Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Jak wziąć kredyt gotówkowy?

Zastanawiasz się, jak wziąć kredyt gotówkowy? Z tego tekstu dowiesz się, jak to zrobić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w kwestii kredytów gotówkowych, jakie są dokumenty potrzebne do złożenia wniosku. Przedstawiamy też szacunkowe wyliczenia dla 50, 100 i 200 tys. zł kredytu gotówkowego.

Termin kredyt pochodzi od łacińskiego słowa credere oznaczającego ufać, wierzyć. Kredyt oznacza zatem udostępnienie w użytkowanie składników majątku na podstawie zaufania. Dziś kredytodawców i kredytobiorców łączy coś zdecydowanie więcej niż tylko zaufanie.

Procedury udzielania kredytów bankowych w Polsce szczegółowo opisuje w Prawo bankowe i Ustawia o kredycie konsumenckim. Banki i inne instytucje finansowe muszą przestrzegać tych zapisów. Podobnie rzecz ma się z kredytobiorcami, którzy także powinni stosować się do obowiązującego prawa.

Kredyt gotówkowy – co to za produkt?

Kredyt gotówkowy to kredyt konsumencki, o który może się starać w banku klient indywidualny. Ten produkt charakteryzuje się wysoką dostępnością oraz możliwie uproszczonymi procedurami związanymi z udzieleniem finansowania. To wynika z faktu, że kredyty tego typu mają pozwalać zaspokoić bieżące potrzeby konsumenta. Czy tak jest?

Dane badania przeprowadzonego dla naszego serwisu wskazują, że 36% Polaków zaciąga kredyty i pożyczki na bieżące wydatki. To efekt rosnących kosztów życia związanych z inflacją i podwyżkami stóp procentowych. Polacy pożyczają, żeby mieć pieniądze na paliwo, odzież, a nawet zakupy spożywcze. Tylko 7% badanych zadeklarowało, że bieżąca sytuacja gospodarcza nie wpłynęła na kondycję ich domowego budżetu.

Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) w całym 2021 roku banki i SKOK-i udzieliły kredytów gotówkowych na kwotę 66,64 mld zł (+29,1% w stosunku do roku 2020).

Z badań przeprowadzonych na zlecenie porównywarki rankomat.pl wyłania się niepokojący obraz osobistych finansów Polaków. Coraz więcej osób zaciąga kredyty i pożyczki na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb życiowych, jak zakup żywności, paliwa czy opłacenie bieżących rachunków. Mając na uwadze zbliżającą się zimę i zapowiadany wzrost opłat za energię, trudno liczyć na zmianę tej niekorzystnej tendencji. Szukając oszczędności warto zwracać uwagę na warunki zaciąganych zobowiązań. Wybór odpowiednich ofert może odczuwalnie ograniczyć comiesięczne obciążenia domowego budżetu.

Bartłomiej Borucki, ekspert rankomat.pl

Kto może ubiegać się o kredyt gotówkowy?

O kredyt może ubiegać się każda osoba, która spełnia poniższe warunki:

 • jest pełnoletnia,
 • posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
 • posiada odpowiednią zdolność kredytową,
 • pozytywnie przejdzie kontrolę w bazach takich jak np. BIK,
 • posiada stałe źródło dochodu,
 • złoży wniosek kredytowy w wybranym banku,
 • dostarczy do banku komplet wymaganych dokumentów.

Czy do pożyczki gotówkowej trzeba mieć zdolność kredytową?

Posiadanie zdolności kredytowej jest warunkiem otrzymania kredytu gotówkowego. Podstawowym czynnikiem wpływającym na zdolność kredytową jest miesięczna wysokość dochodów. Co ważne, kluczowa jest nie tylko wysokość dochodu, ale także jego stabilność. Z tego względu, osoby pracujące na podstawie umowy o pracę są w lepszej sytuacji niż pozostali – umowę o pracę trudniej jest rozwiązać, szczególnie umowę na czas nieokreślony.

W kwestii zdolności kredytowej banki mają pewien rodzaj ściągawki, czyli wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) Rekomendację T. Jest to dokument, który określa zbiór dobrych praktyk podczas oceny zdolności kredytowej klientów banków.

Zdolność kredytowa – na co bank zwraca uwagę?

Analiza zdolności kredytowej jest narzędziem, które pozwala bankom ocenić ryzyko związane z udzieleniem finansowania. Dzięki temu instytucja finansowa może zaproponować bezpieczniejsze dla obu stron warunki.

 • Miesięczna wysokość oraz stabilność dochodów. Umowa o pracę ma większą wartość dla banku niż umowa cywilnoprawna – nawet, jeśli obie przynoszą taki sam dochód.
 • Miesięcznie wydatki wnioskodawcy. Tu głównie bank sprawdza rachunki za media czy opłaty wynikające z posiadanych już pożyczek. Na decyzję kredytową mocno wpływa historia kredytowa.
 • Stan cywilny oraz liczba dzieci na utrzymaniu. Inaczej będzie wyglądała więc zdolność kredytowa osoby żyjącej w pojedynkę, a inaczej kogoś, kto ma na utrzymaniu najbliższych.
 • Wiek wnioskodawcy. W lepszej sytuacji są tutaj osoby młode, bo ich potencjalna aktywność zawodowa jest dłuższa niż osób starszych.

Czy można szybko dostać kredyt?

Wspomniana Rekomendacja T daje bankom możliwość stosowania uproszczonej procedury oceny zdolności kredytowej. Pewna grupa klientów indywidualnych może szybko dostać kredyt gotówkowy. Kto to taki?

 • Osoby, które chcą pożyczyć nie więcej niż 4-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
 • Klienci korzystający z usług danego banku od co najmniej 6 miesięcy i zaciągające zobowiązanie w wysokości do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
 • Klienci korzystający z usług danego banku od co najmniej 12 miesięcy i zaciągające zobowiązanie w wysokości do 12-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
 • Osoby starające się o kredyt nieprzekraczający kwoty miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia.

Gdzie można dostać kredyt gotówkowy?

Kredyt konsumencki jest dostępny w każdym banku komercyjnym. Co sugerujemy? Dwie rzeczy. Po pierwsze, sprawdź ofertę kredytową w swoim banku. Mamy na myśli instytucję, w której masz konto osobiste. Banki często przygotowują swoim klientom lepsze warunki. Po drugie, porównaj oferty kredytów w różnych bankach. Możesz sporo zaoszczędzić.

Czy można wziąć kredyt gotówkowy online?

Tak, online możesz łatwo pożyczyć pieniądze. Kredyt konsumencki online jest nawet coraz popularniejszy. Banki ułatwiają swoim klientom procedury formalne i bardzo często przez internet można pożyczyć pieniądze bez zaświadczeń. Nie zawsze nawet trzeba przedstawiać wyciąg z konta.

Jaka jest maksymalna kwota kredytu gotówkowego?

Ustawa o kredycie konsumenckim określa, że kwota kredytu gotówkowego może wynosić maksymalnie 255 550 zł. Banki najczęściej same ustalają górny limit na poziomie 150 000 lub 200 000 zł.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu gotówkowego?

Są trzy podstawowe dokumenty, które musisz posiadać, aby otrzymać kredyt:

 1. Dowód osobisty – potwierdzenie tożsamości przyszłego kredytobiorcy oraz podstawa do sporządzenia umowy kredytowej.
 1. Zaświadczenie/oświadczenie o zarobkach – wystawione i potwierdzone przez firmę/osobę, na rzecz której wnioskujący o kredyt świadczy pracę, ostatni dowód wypłaty renty lub emerytury, deklaracja podatkowa za ostatni rok (PIT 11, 40, 37, 36). W przypadku oświadczenia, wystarczy sama deklaracja przyszłego kredytobiorcy dotycząca wysokości otrzymywanych dochodów.
 1. Wniosek o kredyt – wnioski są dostępne na stronie banków; dokument można złożyć online lub osobiście.

Jakie dane trzeba podać, aby wziąć kredyt gotówkowy?

Pracownik banku sprawdzi Twoje dane osobiste, które znajdują się na dokumencie tożsamości. To normalna procedura. Podobnie rzecz ma się z wysokością oraz źródłem zarobków. Tu także pracownik banku będzie chciał zweryfikować prawidłowość danych o dochodach.

Co powinna zawierać umowa kredytu?

Wnioskując o kredyt w banku możesz zakładać, że bank przygotował umowę kredytową zgodną z polskim prawem. Mimo wszystko i tak zachęcamy do przeczytania dokumentu, żeby sprawdzić choćby, czy nie ma w nim błędów.

Umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie i precyzyjnie określać:

 • strony umowy,
 • kwotę kredytu oraz jego walutę,
 • cel, na który kredyt został udzielony,
 • zasady i termin spłaty kredytu,
 • wysokość oprocentowania kredytu, jak również warunki jego zmiany,
 • sposób zabezpieczenia spłaty kredytu,
 • zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu,
 • terminy i sposób przekazania kredytobiorcy środków pieniężnych,
 • wysokość prowizji (jeżeli umowa ją przewiduje),
 • warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.

Jak krok po kroku otrzymać kredyt?

Siedem kroków dzieli Cię od otrzymania kredytu gotówkowego.

 1. Określenie atrybutów kredytu – wysokość kwoty, okres spłaty, miesięczna rata.
 1. Porównanie ofert banków – polecamy kalkulatory finansowe i rankingi. Warto także skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Specjalista od finansów może podpowiedzieć, jak szybko poprawić parametry zdolności kredytowej.
 1. Wybór kredytu – wierzymy, że już wiesz, która oferta będzie dla Ciebie najlepsza.
 1. Złożenie wniosku – możesz go nawet wygodnie złożyć online przez bankowość elektroniczną. Dobrym sposobem jest też wciąż osobista wizyta w placówce banku – tu warto wcześniej wypełnić wniosek.
 1. Potwierdzenie tożsamości – składając wniosek online potwierdzisz swoją tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego, wideo rozmowy z konsultantem lub przesłania selfie. Tożsamość potwierdzisz także u kuriera, który dostarczy umowę. Tradycyjnie możesz także to zrobić składając wniosek w placówce banku.
 1. Decyzja i akceptacja warunków – w zależności od kwoty i sposobu złożenia wniosku, decyzja o udzielenie kredytu może pojawić się nawet w dniu złożenia wniosku. Zwykle jednak trzeba na nią poczekać co najmniej jeden dzień roboczy. Przeczytaj umowę zanim zaakceptujesz jej warunki. Nikt nie jest nieomylny, więc warto przede wszystkim wczytać się w dane osobiste i ustalone wcześniej warunki kredytu.
 1. Odbiór pieniędzy – najczęściej bank przelewa pieniądze na konto. Możesz je także wypłacić w kasie banku. Wszystko zależy od preferencji.

Najlepszy kredyt – jaki powinien być?

Jakie cechy powinien posiadać najlepszy kredyt?

 • Cena całościowa produktu – często najlepszy jest po prostu najtańszy kredyt gotówkowy.
 • Rata zobowiązania – atrakcyjna w zestawieniu z kwotą kredytu.
 • Brak obowiązku wykupienia produktów dodatkowych.
 • Możliwie mała liczba formalności.
 • Elastyczna forma wnioskowania i zawarcia umowy.
 • Dostępność dla jak największej grupy klientów.
 • Długi okres spłaty.
 • Wysoką kwotą dostępnego limitu kredytowego.

Całkowita kwota kredytu – jest to suma wszystkich środków finansowych, jakie bank udostępnia do dyspozycji kredytobiorcy.

Jakie są parametry kredytów gotówkowych na 50, 100 i 200 tys. zł?

Przygotowaliśmy przykładowe porównanie trzech ofert kredytów gotówkowych dla każdej z kwot: 50, 100 i 200 tys. zł. Sprawdzamy, ile wynosi rata, całkowita kwota do spłaty, prowizja, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Tabela ma wyłącznie charakter poglądowy.

Dane na potrzeby tabel:

 • Kwota kredytu: 50, 100 i 200 tys. Zł.
 • Okres kredytowania: 48 miesięcy.
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) – zależna od banku.

50 tys. zł – porównanie kredytów

Bank (Produkt)Rata miesięcznaProwizjaRRSOCałkowita kwota do spłaty
Alior Bank (Pożyczka internetowa)1 236,91 zł0,00 %9,04 %59 371,68 zł
PKO Bank Polski (Pożyczka gotówkowa)1 253,56 zł0,00 %9,81 %60 170,88 zł
Citi Handlowy (Pożyczka gotówkowa)1 316,45 zł0,00 %12,67 %63 189,60 zł

100 tys. zł – porównanie kredytów

Bank (Produkt)Rata miesięcznaProwizjaRRSOCałkowita kwota do spłaty
Citi Handlowy (Pożyczka gotówkowa)2 632,89 zł0,00 %12,67 %126 378,72 zł
Alior Bank (Pożyczka internetowa)2 663,80 zł0,00 %13,37 %127 862,40 zł
PKO Bank Polski (Pożyczka gotówkowa)2 904,81 zł11,99 %18,82 %139 430,88 zł

200 tys. zł – porównanie kredytów

Bank (Produkt)Rata miesięcznaProwizjaRRSOCałkowita kwota do spłaty
Alior Bank (Pożyczka internetowa)5 327,60 zł0,00 %13,37 %255 724,80 zł
BNP Paribas Bank Polska (Kredyt gotówkowy)5 687,05 zł8,00 %17,44 %272 978,40 zł
PKO Bank Polski (Pożyczka gotówkowa)5 809,59 zł11,99 %18,82 %278 860,32 zł

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy?

Sprawdźmy, ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy? Nasze obliczenia są szacunkowe. Po szczegółowe oferty kredytów gotówkowych odsyłamy do konkretnych banków. Warto wcześniej skorzystać z kalkulatora kredytów gotówkowych.

Jak otrzymać kredyt gotówkowy o wysokości 50 tys. zł?

Zarobki wynoszące co najmniej 3000 zł netto pozwalają na staranie się o kredyt gotówkowy na 50 tys. zł. Warunkiem jest brak innych zobowiązań finansowych. Mówimy tu o jednoosobowym gospodarstwie domowym. W przypadku rodziny z dziećmi, zarobki obojga rodziców muszą wynosić ponad 3000 zł netto na osobę – w zależności od liczby dzieci.

Jak otrzymać kredyt gotówkowy o wysokości 100 tys. zł?

Zarobki wynoszące co najmniej 5000 zł netto pozwalają na staranie się o kredyt gotówkowy na 100 tys. zł. Warunkiem jest brak innych zobowiązań finansowych. Mówimy tu o jednoosobowym gospodarstwie domowym. W przypadku rodziny z dziećmi, zarobki obojga rodziców muszą wynosić ponad 3000 zł netto na osobę – w zależności od liczby dzieci.

Jak otrzymać kredyt gotówkowy o wysokości 200 tys. zł?

Zarobki wynoszące co najmniej 7000 zł netto pozwalają na staranie się o kredyt gotówkowy na 200 tys. zł. Warunkiem jest brak innych zobowiązań finansowych. Mówimy tu o jednoosobowym gospodarstwie domowym. W przypadku rodziny z dziećmi, zarobki obojga rodziców muszą wynosić ponad 3000 zł netto na osobę – w zależności od liczby dzieci.

Kredyt gotówkowy a pożyczka gotówkowa – czym się różnią?

Język synonimów podaje, że pożyczka to wyraz bliskoznaczny do wyrazu kredyt. Tymczasem na rynku finansowym nie są to identyczne produkty. Czym się różnią?

 • Uregulowania prawne. Kredyt reguluje Prawo bankowe, Kodeks cywilny i ustawa o kredycie konsumenckim, a pożyczkę tylko Kodeks cywilny i ustawa o kredycie.
 • Strony umowy. Kredytów mogą udzielać wyłącznie banki i SKOK-i. W przypadku pożyczek zakłada się większą dowolność i mogą być one oferowane przez inne instytucje oraz osoby prywatne.
 • Przedmiot. Kredyt – środki finansowe. Pożyczka – pieniądze lub inne rzeczy.
 • Koszty. Kredyty zawsze wiążą się z opłatami. Pożyczki mogą być bezpłatne – np. pożyczka od znajomych.
 • Forma umowy i procedury. Kredyty mają ściśle opisane procedury, a banki muszą przestrzegać polskiego prawa w kwestii udzielania kredytów. W przypadku pożyczek do 1000 zł forma umowy jest dowolna. Procedury są nieco prostsze, ale w przypadku pożyczek pozabankowch wiąże się to z wyższymi kosztami.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) – jest to całkowity koszt kredytu gotówkowego w ujęciu rocznym.

Co jeszcze warto wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Zanim bank udzieli kredytu gotówkowego, przeprowadza analizę bieżącej i perspektywicznej sytuacji finansowej osoby składającej wniosek. To ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z nieterminową obsługą zobowiązania, a w skrajnych przypadkach z zaniechaniem spłaty zadłużenia przez kredytobiorcę.

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, porównaj oferty różnych banków. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać nie tylko najbardziej korzystane finansowo rozwiązanie, ale też kredyt gotówkowy najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

 

Źródła: 

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (sejm.gov.pl) 

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (sejm.gov.pl) 

Warto wiedzieć

 1. Kredyt gotówkowy to kredyt konsumencki, o który może się starać w banku klient indywidualny.
 2. Nawet 36% Polaków zaciąga kredyty gotówkowe i pożyczki na bieżące wydatki. To efekt rosnących kosztów życia związanych z inflacją i podwyżkami stóp procentowych.
 3. Posiadanie zdolności kredytowej jest podstawą otrzymania kredytu gotówkowego. Podstawowym czynnikiem wpływającym na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej jest miesięczna wysokość dochodów.
 4. Analiza zdolności kredytowej jest narzędziem, które pozwala bankom ocenić ryzyko związane z udzieleniem finansowania.
 5. Ustawa o kredycie konsumenckim określa, że kwota kredytu gotówkowego może wynosić maksymalnie 255 550 zł, ale niewiele banków ma tak wysoki limit.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy? 

  Myśląc o kredycie gotówkowym trzeba zarabiać co najmniej najniższą krajową – najlepiej w oparciu o umowę o pracę. Zarobki o wysokości co najmniej 3010 zł netto pozwalają na staranie się o kredyt gotówkowy na 50 tys. zł – pod warunkiem braku innych zobowiązań finansowych.  

 2. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na 200 tys.?

  W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego zarobki wynoszące co najmniej 7000 zł netto pozwalają na staranie się o kredyt gotówkowy na 200 tys. zł.

 3. Do jakiej kwoty można wziąć kredyt bez zaświadczeń? 

  Limit kredytu bez zaświadczeń nie jest ustalony i taki sam w różnych bankach. Każdy bank ma swoje wewnętrzne przepisy, którymi się kieruje. Może się zdarzyć, że bez zaświadczeń da się w jednej instytucji wziąć kredyt o wartości 15 tys. zł, a w innej o wartości 30 tys. zł na takich samych zasadach. 

 4. W jakim banku najłatwiej dostać kredyt? 

  W pierwszej kolejności sprawdź ofertę kredytową w Twoim banku. Mamy tu na myśli bank, w którym prowadzisz swój rachunek osobisty. 

 5. Czy trudno dostać kredyt gotówkowy? 

  Kredyty gotówkowe mają pozwalać zaspokoić bieżące potrzeby konsumenta. Dlatego charakteryzują się wysoką dostępnością oraz możliwie uproszczonymi procedurami związanymi z udzieleniem finansowania. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments