Jaki kredyt na samochód używany?

samochody stojące w komisie
Źródło obrazka: depositphotos

Zakup auta niesie ze sobą konieczność poniesienia znacznych nakładów finansowych. Niestety nie każdego stać na zrealizowanie takiej operacji. Rozwiązaniem tego problemu jest zaciągnięcie kredytu samochodowego. Sprawdźmy, gdzie szukać odpowiedniego wsparcia?

 

Kredyt samochodowy, jak sama nazwa wskazuje, to zobowiązanie adresowane do osób poszukujących finansowania na zakup pojazdu tj. samochód osobowy, motocykl, ciężarówka, przyczepa czy łódź motorowa. Nie ma przy tym specjalnego znaczenia czy przyszły kierowca chce nabyć pojazd używany czy prosto z salonu. Na rynku można znaleźć rozwiązania spełniające obie wymienione potrzeby.

Kredyt na nowe auto

Mówiąc o kredytach na nowe samochody to najczęściej oferowane są one w salonach prowadzonych przez autoryzowanych dealerów oraz w wybranych bankach. Skupiając się na pierwszej grupie podmiotów warto wiedzieć, że wielu producentów aut posiada w swoich strukturach specjalne banki. Udzielają one finansowania na pojazdy danej marki.

Przykładami takich podmiotów są chociażby Volkswagen Bank, Toyota Bank czy FCA Bank. Połączenie banku z producentem samochodów sprawia, że klient kupujący pojazd może załatwić wszystkie formalności podczas jednej wizyty w salonie sprzedaży.

Kredyt na samochód używany

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku kupna samochodu używanego. Taka transakcja odbywa się zazwyczaj w komisie samochodowym lub pojazd nabywany jest od osoby prywatnej. Dlatego też w celu bezproblemowego zawarcia transakcji, warto załatwić wcześniej wszystkie formalności kredytowe i z „przygotowaną” gotówką udać się do sprzedawcy. Na rynku działa zaledwie kilka banków udzielających kredytów samochodowych. Są to:

  • Toyota Bank
  • Santander Consumer Bank
  • Inbank
  • mBank
  • Bank BGŻ BNP Paribas.

Sprawdźmy, jak w wymienionych powyżej instytucjach kształtują się koszty czteroletniego kredytu w kwocie 50000 złotych zaciągniętego na zakup samochodu wyprodukowanego w 2015 roku. Kredyty samochodowe na auta używane w kwocie 50 tys. zł z okresem spłaty równym 48 miesięcy.

 

Kredyty samochodowe na auta używane w kwocie 50 tys. zł z okresem spłaty równym 48 miesięcy

Nazwa bankuNazwa KredytuRataCałkowita kwota do spłaty
Santander Consumer BankKredyt samochodowy1 235,29 zł
59 293,92 zł
BGŻ BNP ParibasKredyt elastyczny 1 259,49 zł
60 455,52 zł
mBankKredyt samochodowy 1 266,28 zł
60 781,44 zł
Toyota BankStandard kredyt1 268,90 zł
60 907,20 zł
InbankKredyt samochodowy1 280,76 zł
61 476,48 zł

Santander Consumer Bank

Kredyt samochodowego od Santander Consumer Banku charakteryzuje się oprocentowaniem nominalnym na poziomie 4,24% oraz koniecznością opłacenia prowizji za jego udzielenie w wysokości 6%. Do dodatkowych kosztów występujących w tym zobowiązaniu należy jeszcze zaliczyć miesięczną składkę ubezpieczeniową równą 0,06%. Osoby zainteresowane tym kredytem z pewnością zwrócą uwagę na to, że może on być przeznaczony na zakup aut o wadze do 6,5 tony i nie starszych niż 16 lat (wiek w chwili spłaty ostatniej raty kredytowej).

BGŻ BNP Paribas

Kredyt Elastyczny od BGŻ BNP Paribas może być przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego w każdym wieku. Bank nie stosuje bowiem żadnego ograniczenia w tym aspekcie. Podstawowe parametry kosztowe tego zobowiązania czyli oprocentowanie nominalne oraz prowizja za udzielenie przyjmują wartości 7,59% oraz 4%. Do kredytu możliwy jest jeszcze zakup ubezpieczenia chroniącego kredytobiorcę przed nieprzewidzianymi wydarzeniami w wysokości 0,15% miesięcznie.

mBank

Osoby planujące zakup auta przy użyciu kredytu samochodowego dostępnego w mBanku mogą liczyć na produkt z oprocentowaniem nominalnym 6,40% i prowizją za jego udzielenie w wysokości 7%. Do niewątpliwych zalet opisywanego zobowiązania należą możliwość sfinansowania dowolnego pojazdu mechanicznego pod warunkiem, że w chwili spłaty ostatniej raty kredytowej nie będzie on starszy niż 13 lat.

Toyota Bank

Z oferty Standard Kredyt Toyota Banku mogą skorzystać osoby planujące zakup samochodu wyprodukowanego zarówno przez tego producenta, jak i innych marek uczestniczących w programie Toyota Pewne Auto. Oprocentowanie nominalne omawianego zobowiązania to 8,99%, a za jego udzielenie pobierana jest prowizja w wysokości 2%. Z istotnych kwestii warto jeszcze zaznaczyć, że maksymalny wiek kredytowanego pojazdu to 15 lat. (ID 13)

Inbank

Kredyt samochodowy dostępny w Inbanku pozwala na zakup dowolnego pojazdu w każdym wieku pod warunkiem, że jego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Oprocentowanie nominalne i prowizja za udzielenie tego kredytu startują z poziomu 6,99%. Do największych zalet tego produktu zaliczyć można brak konieczności ustanawiania zabezpieczeń na kredytowanym pojeździe. Wspomniana cecha jest o tyle istotna, gdyż wszystkie wymienione wcześniej podmioty wymagają dokonania takiej operacji. (ID 1)

Zabezpieczenia występujące w kredycie samochodowym

Kupując samochód nowy lub używany przy wykorzystaniu zewnętrznego źródła finansowania, jakim jest kredyt samochodowy należy pamiętać, że taka operacja wymaga od klienta ustanowienia zabezpieczeń na kredytowanym pojeździe. Najczęściej spotykane zabezpieczenia to:

  • Cesja praw z polisy AC
  • Przewłaszczenie
  • Depozyt karty pojazdu
  • Zastaw rejestrowy

Z wymienionych powyżej zabezpieczeń najczęściej na rynku spotyka się dwa pierwsze, czyli cesję z polisy oraz przewłaszczenie.

Cesja z praw polisy AC

To nic innego, jak zrzeczenie się przez klienta na rzecz banku odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela w przypadku wystąpienia zdarzenia, które spowodowało uszkodzenie lub utratę kredytowanego pojazdu. Innymi słowy, jeśli samochód został uszkodzony lub skradziony, to bank ma pierwszeństwo przed kredytobiorcą w uzyskaniu odszkodowania wypłacanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Przewłaszczenie i przewłaszczenie warunkowe

Przewłaszczenie, jak sama nazwa sugeruje to przeniesienie części prawa własności na bank udzielający finansowania. Skutkiem takiej operacji jest wpisanie banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu jako współwłaściciela. Wpis taki zostanie usunięty w chwili spłaty kredytu.

Coraz częściej stosuje się jednak przewłaszczenie warunkowe, czyli brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym pod warunkiem regularnego spłacania kredytu – klient podpisuje tylko dokumenty uprawniające bank do przejęcia pojazdu w przypadku wystąpienia opóźnień w terminowym regulowaniu kredytu.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Planując zakup auta warto wiedzieć, że niekoniecznie trzeba korzystać wyłącznie z kredytu samochodowego. W roli finansowania sprawdzi się bowiem także zwykłe zobowiązanie gotówkowe. Warto jednak ponieść trochę nakładu pracy i znaleźć produkt udzielany na naprawdę atrakcyjnych warunkach, ponieważ kredyty samochodowe są na ogół tańsze od swoich gotówkowych odpowiedników. Zależność ta to efekt wspomnianych już wcześniej zabezpieczeń, które sprawiają, że kredyty na auta są obarczone niższym ryzykiem.

 

Czytaj też: Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy są takie oferty?

Czytaj też: Alerty BIK – ogranicz ryzyko wyłudzenia kredytu na swoje nazwisko

Powiązane tematy

para emerytów siedzących na ławce

PPK kontra IKZE — co wybrać?

Liczysz na emeryturę z ZUS? Już teraz wiadomo, że jej wysokość będzie drastycznie niższa od Twojej obecnej pensji. W zapewnieniu...

Komentarze: