Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt dla nauczycieli – co trzeba wiedzieć?

Czy banki mają w swojej ofercie kredyt dla nauczycieli lub inną formę korzystnej pożyczki? Jak wziąć kredyt gotówkowy, a jak mieszkaniowy? Czy warto skorzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? Sprawdzamy.

Edukacja to obszar, który budzi wiele skrajnych emocji. Zawód nauczyciela oznacza dziś nie tylko przekazywanie wiedzy i wychowywanie młodych ludzi, ale coraz częściej skomplikowane relacje z rodzicami i próba odnajdywania się w zmieniającym się systemie edukacji.

W tym wszystkim nauczyciele to też ludzie, którzy mają swoje prywatne sprawy i potrzeby. Jedną z takich potrzeb jest np. kredyt nauczycielski. Nie od dziś wiadomo, że nauczyciele nie są w czołówce najlepiej płatnych zawodów.

Stopnie awansu nauczyciela: nauczyciel początkujący, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany.

Według nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od 1 września 2022 roku nauczyciele po studiach magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym zarabiają brutto minimum (w zależności od stopnia awansu zawodowego): początkujący 3424 zł, mianowany 3597 zł, dyplomowany – 4224 zł. Pensje nauczyciela różnią się w zależności od stażu pracy oraz stopnia awansu zawodowego.

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli (od 1 września 2022) – kwoty brutto.

Poziom wykształceniaNauczyciel początkującyNauczyciel mianowanyNauczyciel dyplomowany
Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym. 3424 zł3597 zł4224 zł
Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie. 3329 zł3400 zł3578 zł

Źródło: Rozporządzenie MEiN w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Czym jest kredyt dla nauczycieli?

Niskie zarobki polskich nauczycieli przekładają się na to, że szukają oni wsparcia finansowego w bankach lub innych instytucjach pożyczkowych. Choć zarobki w oświacie są niskie, to stałe zatrudnienie w szkole lub innej placówce dydaktycznej jest dobrze postrzegane przez większość banków.

Jednocześnie w bankach nie raczej produktu, który nazywa się wprost: kredyt dla nauczycieli. Banki raczej oferują pożyczki dla grup zawodowych, np. dla osób zatrudnionych w sektorze budżetowym. Nauczyciele pracują w budżetówce, więc mogą szukać tego typu ofert.

Dodajmy, że w przypadku produktów dla budżetówki, banki mogą zaoferować niższe oprocentowanie, więc będzie też niższa całkowita kwota pożyczki.

Którzy nauczyciele mogą ubiegać się o kredyt lub pożyczkę?

Z powyższej tabeli wynika, że nauczyciele nie zarabiają dużo. Oczywiście średnie pałce nauczycieli są wyższe, jednak to wciąż nie są wysokie stawki. Co na to banki? Banki wiedzą, że nauczyciele to wykształceni ludzie, na których w większości można polegać. Czyli, kiedy bank sprawdza zdolność kredytową nauczyciela, to działa na jego korzyść.

Osoby pracujące w oświacie mogą na ogół pochwalić się stabilnym zatrudnieniem w oparciu o umowę o pracę oraz stałymi dochodami, co dla banku jest bardzo ważne. Analitycy przychylniej popatrzą na nauczycieli, którzy pracują w jednej szkole przynajmniej od kilku lat. To daje większe szanse na zdobycie finansowania.

O kredyt dla nauczycieli mogą wnioskować dydaktycy pracujący w:

 • żłobkach i przedszkolach,
 • szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i policealnych,
 • na uczelniach państwowych i prywatnych.

Jakie są warunki kredytów dla nauczycieli?

Nawet, jeśli bank oferuje kredyt ze specjalnymi warunkami dla pracowników sektora budżetowego, to i tak musisz spełnić szereg standardowych warunków:

 • mieć ukończone 18 lat,
 • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
 • posiadać odpowiednią zdolność kredytową,
 • przejść pozytywnie kontrolę w bazach takich jak np. BIK,
 • posiadać stałe źródło dochodu,
 • złożyć wniosek o kredyt gotówkowy w wybranym banku – tu pamiętaj, że nie powinno się wysyłać zbyt wielu wniosków jednocześnie,
 • dostarczyć do banku komplet wymaganych dokumentów.

Gdzie znajdę kredyt dla nauczycieli?

Jeśli chcesz wziąć kredyt gotówkowy dla nauczycieli odsyłamy Cię do naszego rankingu kredytów gotówkowych, który zestawia najkorzystniejsze i aktualne oferty kredytowe.

Jeśli natomiast interesuje Cię kredyt mieszkaniowy, sprawdź nasz ranking kredytów hipotecznych, gdzie porównasz oferty kredytowe, które możesz przeznaczyć na zakup lub budowę nieruchomości.

Jak wziąć kredyt mieszkaniowy dla nauczycieli?

Banki przychylnie patrzą na pracowników, którzy mają umowę o pracę na czas nieokreślony, czyli do tej grupy zaliczają się nauczyciele. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę daje nieco wyższą zdolność kredytową niż inne formy zatrudnienia.

Jeśli chcesz wziąć kredyt mieszkaniowy dla nauczycieli, musisz spełniać następujące warunki:

 • Posiadać odpowiednio wysokie miesięczne dochody i zasoby – chodzi tu o udokumentowane i legalne źródła dochodów. Bank interesuje nie tylko ich wysokość, ale i jakość wynagrodzenia. Dodatkowo wieloletnia praca u jednego pracodawcy pozytywnie wpływa na analizę przeprowadzaną przez bank.
 • Mieć zbilansowany budżet domowy – trzeba tu uwzględnić takie koszty stałe, jak czynsz, rachunki za prąd, gaz i inne media czy opłaty generowane przez opłacane abonamenty. Znaczenie ma także liczba osób zamieszkujących gospodarstwo domowe – bank podzieli Twoje dochody na wszystkich domowników.
 • Uporządkować inne kredyty i pożyczki – obciążenia te obniżają Twoją zdolność kredytową. Nawet nieużywana karta kredytowa lub debet na koncie wpływają negatywnie na zdolność kredytową, dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt warto zrezygnować z takich produktów. Jeśli masz kilka kredytów, możesz też zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym zanim złożysz wniosek o kredyt mieszkaniowy.
 • Uporządkować historię kredytową – bank z całą pewnością przeprowadzi analizę Twojej zdolności kredytowej, więc sprawdzi, jak podchodziłeś do spłaty dotychczasowych zobowiązań finansowych. Rażące i regularne opóźnienia w spłacie mogą przekreślić szansę na zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub przełożą się na mniej korzystne warunki finansowania.

Spełniasz powyższe warunki? Teraz, aby wziąć kredyt nauczycielski na mieszkanie sugerujemy przejrzeć zestawienie ofert kredytów hipotecznych i wybrać taką, która najbardziej pasuje do Twoich potrzeb.

SPRAWDŹ KREDYTY MIESZKANIOWE

 

Jak wziąć kredyt gotówkowy dla nauczycieli?

Potrzebujesz kredytu gotówkowego? Kredyt gotówkowy dla nauczycieli jest stosunkowo łatwiej wziąć niż kredyt mieszkaniowy. Wynika to z faktu, że kredyt gotówkowy jest udzielany na zdecydowanie niższe kwoty niż kredyt hipoteczny.

Powyżej wymienialiśmy, jakie warunki należy spełnić, aby dostać kredyt. Dodajmy jeszcze, że różne banki mają nieco inne wymagania, które trzeba spełnić. To oznacza, że jeśli Twój wniosek kredytowy w jednym banku został odrzucony, w innym będzie szansa na finansowanie.

Na co mogę przeznaczyć środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Karta Nauczyciela nakłada na szkoły obowiązek stworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Dzięki temu funduszowi możesz pozyskać część środków np. na zakup mieszkania lub inne cele socjalne.

W każdej szkole zasady działania ZFŚS nieco się różnią – np. w niektórych placówkach jest bezzwrotna pożyczka, a w innych jej nie ma.

Środki zgromadzone przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych służą finansowaniu ściśle określonych rodzajów działalności socjalnej. Są to:

 • wypoczynek, na przykład dofinansowanie do urlopu,
 • działalność kulturalno-oświatowa,
 • działalność sportowo-rekreacyjna,
 • opieka nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach i w innej formie,
 • pomoc materialno-rzeczowa lub finansowa, na przykład zakup paczek świątecznych dla dzieci, zapomoga z powodu zdarzeń losowych,
 • zwrotna lub bezzwrotna pomoc na cele mieszkaniowe, na przykład pożyczka mieszkaniowa, pożyczka remontowa.

Czy jest kredyt bezprocentowy dla nauczycieli?

Zastanawiasz się, czy istnieje kredyt bezprocentowy dla nauczycieli? Niestety w praktyce nie ma takiego produktu finansowego. Każdy bank dolicza oprocentowanie, więc całkowita kwota kredytu zawsze jest powiększona o dodatkowe koszty.

Kredyt bezprocentowy, a raczej pożyczkę bezprocentową możesz znaleźć w firmach chwilówkowych. Niektóre firmy pożyczkowe mają oferty dla nowych klientów, które polegają na tym, że oddajesz tyle, ile pożyczasz. Zwykle nie są to wysokie kwoty, rzędu kilku tysięcy, ale być może akurat tyle potrzebujesz.

O czym jeszcze pamiętać przy pożyczce dla nauczycieli?

Pożyczki lub kredyty dla nauczycieli są stosunkowo łatwo dostępnymi produktami finansowymi. Wynika to z faktu, że banki traktują pracowników oświaty, jako rzetelnych kredytobiorców. Decydując się na jakaś formę pożyczki, sprawdź wcześniej, jakie benefity bank może zaoferować dla pracowników sektora budżetowego.

Warto wiedzieć

 1. Pensje nauczycieli różnią się w zależności od stażu pracy oraz stopnia awansu zawodowego. Minimalna pensja nauczyciela początkującego to w 2022 roku 3329 zł brutto, a dla nauczyciela dyplomowanego 3578 zł brutto.
 2. Pracownicy oświaty mogą na ogół pochwalić się stabilnym zatrudnieniem w oparciu o umowę o pracę oraz stałymi dochodami, co sprawia, że banki traktują ich jako rzetelnych kredytobiorców. Łatwiej im o kredyt dla nauczycieli. Ale bezzwrotna pożyczka w banku nie jest możliwa.
 3. O kredyt dla nauczycieli mogą wnioskować dydaktycy pracujący w: żłobkach i przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i policealnych, na uczelniach państwowych i prywatnych.
 4. Karta Nauczyciela nakłada na szkoły obowiązek stworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Dzięki temu funduszowi możesz pozyskać część środków np. na zakup mieszkania lub inne cele socjalne.
 5. Pożyczki lub kredyty dla nauczycieli są stosunkowo łatwo dostępnymi produktami finansowymi. Kredyt dla nauczycieli możesz znaleź w ofertach dla pracowników budżetówki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile nauczyciel może wziąć pożyczki?

  Wszystko zależy od tego, ile nauczyciel zarabia i jak długo pracuje w szkole. Załóżmy, że nauczyciel jest singlem i zarabia 4000 zł netto. Przy takich parametrach może liczyć od 120 do nawet 230 tysięcy złotych kredytu – różnice wynikają z różnych ofert banków.

 2. Czy nauczyciel dostanie kredyt hipoteczny?

  Prawdopodobnie tak, nauczyciel, który pracuje w oparciu o umowę o pracę i ma ustabilizowaną sytuacją finansową może liczyć na to, że dostanie kredyt hipoteczny – po pozytywnej decyzji analizy zdolności kredytowej. Ważny jest także staż pracy w placówkach oświatowych.

 3. Jakie świadczenia socjalne przysługują nauczycielom?

  Nauczycielom przysługują różne świadczenia socjalne, np. dodatek mieszkaniowy, dodatek wiejski oraz prawo do korzystania z funduszu socjalnego. Nauczyciele, który mają dzieci mogą też pobierać 500+. 

 4. Kiedy są wypłacane wczasy pod gruszą dla nauczycieli?

  Według zapisów w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, warunkiem dofinansowania do „wczasów pod gruszą” jest złożenie wniosku o wypłatę tego świadczenia na 7 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem wypoczynku, który będzie trwał co najmniej 14 dni. Wypłata następuje w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego. 

 5. Ile wynoszą wczasy pod gruszą 2022 dla nauczycieli?

  W 2022 roku nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny przysługuje świadczenie urlopowe w wysokości: 1.662,97 zł lub 2.217,29 zł (w przypadku szczególnych warunków pracy). 

 6. Ile zarabia nauczyciel w wakacje?

  Nauczycielom płaci się wynagrodzenie urlopowe za cały okres ferii zimowych i wakacji. Czyli nauczyciel w wakacje zarabia tyle, ile zarabiałby, gdyby w tym czasie wykonywał pracę. 

 7. Jak napisać podanie o pożyczkę z funduszu socjalnego?

  W każdej szkole są inne wymagane dokumenty i specjalne wnioski podań o tego typu pożyczkę. Najczęściej we wniosku powinny znaleźć się te dane: dane pracownika, cel pożyczki, wnioskowana kwota, proponowany okres spłaty, ustalenie poręczyciela pożyczki, uzasadnienie prośby.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments