Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt dla emeryta – czy banki posiadają specjalną ofertę dla seniorów?

Emeryci podchodzą do zaciągania kredytów z dużą ostrożnością co jest bardzo dobrą postawą. Zdarzają się jednak sytuacje, w których potrzebują dodatkowych środków. Czy mogą wówczas zaciągnąć kredyt na korzystnych warunkach?

Według danych ZUS, w 2020 świadczenia emerytalne i rentowe pobierało w Polsce ponad 7 800 000 osób, z czego prawie 6 milionów pobierało emerytury.

Średnia emerytura w 2020 roku wynosiła ok. 2500 zł brutto. Zdecydowana większość polskich emerytów radziła sobie z taką kwotą i jedynie mniejszość deklarowała posiłkowanie się kredytami lub pożyczkami.

Mimo to emeryci stanowili w 2020 istotną grupę wśród kredytobiorców – korzystali przede wszystkim z kredytów gotówkowych i pożyczek pozabankowych.

Czy warto brać kredyt na emeryturze?

Dochody emerytów są względnie stałe. W większości wypadków nie mogą oni liczyć na dodatkowe środki. Oznacza to, że zaciągnięty kredyt trzeba będzie spłacić z dokładnie takich samych dochodów, jak ma się w momencie jego zaciągnięcia.

Duża część emerytów rozsądnie podchodzi do tematu i nie zaciąga kredytów, ani pożyczek pozabankowych na bieżące potrzeby. Ktoś kto miałby trudności z zapłatą bieżących rachunków, tym bardziej będzie mieć trudności ze spłatą kredytu.

Dlatego kredyt dla emeryta to rozwiązanie awaryjne, z którego warto korzystać w sytuacjach takich jak konieczność pokrycia kosztów leczenia czy remontu mieszkania.

Specjalny kredyt dla emeryta

Emeryci są szczególną grupą klientów banków. Z jednej strony osiągają stałe i pewne dochody, co przemawia na ich korzyść, z drugiej jednak zdecydowana większość z nich jest w wieku, który stanowi dla instytucji potencjalny czynnik ryzyka. To właśnie on decyduje o tym, że część banków w ogóle nie ma w swojej ofercie kredytu tego typu, inne natomiast uzależniają wysokość udzielanej pożyczki od wieku kredytobiorcy. Może się więc zdarzyć, że osoba, która przekroczyła 75 rok życia, pomimo wysokich dochodów nie otrzyma wnioskowanej kwoty, natomiast młodszy emeryt, nawet otrzymujący niższe świadczenie, zyska aprobatę banku.

Kto może liczyć na kredyt dla emeryta?

Wiek to nie wszystko. Oprócz niego duże znaczenie będą odgrywały standardowe czynniki, podlegające ocenie banku, a więc wysokość osiąganych dochodów i dotychczasowa historia kredytowa. W tym przypadku seniorzy mogą jednak liczyć na ograniczenie formalności do minimum: większość instytucji oceni zdolność kredytową na podstawie odcinka emerytury lub decyzji o przyznaniu świadczenia. Niektóre mogą wymagać kompletu zaświadczeń wydawanych przez ZUS, jednak ich zdobycie nie powinno stanowić większego problemu. Problemy z uzyskaniem kredytu mogą mieć natomiast seniorzy, którzy regulują inne zobowiązania, w tym pożyczki i kredyty ratalne.

Czy emeryt jest wiarygodnym kredytobiorcą?

Dla banku emeryci są bardzo wiarygodnymi kredytobiorcami, oczywiście w zakresie w jakim ich dochody wystarczają na spłatę zobowiązania. Tak samo jak można założyć, że dochody emeryta wyraźnie nie wzrosną, tak można mieć zupełną pewność, że również nie spadną. Jedyne czym ryzykuje bank udzielając kredytu emerytowi, to tym, że kredytobiorca może umrzeć przed spłaceniem kredytu.
Dlatego banki chętnie udzielają kredytów emerytom i czasami mają dla nich szczególną ofertę.

Zapraszamy do pobrania poradnika

 • Czym jest zdolność kredytowa?
 • Co wpływa na zdolność kredytową?
 • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Kredyt gotówkowy dla emeryta w Getin Banku

Szczególną ofertę dla seniorów przygotował Getin Bank. W jej ramach osoby, które otrzymują minimalne świadczenie na poziomie 850 zł netto, mogą ubiegać się finansowanie w wysokości od 1000 do 150 000 zł i rozłożyć jego spłatę na okres od 3 miesięcy aż do 10 lat. Dodatkowym plusem jest możliwość wyboru konkretnego dnia spłaty kolejnych rat.

Kredyt gotówkowy dla Emeryta staje się atrakcyjną propozycją zarówno dla klientów, którzy poszukują szybkiego zastrzyku gotówki na realizację bieżących potrzeb, jak i dla tych, którym zależy na długofalowym wsparciu finansowym. Jego największym minusem jest jednak wysokie oprocentowanie (RRSO 21,4%). Należy również pamiętać, że na wysokość i warunki spłaty zobowiązania decydujący wpływ będzie miała ocena zdolności kredytowej.

Pożyczka gotówkowa w PKO BP

Kolejnym bankiem, który deklaruje szczególne podejście do emerytów, jest PKO BP. Choć w jego ofercie brakuje produktu adresowanego konkretnie do seniorów, mogą oni skorzystać ze standardowej pożyczki gotówkowej. Za tą opcją przemawia zwłaszcza szybki tryb rozpatrywania wniosku i przekazywania środków (mogą trafić na konto nawet w tym samym dniu). Spłatę można natomiast rozłożyć na okres od 2 do 96 miesięcy, wnioskować o 3-miesięczne wakacje kredytowe oraz spłacić zobowiązanie wcześniej bez dodatkowych kosztów. Oferta dotyczy jednak wyłącznie klientów banku.

Pożyczka gotówkowa w ING Banku Śląskim

Chęć udzielania kredytu dla emerytów deklaruje również ING Bank Śląski. Pożyczka może dotyczyć sumy od 1000 do 200 000 zł bez określenia jej celu, z okresem kredytowania wynoszącym maksymalnie 10 lat. Co ważne – oferta dotyczy nie tylko obecnych klientów, a kredytobiorca może wybrać dzień spłaty kolejnych rat. Realne oprocentowanie wynosi aktualnie 13,15%.

Kredyt gotówkowy w Crédit Agricole

Podobne warunki kredytu dla emerytów proponuje Crédit Agricole. RRSO wynosi 16,07%, spłatę można rozłożyć na 120 rat, a maksymalna wnioskowana kwota została określona na 255 550 zł wraz z kosztami. Aby otrzymać finansowanie, emeryci powinni przedłożyć jeden z następujących dokumentów:

 • ostatni dowód wypłaty świadczenia (np. kserokopię ostatniego odcinka wypłaty świadczenia),
 • kserokopię ostatniej waloryzacji lub ostatniej decyzji o przyznaniu świadczenia.

Pożyczka w Banku Pocztowym

Bank Pocztowy jest gotowy udzielić niewielkich kredytów emerytom, bez limitu wiekowego i szczególnych form zabezpieczenia Maksymalnie można pożyczyć do 5000 zł na dowolny cel. Kredyt ten nie należy do najtańszych, ale nie jest też bardzo drogi, a jego RRSO wynosi 15,34%.

Kredyt dla emeryta – to możliwe

Chociaż wielu emerytów obawia się, że są pozbawieni szans na uzyskanie kredytu gotówkowego, w rzeczywistości o znalezienie odpowiedniej oferty nie jest tak trudno. Wprawdzie jedynym kredytem adresowanym bezpośrednio do emerytów jest charakteryzujący się wysokim RRSO Kredyt gotówkowy dla Emeryta w Getin Banku, jednak wiele innych instytucji patrzy na tę grupę społeczną przychylnie i umożliwia jej korzystanie ze standardowych kredytów konsumpcyjnych.

Należy jednak pamiętać o tym, że wpływ na wysokość proponowanego finansowania oraz warunki spłaty będzie miał przede wszystkim wiek oraz zdolność kredytowa klienta. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i warto poznać spersonalizowaną propozycję przed podjęciem decyzji o związaniu się z konkretnym bankiem.

 

Czytaj też: Czyszczenie BIK – prawda czy fałsz?

Czytaj też: Prowizja za udzielenie kredytu – czym jest? Z czym się wiąże?

Warto wiedzieć

 • Banki uważają emerytów za wiarygodnych kredytodawców
 • Pobierając emeryturę, kredyt warto zaciągać tylko w szczególnych wypadkach
 • Bank raczej nie udzieli kredytu mieszkaniowego emerytowi

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy emeryt ma zdolność kredytową?

  Tak. Choć oczywiście zdolność kredytowa zależy od indywidualnej sytuacji finansowej osoby składającej wniosek o kredyt, to jednak stałe dochody emeryta są pewnym zabezpieczeniem terminowej spłaty zobowiązania. Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość zbudowania sobie długiej i pozytywnej historii kredytowej, która ułatwi pozytywne rozpatrzenie wniosku.  

 2. Czy 70 latek dostanie kredyt?

  To zależy od oferty banku i maksymalnego limitu wieku pożyczkobiorcy ustalonego przez instytucję finansową. Z reguły maksymalnie do 70 lub 75 lat. Dla pierwszego limitu 70-latek nie otrzyma kredytu, a dla drugiego już tak.  Trzeba jednak pamiętać, że osoba, która ukończyła 70 lat na pewno nie będzie mogła skorzystać  z pełnego dopuszczalnego okresu spłaty zobowiązania. 

 3. Czy emeryt może wziac coś na raty?

  Tak. Oczywiście pod warunkiem spełnienia wszystkich standardowych warunków. Przede wszystkim posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej i wieku, który nie może przekraczać maksymalnego limitu określonego przez instytucję finansującą. 

 4. Gdzie najlepszy kredyt dla emeryta?

  Osoba na emeryturze ma mniejsze możliwości wyboru oferty kredytowej z uwagi na ograniczenia w zakresie wieku. Wybór najlepszej oferty będzie uzależniony też od indywidualnych wymagań w zakresie kwoty, dopuszczalnego okresu spłaty zobowiązania czy kosztów. Oferowane warunki zmieniają się, więc warto porównać aktualną ofertę np. za pomocą rankingu lub porównywarki. 

 5. Czy 80 latek może dostać kredyt?

  Osoba, która ukończyła 80 lat może mieć już problem z zaciągnięciem kredytu w banku. Z reguły maksymalny limit wieku kredytobiorcy jest określony na poziomie 70-75 lat. Nieliczne oferty mogą dotyczyć kredytobiorcy w wieku 80 lat. 

PORÓWNAJ KREDYTY
Justyna Czerwińska
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments