Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Kredyt na domek letniskowy – kredyt hipoteczny czy gotówkowy?

Własny domek letniskowy położony wśród jezior i lasów to ciekawa perspektywa. Realizację marzeń ułatwi kredyt bankowy. Wbrew pozorom nie zawsze kredyt hipoteczny będzie najlepszym rozwiązaniem.

Domek letniskowy może być dobrym sposobem nie tylko na rodzinne wakacje poza miastem, ale też na dodatkowy zarobek – w przypadku wynajmu okazjonalnego nieruchomości turystom. Wybór sposobu finansowania kupna czy budowy domku letniskowego powinien zależeć nie tylko od wielkości inwestycji, ale też od rodzaju zabudowy.

Ile kosztuje domek letniskowy?

Rozpiętość kosztów kupna czy budowy domku letniskowego jest bardzo szeroka. Najważniejsze kryteria, które wpłyną na cenę to:

 • miejsce – atrakcyjna okolica, popularna wśród turystów na pewno wywinduje ceny nieruchomości,
 • rodzaj zabudowy – domek całoroczny będzie służył Ci nie tylko latem, ale może być wynajmowany turystom podczas Twojej nieobecności o każdej porze roku. Jest jednak droższy – cena całorocznych domków letniskowych jest niejednokrotnie podobna do ceny mieszkania,
 • powierzchnia domku i działki – tu zależność jest dość oczywista – im większa powierzchnia, tym cena będzie wyższa. Dochodzi również jeszcze jedna kwestia: w przypadku parterowych domków letniskowych do 35m2 nie trzeba występować o pozwolenie na budowę, wystarczy tylko samo zgłoszenie. Przekłada się to nie tylko na prostszą procedurę, ale też mniejsze koszty: brak projektu budowlanego czy kierownika budowy to oszczędności rzędu od 5.000 zł do 8.000 zł.
 • rodzaj użytych materiałów do budowy domu.

Prosty drewniany domek letniskowy do 35m2 można zamówić jako produkt do złożenia już za około 18.000 zł. Firmy zajmujące się sprzedażą zapewniają też niekiedy dodatkowo płatne usługi pod postacią montażu, malowania, pokrycia dachu domku papą czy blachodachówką. Kupno domku tej wielkości od osoby prywatnej na rynku wtórnym to koszt około 50.000 zł – 80.000 zł.

Rozpiętość cen domków całorocznych jest znacznie większa. Na portalach internetowych zawierających oferty sprzedaży nieruchomości, murowany całoroczny domek letniskowy można znaleźć w kwocie od około 80.000 zł do nawet 300.000 zł.

Czy można uzyskać kredyt hipoteczny na domek letniskowy?

Kredyt hipoteczny to rodzaj finansowania celowego, które można przeznaczyć przede wszystkim na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Warunkiem uzyskania kredytu, oprócz posiadania zdolności kredytowej, jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Dlatego jednym z wymogów stawianych przez bank przy finansowaniu domku letniskowego, jest jego całoroczny charakter. W praktyce oznacza to, że jest on na stałe połączony z gruntem i posiada wszelkie niezbędne instalacje wewnętrzne. Domek letniskowy powinien być również ocieplony, co pozwoli na jego zamieszkanie czy wynajem zarówno w lecie, jak i zimą.

Kredyt hipoteczny na domek letniskowy – zalety i wady tego rozwiązania

Finansowanie kupna domku letniskowego w drodze kredytu hipotecznego ma niewątpliwie sporo zalet. Przede wszystkim koszty – oprocentowanie czy prowizja będą niższe niż w przypadku kredytu gotówkowego czy nawet pożyczki hipotecznej. Wyższa będzie również dostępna kwota kredytu, dzięki czemu można zrealizować nawet najbardziej śmiały projekt.

Przykład:

Kredyt na domek letniskowy w PKO BP
Kredyt Własny Kąt Hipoteczny w banku PKO BP to oferta, w ramach której można pożyczyć nawet do 3.000.000 zł. Maksymalny okres spłaty zobowiązania to 418 miesięcy. Pieniądze można standardowo przeznaczyć na budowę, zakup lub remont domu, ale także na zakup i zagospodarowanie działki rekreacyjnej. Bank finansuje do 80 % wartości nieruchomości.

Kredyt na domek letniskowy w Banku Pekao S.A.
Zakup domu letniskowego można sfinansować również kredytem hipotecznym, który oferuje Bank Pekao S.A. Dla kwoty zobowiązania nie przekraczającej 300.000 zł bank stosuje uproszczoną wycenę nieruchomości. Dodatkową zaletą tej oferty jest możliwość uzyskania finansowania do 85 % wartości nieruchomości (pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia). RRSO to tylko 3,85 %. Pełna kwota zakupu czy inwestycji nie może przekroczyć 2.800.000 zł. Maksymalny okres spłaty do 380 miesięcy.

Wadą kredytu hipotecznego jest duża liczba formalności i długi termin oczekiwania na decyzję – nawet do miesiąca od złożenia wniosku. Kredytobiorca musi posiadać również środki na wkład własny. Według aktualnie obowiązujących przepisów, to co najmniej 20 % wartości nieruchomości, ale w przypadku kupna czy budowy domku letniskowego bank może ustalić wysokość wkładu własnego na wyższym poziomie.

Dochodzą też inne koszty: związane z ustanowieniem hipoteki czy koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę. Zwykle w przypadku kredytów hipotecznych, banki proponują ubezpieczenie na życie. Osoby, które zdecydują się na polisę mogą uzyskać jeszcze niższe oprocentowanie, ale sam koszt kredytu będzie wyższy, z uwagi na składkę ubezpieczeniową.

Kiedy warto wybrać kredyt gotówkowy na domek letniskowy?

Największą zaletą kredytów gotówkowych jest możliwość wykorzystania gotówki w dowolny sposób. Pieniądze można przeznaczyć zarówno na wyposażenie domku letniskowego, kupno drewnianych elementów potrzebnych do budowy, jak i zakup gotowego obiektu. Środki z kredytu można uzyskać nawet w ciągu jednego dnia od złożenia wniosku. Coraz częściej cała procedura weryfikacji kredytobiorcy odbywa się online, dzięki czemu można dodatkowo zaoszczędzić czas.

Kredyt gotówkowy sprawdzi się przy mniejszych inwestycjach oraz w momencie, gdy nie można obciążyć nieruchomości hipoteką. To droższe rozwiązanie niż kredyt hipoteczny, jednak bardziej elastyczne i z mniejszą liczbą formalności.

Kredyt gotówkowy na domek letniskowy – trzy najlepsze propozycje

Wybraliśmy trzy najlepsze propozycje kredytów gotówkowych na domek letniskowy. Kwota kredytu to 25.000 zł z okresem spłaty rozłożonym na 60 miesięcy. Głównym kryterium oceny ofert była wysokość kosztów, jakie musi ponieść kredytobiorca: prowizji i oprocentowania. Poniżej szczegółowe warunki:

Warunki kredytu Bank Citi HandlowyIn BankBNP Paribas
Całkowita kwota do spłaty31.327,80 zł 31.770,60 zł33.424,80 zł 
Miesięczna rata522,13 zł529,51 zł557,08 zł
Prowizja5,5%6,99%12%
Oprocentowanie6,99%6,99%7,2%
RRSO9,66%10,32%12,77%
Ubezpieczenie0,13% - nieobowiązkowebrakbrak
Sposób podpisania umowyw oddziale banku
za pośrednictwem kuriera
przy pomocy przelewu
tylko przy pomocy przelewutylko w oddziale banku
Minimalny wiek kredytobiorcy21 lat 22 lata18 lat
Maksymalny wiek kredytobiorcy65 latbez ograniczeń 75 lat
Koszty dodatkowe jak opłata przygotowawcza, administracyjna itp. bez opłat dodatkowychbez opłat dodatkowychbez opłat dodatkowych
Dokumenty wymagane przez bankdowód osobisty
zaświadczenie o wynagrodzeniu wystawione przez pracodawcę lub
wyciąg z konta bankowego na które wpływa wynagrodzenie za okres 3 miesięcy
dowód osobisty
wyciąg z rachunku osobistego za okres 3 miesięcy lub
zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu 
adres e-mail
numer telefonu kontaktowego


dowód osobisty
dokumenty finansowe potwierdzające wysokość osiąganych dochodów
Zalety ofertyminimum formalności 
szybka decyzja o przyznaniu finansowania - tylko 1 dzień
niskie koszty
szybka decyzja kredytowa
niewielka liczba formalności
wszystkie formalności można załatwić online bez wychodzenia z domu
wysoka kwota kredytu
minimum formalności 
Bank akceptuje szeroki zakres źródeł dochodów również uzyskiwanych za granicą, jak i umów zleceń 
Wady ofertyograniczenie wieku kredytobiorcy do 65 latoferta dostępna tylko przez internet
niska oferta kredytowa - bank pożyczy maksymalnie tylko do 50.000 zł
krótki maksymalny okres spłaty zobowiązania - tylko 6 lat 
wniosek można złożyć tylko w oddziale lub telefonicznie
Dodatkowe informacjeBank oferuje kredyty gotówkowe od 1.000 zł do 150.000 zł. 
Zobowiązanie należy spłacić w okresie od 9 do 96 miesięcy.
Minimalny dochód  wymagany dla uzyskania kredytu to 1700 zł netto miesięcznie
Bank oferuje kredyty gotówkowe w kwocie od 2.000 zł do 50.000 zł z maksymalnym okresem spłaty rozłożonym na 72 miesiąceBank oferuje kredyt gotówkowy na dowolny cel w kwocie do 200.000 zł.
Okres kredytowania do 120 miesięcy.

Formalności przy kredycie na domek letniskowy

Bez względu na rodzaj udzielanego finansowania, bank zażąda dokumentów potwierdzających tożsamość kredytobiorcy (przede wszystkim dowodu osobistego) oraz wysokość osiąganych zarobków. W zależności od źródła wynagrodzenia może to być:

 • dla umów o pracę: zaświadczenie od pracodawcy o wysokości wynagrodzenia za okres co najmniej 3 miesięcy,
 • dla emerytów lub rencistów: dowód wypłaty świadczenia emerytalnego lub rentowego,
 • dla osób prowadzących działalność gospodarczą: dokumenty finansowe właściwe dla danej formy opodatkowania – np. księga przychodów i rozchodów,
 • dla osób prowadzących gospodarstwo rolne: dowód opłacenia składki KRUS i podatku rolnego.

Potwierdzeniem wysokości osiąganych dochodów może być również wyciąg z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie (bez względu na źródło dochodów). Jeśli kredytobiorca posiada konto w banku, w którym chce złożyć wniosek o kredyt, bank może zastosować uproszczoną procedurę kredytową i przyznać finansowanie jedynie w oparciu o historię wydatków i wpływów na konto.

Przy kredycie hipotecznym formalności będzie więcej. Oprócz dokumentów finansowych, do wniosku należy również dołączyć dokumenty dotyczące nieruchomości m.in.:

 • operat szacunkowy,
 • wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
 • odpis z księgi wieczystej,
 • dokument potwierdzający wniesienie wkładu własnego,
 • dokument potwierdzający prawo własności do działki, na której ma być wybudowana nieruchomość lub
 • dokument potwierdzający prawo własności zbywcy w przypadku kupna nieruchomości.

Kredyt na domek letniskowy – podsumowanie

Rodzaj kredytu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy. Dla dużej inwestycji w przypadku budowy lub kupna domku letniskowego całorocznego zwykle lepiej sprawdzi się kredyt hipoteczny – przede wszystkim z uwagi na niższe koszty i wyższą kwotę finansowania. Na zakup mniejszego domku powinien wystarczyć kredyt gotówkowy z mniejszą liczbą formalności i szybką decyzją kredytową.

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
4.3

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
2 lat temu

Taki domek to moje marzenie…