Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Kredyt u dewelopera – na czym polega?

Dobra koniunktura i boom na rynku nieruchomości sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na zakup domu lub mieszkania. W przypadku rynku pierwotnego atrakcyjną ofertę kredytowania może przedstawić sam deweloper.

budynki mieszkalne na tle bezchmurnego nieba
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Kupno nieruchomości na rynku pierwotnym ma niezaprzeczalne zalety. Respondenci, biorący udział w raporcie „Badanie preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym” przygotowanym przez serwis Otodom i Kantar TNS, najczęściej zwracali uwagę na nowość wszystkich elementów (40%), dobry stan techniczny budynku (37%) oraz możliwość samodzielnego decydowania o wystroju wnętrza (32%).

Za komfort trzeba jednak płacić, a ceny na rynku nieruchomości nie przestają rosnąć. Aż 81% nabywców nowych mieszkań zadeklarowało, że aby zakupić wymarzone cztery kąty, sięgnęli po kredyt. Nie wszyscy musieli jednak udawać się w tym celu do banku. Coraz częściej deweloperzy oferują swoim klientom atrakcyjne formy kredytów hipotecznych, które pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.

Na czym polega kredyt u dewelopera?

Rynek kredytów hipotecznych, silnie powiązany z rynkiem nieruchomości, rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wielu klientów banków wciąż narzeka jednak na przedłużające się procedury i niezrozumiałe wymagania, które są dodatkowym obciążeniem w trakcie nabywania mieszkania. Kredyt u dewelopera może okazać się pod tym względem niezwykle ciekawym rozwiązaniem.

Chociaż formalnie firma deweloperska jest jedynie pośrednikiem pomiędzy swoim klientem, czyli potencjalnym kredytobiorcą, oraz bankiem, proponowane warunki mogą okazać się zdecydowanie korzystniejsze od tych, na które można liczyć w oddziale. Oprócz tego na nabywców nieruchomości czekać mogą także inne korzyści, w tym, przede wszystkim, odczuwalna oszczędność czasu.

Zalety kredytu u dewelopera

Firmy deweloperskie to jedni z najważniejszych partnerów biznesowych banków. Te z kolei – troszcząc się o utrzymanie dobrych stosunków z tak dużymi kontrahentami – są w stanie zaoferować im preferencyjne warunki finansowania. Przekłada się to również na ofertę kredytów dla nabywców mieszkań: zazwyczaj proponuje się im kredyty bez prowizji i dodatkowych opłat, w większości przypadków mogą cieszyć się także niższą marżą.

Kolejną dużą zaletą jest znaczne ograniczenie procedur: instytucja finansowa uzyskuje wszystkie dokumenty niezbędne do oceny inwestycji bezpośrednio od dewelopera, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy (np. z tytułu oceny wartości nieruchomości).

Wyższe standardy obsługi

Proces udzielania kredytu hipotecznego sam w sobie pochłania dużo czasu i wiąże się z koniecznością dostarczania bankowi wielu dokumentów. W przypadku kredytu u dewelopera proces może trwać znacznie krócej i przebiegać w zdecydowanie inny sposób. Większością formalności zajmują się pracownicy firmy, co jest dużym odciążeniem podczas kupna nieruchomości.

Coraz częściej klienci zaciągający kredyt u dewelopera są również otoczeni bezpłatną opieką doradców finansowych, którzy mają zadbać o bezpieczeństwo ich budżetu. Część banków współpracujących z deweloperami przygotowała przy tym pakiety innych korzyści, takich jak karencja spłaty rat do momentu otrzymania kluczy czy ulga z tytułu wymaganych ubezpieczeń.

Nie wszystko ulega zmianie

Chociaż kredyt u dewelopera jest znacznym udogodnieniem, nie należy zapominać, że pod względem formalnym niemal nic nie ulega zmianie. Bank, podobnie jak w każdym innym przypadku, przeprowadzi ocenę zdolności kredytowej klienta i na podstawie jego scoringu wyda decyzję o udzieleniu kredytu lub odrzuceniu wniosku. Z pewnością ubieganie się o kredyt u dewelopera nie jest więc gwarancją otrzymania finansowania.

Nie we wszystkich przypadkach będzie to również najkorzystniejsze rozwiązanie. W praktyce wszystko zależy od warunków umowy zawartej pomiędzy deweloperem a konkretną instytucją. Warto na wszelki wypadek sprawdzić inne oferty kredytów hipotecznych, aby znaleźć rozwiązanie najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Zapraszamy do pobrania poradnika

  • Czym jest zdolność kredytowa?
  • Co wpływa na zdolność kredytową?
  • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Korzystny kredyt u dewelopera

Chociaż firmy deweloperskie nie zajmują się udzielaniem kredytów hipotecznych, coraz więcej z nich pośredniczy w uzyskaniu finansowania tego typu. Zwykle przekłada się to na korzystne warunki proponowane przez banki ich klientom. Większość instytucji rezygnuje z dodatkowych opłat oraz oferuje obniżoną marżę.

Wyjątkową zaletą kredytu u dewelopera jest szczególny tryb rozpatrywania wniosku: zwykle przebiega szybciej niż w standardowych warunkach, a kredytobiorca jest zwolniony z części kosztów oraz konieczności dostarczenia niektórych dokumentów. Nie należy jednak zapominać o tym, że kredyt u dewelopera pod względem formalnym jest zwykłym kredytem hipotecznym. W związku z tym bank dokładnie zapozna się z sytuacją potencjalnego kredytobiorcy i może odmówić finansowania w przypadku stwierdzenia zbyt wysokiego ryzyka.

 

Czytaj też: Najniższa krajowa a kredyt hipoteczny – mam szansę?

Czytaj też: 10 sposobów na obniżenie kosztów kredytu

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments