Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63
Poradniki

Dług zatopiony w plastiku – rodzaje kart kredytowych

Karta kredytowa to nie tylko dobry sposób na uzyskanie dodatkowych środków finansowych, ale również szereg innych benefitów. Rodzaj i zakres korzyści zależy od rodzaju karty kredytowej, która jest w zasięgu możliwości klienta.

Według raportu PRNews.pl na koniec kwietnia 2020 r. Polacy posiadali ponad 6,1 mln kart kredytowych – to co prawda więcej o 81 tys. niż rok wcześniej, ale w stosunku do grudnia 2019 r. nastąpił spadek o 64 tys. sztuk. Największym wydawcą kart kredytowych na rodzimym rynku jest PKO BP (956 tys. sztuk), dalej BNP Paribas (830 tys.) a trzecie miejsce zajmuje Santander Bank Polska (801 tys.).

Użytkownik karty kredytowej w Polsce

Według Raportu “Polaków portret własny. Kochamy okazje” wydanego w 2018 r. przez Santander Consumer Polska, posiadaczami karty kredytowej są najczęściej z osoby wysokim dochodem:

  • 51,9% pośród osób, które osiągały dochód netto 5000 zł i więcej,
  • 46,3 % pośród osób z dochodem od 4000 do 4999 zł netto,
  • 34,6% wśród osób z dochodem pomiędzy 3000 a 3999 zł
    deklarowało posiadanie karty kredytowej.

Wśród osób z dochodami na poziomie:

  • od 1000 do 1999 zł netto karty kredytowe miało 13,1 %,
  • od 2000 do 2999 zł netto – 23 %.

Niewątpliwie posiadanie karty kredytowej jest skorelowane z osiąganym dochodem. Jednak dane statystyczne pokazują, że po ten rodzaj finansowania sięgają również osoby mniej zamożne.

Jak działają karty kredytowe?

Działanie kart kredytowych opiera się na zasadzie “pay later” co oznacza, że klient płaci za dokonaną transakcję później, a w praktyce zaciąga zobowiązanie w ramach przyznanego limitu. Jego wysokość jest uzależniona, podobnie jak w przypadku kredytów, od oceny kondycji finansowej i wiarygodności klienta.

Niewątpliwą zaletą tej formy finansowania jest okres bezodsetkowy, podczas którego bank nie nalicza odsetek za wykorzystanie limitu. Obejmuje on miesięczny okres rozliczeniowy i dodatkowy czas – zwykle od 20 do 25 dni, na spłatę zobowiązania. Takie rozwiązanie sprawia, że karta kredytowa może stanowić świetną alternatywę dla kredytu.

O ile przy okazji wypłacania gotówki z bankomatu przy użyciu karty debetowej zwykle nie trzeba liczyć się z kosztami, tak w przypadku karty kredytowej taka transakcja wiąże się z naliczeniem odsetek. Zatem bezpieczniej i taniej jest, jeśli karta kredytowa służy do płatności bezgotówkowych.

Wydawcy kart kredytowych

MasterCard i Visa to dwaj amerykańscy potentaci na rynku organizacji płatniczych obecnych w Polsce. Zrzeszają wydawców kart płatniczych – zwykle banki, w ramach własnego systemu płatniczego. Dzięki temu płatności kartą z logo Visa lub MasterCard są wygodne i możliwe praktycznie na całym świecie.

Rodzaje kart kredytowych

Karty kredytowe można podzielić na trzy grupy:

  • standardowe karty kredytowe,
  • karty kredytowe Premium (złote, czarne, platynowe),
  • partnerskie karty kredytowe.

Cechą, która odróżnia od siebie poszczególne rodzaje kart kredytowych jest nie tylko status majątkowy osoby, która może uzyskać daną kartę, ale również rodzaj dedykowanych benefitów.

Standardowa karta kredytowa

Jest dostępna bez konieczności spełnienia dodatkowych wymagań, ale też nie wiąże się ze szczególną liczbą dodatkowych korzyści. Pozwala na budowanie pozytywnej historii kredytowej w BIK.

Przykładowo mBank oferuje podstawową kartę kredytową Mastercard Standard lub Visa Classic z limitem kredytowym od 1.500 do 20.000 zł. Kartą można płacić tradycyjnie, zbliżeniowo, przez internet, bezpiecznie z 3-D Secure. Oprocentowanie kredytu w skali roku to 7,2 %. Opłata za wydanie karty to 30 zł i 70 zł za każdy rok korzystania.

Karta kredytowa klasy premium

Posiadanie karty klasy premium świadczy o statusie majątkowym klienta. Najbardziej prestiżowa jest karta czarna – przewidziana dla najbogatszych. Zapewnia nie tylko wysoki limit kredytowy rzędu kilkuset tysięcy złotych, ale również dostęp do usług niedostępnych dla innych.

Najbardziej elitarna spośród kart kredytowych Citibanku – Mastercard Ultimate daje dostęp do usług Concierge na najwyższym światowym poziomie, nielimitowaną liczbę wejść do salonów Executive Lounge na lotniskach całego świata czy transakcje zagraniczne bez kosztów przewalutowania. Do tego posiadacz karty jest bezpłatnie objęty pakietem ubezpieczeń, który obejmuje m.in. koszty leczenia za granicą do wysokości 7.500.000 Euro.

Kolejną w rankingu jest karta platynowa. Umożliwia korzystanie z usług Concierge czy dodatkowe bonusy w przypadku zakupów u partnerów banku. Karta kredytowa Millennium Visa Platinum daje np. dostęp do bezpłatnych usług Concierge czy limit kredytowy ustalany na indywidualnym poziomie – minimum 20.000 zł.

Do kart kredytowych klasy premium zaliczane są również karty złote. Ich posiadacze mogą oczekiwać wyższych limitów kredytowych, dostępu do prestiżowych salonów VIP na lotniskach, pakietu assistance lub zniżek u partnerów banku. Przykładowo Złota Karta Kredytowa PKO Visa zapewnia limit kredytowy do 50.000 zł, specjalne rabaty u partnerów biznesowych banku czy dodatkową ochronę ubezpieczeniową.

Partnerskie karty kredytowe

Posiadacze partnerskich kart kredytowych mogą, oprócz standardowych zalet w zakresie uzyskania dostępu do dodatkowych pieniędzy, korzystać z programów, które dają im inne korzyści.

W ofercie Citibanku, który aktualnie posiada najszerszy dostępny na rynku pakiet kart partnerskich, znajdziemy BP Motokartę, dzięki której można zyskać do 240 zł zwrotu wydatków rocznie, pod warunkiem wykonania transakcji na stacjach BP. Karta Kredytowa PremierMiles pozwala natomiast na zbieranie mil, które potem można wymienić na bilety lotnicze lub pobyt w hotelach.

Klient na powitanie dostaje też 2000 Citi mil w prezencie. Karta daje również dodatkowe korzyści w ramach programu Citi Specials m.in. zniżki na zakupy w wybranych sklepach. Dla uzyskania karty wystarczą dochody na poziomie 1200 zł netto miesięcznie i zatrudnienie w obecnej firmie minimum 3 miesiące, a dla działalności gospodarczej obecność na rynku co najmniej 2 lata i dochód netto minimum 2500 zł.

Karty kredytowe: podsumowanie

Karta kredytowa to narzędzie, które pozwala korzystać z dodatkowych pieniędzy każdego dnia. Dostępny limit kredytowy i program dodatkowych bonusów jest uzależniony od zasobności portfela klienta i jego zdolności kredytowej. Minimalne warunki do spełnienia dla standardowej karty kredytowej są niewielkie – podobnie jak w przypadku kredytowych kart partnerskich.

Dostęp do kart kredytowych klasy premium, które dają dodatkowe atrakcyjne korzyści w postaci m.in. usług concierge czy pakietów bezpłatnych ubezpieczeń są zarezerwowane dla osób, które mogą pochwalić się ponadprzeciętnymi dochodami.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments