Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Kredyt dla emeryta – czy banki posiadają specjalną ofertę dla seniorów?

Życie polskich seniorów nie zawsze jest usłane różami. Jesień życia nie musi jednak kojarzyć się tylko z zaciskaniem pasa. Wiele banków proponuje swoim klientom kredyty dla emerytów.

para przytulających się do siebie emerytów
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Tendencja demograficzna nie pozostawia złudzeń: z roku na rok rośnie liczba seniorów, natomiast młodym ludziom coraz trudniej będzie zarobić środki na pokrycie ich rent i emerytur. Już teraz sytuacja prezentuje się nie nieciekawie. Według danych Związku Banków Polskich, zebranych w raporcie InfoSenior 2019, 9 mln emerytów stanowi 23,2% całego społeczeństwa.

Niestety, wielu z nich nie może liczyć na godne świadczenia. Średnia emerytura wynosi zaledwie 1800 zł netto, a ponad połowa emerytów wspomaga jeszcze finansowo swoje dzieci i wnuki. Aby uzupełnić domowy budżet, seniorzy mogą skorzystać z oferty kredytów konsumpcyjnych. Jak wynika ze statystyk, już teraz z takiej możliwości korzysta 28% z nich.

Specjalny kredyt dla emeryta

Emeryci są szczególną grupą klientów banków. Z jednej strony osiągają stałe i pewne dochody, co przemawia na ich korzyść, z drugiej jednak zdecydowana większość z nich jest w wieku, który stanowi dla instytucji potencjalny czynnik ryzyka. To właśnie on decyduje o tym, że część banków w ogóle nie ma w swojej ofercie kredytu tego typu, inne natomiast uzależniają wysokość udzielanej pożyczki od wieku kredytobiorcy. Może się więc zdarzyć, że osoba, która przekroczyła 75 rok życia, pomimo wysokich dochodów nie otrzyma wnioskowanej kwoty, natomiast młodszy emeryt, nawet otrzymujący niższe świadczenie, zyska aprobatę banku.

Kto może liczyć na kredyt dla emeryta?

Wiek to nie wszystko. Oprócz niego duże znaczenie będą odgrywały standardowe czynniki, podlegające ocenie banku, a więc wysokość osiąganych dochodów i dotychczasowa historia kredytowa. W tym przypadku seniorzy mogą jednak liczyć na ograniczenie formalności do minimum: większość instytucji oceni zdolność kredytową na podstawie odcinka emerytury lub decyzji o przyznaniu świadczenia. Niektóre mogą wymagać kompletu zaświadczeń wydawanych przez ZUS, jednak ich zdobycie nie powinno stanowić większego problemu. Problemy z uzyskaniem kredytu mogą mieć natomiast seniorzy, którzy regulują inne zobowiązania, w tym pożyczki i kredyty ratalne.

Kredyt gotówkowy dla emeryta w Getin Banku

Szczególną ofertę dla seniorów przygotował Getin Bank. W jej ramach osoby, które otrzymują minimalne świadczenie na poziomie 850 zł netto, mogą ubiegać się finansowanie w wysokości od 1000 do 150 000 zł i rozłożyć jego spłatę na okres od 3 miesięcy aż do 10 lat. Dodatkowym plusem jest możliwość wyboru konkretnego dnia spłaty kolejnych rat.

Kredyt gotówkowy dla Emeryta staje się atrakcyjną propozycją zarówno dla klientów, którzy poszukują szybkiego zastrzyku gotówki na realizację bieżących potrzeb, jak i dla tych, którym zależy na długofalowym wsparciu finansowym. Jego największym minusem jest jednak wysokie oprocentowanie (RRSO 21,4%). Należy również pamiętać, że na wysokość i warunki spłaty zobowiązania decydujący wpływ będzie miała ocena zdolności kredytowej.

Pożyczka gotówkowa w PKO BP

Kolejnym bankiem, który deklaruje szczególne podejście do emerytów, jest PKO BP. Choć w jego ofercie brakuje produktu adresowanego konkretnie do seniorów, mogą oni skorzystać ze standardowej pożyczki gotówkowej. Za tą opcją przemawia zwłaszcza szybki tryb rozpatrywania wniosku i przekazywania środków (mogą trafić na konto nawet w tym samym dniu). Spłatę można natomiast rozłożyć na okres od 2 do 96 miesięcy, wnioskować o 3-miesięczne wakacje kredytowe oraz spłacić zobowiązanie wcześniej bez dodatkowych kosztów. RRSO wynosi 15,98%. Oferta dotyczy jednak wyłącznie klientów banku.

Kredyt gotówkowy w Santander

Z kredytów gotówkowych dla emerytów można również skorzystać w banku Santander. Wysokie oprocentowanie (RRSO 20,89%) rekompensuje uproszczony tryb wnioskowania o świadczenie oraz liczne możliwości wypłaty środków – można ją zrealizować przelewem, w oddziale lub przekazem pocztowym. Bank oferuje również możliwość określenia wysokości raty. Aby ubiegać się o kredyt dla emeryta w Santanderze, należy przygotować jeden z poniższych dokumentów:

  • decyzję o przyznaniu świadczenia emerytalno-rentowego;
  • decyzję o waloryzacji świadczenia emerytalno-rentowego;
  • jeden z 3 ostatnich odcinków świadczenia emerytalno-rentowego.

Pożyczka gotówkowa w ING Banku Śląskim

Chęć udzielania kredytu dla emerytów deklaruje również ING Bank Śląski. Pożyczka może dotyczyć sumy od 1000 do 200 000 zł bez określenia jej celu, z okresem kredytowania wynoszącym maksymalnie 10 lat. Co ważne – oferta dotyczy nie tylko obecnych klientów, a kredytobiorca może wybrać dzień spłaty kolejnych rat. Realne oprocentowanie wynosi 19,72%.

Kredyt gotówkowy w Crédit Agricole

Podobne warunki kredytu dla emerytów proponuje Crédit Agricole. RRSO wynosi 16,07%, spłatę można rozłożyć na 120 rat, a maksymalna wnioskowana kwota została określona na 255 550 zł wraz z kosztami. Aby otrzymać finansowanie, emeryci powinni przedłożyć jeden z następujących dokumentów:

  • ostatni dowód wypłaty świadczenia (np. kserokopię ostatniego odcinka wypłaty świadczenia),
  • kserokopię ostatniej waloryzacji lub ostatniej decyzji o przyznaniu świadczenia.

Kredyt dla emeryta – to możliwe

Chociaż wielu emerytów obawia się, że są pozbawieni szans na uzyskanie kredytu gotówkowego, w rzeczywistości o znalezienie odpowiedniej oferty nie jest tak trudno. Wprawdzie jedynym kredytem adresowanym bezpośrednio do emerytów jest charakteryzujący się wysokim RRSO Kredyt gotówkowy dla Emeryta w Getin Banku, jednak wiele innych instytucji patrzy na tę grupę społeczną przychylnie i umożliwia jej korzystanie ze standardowych kredytów konsumpcyjnych.

Należy jednak pamiętać o tym, że wpływ na wysokość proponowanego finansowania oraz warunki spłaty będzie miał przede wszystkim wiek oraz zdolność kredytowa klienta. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i warto poznać spersonalizowaną propozycję przed podjęciem decyzji o związaniu się z konkretnym bankiem.

 

Czytaj też: Czyszczenie BIK – prawda czy fałsz?

Czytaj też: Prowizja za udzielenie kredytu – czym jest? Z czym się wiąże?

PORÓWNAJ KREDYTY

Powiązane tematy

osoby przekazujące sobie woreczek z symbolem dolara

Smartney – opinie i recenzja

Będąc w potrzebie finansowej można zgłosić się po zastrzyk gotówki do banku lub firmy pozabankowej. Ze względu na ogromny wybór...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o