Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty hipoteczne

Bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku – jak uzyskać?

Jak uzyskać Bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku? Jakie są założenia rządowego programu, który ma pomóc w zakupie pierwszego mieszkania lub domu? Na co Alior Bank zwraca uwagę w kwestii kredytu hipotecznego na 2%? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Zakup pierwszego mieszkania czy domu to często duże wyzwanie, zwłaszcza dla młodych osób. Dlatego warto zwrócić uwagę na Bezpieczny kredyt 2% oferowany przez Alior Bank w ramach rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Ten kredyt hipoteczny może być drogą do własnego mieszkania lub domu. Jakie są zasady Bezpiecznego kredytu w Alior Banku?

Przystępując do programu będziemy mogli zaoferować klientom realne wsparcie w spełnieniu marzenia o własnym mieszkaniu. Oprócz dopłat, równie ważne jest, żeby przyszli kredytobiorcy mieli świadomość, na czym polega Bezpieczny kredyt 2%i jakie warunki muszą spełnić przyszli kredytobiorcy, żeby go otrzymać. Poza wymaganiami dotyczącymi np. wieku i braku nieruchomości, muszą oni jeszcze posiadać zdolność kredytową niezbędną do uzyskania interesującej ich kwoty.

Piotr Rosłan, Dyrektor Działu Kredytów Hipotecznych z Alior Banku

Czym jest program Bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2% jest kredytem na zakup pierwszego mieszkania lub domu, budowę domu, a także dokończenie budowy, objęty programem dopłat przez pierwsze 10 lat spłaty kredytu. Dopłaty finansowane są ze środków Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, utworzonego w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego. Bezpieczny kredyt 2% jest częścią programu Pierwsze Mieszkanie.

Program Pierwsze Mieszkanie:

Jakie są założenia bezpiecznego kredytu 2% w Alior Banku?

Główne warunki i założenia programu Bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku:

 • okres spłaty (okres obowiązywania umowy) – co najmniej 15 lat,
 • waluta kredytu – PLN,
 • maksymalna kwota kredytu:
  • 500 tys. zł dla singla,
  • 600 tys. zł jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub w skład Twojego gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedno dziecko,
  • 100 tys. zł na dokończenie budowy domu jeśli:
   • budowałeś go do tej pory za gotówkę,
   • prowadzisz jednoosobowe gospodarstwo domowe,
  • 150 tys. zł na dokończenie budowy domu jeśli:
   • budowałeś go do tej pory za gotówkę,
   • prowadzisz gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub w skład Twojego gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedno dziecko,
 • kredyt będzie udzielany do 31 grudnia 2027 roku (a w przypadku kredytu na dokończenie budowy domu do 31 grudnia 2025 roku)
 • rodzaj stopy oprocentowania kredytu – okresowo stała w okresie pierwszych 120 miesięcy spłaty kredytu, ustalana na okres 60 miesięcy,
 • okres stosowania dopłat do rat – 120 miesięcy,
 • sposób spłaty:
  • w okresie stosowania dopłat do rat kredytu spłacasz kredyt w ratach malejących, czyli raty kredytu w części kapitałowej są równe (z uwzględnieniem całego okresu kredytowania),
  • po wygaśnięciu dopłat – w ratach równych, chyba że złożysz wniosek o utrzymanie dotychczasowego sposobu spłaty.
 • wkład własny – możesz złożyć wniosek o Bezpieczny kredyt jeśli:
  • nie masz wkładu własnego,
  • Twój wkład własny jest nie wyższy niż 200 tys. zł,
  • bez powyższego ograniczenia, jeśli wkładem własnym jest wyłącznie:
   • nieruchomość gruntowa niezabudowana domem jednorodzinnym/budynkiem z lokalem mieszkalnym/obiektami związanymi z budową takiego domu/budynku lub,
   • łączna kwota środków pieniężnych i premii mieszkaniowej wypłacanych zgodnie z ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe z zastrzeżeniem, że łączna wysokość wkładu własnego i Bezpiecznego kredytu 2 procent nie może być wyższa niż 1 mln zł.

Jeśli nie masz wkładu własnego albo Twój wkład własny jest niższy niż 20% całkowitej kwoty wydatków, w celu pokrycia których udzielany jest ten kredyt możesz posiłkować się Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Różnica pomiędzy 20% całkowitej kwoty wydatków, a Twoim wkładem własnym będzie podlegała gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Taką możliwość daje program Mieszkanie bez wkładu własnego.

Jakie są zalety i wady Bezpiecznego kredytu 2% w Alior Banku?

Zalety:

 1. Niskie oprocentowanie. Oprocentowanie kredytu wynosi tylko 2% przez pierwsze 10 lat kredytowania, co jest znacznie niższe w porównaniu do standardowych kredytów hipotecznych. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzać, jaka jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). W przypadku kredytu hipotecznego w Alior Banku wynosi ona 5,22%.
 2. Brak wkładu własnego. Możliwość skorzystania z finansowania w ramach programu rządowego Mieszkanie bez wkładu własnego, co oznacza, że nie musisz ponosić kosztów wymaganej przez bank, minimalnej wpłaty własnej. Wymagany wkład własny będzie objęty gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego.
 3. Dostępność. Program jest dostępny dla osób do 45. roku życia (nie możesz mieć ukończonych 45. lat w dniu udzielenia kredytu), które nie posiadają tytułu własności lub spółdzielczego prawa do innej nieruchomości, z wyjątkiem działki, na której wzniesiony zostanie kredytowany dom.
 4. Elastyczność. Bezpieczny kredyt 2% można ubiegać się zarówno na mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m2 mieszkania.

Wady:

 1. Limit wieku. Kredytobiorca nie może mieć więcej niż 45 lat.
 2. Limit kwoty kredytu. Maksymalna wysokość kredytu, dla jednej osoby to 500 tys. zł, a w przypadku dwóch osób dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł.
 3. Warunki dopłaty. Aby uzyskać dopłatę do finansowania w ramach programu Bezpieczny kredyt 2%, należy spełnić jego podstawowe warunki, w tym nie posiadać tytułu własności lub spółdzielczego prawa do innej nieruchomości.
 4. Zmiana oprocentowania po 10 latach. Po upływie 10 lat oprocentowanie kredytu może wzrosnąć, co może zwiększyć koszty spłaty kredytu.

Na co można przeznaczyć Bezpieczny kredyt 2%?

Bezpiecznym kredytem 2 procent możesz pokryć całość albo część wydatków służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych swojego gospodarstwa domowego, które ponosisz w związku z:

 • budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz nabyciem prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu,
 • nabyciem prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem,
 • realizacją inwestycji mieszkaniowej kooperatywy mieszkaniowej przez członka tej koopera-tywy,
 • nabyciem spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w tym:
  • stanowiących wkład budowlany,
  • z wykończeniem tego lokalu albo tego domu.

Kto może otrzymać Bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku?

Jeśli chcesz otrzymać finansowanie w postaci kredytu hipotecznego na 2% w Alior Banku, musisz spełniać warunki rządowego programu. Założenia są następujące:

Możesz skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%, jeśli:

 • jesteś singlem w wieku do 45 lat,
 • jesteś w związku małżeńskim lub w związku nieformalnym i wychowujecie wspólne dziecko,
 • nie jesteś/nie byłeś właścicielem mieszkania, domu, ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Pamiętaj, że jeśli jesteście małżeństwem lub rodzicami co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku (do 45 lat) spełniać musi przynajmniej jedno z Was.

Możesz złożyć wniosek o Bezpieczny kredyt 2 procent, jeśli w dniu jego złożenia nie masz ukończonych 45 lat oraz:

 • prowadzisz gospodarstwo domowe:
  • na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiadasz obywatelstwo polskie lub prowadzisz gospodarstwo domowe wspólnie z osobą, która posiada takie obywatelstwo, a Bezpieczny kredyt 2 procent jest udzielany Tobie wspólnie z tą osobą. Jeśli jesteście małżeństwem lub rodzicami co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku (do 45 lat) spełniać musi przynajmniej jedno z Was.

Co więcej, bank przeprowadzi analizę Twojej zdolności kredytowejkorzystając z naszego kalkulatora możesz sam ją obliczyć online zanim wybierzesz się do Alior Banku.

Ile zaoszczędzisz biorąc Bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku?

To, ile możesz zaoszczędzić biorąc Bezpieczny kredyt 2% w Alior Banku, zależy przede wszystkim od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej. W tabeli znajdziesz kalkulację Bezpiecznego kredytu 2% w porównaniu ze standardową ofertą kredytu hipotecznego oferowanego przez Alior Bank.

Bezpieczny kredyt 2%Standardowa oferta (Kredyt hipoteczny Megahipoteka)
Okres obowiązywania umowy25 lat25 lat
Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów)346 000 zł346 000 zł
Całkowity koszt kredytu277 229,83 zł687 667,34 zł
Całkowita kwota do zapłaty 623 229,83 zł1 033 667,34 zł
Wysokość ratyBezpieczny kredyt 2 procent jest płatny łącznie w 300 miesięcznych ratach. W okresie dopłat w ratach malejących gdzie pierwsza rata wynosi 1 707,07 zł, natomiast po okresie objętym dopłatami w ratach annuitetowych (równych) z szacunkową ratą kredytu wynoszącą 2 254,54 zł.Kredyt Megahipoteka jest płatny w 336 ratach annuitetowych (równych), miesięcznych, po 2 849,56 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 19.04.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)5,22%10,89%

Kalkulacje zostały dokonane na reprezentatywnym przykładzie i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Obliczenia nie mają także charakteru doradczego. Po szczegóły udaj się do banku, gdzie otrzymasz wyliczenia odpowiadające Twojej sytuacji finansowej – dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej banku.

O czym jeszcze pamiętać wybierając Bezpieczny kredyt w Alior Banku?

Wybierając Bezpieczny Kredyt 2% w Alior Banku, warto pamiętać, że nie jest to tylko kwestia atrakcyjnego oprocentowania. Kluczowe jest zrozumienie, że po 10 latach oprocentowanie może wzrosnąć, co może wpłynąć na wysokość rat.

Dodatkowo, bank może wymagać ubezpieczenia kredytu, co jest dodatkowym kosztem. Ważne jest także, aby dokładnie przeanalizować swoją zdolność kredytową i zrozumieć, jak zobowiązanie kredytowe wpłynie na Twoje finanse w długim okresie. Pamiętaj, że decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być dobrze przemyślana i oparta na solidnej analizie Twojej sytuacji finansowej.

Pamiętaj też, że całkowita kwota kredytu hipotecznego na 2% zależy od Twojej oceny zdolności kredytowej. Bank przeprowadzi ją po złożeniu wniosku kredytowego.

Warto wiedzieć

 1. Bezpieczny Kredyt 2% jest kredytem na zakup pierwszego mieszkania lub domu, budowę domu, a także dokończenie budowy, objęty programem dopłat przez pierwsze 10 lat spłaty kredytu.
 2. Kwota Bezpiecznego Kredytu 2% nie może przekroczyć: 500 000 zł dla jednej osoby; 600 000 zł dla małżonków albo osób, które wspólnie wychowują w gospodarstwie domowym co najmniej jedno dziecko.
 3. Bezpieczny Kredyt 2% może zostać udzielony na sfinansowanie, w szczególności: budowy domu jednorodzinnego, w tym jego wykończenie oraz nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu; nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w tym jego wykończenie, nabycie spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
 4. Z Bezpiecznego Kredytu 2% mogą skorzystać również cudzoziemcy, którzy chcą kupić nieruchomość w Polsce. Warunkiem skorzystania z programu jest prowadzenie przez cudzoziemca gospodarstwa domowego: w Polsce albo poza Polską, jeżeli prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo, a Bezpieczny Kredyt 2% jest mu udzielany wspólnie z tą osobą.
 5. W Bezpiecznym Kredycie 2% nie przewidziano limitów ceny m2 mieszkania. Jedynymi ograniczeniami są maksymalna kwota kredytu oraz maksymalna kwota wkładu własnego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie banki udzielają kredytu 2%?

  Lista banków, które podpisały umowy z BGK o współpracy w zakresie Bezpiecznego kredytu 2%: dokonywania dopłat i udzielania gwarancji wkładu własnego. Alior Bank S.A. Bank PEKAO S.A. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie BPS S.A. PKO Bank Polski S.A. SGB-Bank S.A.

 2. Czy bank może podnieść oprocentowanie kredytu?

  Tak, po upływie 10 lat od zaciągnięcia kredytu w ramach programu Bezpieczny kredyt 2%, bank ma prawo do podniesienia oprocentowania kredytu.

 3. Czy łatwo dostać kredyt w Alior Banku?

  Proces uzyskania kredytu w Alior Banku, jak w każdym banku, zależy od wielu czynników, takich jak zdolność kredytowa, historia kredytowa i spełnienie wymagań banku.

 4. Czy można zmienić oprocentowanie zmienne na stałe Alior Bank?

  Tak, Alior Bank umożliwia zmianę oprocentowania zmiennego na stałe, ale decyzja ta zależy od indywidualnych warunków kredytu i zapisów w umowie.

 5. Czy można zwiekszyć kwotę kredytu?

  Tak, istnieje możliwość zwiększenia kwoty kredytu, ale decyzja ta zależy od Twojej zdolności kredytowej i zapisów w umowie kredytowej.

 6. Po jakim czasie można wziąć kolejny kredyt?

  Możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu zależy od indywidualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy i polityki danego banku. Zazwyczaj, po spłaceniu poprzedniego kredytu i utrzymaniu dobrej historii kredytowej, można ubiegać się o kolejny kredyt. Jeśli masz znakomitą zdolność kredytową możesz mieć kilka kredytów hipotecznych jednocześnie.

Porównaj kredyty hipoteczne
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bogdan
Bogdan
8 miesięcy temu

Wszystko ok,ale co ma zrobić kredytobiorca gdy nie ma pracy na czas nieokreślony a jedynie na rok/ i pracuje dopiero 4 m-ce?