Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Dług zatopiony w plastiku – rodzaje kart kredytowych

Karty kredytowe nie tylko ułatwiają dokonywanie codziennych płatności, dają także możliwość pozyskania dodatkowych środków w wygodny i tani sposób. Wielu użytkowników nie wie jednak, czym różnią się od siebie poszczególne karty, i jakie możliwości dają swoim posiadaczom.

zbliżenie na dane karty kredytowej
Źródło obrazka: strona promocji
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Karty kredytowe cieszą się w Polsce sporą popularnością. Jak wynika z raportu przygotowanego przez PRnews.pl, obecnie rodzime banki obsługują 6 079 tys. takich kart. Zmienia się jednak profil klientów korzystających z tego rozwiązania. Biuro Informacji Kredytowej podaje, że największą dynamikę obserwuje się wśród kart z niskimi limitami – w przypadku kwot w przedziale 1–2 tys. zł wynosi ona 48,4%, a w zakresie 2–3,5 tys. zł przyrost w porównaniu do poprzedniego badania wynosi 36,8%.

Oznacza to, że po karty kredytowe coraz chętniej sięgają również mniej zamożni konsumenci. Równocześnie rośnie jednak także liczba kart z wysokimi limitami, wynoszącymi ponad 10 tys. zł. Wbrew pozorom karty są tak różne, jak ich użytkownicy, warto więc dowiedzieć się więcej na ich temat.

Jak działają karty kredytowe?

Chociaż wizualnie karty kredytowe praktycznie niczym nie różnią się od goszczących w niemal każdym portfelu kart debetowych, zasada ich działania jest zupełnie inna. W praktyce opiera się na zaciąganiu zobowiązania w ramach ustalonego limitu. Podobnie jak w przypadku kredytów, również jego wysokość zależeć będzie od kondycji finansowej i wiarygodności klienta. Największą zaletą kart kredytowych jest okres bezodsetkowy (ang. grace period) podczas którego nie są naliczane jakiekolwiek odsetki.

W jego ramach zamyka się miesięczny okres rozliczeniowy i dodatkowy czas na spłatę zobowiązania (wynoszący zazwyczaj 20–25 dni). Z tego powodu karta kredytowa może stać się świetną alternatywą dla kredytu. Nie trzeba przy tym regulować całej kwoty – aby nie dopuścić do przeterminowania zadłużenia.

Wystarczy spłacić ustaloną kwotę minimalną, pozostała część zobowiązania będzie natomiast podlegać oprocentowaniu. Należy pamiętać również, że mechanizm ten dotyczy wyłącznie transakcji bezgotówkowych. Wypłata pieniędzy z bankomatu wiąże się z natychmiastowym naliczaniem odsetek. Więcej o działaniu kart kredytowych pisaliśmy w tym artykule.

Emitenci kart kredytowych

Podstawową kwestią, na którą zwykle zwracamy uwagę, jest emitent karty. Podobnie jak w przypadku popularnych kart debetowych, również w tym przypadku największą popularnością cieszą się dwaj amerykańscy potentaci – Visa oraz MasterCard. Obie firmy zrzeszają podmioty z niemal całego świata i umożliwiają wygodne wykonywanie transakcji bezgotówkowych w praktycznie dowolnym miejscu.

Rzadziej na polskim rynku można spotkać karty emitowane przez systemy klubowe, takie jak Club. Korzystają z nich jednak niektóre korporacje.

Karty kredytowe klasy premium

Zdecydowanie więcej o samym kliencie może powiedzieć kolor posiadanej przez niego karty. Dla najbogatszych najczęściej przewidziana jest najbardziej prestiżowa czarna karta. Jej posiadanie nie ogranicza się wyłącznie do wysokiego limitu, wynoszącego zazwyczaj kilkaset tysięcy złotych. Daje także dostęp do instrumentów niedostępnych dla mniej zamożnych klientów.

Przykładowo użytkownicy kart World Elite Mastercard oraz Visa Premium mogą korzystać z usługi concierge: zadaniem przydzielonego asystenta jest zapewnienie wszechstronnej pomocy posiadaczowi karty – można powierzyć mu np. rezerwację stolika w najlepszej restauracji w okolicy, planowanie wycieczki czy ułatwienie dostępu do trudno dostępnych towarów i usług.

Kolejne karty pod względem prestiżu noszą kolor platynowy. Oprócz dostępności na całym świecie emitenci oferują ich posiadaczom także dodatkową pomoc, np. w wyrabianiu wiz czy odzyskiwaniu zagubionego bagażu. Posiadacze złotych kart kredytowych mogą cieszyć się wyższymi limitami i rozszerzoną dostępnością punktów akceptujących „plastik”. Oprócz tego emitenci oferują im m.in. pomoc drogową czy pomoc w podróży.

Wyjątkowe karty dla wyjątkowych klientów

Oprócz tradycyjnego podziału istnieją jeszcze szczególne modele kart przeznaczone dla najbogatszych i najbardziej wymagających klientów. Sam fakt ich posiadania mówi dużo o statusie właściciela. Kryteria, które należy spełnić, najczęściej nie są podawane do publicznej wiadomości. Roczna opłata za emitowaną przez Visę The Chase Sapphire Reserve wynosi 450$, w zamian jej właściciel otrzymuje dostęp do ponad 1200 stref business lounge rozsianych po całym świecie.

Inwestorzy korzystający z kont inwestycyjnych grupy Citi mogą stać się członkami ekskluzywnego klubu posiadaczy The Citigroup Black Chairman Card. Olbrzymi majątek to jednak nie wszystko, konieczne jest również polecenie uzyskane od innego członka tego wyjątkowego grona.

Za synonim biznesowego sukcesu uważa się także kartę The Visa Infinite Card, gwarantującą m.in. automatyczne podnoszenie standardu rezerwowanych przy jej pomocy apartamentów w 900 punktach na całym świecie.

Programy partnerskie

Posiadacze standardowych kart kredytowych też mogą cieszyć się dodatkowymi możliwościami oferowanymi przez programy partnerskie. Citibank uruchomił dla swoich klientów karty BP PAYBACK, dzięki którym, opłacając zakupy w wybranych punktach przy pomocy karty kredytowej, zdobywają punkty w programie Payback. Obowiązuje ich także specjalna taryfa punktowa w przypadku tankowania na stacjach BP.

Posiadacze karty mogą liczyć również na specjalną ofertę w ramach programu Citi Specials, który oferuje m.in. zniżki na zakupy w wybranych sieciach sklepów. Dużo podróżujący klienci mBanku powinni zainteresować się kartą Miles & More, umożliwiającą wymianę punktów na bilety lotnicze. Posiadacze karty standardowej za każde wydane 6 zł otrzymają jedną milę promocyjną, właściciele kart premium uzyskają ją za 4 zł.

Miłośników przyrody może z kolei skusić karta WWF Millennium MasterCard. Bank przekazuje na fundację WWF połowę wpłacanej przez klienta opłaty miesięcznej oraz część każdej transakcji bezgotówkowej. Sama karta jest natomiast wytworzona z tworzywa ulegającego utylizacji.

Karty kredytowe: podsumowanie

Karty kredytowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków. Wzrost gospodarczy w widoczny sposób przekłada się również na strukturę klientów korzystających z tego rozwiązania: nie jest to produkt zarezerwowany wyłącznie dla najbogatszych i coraz częściej sięgają po niego również gorzej zarabiające osoby.

Bez wątpienia karta kredytowa może stać się dobrym źródłem pozyskiwania dodatkowych środków, należy jednak korzystać z niej z rozwagą i pamiętać, że nieterminowa spłata limitu może obniżyć wiarygodność kredytową. Na rynku funkcjonują karty premium, które oferują dodatkowe możliwości.

Wbrew pozorom, aby móc z nich korzystać, nie zawsze konieczne jest posiadanie dużego majątku. Alternatywą dla ekskluzywnych kart w czarnym, platynowym lub złotym kolorze są programy partnerskie, oferujące bonusy za regularne korzystanie z karty.

 

Czytaj też: Bogaci czy biedni — siła nabywcza Polaków

Czytaj też: Chargeback – czy płacący kartą mają lepiej?

PORÓWNAJ KREDYTY

Powiązane tematy

osoby przekazujące sobie woreczek z symbolem dolara

Smartney – opinie i recenzja

Będąc w potrzebie finansowej można zgłosić się po zastrzyk gotówki do banku lub firmy pozabankowej. Ze względu na ogromny wybór...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o