Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Jak wysłać pieniądze na Ukrainę?

W dzisiejszej publikacji poruszymy niezwykle aktualny temat związany z możliwością przesyłania środków pieniężnych na Ukrainę. Odpowiemy sobie na bardzo istotne pytania tj.: co należy zrobić, gdy chcesz przelać pieniądze na Ukrainę? Jakie kroki należy podjąć, gdy chcesz przesłać pieniądze na Ukrainę w szybki sposób? Czy istnieje możliwość przelewu na Ukrainę z polskiego konta bankowego? Jaki jest czas przelewu na Ukrainę?

Poruszając temat wysyłki pieniędzy na Ukrainę nie sposób jest odnieść się również do kwestii kosztów i bezpieczeństwa takiego transferu środków pieniężnych. W dalszej części tekstu poruszymy kwestie związane z bezpiecznymi metodami przelewu pieniędzy na Ukrainę w odniesieniu do poszczególnych operatorów, usługodawców, banków oraz aplikacji.

Tytułem wstępu należy wskazać, że istnieje wiele sposobów na to, aby przesłać pieniądze na Ukrainę. Do najczęściej spotykanych metod przelewu pieniędzy na Ukrainę zaliczamy m.in.:

 1. Wykorzystanie bankowości internetowej (płatności online – przelew zagraniczny, przelew SWIFT, przelew z konta osobistego).
 2. Zlecenie przelewu na Ukrainę bezpośrednio w placówce banku w Polsce.

Dodatkowo należy wskazać, że w praktyce istnieje jeszcze opcja nadania pieniędzy na Ukrainę przez specjalną usługę kurierską (opcja ta jest dostępna w wybranych miastach i jej funkcjonowanie zbliżone jest do przekazu pocztowego – jednakże jest to opcja dość ryzykowana, która wymaga szerszego omówienia, weryfikacji, dodatkowych kosztów etc.). Dlatego też opcja ta jest wymieniona wyłącznie jako jedna z możliwości (niesugerowana), którą oferują zarówno podmioty gospodarcze (firmy) oraz osoby prywatne.

Zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem jest przesłanie pieniędzy za pośrednictwem banków. Istotnym jest, aby zarówno nadawca przelewu oraz odbiorca przelewu posiadali rachunek bankowy. Zarówno odbiorca jak i nadawca muszą posiadać konto bankowe (konta bankowe przewidują taką możliwość, wymianę walut etc.).

Czy można zlecić przelew z polskiego konta bankowego na ukraińskie?

Odpowiadając na to zagadnienie należy zwrócić uwagę, że istnieje możliwość zlecenie przelewu z polskiego konta bankowego na ukraińskie konto bankowe. Należy zwrócić uwagę w tym miejscu na istotne kwestie, które mają wpływ na bezpieczeństwo, koszt oraz czas takiego przelewu:

 • taki przelew bankowy co do zasady będzie wiązał się z dodatkowymi kosztami;
 • istotne jest zwrócenie uwagi na kurs wymiany walut w naszym banku;
 • aby przelać pieniądze na Ukrainę nie trzeba posiadać na swoim rachunku waluty ukraińskiej (hrywien). W takiej sytuacji odbiorca przekazu otrzyma pieniądze w hrywnach, mimo iż my wykonaliśmy przelew w innej walucie (np. w złotówkach, euro, dolarach etc.);
 • wysyłaj pieniądze tylko za pośrednictwem sprawdzonych, zaufanych oraz bezpiecznych operatorów, banków, aplikacji etc.;
 • natychmiastowe przelewy na Ukrainę są możliwe, jednakże ich koszt jest zdecydowanie wyższy;
 • istnieje możliwość założenia rachunku walutowego w polskim banku w walucie ukraińskiej (w hrywnach). Wówczas taki przelew będzie zdecydowanie tańszy;
 • bank odbiorcy powinien w ciągu paru dni zaakceptować przelew walutowy (przelew SWIFT, gdyż Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, więc nie skorzystamy z systemu SEPA – przelew SEPA).

Które banki uniwersalne nie pobierają opłat za przelewy na Ukrainę?

Istnieje kilka banków uniwersalnych, które nie pobierają opłat za przelewy na Ukrainę. Należą do nich m.in.:

Wyżej wymienione banki uniwersalne zniosły opłaty za przelewy na Ukrainę (darmowe przelewy), aby ułatwić np. przekazanie Ukraińcom przebywającym lub mieszkającym aktualnie w Polsce udzielenie pomocy bliskim na Ukrainie w związku z toczącym się tam konfliktem zbrojnym.

Jakie są inne sposoby pozwalające przelać pieniądze na Ukrainę?

Oczywiście oprócz banków istnieją również inne możliwości na przelanie pieniędzy na Ukrainę. Należą do nich takie rozwiązania jak np.: Revolut, Wise, Western Union, MoneyGram, Poczta Polska etc. W dalszej części zostaną opisane poszczególne metody przesyłania pieniędzy na Ukrainę przy wykorzystaniu alternatywnych do banku rozwiązań (innych instytucji finansowych).

Przelew na Ukrainę w aplikacji Revolut

Revolut jest to brytyjskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Londynie świadczące usługi bankowe. Revolut posiada litewską licencję bankową na terenie EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Oferuje m.in. karty prepaid, wymianę walut, usługi związane z kryptowalutami oraz płatności peer-to-peer. Do istotnych udogodnień należy również możliwość przesyłania pieniędzy na Ukrainę. Warto jest wskazać, że w podstawowym wariancie usługa ta będzie płatna.

Przelew na Ukrainę w aplikacji Wise

Aplikacja Wise to brytyjska, międzynarodowa aplikacja do przesyłania pieniędzy (środków finansowych). Jest to duże przedsiębiorstwo usług finansowych, w ramach którego istnieje możliwość dokonania przelewu na Ukrainę. Aby zlecić przelew na Ukrainę za pośrednictwem Wise:

 1. Zarejestruj (za darmo) lub zaloguj się na swoje konto.
 2. Wpisz kwotę przelewu oraz wybierz hrywnę ukraińską (UAH).
 3. Uzupełnij dane odbiorcy przelewu i potwierdź tożsamość.
 4. Zleć przelew na Ukrainę.

Dużym ułatwieniem jest kalkulator kursów walut, który Wise udostępnia bezpłatnie na swojej stronie internetowej lub w aplikacji. Narzędzie to pozwoli Ci szybko i wygodnie oszacować kwotę, która po przewalutowaniu trafi na konto odbiorcy. Podczas kalkulacji przeprowadzonej 19 lutego 2024 roku o godzinie 11:05, parametry transferu w Wise prezentowały się następująco:

 • wysyłasz: 1.000 zł;
 • opłata za szybki przelew: 14,57 zł;
 • całkowita kwota, którą wymieni Wise: 985,43 zł;
 • kurs wymiany wynosi: 9,42523;
 • odbiorca przelewu otrzyma około 9.287,90 UAH.

Wise przy okazji podkreśla, że kurs wymiany podawany jest przez lokalnego partnera na Ukrainie. Jest on niestabilny i nie może być zagwarantowany.

Przekaz pieniężny – Western Union

Western Union jest to amerykańskie przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działalności są usługi finansowe. Spółka podzielona jest na wiele oddziałów i oferuje takie usługi jak: przelewy, przekazy pieniężne, obsługę płatności biznesowych oraz usługi handlowe. Do popularnych obecnie rozwiązań zaliczamy również możliwość dokonywania przelewów na Ukrainę.

Przekaz pieniężny – MoneyGram

MoneyGram jest to amerykańska spółka zajmująca się przekazami pieniężnymi na całym świecie. MoneyGram jest spółką publiczną notowaną na giełdzie. Firma współpracuje z instytucjami finansowymi i siecią agentów, oferując klientom dwie kategorie produktów – międzynarodowe przekazy pieniężne i papiery finansowe. MoneyGram jest drugim co do wielkości dostawcą usług w zakresie obsługi przekazów pieniężnych na świecie. Na uwagę zasługuje fakt, iż również za jej pośrednictwem istnieje możliwość przelania pieniędzy na Ukrainę.

Przekaz pocztowy – Poczta Polska

Poczta Polska jest to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, zajmująca się świadczeniem usług pocztowych, bankowo-ubezpieczeniowych – poprzez spółki z Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej oraz usług logistycznych. Spółka rozwija także obszar usług cyfrowych realizowanych poprzez platformę internetową – Envelo. Do usług, które zasługują na uwagę zaliczamy m.in. przekazy pocztowe w banku pocztowym.

Czy banki nadal oferują konta dla obywateli Ukrainy na specjalnych warunkach?

Tak. Banki w dalszym ciągu oferują konta bankowe na preferencyjnych warunkach dla obywateli Ukrainy. Naturalnie zakres ten uległ sporemu ograniczeniu, jednakże cały czas jest możliwość uruchomienia rachunku bankowego w większości banków w Polsce przez obywateli Ukrainy. Powyższa okoliczność jest niezwykle istotna z punktu widzenia wsparcia dla rodzin lub bliskich, którzy pozostali na Ukrainie.

Warto wiedzieć

 • Przy międzynarodowych przelewach warto jest zwrócić uwagę na koszt przelewu, zakres przewalutowania, czas etc.;
 • Zdarza się, że pierwszy przelew na Ukrainę w wybranym banku jest darmowy – warto jest sprawdzić ofertę różnych banków i prześledzić koszty przelewów w ujęciu całościowym (w przypadku chęci regularnego korzystania z tego typu usług finansowych);
 • Wygodnym rozwiązaniem jest korzystanie z bankowości internetowej, w której należy tylko wykonać czynność „potwierdź przelew” w aplikacji mobilnej bądź na stronie internetowej banku;
 • Opcja „wyślij pieniądze” przy użyciu bankowości internetowej jest niezwykle prosta i odbiorcy przekazu pieniężnego szybko mogą dostać pieniądze (co do zasady jest to maksymalnie kilka dnia);
 • Konto odbiorcy na Ukrainie zostanie zasilone w czasie, który jest uzależniony od opcji, którą wybrał nadawca przelewu (istnieją możliwości przelewów natychmiastowych, jednakże nie jest to opcja oferowana przez wszystkie banki). Warto jest sprawdzić taką możliwość oraz jej koszt w konkretnym banku lub innej instytucji bankowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje przelew na Ukrainę?

  W tym miejscu warto jest zwrócić uwagę na koszty związane z przelewem na Ukrainę. Najczęściej jest to niewielka opłata stała (kilka złotych) oraz procent od wartości przelewu. Warto jest wskazać, że wybrane banki w Polsce oferują darmowe przelewy na Ukrainę.

 2. Ile trwa przelew pieniędzy na Ukrainę?

  Warto jest zwrócić uwagę na czas, w którym pieniądze zostaną przekazane na Ukrainę. Co do zasady jest do maksymalnie kilka dni. Istnieje oczywiście możliwość zlecenia przelewu natychmiastowego. W takiej sytuacji pieniądze dotrą na Ukrainę przelewem bankowym po chwili.

 3. Ile cyfr ma numer ukraińskiego numeru konta bankowego?

  Ukraiński numer bankowy posiada 19 znaków. Wyjaśnić należy, że IBAN czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego to międzynarodowy kod składający się z maksymalnie 34 liter i cyfr, który pomaga bankom upewnić się, że przelewy międzynarodowe są przetwarzane poprawnie. IBAN na Ukrainie składa się z 2 liter kodu kraju, 2 cyfrowego kodu czekowego, 6 znaków kodu banku oraz 19 znaków numeru konta bankowego.

 4. Czy możliwe są natychmiastowe przelewy na Ukrainę?

  Tak. Istnieje możliwość wykonania natychmiastowego przelewu bankowego na Ukrainę. Na uwagę zasługuje również rozwiązanie związane z funkcjonalnością szybkich przelewów. Jest to platforma Perekaz24 – czyli system szybkich międzynarodowych przelewów pieniężnych na Ukrainę z Polski i krajów europejskich w dolarach amerykańskich.

 5. Czy można wysłać pieniądze na Ukrainę bezpośrednio na kartę Visa lub MasterCard?

  Tak. W tym miejscu należy wyjaśnić, że można wysłać pieniądze na kartę debetową Visa lub MasterCard odbiorcy. Wystarczy tylko uzupełnić niezbędne dane, aby skorzystać z bezpiecznych przekazów gotówkowych na kartę debetową Visa lub MasterCard na Ukrainie. Jest to rozwiązanie, które jest często praktykowane i bezpieczne.

Porównaj konta osobiste
Adrian Chruszcz
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments