Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Dom czy mieszkanie? Co lepsze?

Dom czy mieszkanie? Kupić mieszkanie czy wybudować dom? Jeśli stoisz przed takim dylematem, gratulujemy, ale także spieszymy z pomocą. W dalszej tekstu części zebraliśmy kilka informacji, które powinny Ci pomóc w podjęciu decyzji.

W 2022 oddano do użytku ponad 238 000 nowych mieszkań i domów. Był to największy wynik w ciągu ostatnich 40 lat. Zobaczmy zatem, co bardziej się opłaca – kupić mieszkanie czy wybudować dom? Odpowiedź na tak zadane pytanie i tym razem nie może być jednoznaczna.

Co warto przemyśleć, decydując się na dom lub mieszkanie?

Zastanawiając się nad domem lub mieszkaniem warto na samym wstępie odpowiedzieć sobie na listę pytań. Podjęcie takiej czynności może zbliżyć Cię do najbardziej racjonalnej decyzji. Oto najpopularniejsze z pytań związanych z miejscem do życia lub inwestycją:

 • Gdzie chciałabyś lub chciałbyś mieszkać? – Jeśli masz wybór pomiędzy oboma opcjami, Twoje potrzeby są głównym czynnikiem decyzyjnym. Niektórzy doskonale czują się mając ogródek i miejsce na grilla, inni chcą mieć blisko do sklepów lub mieszkać na 20 piętrze.
 • Jakiej przestrzeni potrzebujesz? – Więcej przestrzeni można uzyskać w domu niż w przypadku mieszkania. W praktyce jednak wiele osób przecenia swoje potrzeby mieszkaniowe podczas budowy domu. Przykładowo 200 metrów kwadratowych dla dwóch osób to na prawdę dużo sprzątania.
 • Jakie będą późniejsze koszty utrzymania? – Ogrzewanie mieszkań jest z reguły znacznie tańsze niż domów. Te drugie można jednak wyposażyć w nowoczesne rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne i pompa ciepła.
 • Czy duże znaczenie ma dla Ciebie dojazd? – W dużych miastach na co dzień nie potrzebujesz własnego samochodu, wszędzie możesz dotrzeć z pomocą komunikacji miejskiej lub roweru. Wyprowadzając się na przedmieścia musisz liczyć się koniecznością dojeżdżania nie tylko do pracy, ale też na spotkania towarzyskie.
 • Czy chcesz mieć własny ogród? – Wbrew pozorom własny ogródek to istotny element decyzji, o której piszemy. Utrzymanie zieleni we właściwym stanie jest z jednej strony satysfakcjonujące, z drugiej zaś wymaga sporo pracy. Osoby mieszkające w domach z ogrodem wiedzą, że praca przy nich nigdy się nie kończy.
 • Jak wyobrażasz sobie relacje sąsiedzkie? – W blokach mieszkańcy są z reguły anonimowi, na osiedlach domków jednorodzinnych najczęściej się znają. Poziom sąsiedzkiej tolerancji na hałas jest znacznie większy na przedmieściach, gdzie ujadający pies i kosiarka do trawy są czymś zupełnie zwyczajnym.
 • Jaka infrastruktura jest Ci potrzebna? – Gęsta zabudowa w centrach miast oznacza też dużą ilość sklepów, punktów usługowych czy obiektów rozrywkowych w okolicy. Możliwość dotarcia do nich be konieczności korzystania z samochodu jest dużą zaletą.
 • Czy masz zwierzęta wychodzące? – Psy i koty lepiej czują się w zabudowie jednorodzinnej, ale istnieje ryzyko, że kiedyś do domu nie wrócą.

Polecamy przed podjęciem decyzji wypisać sobie wszystkie „za i przeciw”, które przyjdą Ci do głowy. Decyzja czy lepiej kupić mieszkanie czy własny dom powinna też być podjęta w zgodzie z pozostałymi domownikami, którzy będą z Tobą mieszkać.

Jak długo trwa budowa domu?

Budowa domu może trwać od 3 miesięcy do nawet kilku lat. Rekordzistom potrafi zejść na tę czynność ponad dekada. Czas potrzebny na budowę domu jednorodzinnego uzależniony jest m.in. od:

 • wybranej techniki budowy,
 • projektu architektonicznego,
 • możliwości finansowych właściciela,
 • wcześniejszego przygotowania się do całego przedsięwzięcia,
 • stopnia uzbrojenia działki w media,
 • metrażu domu i jego przyległości,
 • czynników losowych.

Najszybciej powstają domy z prefabrykatów. Czas budowy takich domów to często jedynie 3-4 miesiące. Całość stawiana jest przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwo, więc ryzyko opóźnień jest stosunkowo niewielkie. Prefabrykowane domy jednorodzinne to bardzo praktyczne rozwiązanie wymagające jednak zdecydowania się na gotowy projekt i sfinansowania całości w jednym momencie.

Budowa powierzona firmie potrwa prawdopodobnie jeden cały sezon budowlany czyli od wiosny do jesieni danego roku. Czas potrzebny na ukończenie budowy może się wydłużyć, jeśli właściciel nie miał wcześniej zarezerwowanych materiałów, zaczął budowę o nietypowej porze roku, albo korzysta z niestandardowego projektu. Zdarzają się też błędy i opóźnienia spowodowane przez podwykonawców głównej firmy budowlanej.

Najdłużej trwa budowa własnymi siłami. Nawet jeśli właściciel ma umiejętności, środki i determinację potrzebne do ukończenia budowy, to przeważnie nie ma czasu. Konieczność pogodzenia pracy zawodowej z budową domu, powoduje opóźnienia sięgające nieraz kilku lat. Zaletą takiego rozwiązania są niższe koszty i większe możliwości w zakresie decydowania o szczegółach. Realia są jednak takie, że wiele osób budujących domy samodzielnie, przez całe lata mieszka w nie do końca wykończonych budynkach.

Do czasu budowy domu należy doliczyć czas potrzebny na jego wykończenie. Może to potrwać kilka-kilkanaście tygodni. Po raz kolejny wszystko zależy od decyzji jakie podejmie właściciel i jego realnych możliwości.

Ile czasu zajmuje kupno mieszkania?

Teoretycznie mieszkanie można kupić w ciągu kilku dni pod warunkiem, że notariusz zgodzi się na tak krótki termin, a mieszkanie będzie kupowane za gotówkę. W praktyce jednak proces wyboru i kupna mieszkania potrwa prawdopodobnie od jednego do kilku miesięcy. Zwłaszcza jeśli kupujesz ze wsparciem kredytu hipotecznego.

Pierwszy etap zakupu to oczywiście poszukiwanie odpowiedniego lokum. Kupując dla siebie zdecydowanie warto poświęcić czas i uwagę, by dowiedzieć się możliwie najwięcej o nieruchomościach, które bierze się pod uwagę. Jednocześnie warto zbadać swoją zdolność kredytową (jeśli kredyt będzie potrzebny) i uzyskać promesę udzielenia kredytu w wybranym banku.

Po negocjacjach ze sprzedającym warto podpisać umowę przedwstępną i skontaktować z notariuszem. Starając się o kredyt hipoteczny należy złożyć o niego wniosek mając już określoną nieruchomość do kupienia. Prawdopodobnie uda się sfinalizować całą transakcję w ciągu kilku tygodni od podpisania umowy przedwstępnej.

Jaka jest różnica w cenie pomiędzy zakupem mieszkania, a budową domu?

Cena za metr kwadratowy mieszkania jest znacznie wyższa niż w przypadku domu. Całe mieszkanie może jednak być tańsze tylko dlatego, że jest mniejsze. Z reguły im większy metraż tym mniej płacimy za metr kwadratowy, ale więcej za całość.

Porównanie jest tym trudniejsze, że ceny mieszkań i domów bardzo różnią się ze względu na lokalizację, stan techniczny budynku czy standard wykończenia. W mniejszych miejscowościach można kupić mieszkanie o powierzchni 40-50 metrów za 200 000 zł, w miastach wojewódzkich za taki sam metraż zapłaci się 300-400 tysięcy, a w centrach dużych miast ceny mogą sięgać 700 000 zł i więcej.

Duże mieszkania, mające 70-100 metrów mogą kosztować znacznie powyżej miliona zł, jeśli są położone w dobrej lokalizacji. Górnego limitu w przypadku mieszkań przygotowanych pod klucz nie sposób określić.

Z kolei najmniejsze (70-80m) domy budowane z prefabrykatów to koszt 200-300 tysięcy zł. Wybudowanie przeciętnego domu o powierzchni mieszkalnej 120 m może kosztować ok. pół miliona zł. Duże domy dwukondygnacyjne o powierzchni 200 m i więcej, to koszt 750 000 do nawet kilku milionów złotych.

Średnie ceny domów w dobrych lokalizacjach sięgają ok. miliona zł, co jest kwotą znacznie większą niż w przypadku średnich mieszkań. Warto jednak pamiętać, że dom jest nie tylko większy, ale też sprzedawany wraz działką.

Jakie są podstawowe formalności związane z zakupem mieszkania i budową domu?

W obu przypadkach musisz dopełnić wielu formalności powiązanych z nieruchomością, na którą się decydujesz. Jest ich znacznie więcej, gdy chcesz budować dom niż gdy zdecydujesz się kupić mieszkanie (lub dom). Nie powinno być jednak to dla Ciebie przeszkodą – formalności powiązane z budową rozłożone są na dłuższy okres, a urzędy nie mają w zwyczaju szczególnie tego utrudniać.

Formalności przy zakupie mieszkania

Kupując mieszkanie musisz zadbać jedynie o kilka formalności. Będzie ich nieco więcej, jeśli posiłkujesz się kredytem hipotecznym. Zakup za gotówkę wymaga od Ciebie jedynie:

 • Zawarcia umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego,
 • Odebrania informacji o wpisie w księdze wieczystej (dokonuje go notariusz),
 • Zawarcia nowych umów z dostawcami mediów (woda, gaz, internet, itp.)
 • Poinformowania wspólnoty mieszkaniowej/spółdzielni o zmianie właściciela lokalu,
 • Zgłoszenia się do urzędu miasta (lub gminy) jako podatnik podatku od nieruchomości.
 • W przypadku finansowania zakupu kredytem dojdą jeszcze:
 • Wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości, czyli profesjonalnej wyceny.
 • Zawarcie umowy przedwstępnej, która umożliwi zaciągnięcie kredytu,
 • Zawarcie umowy kredytu hipotecznego z bankiem,
 • Ubezpieczenie nieruchomości (co polecamy zrobić także w przypadku mieszkania kupowanego za gotówkę).

Formalności przy budowie domu

Jeśli chcesz zacząć budować dom, musisz spełnić nieco inne wymagania formalne. Oto one:

 • Znajdź informacje na temat gruntu, na którym chcesz wybudować dom – na prawdę nie chcesz postawić tradycyjnego domu na szybko osiadającym gruncie lub terenie zalewowym. Skorzystaj z dostępnych możliwości technicznych zabezpieczenia budynku.
 • Sprawdź, czy budowa jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – jeśli nie jest, licz się z tym, że nie uzyskasz pozwolenia na budowę.
 • Uzyskaj decyzję o warunkach zabudowy, jeśli nie ma planów zagospodarowania przestrzennego. Weź pod uwagę, że w przyszłości pod Twoimi oknami może powstać np. ubojnia albo tor dla quadów.
 • Jeśli chcesz wybudować dom na szczególnym terenie – tereny objęte ochroną przyrody, regiony zabytkowe, o wysokiej wartości kulturowej – skontaktuj się z organami odpowiedzialnymi za nie. Będziesz potrzebować dodatkowego pozwolenia lub opinii biegłego.
 • Zamów lub kup gotowy projekt architektoniczny – będzie Ci potrzebny podczas uzyskiwania pozwolenia. Przyda się też przynajmniej szkic projektu zagospodarowania terenu.
 • Uzyskaj pozwolenie na budowę – wydaje je urząd miasta lub gminy na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego. Może odmówić, jeśli np. naruszasz prawa sąsiada lub stawiasz budynek zupełnie nie pasujący do okolicy. Domy do 70 metrów całkowitej powierzchni nie wymagają pozwolenia, ale trzeba je zgłosić.
 • Uiść opłatę skarbową za pozwolenie na budowę.
 • Załóż dziennik budowy – będziesz w nim zapisywać postęp prac budowalnych. Dziennik jest wymaganiem formalnym potrzebnym przy ostatecznym pozwoleniu na użytkowanie budynku.
 • Poinformuj Inspektorat Nadzoru Budowalnego o rozpoczęciu prac budowalnych – potrzebne w tym celu będą Ci dziennik budowy i oświadczenie kierownika budowy oraz Twoje własne.
 • Poinformuj Inspektorat Nadzoru Budowalnego o zakończeniu prac budowalnych – zawiadomienia należy dokonać zanim faktycznie zaczniesz korzystać z obiektu. Wraz z zawiadomieniem musisz złożyć szereg dokumentów takich jak: dziennik budowy, potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy, projekt budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności obiektu z projektem, oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, protokół badań i sprawdzeń, dokumentacja geodezyjna.
 • Zaczekaj na kontrolę z nadzoru budowlanego – jest potrzebna, by uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu do celów mieszkalnych. Jeśli w ciągu 14 dni od złożenia kompletu dokumentów nadzór budowalny nie przyśle kontroli ani nie wniesie sprzeciwu, możesz uznać decyzję za pozytywną i rozpocząć użytkowanie budynku. Pamiętaj, że nadzór może wnieść sprzeciw 14 dnia terminu i nadać go Pocztą Polską, więc Ty otrzymasz informację jeszcze później.
 • Dokonaj formalności wspomnianych przy zakupie mieszkania: zawrzyj umowy medialne, zgłoś się jako podatnik podatku od nieruchomości, dokonaj wpisu w księdze wieczystej (a jeśli jej nie ma – załóż ją).

Choć nie jest to konieczne, warto ubezpieczać nowo zbudowane domy, które często traktowane są w kategorii inwestycji życia.

Jak sfinansować zakup mieszkania lub budowę domu, kiedy nie mamy wystarczających środków?

Zarówno zakup mieszkania jak i budowę domu można sfinansować kredytem hipotecznym zabezpieczonym na budowanej/kupowanej nieruchomości. Kredyt mieszkaniowy jest popularnym i stosunkowo bezpiecznym sposobem uzyskania środków na własne lokum. W porównywarce znajdziesz najlepsze oferty aktualnie dostępnych kredytów.

Kredyt na budowę domu wypłacany jest w transzach, a wypłata kolejnych środków uzależniona jest od postępu prac budowlanych. Oznacza to konieczność liczenia się z sytuacją, gdy z powodu opóźnień w budowie, nie można uzyskać części kredytu, a nawet można być zmuszonym do zwrotu dotychczas wykorzystanych transz. Oczywiście mówimy tu o przypadku skrajnym, ale mając na uwadze szalejące ceny materiałów budowlanych lepiej mieć taki scenariusz na uwadze.

Potencjalnie dostępne są także inne możliwości uzyskania zewnętrznego finansowania, ale możesz z nich skorzystać jedynie w ściśle określonych przypadkach.

 • Kredyt gotówkowy – jest dobrym rozwiązaniem, gdy brakuje Ci np. 10-20% potrzebnej kwoty.
 • Pożyczka hipoteczna – możesz z niej skorzystać tylko jeśli posiadasz już inną nieruchomość i ustanowisz na niej zabezpieczenie hipoteczne.
 • Wynajem z opcją wykupu – rzadko spotykany w Polsce model, ale potencjalnie całkiem korzystny.

Rozwiązania inne od kredytu hipotecznego są przeznaczone dla wąskiego grona odbiorców. Ponadto dla większości zainteresowanych są po prostu mało opłacalne, nawet jeśli mogą oni z nich skorzystać.

Kredyt mieszkaniowy pomoże Ci rozłożyć spłatę kwoty potrzebnej na dom czy mieszkanie na 15, 20 a nawet 55 lat. Jeśli Twoja sytuacja finansowa się poprawi, zawsze możesz spłacić kredyt wcześniej i nawet odzyskać w takiej sytuacji część kosztów związanych z udzieleniem finansowania

Jakie są koszty utrzymania domu i mieszkania?

Do kosztów utrzymania nieruchomości należą przede wszystkim:

 • ogrzewanie,
 • elektryczność,
 • woda,
 • gaz,
 • Internet,
 • wywóz nieczystości,
 • podatek od nieruchomości.

W przypadku mieszkań dochodzą także koszty spółdzielni mieszkaniowej, a właściciele domów muszą liczyć się z koniecznością „dołożenia się” jeśli chcą poprawić infrastrukturę osiedla. Całkowity koszt utrzymania mieszkania waha się w granicach 750-1500 zł miesięcznie. Domy jednorodzinne kosztują 1000-2500 zł miesięcznie, jeśli rozłożyć koszty ogrzewania na cały rok.

Warto pamiętać, że nowoczesne budownictwo niskoemisyjne i energooszczędne generuje znacznie niższe koszty ogrzewania niż tradycyjne domy ogrzewane piecami starszego typu. Nowy, niewielki domek może generować koszty bardzo zbliżone do przeciętnego mieszkania.

Koszt, którego nie liczymy w porównaniu dom czy mieszkanie, a który może mieć dla Ciebie znaczenie to dojazdy – jeśli będziesz potrzebował samochodu codziennie, koszty jego eksploatacji mogą być znacznie większe niż gdy na co dzień poruszasz się komunikacją miejską.

Mieszkanie i dom jako inwestycja – co się bardziej opłaca?

Zarówno dom jak i mieszkanie mogą być potraktowane jako inwestycja. Znacznie częściej jednak słyszymy mieszkaniach inwestycyjnych niż o domach. Wynika to nie tyle z opłacalności obu inwestycji, co ich stopnia skomplikowania. Mieszkania są łatwiejsze do wyceny, sprzedają się szybciej, generują niższe koszty utrzymania. Można powiedzieć, że są produktem bardziej ustandaryzowanym co ułatwia obrót nimi i obliczenie opłacalności inwestycyjnej.

Dom jednorodzinny jest lokum bardziej unikalnym, silniej dostosowanym do potrzeb właściciela. Z jednej zwiększa to ryzyko inwestycyjne, z drugiej zaś pozwala uzyskać znacznie większy (nie tylko kwotowo, ale też procentowo) zysk. Kupując dom od dewelopera i wykończając go „pod klucz” w wyjątkowy sposób można podwoić jego cenę rynkową. Wymaga to jednak głębokiej znajomości tematu i dodatkowych inwestycji ze strony właściciela.

Jeśli nie masz doświadczenia na rynku mieszkaniowym, zakup mieszkania inwestycyjnego będzie dla Ciebie rozwiązaniem prostszym i bezpieczniejszym. Polecamy jednak bardzo dobrze przygotować się do roli inwestora, uzbroić w wiedzę, możliwie najdokładniej oszacować koszty i wkład własnej pracy potrzebny do uzyskania korzyści z inwestycji.

Najwięcej na inwestycjach w nieruchomości zarabiają osoby gotowe solidnie zainwestować w remont i wykończenie lokalu mieszkalnego, by potem sprzedać go w wersji „pod klucz”. Warto pamiętać, że dom czy mieszkanie kupione na kredyt zawsze będą znacznie mniej opłacalne od tych kupionych za gotówkę.

Dom czy mieszkanie na wynajem?

Jeśli planujesz czerpać korzyści z najmu, powinno Cię to skłonić raczej do nabycia nieruchomości (bez względu na to czy będzie to dom czy mieszkanie) niż budowy. Gotowy obiekt daje możliwość wynajmu lokalu od samego początku, podczas gdy budowa stosunkowo długo generuje raczej koszty. Nie znaczy to, że takie rozwiązanie jest złe, znaczy natomiast, że warto zostawić je bardziej wyspecjalizowanym firmom.

Mieszkanie w centrum miasta z pewnością będzie łatwiej wynająć, ale dom jednorodzinny też znajdzie najemców, jeśli zdecydujesz się podpisać umowę najmu długoterminowego.

Jakie są wady i zalety mieszkania w bloku i domu pod miastem?

Mieszkanie jest lepsze dla osób, które chcą:

 • mieć bliżej do kina, teatru, kawiarni czy pubu,
 • prowadzić bogate życie towarzyskie,
 • nie być całkiem zależne od samochodu,
 • spoglądać na świat z najwyższych pięter,
 • często podróżować,
 • być jak najdalej od owadów i innych uciążliwych żyjątek.

Domy lepiej sprawdzają się dla tych, którzy potrzebują:

 • więcej przestrzeni, np. na warsztat lub pracownię artystyczną,
 • dostępu do ogrodu i dużej ilości zieleni,
 • możliwości zrobienia grilla, ogniska, przyjęcia,
 • miejsca do zabawy dla dzieci i zwierząt,
 • relacji sąsiedzkich.

Na pytanie „dom czy mieszkanie?” bardzo trudno odpowiedzieć nie znając sytuacji rodzinnej, zawodowej, a nawet prostych upodobań danej osoby. Sugerujemy wypisanie sobie czynników, które są dla Ciebie najważniejsze i przypisanie ich do tego lokum, które najlepiej spełniaa konkretne wymagania.

Warto wiedzieć

 • Decydując dom czy mieszkanie pamiętaj, że dom można też kupić. Kupno domu przypomina zakup mieszkania pod względem formalności i wysiłku, jaki musisz włożyć w dopilnowanie transakcji.
 • Samodzielna budowa domu jest trudna i czasochłonna – jeśli się na nią zdecydujesz, dokładnie ją zaplanuj.
 • Choć przeciętnie domy są droższe i większe od mieszkań, na rynku nieruchomości znajdziesz zarówno małe niedrogie domki, jak i bardzo duże oraz kosztowne mieszkania. Mieszkanie zlokalizowane w centrum miasta takiego jak Kraków czy Wrocław będzie kosztować więcej niż przeciętny dom.
 • Dom jednorodzinny oznacza wyższe koszty i więcej obowiązków, ale daje wyższy komfort mieszkania i pozwala na większą wolność na swoim terenie.
 • Domy mogą być inwestycją podobnie jak mieszkania. Wyższe będzie ryzyko inwestycyjne, ale też potencjalnie wyższe korzyści finansowe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co jest tańsze w utrzymaniu dom czy mieszkanie?

  Przeciętne mieszkanie jest tańsze w utrzymaniu od przeciętnego domu jednorodzinnego (nie wliczając ultra-oszczędnych domów pasywnych). Nawet w przeliczeniu na metr kwadratowy koszty ogrzewania i wywozu śmieci są wyższe w przypadku zabudowy jednorodzinnej.

 2. Czy warto kupić dom w 2023 roku?

  W 2023 zakup domu może być znacznie bardziej opłacalny niż jego budowa, głównie ze względu na niestabilne ceny materiałów budowalnych i trudności w znalezieniu kompetentnej ekipy budowlanej.

 3. Czy budowa domu to dobra inwestycja?

  Postawienie domu może być bardzo dobrą inwestycją, ale nie możemy jej polecić osobom, które nie mają doświadczenia w branży budowalnej. Tak samo nie polecilibyśmy kupna kryptowalut osobie, która nie rozumie ich działania, ani akcji przedsiębiorstw osobie niezorientowanej w danej branży.

 4. Czy teraz jest dobry czas na kupno mieszkania?

  Nie ma dobrego ani złego czasu na takie transakcje. Jest tylko moment, w którym masz możliwości zakupu mieszkania i potrzebę jego posiadania. Czekanie aż spadną ceny, czy poprawi się oferta dostępnych na rynku mieszkań byłoby optymalną strategią jedynie dla osób doskonale znających rynek mieszkaniowy.

 5. Czy posiadanie domu jest lepsze niż wynajmowanie?

  Posiadanie domu kupionego za gotówkę na pewno jest lepsze niż wynajmowanie go. Jeśli jednak domu kupiony jest na kredyt, to zdania ekspertów są podzielone.

 6. Dom z rynku pierwotnego czy wtórnego?

  Dom z rynku pierwotnego trzeba wykończyć, by nadawał się do zamieszkania. Oznacza to koszty, które zrównoważą wyższą cenę domu z rynku wtórnego. Prawdziwymi różnicami są więc czas i dopasowanie do potrzeb. Na rynku wtórnym kupisz dom, w którym od razu można zamieszkać, ale który niekoniecznie jest idealny dla Ciebie. Dom z rynku pierwotnego wykończysz wedle uznania, ale chwilę to potrwa.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments