczenie podczas wyboru lokaty.

Lokata Mobilna w Getin Banku

Lokatę Mobilną, zgodnie z nazwą, można założyć jedynie przez aplikację mobilną Getin Banku. Zakres kwot wynosi od 500 zł do 20 000 zł. Oferuje stałe oprocentowanie na poziomie 4,00% z kapitalizacją odsetek na koniec okresu. Mogą korzystać z niej nowi i obecni klienci, konieczne jest jednak posiadanie konta w Getin Banku. Wcześniejsze zerwanie lokaty wiąże się z całkowitą utratą odsetek.

Nest Lokata Witaj

Nest Bank swoją najbardziej atrakcyjną lokatę dedykuje nowym klientom. W zamian za założenie konta mogą liczyć na stałe oprocentowanie wynoszące 4,00%. Zakres kwotowy jest jednak mocno zawężony – wpłacić można od 1 000 zł do 10 000 zł. Kapitalizacja odsetek odbywa się na końcu okresu, a w przypadku zerwania lokaty klient musi liczyć się z ich całkowitą utratą.

nowy
klient
Zakres kwoty
1 000 - 25 000
Oprocentowanie:
Procent
5,25 %
Okres
3 mies.
Szczegóły oferty

Lokata na start w Plus Banku

Z tej oferty skorzystać mogą zarówno nowi, jak i obecni klienci Plus Banku. Lokatę można założyć online, w oddziale lub poprzez bankowość telefoniczną, do jej prowadzenia niezbędne jest także konto. W przeciwieństwie do pozostałych ofert kapitalizacja odsetek odbywa się co miesiąc, a zakres kwotowy wynosi od 1000 do 10 000 zł. Wcześniejsze zerwanie wiąże się z utratą uzbieranych odsetek.

Lokata HAPPY w IdeaBanku

Lokatę HAPPY założyć można w oddziale lub przez internet, jednak mogą skorzystać z niej wyłącznie nowi klienci IdeaBanku. Podobnie jak w przypadku Lokaty Mobilnej, można wpłacić na nią od 500 do 20 000 zł, w przypadku wcześniejszego zerwania nie tracisz naliczonych odsetek. Nie jest wymagane również prowadzenie standardowego konta bankowego.

Oprocentowanie lokat w innych krajach

Stosunkowo niskie zyski z lokat w Polsce nie odbiegają zasadniczo od światowych standardów. W praktyce – im bardziej rozwinięta gospodarka i im niższa inflacja, tym niższe stopy procentowe, to z kolei przekłada się na oprocentowanie lokat. Najwyższych zarobków można spodziewać się w krajach borykających się z wysoką inflacją.

Jak wynika z raportu Trading Economics z 2018 roku, stopy procentowe w Argentynie (34,40% inflacji) wynoszą aż 18%.W zdecydowanie bliższej nam Turcji ich poziom ustalono na 24%, co może oznaczać zyski oscylujące w granicach nawet powyżej 15%. Na podobne wartości można liczyć na Ukrainie – Prominvestbank oferuje lokatę z oprocentowaniem 15%. Oprocentowanie lokat w stabilnych gospodarkach (np. w Niemczech) często oscyluje w granicach 1%.

Lokaty z oprocentowaniem 4% – podsumowanie

Rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce nie sprzyjają oszczędzaniu. Ustalona stawka sprawia, że nie można liczyć na rekordowe zyski z tytułu lokat. Niektóre banki na naszym rynku oferują jednak bardzo atrakcyjne produkty, pozwalające zarobić nawet 4,00% w trzymiesięcznym okresie. Na szczególne traktowanie mogą liczyć zwłaszcza nowi klienci. To i tak wartość znacznie wyższa od tej, na którą mogą liczyć konsumenci w najbardziej rozwiniętych gospodarkach.

 

Czytaj też: 5 zasad skutecznego oszczędzania pieniędzy

Czytaj też: Chargeback – czy płacący kartą mają lepiej?

PORÓWNAJ LOKATY
Adam Rogoz
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments