Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Jak wziąć kredyt?

Kredyt to rozwiązanie na nieprzewidziane wydatki, jak i zaplanowaną inwestycję. Ten rodzaj finansowania uzyskasz praktycznie w każdym banku komercyjnym. Podpowiadamy jak wziąć kredyt i jak się przygotować do złożenia wniosku.

Kredyt, zarówno gotówkowy, jak i hipoteczny możesz otrzymać tylko w banku. W firmie pozabankowej uzyskasz co najwyżej pożyczkę. W banku pożyczysz jednak zwykle więcej. Jeśli chcesz złożyć wniosek o finansowanie w swoim banku, wówczas liczba formalności, które musisz spełnić, jest ograniczona do minimum, a na wydanie decyzji poczekasz tylko chwilę. Nie zawsze jednak taka opcja będzie najbardziej korzystna. Sprawdź jak pożyczyć szybko i na atrakcyjnych warunkach.

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby dostać kredyt?

Bez względu na to, jaki rodzaj kredytu jest Ci potrzebny, musisz spełnić standardowe wymagania banków, czyli:

 • masz co najmniej 18 lat i posiadasz pełną zdolność do czynności prawnych
 • posiadasz zdolność kredytową adekwatną do wnioskowanej kwoty kredytu
 • złożysz wniosek kredytowy wraz z wymaganymi dokumentami
 • na koniec akceptujesz warunki zobowiązania i podpisujesz umowę kredytową

Czy muszę być klientem banku, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Nie musisz mieć konta bankowego w instytucji, w której chcesz pożyczyć pieniądze. Masz znacznie większe możliwości. Choć niewątpliwą zaletą kredytu w banku, w którym masz konto bankowe, jest ograniczona liczba formalności (o czym piszemy w dalszej części artykułu), to możliwości wyboru potencjalnego kredytodawcy są znacznie szersze.

W praktyce może się okazać, że inny bank dla Ciebie jako nowego klienta, może zaproponować lepsze warunki, niż ten z którym współpracujesz od dawna. Oczywiście nie musi tak być, ale żeby się o tym przekonać, porównaj oferty różnych banków. Zrobisz to szybko dzięki naszej porównywarce kredytów. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, zamiast na odsetki, wydasz na co tylko zechcesz.

Jak przygotować się do złożenia wniosku o kredyt?

 • Przygotuj dokumenty wymagane przez bank – w przypadku wniosku o większą kwotę w obcym banku potrzebne Ci będą dokumenty potwierdzające wysokość Twoich dochodów i numer dowodu osobistego. Do wzięcia kredytu w Twoim banku bardzo często wystarczy samo złożenie wniosku. Oczywiście jeśli składasz wniosek w placówce banku zawsze pamiętaj o dowodzie osobistym.
 • Porównaj oferty różnych banków – sprawdź koszt kredytu, okres spłaty zobowiązania czy zakres formalności, które trzeba spełnić, żeby pożyczyć pieniądze. W szybkim porównaniu rożnych ofert pomoże Ci Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Pamiętaj tylko, że miarodajne porównanie dotyczy zobowiązań w tej samej wysokości i z takim samym okresem spłaty.
 • Spłać inne zobowiązania przed złożeniem kolejnego wniosku o kredyt – nawet rozwiązanie umowy o kartę kredytową, z której możliwości korzystasz sporadycznie, korzystnie wpłynie na Twoją zdolność kredytową.
 • Pamiętaj o budowaniu dobrej historii kredytowej poprzez terminową spłatę zobowiązań. To ułatwi Ci uzyskanie kredytu w przyszłości.

Krótszy okres obowiązywania umowy pozwoli Ci zaoszczędzić na kosztach, choć Twoja miesięczna rata będzie wyższa.

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o kredyt?

Choć szczegółowe wymagania formalne związane z udzieleniem kredytu, mogą się nieznacznie różnić, to podstawowy zestaw dokumentów wymaganych przez bank przy kredycie gotówkowym, będzie podobny.

Potrzebny będzie Ci:

 • dokument potwierdzający tożsamość – najczęściej będzie to dowód osobisty (możesz skorzystać zarówno z fizycznego dokumentu, jak i dowodu tożsamości, który jest dostępny w aplikacji mObywatel)
 • dokumenty potwierdzające wysokość dochodów – potrzebne do ustalenia zdolności kredytowej. W zależności od źródła Twoich dochodów, może to być zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, ostatni odcinek renty lub emerytury, decyzja o przyznaniu świadczenia czy dokumenty dochodowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czasem wystarczy wyciąg z rachunku bankowego, najczęściej za okres 3 miesięcy.

Bank samodzielnie sprawdzi Twoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Te informacje wystarczą do wydania decyzji kredytowej i podpisania umowy o kredyt gotówkowy. Jeśli składasz wniosek o kredyt na mieszkanie, liczba formalności znacznie się powiększy.

Jeśli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy online w swoim banku, liczba formalności będzie mniejsza. Ograniczy się właściwie do zaakceptowania propozycji kredytowej banku lub złożenia własnego wniosku kredytowego za pomocą bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej.

Jaką trzeba mieć zdolność kredytową, żeby dostać kredyt?

Odpowiednia zdolność kredytowa czyli możliwość do terminowej spłaty pożyczonej kwoty wraz ze wszystkimi kosztami, to podstawowe wymaganie banku stawiane kredytobiorcy.

Wymagana wysokość zdolności kredytowej zależy od kwoty kredytu – im mniej chcesz pożyczyć, tym niższa zdolność kredytowa wystarczy Ci do uzyskania kredytu. Podobnie jest z okresem spłaty zobowiązania – dłuższe kredytowanie oznacza niższą ratę, a tym samym niższy poziom miesięcznych zarobków, wystarczy Ci do pożyczenia pieniędzy.

Przykład

Przy pomocy Kalkulatora Rankomat.pl obliczyliśmy, że singiel:

 • z miesięcznym wynagrodzeniem na poziomie 5 000 zł netto,
 • pracujący na umowę o pracę na czas nieokreślony,
 • z domowymi miesięcznymi wydatkami stałymi na poziomie 1.000 zł miesięczne
 • i bez innych obciążeń

może wziąć kredyt z oprocentowaniem 10% w skali roku i 3-letnim okresem spłaty w maksymalnej wysokości 75 958 zł.

Wydłużenie okresu spłaty do 5 lat, bez zmiany pozostałych parametrów, daje już możliwość pożyczenia maksymalnie 115 356 zł.

Pamiętaj, że dłuższy okres spłaty ma jeden minus – wyższe koszty całkowite zobowiązania.

W jaki sposób bank weryfikuje osobę wnioskującą o kredyt?

Bank sprawdza czy poradzisz sobie z terminową spłatą zobowiązania, biorąc pod uwagę takie kwestie, jak:

 • wysokość Twoich miesięcznych zarobków
 • wysokość stałych, comiesięcznych opłat (za czynsz, media itp.)
 • wartość spłacanych innych zobowiązań: kredytów, pożyczek, limitów udostępnianych w ramach kart kredytowych, debetu w rachunku osobistym itp.
 • rodzaj źródła zatrudnienia – umowa o pracę na czas określny, nieokreślony, umowa cywilnoprawna, jednoosobowa działalność gospodarcza
 • liczba osób na utrzymaniu
 • posiadany majątek
 • dotychczasowa historia kredytowa w BIK

Dopiero analiza całości danych, da odpowiedź na pytanie czy bank wyda pozytywną decyzję kredytową. Jednak choć cały proces zawiera wiele elementów, to nie musisz się martwić, w praktyce informację o przyznaniu kredytu gotówkowego powinieneś otrzymać w dniu złożenia wniosku. W bardziej skomplikowanych sprawach czas oczekiwania na decyzję kredytową może nieznacznie się wydłużyć.

Jaką kwotę kredytu można pożyczyć w banku?

Można powiedzieć, że kwota kredytu gotówkowego zależy od trzech czynników. Dwa pierwsze to:

 • oferta banku – możesz pożyczyć nawet 200 000 czy 300 000 zł.
 • Twoje potrzeby finansowe – złóż wniosek o kwotę, którą faktycznie potrzebujesz, nie więcej i nie o maksymalną dostępną kwotę – spłata będzie wówczas mniej obciążająca dla Twoich finansów.

Ostatnim, ale najważniejszym kryterium jest Twoja zdolność kredytowa. Zdolność do terminowej spłaty zobowiązania realnie pokazuje ile faktycznie możesz pożyczyć i ile maksymalnie pożyczy Ci bank.

W razie zbyt niskiej propozycji ze strony kredytodawcy, rozwiązaniem może być wydłużenie okresu kredytowania, co w praktyce oznacza niższą ratę kredytu i mniejsze obciążenie dla Twoich domowych finansów. Dla banku natomiast niższe wymagania w zakresie Twojej zdolności kredytowej.

Jak złożyć wniosek o kredyt?

Możliwości jest kilka. Jeśli decydujesz się na kredyt w banku, w którym masz konto, to wniosek najprościej złożysz za pomocą bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Możesz od razu skorzystać z propozycji banku (zaakceptować propozycję) lub samodzielnie wybrać kwotę kredytu i okres spłaty. Nie musisz natomiast składać dokumentów finansowych, bo bank oceni Twoją zdolność kredytową na podstawie tych informacji, które ma.

Jeśli masz inne udokumentowane i stałe dochody, które otrzymujesz na inny rachunek bankowy lub w gotówce, poinformuj o tym swój bank.

Bez względu na to, czy masz konto w banku czy też jesteś nowym klientem, wniosek o kredyt złożysz w oddziale banku. Potrzebny Ci będzie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport).

Wniosek kredytowy złożysz również przez internet, za pośrednictwem strony internetowej banku lub infolinii.

Jak wziąć kredyt krok po kroku

 • Porównaj oferty kredytów gotówkowych różnych banków. Wybierz ofertę najbardziej dla siebie korzystną w zakresie kosztów, okresu kredytowania i warunków koniecznych do spełnienia.
 • Wypełnij wniosek – obok danych osobowych: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, podaj numer dowodu osobistego, wysokość zarobków, wysokość miesięcznych kosztów, liczbę osób na utrzymaniu i inne informacje, które pozwolą ustalić Twoją zdolność kredytową.
 • Zaakceptuj wszystkie wymagane przez bank zgody – dot. m.in. ochrony i przetwarzania danych osobowych.
 • Pamiętaj o dołączeniu wymaganych dokumentów finansowych.
 • Wyślij wniosek.
 • Poczekaj na decyzję.

Na koniec akceptujesz oferowane warunki, podpisujesz umowę i czekasz na przelew.

Gdzie wziąć kredyt?

Do wyboru masz pożyczkę gotówkową i kredyt gotówkowy w większości banków komercyjnych. Oferty znajdziesz m.in. w:

Kredyt w Credit Agricole

W Credit Agricole możesz uzyskać zarówno kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny. Jako jedna z nielicznych instytucji ten bank, oferuje Kredyt, który nic nie kosztuje. Jest to oferta adresowana tylko do nowych klientów banku. To rozwiązanie podobne do darmowej chwilówki, z tą różnicą, że spłatę zobowiązania można rozłożyć na 12 miesięcy. Kwota, którą możesz na powitanie pożyczyć za darmo jest niewielka i maksymalnie wynosi 3 000 zł.

Kredyt w PKO BP

W Banku PKO BP znajdziesz pożyczkę gotówkową w ramach której możesz pożyczyć do 300 000 zł z okresem spłaty w ratach rozłożonych na maksymalnie 24 miesiące. Wniosek o pożyczkę złożysz w serwisie iPKO lub aplikacji IKO, a także przez wideorozmowę, przez telefon lub w placówce PKO Banku Polskiego.

Kredyt w Banku Citi Handlowy

Bank Citi Handlowy ma w swojej ofercie pożyczkę gotówkową do 150 000 zł z maksymalnym okresem kredytowania do 8 lat. Oszczędność czasu gwarantuje możliwość pożyczenia pieniędzy w 100% online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Kredyt w Alior Banku

Alior Bank oferuje m.in. kredyt gotówkowy ze stałą ratą w maksymalnej kwocie do 200 000 zł z okresem kredytowania do 3 lat. Jeśli potrzebujesz pożyczyć więcej niż 100 000 zł, musisz przygotować się na dodatkowe zabezpieczenie. Bank wymaga cesji ubezpieczenia od utraty pracy i NNW.

Wszystkie powyższe oferty zostały zweryfikowane i są aktualne na dzień 1 grudnia 2023 r.

Warto wiedzieć

 1. Kredyt to zobowiązanie, które otrzymasz tylko w banku. Pożyczkę gotówkową natomiast oferują zarówno banki, jak i firmy pozabankowe.
 2. Wniosek o kredyt gotówkowy możesz złożyć przez internet, w placówce bankowej czy za pośrednictwem infolinii.
 3. Nie musisz mieć konta osobistego, żeby złożyć wniosek kredytowy. Takie wymaganie może jednak pojawić się na etapie rozpatrzenia wniosku.
 4. Darmowy kredyt to oferta w ramach której nie zapłacisz prowizji, ani odsetek z tytułu pożyczonych pieniędzy. Takie oferty to jednak rzadkość.
 5. Odpowiednia zdolność kredytowa to podstawowe kryterium, które musisz spełnić, żeby uzyskać kredyt w banku.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt?

  To zależy od kwoty kredytu, okresu spłaty zobowiązania i wysokości Twoich kosztów stałych. Najwięcej pożyczysz mając wysokie zarobki, niskie miesięczne koszty, przy maksymalnie długim okresie spłaty. Takie rozwiązanie może być jednak droższe. 

 2. Co jest potrzebne, aby wziąć kredyt?

  Kredyt gotówkowy może uzyskać osoba pełnoletnia, z pełną zdolnością do czynności prawnych, która ma odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Udzielenie kredytu wymaga złożenia wniosku w wybranym banku. 

 3. Jak najłatwiej dostać kredyt?

  Najłatwiej wziąć kredyt gotówkowy online w banku, w którym masz konto osobiste. W takiej sytuacji liczba formalności, które musisz spełnić, jest ograniczona do minimum.

 4. Co trzeba zrobić żeby dostać kredyt gotówkowy?

  Do wzięcia kredytu wystarczy złożyć wniosek wraz z dokumentami wymaganymi. Kolejny krok to szacowanie zdolności kredytowej przez bank, wydanie decyzji a następnie podpisanie umowy kredytowej. 

 5. Ile można maksymalnie pożyczyć w ramach kredytu gotówkowego?

  Maksymalna kwota kredytu gotówkowego, którą można pożyczyć, zależy od oferty banku i jest zawsze ograniczona wysokością zdolności kredytowej kredytobiorcy. Maksymalnie w ramach kredytu gotówkowego można pożyczyć nawet 200 czy 300 tys. zł. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments