Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Gdzie wziąć kredyt o wartości 20 tys. złotych?

Gdzie wziąć kredyt o wartości 20 tys. złotych? Kto może dostać kredyt gotówkowy, jakie dokumenty trzeba mieć, aby złożyć wniosek i od czego zależy udzielenie kredytu. No i na co można wydać pożyczone od banku pieniądze.

Jak wyglądają dane o sprzedaży kredytów w Polsce? Według Biura Informacji Kredytowej lipcowe dynamiki zarówno liczby i wartości udzielonych kredytów gotówkowych r/r trzeba ocenić negatywnie. Natomiast w całym okresie pierwszych 8 miesięcy 2022 roku sprzedaż była zbliżona do zeszłorocznej – w ujęciu wartościowym trochę niższa, a w liczbowym niewiele wyższa.

Tymczasem oferty kredytów gotówkowych gotówkowych rosną jak grzyby po deszczu. Każdy bank ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy.

Osiem miesięcy na rynku kredytów gotówkowych należy do w miarę udanych i to pomimo serii podwyżek stóp procentowych, które wróciły do poziomu sprzed 20 lat. Kredyty gotówkowe odnotowały w tym okresie w ujęciu r/r dodatnie dynamiki liczby udzielonych kredytów. Natomiast w ujęciu wartościowym, banki udzieliły kredytów gotówkowych na niższą wartość. Jednak sytuacja nie jest tak różowa, bowiem już od kilku miesięcy widzimy spadki liczby i wartości udzielanych kredytów gotówkowych.

prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK  prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK 

Kredyt gotówkowy na 20 tys. złotych – o czym trzeba wiedzieć?

Tani kredyt gotówkowy jest produktem finansowym, który można spotkać w każdym banku. Pożyczona kwota jest wypłacana bezpośrednio do klienta indywidualnego – nie ma znaczenia, czy w formie fizycznej, czy na rachunek bankowy.

Zasady udzielania kredytów bankowych są szczegółowo opisane w Prawie bankowym i Ustawie o kredycie konsumenckim. Banki i inne instytucje finansowe muszą tych zasad przestrzegać. Z wyżej wymienionych aktów prawnych wynika, że kredytodawcy mają możliwość udzielania kredytów w określonych warunkach.

Nad bezpieczeństwem, prawidłowym funkcjonowaniem rynku finansowego i ochroną jego uczestników czuwa Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). KNF wydaje także regulacje na temat zdolności kredytowej. Wszystkie polskie baki podlegają pod KNF.

Na co można wydać kredyt gotówkowy na 20 tys.?

Tani kredyt gotówkowy pozwala zaspokoić bieżące potrzeby konsumenta. Jego dostępność jego powszechna, a procedury związane z udzieleniem finansowania stosunkowo proste.

Pozyskane w ten sposób środki przeznaczyć można na dowolny cel konsumpcyjny np. zakup sprzętu RTV/AGD, zakup odzieży lub samochodu, wakacje, czy remont mieszkania. To różnica np. w stosunku do kredytu na mieszkanie lub dom. Kredyt hipoteczny nie może być wydany na dowolny cel.

Kredytodawca nie weryfikuje na co zostały przeznaczone pieniądze, jak ma to miejsce w przypadku np. kredytów hipotecznych. Co ważne, cel finansowania nie może być związany z prowadzoną przez kredytobiorcę działalnością gospodarczą.

Kto może dostać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy może dostać każda osoba, która spełnia poniższe warunki:

 • jest pełnoletnia,
 • posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
 • posiada odpowiednią zdolność kredytową,
 • pozytywnie przeszła analizę w bazach finansowych, np. w Biurze Informacji Kredytowej (BIK),
 • posiada stałe źródło dochodu – banki najprzychylniej patrzą na umowę o pracę na czas nieokreślony lub dobrze prosperującą firmę,
 • złoży wniosek o kredyt gotówkowy w wybranym banku,
 • dostarczy do banku komplet wymaganych dokumentów.

Do sprawdzenia raportu BIK, należy założyć konto na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej. BIK przykłada ogromną wagę do prawidłowej weryfikacji tożsamości swoich klientów. Raporty kredytowe nie mają prawa znaleźć się w rękach osób nieuprawnionych. Dlatego założenie konta wymaga przekazania szeregu szczegółowych informacji.

Który bank wybrać, aby wziąć kredyt gotówkowy?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jakie kredyty gotówkowe ma bank, w którym mamy konto osobiste. Banki często oferują kredyt gotówkowy online – na podstawie np. regularnych wpływów wynagrodzenia na konto.

Przygotowaliśmy porównanie kredytów gotówkowych – aby poznać szczegóły oferty odsyłamy do konkretnych instytucji. Tam będzie można sprawdzić dokładne oprocentowanie kredytu i inne parametry. Pamiętajmy też, że kredyty gotówkowe to produkty, które są aktualizowane bardzo często.

Parametry wykorzystane do porównania kredytów gotówkowych w bankach:

 • Kredyt gotówkowy na 20 000 zł.
 • Liczba rat: 48.
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania różni się z zależności od banku.
Nazwa bankuNazwa produktuRata miesięcznaCałkowita kwota do spłatyProwizjaRzeczywista Roczna Stopa OprocentowaniaWymagane dokumenty
Alior BankPożyczka internetowa494,76 zł23 748,48 zł0,00 %9,04 %dowód osobisty, zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, adres e-mail, numer telefonu, numer konta bankowego
PKO Bank PolskiPożyczka gotówkowa501,44 zł24 069,12 zł0,00 %9,81 %dowód osobisty, oświadczenie o dochodach i wyciąg z ROR z ostatnich 3 miesięcy dla pożyczek w kwocie do 24 000 zł (w przecwinym razie zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach) adres e-mail, numer telefonu, numer konta bankowego
Volkswagen Bank GMBH Oddział w PolsceKredyt Plus512,18 zł24 584,64 zł0,99 %11,03 %dowód osobisty, dokument potwierdzający dochód
Getin BankKredyt gotówkowy516,84 zł24 808,32 zł0,00 %11,56 %dowód osobisty, dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodu
Credit AgricoleGotówka z prowizją 0%516,91 zł24 811,68 zł0,00 %11,57 %dokumenty tożsamości i jeśli wymagany dokumenty o dochodzie
Citi HandlowyPożyczka gotówkowa - 0 zł prowizji526,58 zł25 275,84 zł0,00 %12,67 %dowód osobisty, dokument potwierdzający wysokość dochodów (np. wyciągi z konta z wpływem wynagrodzenia, zaświadczenie od pracodawcy) - akceptowane w formie elektronicznej
Bank Pekao SAPożyczka Konsolidacyjna529,14 zł25 398,72 zł0,00 %12,96 %dowód osobisty, dokumenty potwierdzające wysokość i źródło dochodu (np. oświdczenie o dochodach + historia rachunku z wpływami lub zaświadczenie o zatrudnieniu)
Raiffeisen Digital BankPożyczka gotówkowa529,38 zł25 410,24 zł0,00 %12,99 %adres mailowy, dowód osobisty, konto bankowe
Santander Bank PolskaKredyt gotówkowy557,82 zł26 775,36 zł9,99 %16,21 %dowód osobisty, dokumenty poświadczające uzyskiwanie dochodu
InbankKredyt gotówkowy562,44 zł26 997,12 zł6,99 %16,73 %seria i nr dowodu osobistego, wyciąg z rachunku osobistego z historią z 3 miesięcy lub zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, adres e-mail, numer telefonu komórkowego
Bank PocztowyKredyt w porządku563,27 zł27 036,96 zł5,00 %16,83 %dowód osobisty, oświadczenie o osiąganym dochodzie
BNP Paribas Bank PolskaKredyt gotówkowy568,70 zł27 297,60 zł8,00 %17,44 %dowód osobisty, dokumenty potwierdzające dochody
Santander Consumer BankMistrzowski Kredyt Gotówkowy569,85 zł27 352,80 zł5,25 %17,57 %dowód osobisty, dokumenty poświadczające uzyskiwanie dochodu
ING Bank ŚląskiPożyczka pieniężna571,41 zł27 427,68 zł7,99 %17,75 %dowód osobisty, dokumenty potwierdzające dochód w zależności od źródła dochodu
mBankKredyt gotówkowy593,85 zł28 504,80 zł7,49 %20,28 %dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty / karta pobytu / paszport i zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE; dokumenty potwierdzające wysokość uzyskiwanego dochodu w zależności od zadeklarowanego źródła
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to wartość, która odzwierciedla koszt kredytu w ujęciu rocznym. Wskaźnik RRSO pozwala więc np. na szybkie porównanie kosztów kredytów o tych samych parametrach.

Całkowity koszt kredytu – co się na niego składa?

Całkowita kwota kredytu gotówkowego jest wyższa niż 20 tys. zł. Na całkowity koszt kredytu gotówkowego oferowanego przez banki składają się:

 • kwota kredytu gotówkowego,
 • prowizja banku,
 • oprocentowanie.

Całkowity koszt kredytu może być wyższy, jeśli decydujemy się na produkty dodatkowe. Przy kredytach konsumpcyjnych może to być ubezpieczenie.

Jak wziąć najtańszy kredyt gotówkowy?

Jest osiem głównych kroków, aby wziąć najtańszy kredyt gotówkowy. Oto one:

 1. Ustalenie parametrów kredytu – określenie wysokości kwoty, która jest nam potrzebna oraz okresu, w którym należy spłacić zobowiązanie.
 1. Porównanie ofert banków – dziś banki oferują całe mnóstwo produktów kredytowych. Kalkulatory finansowe i rankingi pomagają zestawić te oferty w jednym miejscu i wybrać dla nas najkorzystniejszą. W tym kroku warto jest też skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Specjalista od finansów może podpowiedzieć, jak szybko poprawić zdolność kredytową.
 1. Wybór konkretnego produktu – po porównaniu ofert i konsultacji ze specjalistą przyszedł czas na wybór najlepszej opcji kredytowej.
 1. Złożenie wniosku kredytowego – dziś wniosek kredytowy można wygodnie złożyć online przez bankowość elektroniczną. Innym sposobem jest osobista wizyta w placówce banku. Przed pójściem do placówki warto wcześniej wypełnić wniosek, w którym podaje się swoje dane osobowe, kontaktowe oraz finansowe. To skraca cały proces.
 1. Potwierdzenie tożsamości – składając wniosek online można potwierdzić swoją tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego, wideo rozmowy z konsultantem lub przesłania selfie. Naszą tożsamość może potwierdzić także kurier, który dostarczy umowę kredytu lub pracownik banku podczas spotkania osobistego w placówce.
 1. Oczekiwanie na decyzję kredytową – w przypadku kredytu online decyzja kredytowa może pojawić się w dniu złożenia wniosku. Zwykle jednak trzeba na nią poczekać co najmniej jeden dzień roboczy.
 1. Akceptacja warunków umowy – po zapoznaniu się z umową kredytu należy zaakceptować jej warunki. Warto przede wszystkim wczytać się w dane osobiste i ustalone wcześniej warunki kredytu.
 1. Odbiór pieniędzy – po zaakceptowaniu umowy kredytowej czas na odbiór pieniędzy. Zwykle bank przelewa środki na konto. Można też wypłacić gotówkę w kasie banku. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Kto może dostać kredyt na 20 tys. zł?

O tym, kto może dostać najtańszy kredyt na 20 tys. zł decyduje zdolność kredytowa.

Zdolność kredytowa jest to maksymalna kwota, jaką potencjalny kredytobiorca jest w stanie przeznaczyć na spłatę nowego zobowiązania. Analiza zdolności kredytowej pozwala bankom oszacować poziom ryzyka związanego z udzieleniem finansowania konkretnej osobie.

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na zdolność kredytową są dochody wnioskodawcy. Regularne wpływy wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę są wysoko cenione przez banki. Umowy cywilnoprawne także są dziś akceptowane, ale warto, aby to były umowy na wysokie kwoty lub od jednego zleceniodawcy. Stabilność i przewidywalność dochodów ułatwia bankom dokładnie ocenić ryzyko związane z udzieleniem finansowania.

Czy można dostać szybko 20 tys. złotych?

Tak, można wziąć szybko kredyt na 20 tys. złotych. W pierwszej kolejności warto sprawdzić ofertę kredytową w banku, w którym mamy założony rachunek osobisty. Banki same przygotowują klientom oferty, w których oprocentowanie kredytu bywa bardzo korzystne. Produkty zwykle wyświetlają się na głównej stronie bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej.

W przypadku kredytu online, decyzja może zostać wydana jeszcze tego samego dnia. Pieniądze na koncie klienta mogą natomiast znaleźć się już kolejnego dnia roboczego.

Kredyt na 20 tys. złotych – jakie trzeba mieć dokumenty?

Te dokumenty są niezbędne, aby wziąć najtańszy kredyt gotówkowy na 20 tys. zł:

 • dowód osobisty w celu tożsamości;
 • dokument potwierdzający osiągane dochody – w zależności od banku, dokumentem potwierdzającym dochód może być: zaświadczenie o dochodach wystawione przez pracodawcę, zestawienie umów zlecenia lub o dzieło wraz z informacją o wynagrodzeniu, ostatni dowód wypłaty renty lub emerytury, deklaracja podatkowa za ostatni rok (PIT 11, 40, 37, 36), historia rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie;
 • wniosek – najczęściej na formularzu bankowym.

Lista dokumentów wymaganych przy kredycie gotówkowym może zmienić się np. w przypadku wykupienia dodatkowego produktu współistniejącego. Najczęściej jest to ubezpieczenie kredytu gotówkowego.

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na 20 tys. bez zaświadczeń?

Wspominaliśmy wcześniej, że banki same przygotowują swoim klientom oferty kredytowe. To często najtańszy kredyt gotówkowy. Dlatego można otrzymać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, ale w większości przypadków tylko w banku, w którym mamy konto. Także też nie do końca jest to kredyt bez zaświadczeń, bo bank ma wgląd w historię naszego konta i doskonale wie, kiedy i ile otrzymujemy wynagrodzenia.

Ile kosztuje kredyt 20 tys. złotych?

Na początku tego tekstu, w tabeli, jest ranking kredytów gotówkowych. Tam widać całkowity koszt kredytu w każdym banku. Przypomnijmy, jakie zastosowaliśmy parametry:

 • Kredyt gotówkowy na 20 000 zł.
 • Liczba rat: 48.
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania różni się z zależności od banku.

Całkowita kwota do spłaty waha się od prawie 24 tys. zł do ponad 28,5 tys. zł. Co ważne, warto śledzić promocje na kredyty, bo sytuacja na rynku tych produktów finansowych jest bardzo dynamiczna. Całkowity koszt kredytu może zmieniać się każdego dnia.

Ile wynosi rata przy kredycie na 20 tys. złotych

Wróćmy jeszcze raz do naszego rankingu kredytów gotówkowych. Wysokość raty kredytu w najtańszej wersji wynosi niecałe 495 zł miesięcznie. Wysokość raty kredytu w najdroższej wersji to prawie 594 zł miesięcznie.

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt na 20 tysięcy?

Osoba, która jest singlem ma szansę na kredyt gotówkowy na 20 tys. zł już przy zarobkach w granicach 2500-3000 zł netto miesięcznie. Natomiast trzyosobowa rodzina (rodzice + dziecko) będzie musiała wykazać wyższe zarobki. Każdy z rodziców powinien zarabiać co najmniej najniższą krajową – 3 010 zł netto.

Kredyt na 20 tys. złotych – czy warto?

Czy warto przeglądać oferty kredytów gotówkowych i zdecydować się na jedną z nich? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Najtańszy kredyt można przeznaczyć na długo odkładany remont mieszkania lub wakacje w środku zimy.

Szukając kredyt 20 tys. dobrze jest zacząć od porównywarki kredytów gotówkowych.

Decydując się na kredyt konsumencki na pewno warto zwrócić uwagę na: całkowity koszt kredytu, oprocentowanie kredytu i ile wynosi miesięczna rata. Od czego zależy otrzymanie kredytu gotówkowego? Udzielenie kredytu gotówkowego zależy od zdolności kredytowej.

 

Źródła:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (sejm.gov.pl)

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (sejm.gov.pl)

Warto wiedzieć

 1. Kredyt gotówkowy jest produktem finansowym, który można spotkać w każdym banku.
 2. Przy kredycie konsumenckim o wysokości 20 tys. zł trzeba pamiętać, że można go wydać na dowolny cel.
 3. Zdolnością kredytową jest to maksymalna kwota, jaką potencjalny kredytobiorca jest w stanie przeznaczyć na spłatę nowego zobowiązania.
 4. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na zdolność kredytową są dochody wnioskodawcy. Regularne wpływy wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę są wysoko cenione przez banki.
 5. Osoba, która jest singlem ma szansę na kredyt gotówkowy na 20 tys. zł już przy zarobkach w granicach 2500-3000 zł netto miesięcznie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na 20 tys.? 

  Singiel może liczyć na 20 tys. zł kredytu już przy zarobkach w granicach 2500-3000 zł netto miesięcznie. Natomiast trzyosobowa rodzina (rodzice + dziecko) będzie musiała wykazać wyższe zarobki. Każdy z rodziców powinien zarabiać co najmniej najniższą krajową, czyli 3 010 zł netto.

 2. Jaka rata przy kredycie 20 tys.?

  Biorąc kredyt na 20 tys. zł i rozkładając go na 48 równych rat (okres spłaty kredytu), trzeba liczyć się z tym, że miesięczna rata do spłaty będzie wynosić od niecałych 495 zł do nawet prawie 594 zł.

 3. Gdzie najkorzystniej wziąć kredyt?

  Najkorzystniej wziąć kredyt na 20 tys. tam, gdzie jest najtańszy. Bardzo często banki przygotowują swoim klientom promocje na kredyty gotówkowe, przy których np. nie trzeba płacić prowizji.

 4. Który bank nie patrzy na zapytania w BIK?

  Wszystkie komercyjne banki w Polsce sprawdzają BIK. Te instytucje muszą kierować się rekomendacjami wydanymi przez KNF. KNF wyraźnie wymaga, że przy kredycie gotówkowym konieczne jest sprawdzanie dostępnych baz danych bankowych i baz biur informacji gospodarczej.

 5. Skąd wziąć 20 tys. zł?

  Najszybciej 20 tys. zł wziąć jako kredyt konsumencki w banku, w którym mamy rachunek osobisty. Taką kwotę można także pożyczyć w instytucji pozabankowej lub od rodziny czy znajomych. Tu na pewno ważna jest całkowita kwota pożyczki, którą będzie trzeba oddać.

 6. Jak sprawdzić, czy mam zdolność kredytową?

  Przy kredycie konsumenckim wystarczy zarejestrować się na stronie Biura Informacji Kredytowej, potwierdzić swoją tożsamość i wygenerować raport BIK.

 7. Czy opłaca się brać kredyt gotówkowy?

  Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego jest wysoce indywidualna i zależy od wielu czynników. Jeśli potrzebujesz natychmiastowej gotówki na nieprzewidziane wydatki lub inwestycje, kredyt gotówkowy może być dobrym rozwiązaniem. Jednak zawsze warto zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz inne koszty związane z kredytem, takie jak prowizje czy ubezpieczenie.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments