Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty hipoteczne

Wakacje kredytowe przedłużone – na jak długo i dla kogo?

Rząd zdecydował – wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jak skorzystać z tej formy pomocy kredytobiorcom? Jaka może być maksymalna kwota kapitału udzielonego kredytu? Kiedy złożyć wniosek?

Rada Ministrów przyjęła 5 marca 2024 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Wakacje kredytowe to jedna z form wsparcia dla kredytobiorców – mogą oni zawiesić spłaty rat kredytu hipotecznego w złotych polskich.

Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) w lutym 2024 roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 26,66 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 19,02 tys. rok wcześniej, co przekłada się na wzrost r/r o 40,1%. W porównaniu do stycznia 2024 roku liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 18,1%.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w lutym 2024 roku 427,22 tys. zł i była wyższa o 18,8% niż w lutym 2023 r.

Co mówi prawo?

Projekt wprowadza zmiany w ustawie z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dz.U. z 2023 r. poz. 414 i 1723) w zakresie możliwości zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego udzielonego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to swojego rodzaju urlop od od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty. Jeśli zdecydujesz się na wakacje kredytowe okres zawieszenia spłaty kredytu nie będzie wliczać się do okresu kredytowania. To oznacza, że okres kredytowania przedłuży się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona.

W czasie obowiązywania wakacji kredytowych nie płacisz raty kapitałowo-odsetkowej (poza ewentualnymi opłatami z tytułu umowy ubezpieczenia kredytu).

Wypowiedź eksperta

Pomagamy osobom, które mają trudność ze spłatą kredytu hipotecznego i przedłużamy wakacje kredytowe na 2024 r. Już od 1 maja kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę swoich rat na 4 miesiące bez dodatkowych odsetek, w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca oraz miesiąca w każdym z kolejnych kwartałów. Z rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których kredyt nie przekracza 1,2 mln zł oraz ponoszą wydatki związane z kredytem w wysokości przekraczającej 30% dochodów lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci. Zmieniamy również przesłanki do uzyskania wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, po to aby mogło z niego skorzystać jeszcze więcej osób – zwiększamy kwotę dochodu uprawniającą do uzyskania wsparcia, wydłużamy także okres jego udzielania. To ostatnie rozwiązanie jest również dla kredytobiorców posiadających kredyty walutowe.
Minister finansów, Andrzej Domański

Kiedy można skorzystać z wakacji kredytowych?

Zawieszenie spłaty kredytu może nastąpić w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca 2024 roku oraz w przypadku kolejnych kwartałów – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

Od 1 maja 2024 roku będziesz mógł złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w swoim banku korzystając z bankowości elektronicznej lub tradycyjnie, w formie pisemnej – o szczegóły zapytaj w Twoim banku. Bank ma 21 dni na potwierdzenie, że otrzymał Twój wniosek. Ministerstwo Finansów nie wydało rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku.

Kto może wnioskować o wakacje kredytowe 2024?

Z wakacji kredytowych w 2024 roku mogą skorzystać osoby, które:

 • zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a jego wartość nie przekracza 1,2 mln zł;
 • ponoszą wydatki związane z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu (RdD – Rata do Dochodu) w wysokości przekraczającej 30% dochodów (za okres ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku) lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci (do 18 roku życia lub do 25 roku życia, gdy kontynuują naukę lub dzieci niepełnosprawnych, bez względu na wiek) – w takiej sytuacji nie obowiązuje kryterium RdD;
 • zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 roku,
 • kończą spłatę kredytu co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Przykład

Miesięczna rata Twojego kredytu mieszkaniowego to 2 700 zł. Miesięczny dochód gospodarstwa domowego netto wynosi 7 000 zł – wynagrodzenie Twoje (3 800 zł netto) i wynagrodzenie partnera (3 200 zł netto). Wskaźnik RdD wyniesie w Waszym przypadku 38,57%, więc możesz skorzystać z rządowego wsparcia.

Kredyt hipoteczny – o czym pamiętać, żeby rata nie przekroczyła Twojego budżetu?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z długoterminowym zobowiązaniem, dlatego ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Dokładnie oblicz swoje miesięczne dochody i wydatki, aby upewnić się, że będziesz w stanie spłacać raty kredytu. Sprawdź swoją zdolność kredytową w banku lub za pomocą kalkulatora online.

Weź pod uwagę przyszłe zmiany w życiu, takie jak założenie rodziny lub zmiana pracy, które mogą mieć wpływ na Twoją zdolność spłaty rat. Regularnie monitoruj swoją sytuację finansową i w razie potrzeby skontaktuj się z bankiem w celu modyfikacji warunków kredytu.

 

Źródła:

 1. https://www.gov.pl/web/finanse/wakacje-kredytowe-beda-przedluzone-na-2024-r
 2. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/830088/o-58-5-r-r-wzrosla-wartosc-zapytan-o-kredyty-mieszkaniowe-w-lutym-2024-r

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 rok?

  Tak, z wakacji kredytowych będziesz mógł skorzystać w 2024 roku – wnioski w banku będzie można składać już od 1 maja.

 2. Dla ilu rat mogę skorzystać z wakacji kredytowych?

  W 2024 roku możesz odroczyć spłatę łącznie 4 rat – 2 rat kapitałowo-odsetkowych w okresie od 1 maja do 30 czerwca 2024 roku oraz po 1 racie w każdym z 2 kolejnych kwartałów 2024 roku.

 3. Kiedy będzie można składać wnioski o wakacje kredytowe 2024?

  Wniosek o wakacje kredytowe możesz złożyć od 1 maja 2024 roku. Możesz to zrobić pisemnie w oddziale banku lub w bankowości elektronicznej – wszystko zależy od Twojego banku.

 4. Jak obliczyć wakacje kredytowe 2024?

  Do obliczenia wakacji kredytowych 2024 wliczają się miesięczne przychody potrącone o podatek dochodowy i składki. Rata kredytu musi być wyższa niż 30% Twojego gospodarstwa domowego.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments