Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty płatnicze

Karta płatnicza dla dziecka – jak założyć?

Pierwsza karta płatnicza dla dziecka to na pewno krok w dorosłość i sposób na oswajanie tematu finansów osobistych już od najmłodszych lat. Niebagatelne znaczenie ma tu oczywiście walor edukacyjny. Sprawdź jaką kartę płatniczą może mieć dziecko i jak ją założyć.

Według danych NBP na koniec czerwca 2022 r. w obiegu na polskim rynku znajdowało się 43,9 mln kart płatniczych, a to oznacza, że było ich więcej o 303,4 tys. sztuk niż na koniec I kwartału 2022 r. Jednak sama liczba aktywnych kart czyli tych, za pomocą których została dokonana choć jedna transakcja gotówkowa lub bezgotówkowa w ciągu kwartału, była niższa. Na koniec czerwca 2022 r. było to 31,7 mln sztuk. 

Do kart płatniczych zaliczamy: najbardziej liczne karty debetowe (36,78 mln sztuk w II kw. 2022 r.) a także karty kredytowe (5,02 mln sztuk), przedpłacone (1,95 mln) i obciążeniowe (0,182 mln sztuk). Natomiast jako kartę płatniczą w odniesieniu do dzieci będziemy rozumieli przede wszystkim kartę debetową oraz przedpłaconą. Osoby niepełnoletnie nie mogą natomiast zaciągać zobowiązań kredytowych, w związku z tym karta kredytowa będzie dla nich niedostępna. 

Jak działa karta płatnicza dla dziecka?

Karta płatnicza dla dziecka (które ukończyło co najmniej 13 lat)  działa na podobnych zasadach jak ta dla dorosłego. 

Warto jednak wspomnieć o pewnych ograniczeniach, które wynikają z ograniczonej zdolności do czynności prawnych dziecka. Mianowicie swoboda dyspozycji środkami zgromadzonymi na rachunku  bankowym mieści się w granicach określonych przez opiekuna prawnego – najczęściej rodzica. Dotyczy to zarówno ustalenia dziennych limitów transakcji, jak i kontrolowania sposobu wydawania pieniędzy przez nastolatka.

Rodzic, aż do ukończenia przez dziecko pełnoletności, ma bowiem uprawnienia zarówno w zakresie podglądu wszystkich realizowanych transakcji, wprowadzania limitu wydatków, jak i sprzeciwu w zakresie realizacji określonej transakcji. 

Dodatkowo dziecko może dysponować zgromadzonymi w ramach tzw. zwykłego zarządu czyli kwoty około 5.000 zł (w skali miesiąca). 

Funkcjonalności karty płatniczej dla dziecka

Zakres możliwości jakie daje karta płatnicza jest uzależniony od wieku dziecka. Młodsze dzieci w wieku od 6 -7 lat mogą właściwie korzystać z karty na zasadzie portfela i realizacji płatności za drobne zakupy w sklepie stacjonarnym bez dostępu do bankowości internetowej. 

Starsze dzieci w wieku od 13 lat mają już znaczne większe możliwości. Konto bankowe i karta w pakiecie dla nastolatka to:

  • dostęp do bankowości internetowej  
  • wypłata gotówki z bankomatu
  • płatności w sklepach stacjonarnych i przez internet
  • dostęp do aplikacji
  • płatności zbliżeniowe

W jakim wieku dziecko może zacząć korzystać z karty płatniczej?

Możliwość posługiwania się kartą płatniczą przez dziecko związany jest z tematem zdolności do czynności prawnych. 

Zgodnie z przepisami:

  • pełną zdolność do czynności prawnych – nabywa się z chwilą osiągnięcia pełnoletności (zasadniczo w wieku 18 lat lub w określonych przypadkach przez zawarcie małżeństwa) – czyli dotyczy ludzi dorosłych.

Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych umożliwia zaciągnięcie zobowiązania na własny rachunek i we własnym imieniu – czyli w praktyce można samodzielnie otworzyć konto osobiste, konto oszczędnościowe, posługiwać się kartą debetową, jak również kartą kredytową.

  • ograniczona zdolność do czynności prawnych – dotyczy dzieci od momentu ukończenia 13 lat i oznacza, że dokonanie określonej czynności prawnej dla swej ważności wymaga zatwierdzenia przez przedstawiciela ustawowego, najczęściej rodzica.

W praktyce oznacza to m.in., że nastolatek może mieć rachunek bankowy i posługiwać się kartą debetową, ale zarówno na otwarcie konta, jak i na wydanie karty zgodę musi wyrazić rodzic.   

  • brak zdolności do czynności prawnych – dotyczy dzieci, które nie ukończyły 13 lat, stąd pełne decyzje w zakresie założenia konta bankowego dla małego dziecka podejmuje rodzic samodzielnie.

Natomiast kwestia wydania karty dla dziecka poniżej 13 roku życia zależy od wewnętrznych uregulowań banku. Najczęściej minimalny wiek, od którego dziecko może korzystać z karty to 6 – 7 lat, a sam plastik służy do realizacji transakcji w ramach limitu określonego przez rodzica. Przy czym dziecko w tym wieku może korzystać z karty tylko w tak zwanych drobnych sprawach życia codziennego czyli np. robiąc zakupy w sklepie czy płacąc za bilet autobusowy czy tramwaj.     

Jak założyć kartę płatniczą dla dziecka? 

Wniosek o kartę płatniczą do rachunku dziecka można złożyć na etapie:

  • zakładania konta
  • lub później za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy aplikacji rodzica.

Przy czym samo zapotrzebowanie na kartę składa rodzic czy inny opiekun prawny, a jeśli z takim wnioskiem wystąpi nastolatek to taka operacja wymaga wyrażenia zgody rodzica.

Przykład: 

Kartę dla nastolatka w Banku Pekao S.A. można zamówić za pośrednictwem internetu. Wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej Pekao24 lub aplikacji PeoPay, a następnie wejść do panelu rodzica i zamówić kartę do konta.

Jak aktywować kartę debetową dla dziecka?

Kolejny krok to nadanie PINu do karty i jej aktywacja. 

Numer PIN można nadać:

  • poprzez bankowość internetową
  • poprzez aplikację mobilną
  • za pośrednictwem infolinii banku  

Natomiast aktywację karty można przeprowadzić najczęściej:

  • również za pomocą bankowości internetowej lub 
  • realizując pierwszą transakcję w sklepie lub punkcie usługowym za pomocą karty bez użycia funkcji zbliżeniowej – potwierdzając płatność przy użyciu PINu 

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia karty płatniczej dla dziecka? 

Wydanie karty do konta wymaga otwarcia wcześniej rachunku bankowego i to na tym etapie będą potrzebne dane dziecka i dokumenty, które posłużą do potwierdzenia jego tożsamości. 

Najczęściej tożsamość dziecka można w banku potwierdzić przy pomocy takich dokumentów jak:

  • dowód osobisty
  • paszport 
  • legitymacja szkolna
  • akt urodzenia

W przypadku dokumentu innego niż dowód osobisty, warto przygotować jeszcze numer PESEL. Jeśli podstawowym dokumentem dziecka jest legitymacja szkolna, bank może wymagać przedstawienia aktu urodzenia, dla potwierdzenia pokrewieństwa między dzieckiem a rodzicem. Wymagania w zakresie dowodu osobistego, dotyczą również rodzica, którego potwierdzenie tożsamości jest ważne na etapie zakładania konta dziecku.

Formalności można dopełnić:

  • online i założyć konto dla dziecka z poziomu swojej bankowości internetowej lub 
  • stacjonarnie w oddziale banku. 

W ramach tej drugiej opcji, jeśli konto osobiste ma być otwarte dla dziecka, które ukończyło już 13 lat, jego obecność w banku również będzie konieczna. Rodzic natomiast musi wyrazić zgodę na założenie konta dziecku i zawarcie umowy.  

Jakie są koszty karty płatniczej dla dziecka?

Wydanie i korzystanie z karty przez dziecko jest najczęściej bezpłatne. Szczegółowe warunki zawsze warto jednak sprawdzić w cenniku.

Czasem korzystanie z karty będzie darmowe pod warunkiem spełniania prostych warunków: np. co najmniej jednej płatności bezgotówkowej kartą w miesiącu. Inna opcja to bezpłatne wypłaty z bankomatów własnych banku i odpłatność za korzystanie z obcych urządzeń. 

Jakie banki oferują karty płatnicze dla dziecka? 

Konto bankowe i karta płatnicza dla dziecka, które ukończyło co najmniej 13 lat to już dość często spotykana opcja. Dlatego ofert dostępnych na rynku w tym zakresie jest sporo. Mniejszy wybór w zakresie rachunków bankowych i ich funkcjonalności mają rodzice młodszych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 13 lat.

W takim przypadku najczęściej rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe, a od 6 – 7 lat (w zależności od oferty) konto osobiste z kartą płatniczą, którą można potraktować jako portfel z niewielkim kieszonkowym. Drugą opcją jest karta prepaid, która nie wymaga założenia konta bankowego dziecku. 

Kartę płatniczą dla dziecka mają w swojej ofercie m.in.:

  • Bank PKO BP – Karta debetowa PKO Junior dla dzieci poniżej 13 lat
  • ING Bank Śląski – Konto Mobi Karta zbliżeniowa Visa – dla dzieci w wieku 13 – 17 lat
  • ING Bank Śląski – Karta przedpłacona – bez limitu wieku
  • Pekao SA – Konto Przekorzystne – Karta debetowa Mastercard PeoPay KIDS – dla dzieci w wieku 6-13 lat
  • Pekao SA – Konto Przekorzystne – Karta Mastercard Debit FX – dla nastolatków w wieku 13 – 17 lat
  • BNP Paribas – Konto Samodzielniaka – karta dla nastolatków w wieku 13 – 18 lat
  • Millennium Bank – Konto 360 Junior – karta do konta dla dzieci od 7 lat

Czy karta płatnicza dla dziecka to dobry pomysł? 

Własne konto osobiste i rachunek oszczędnościowy, to dwa produkty bankowe, które warto założyć dla dziecka już od najmłodszych lat. Nauka oszczędzania i umiejętność zarządzania własnymi finansami powinna zaprocentować w przyszłości przy podejmowaniu już dorosłych decyzji finansowych.

Karta płatnicza jako dodatek do rachunku sprawdzi się jako wygodny sposób realizacji płatności czy wypłaty potrzebnej gotówki z bankomatu. Możliwość korzystania z własnych pieniędzy buduje też poczucie odpowiedzialności i stanowi krok ku dorosłym wyborom. Natomiast kwestia wysokości kwoty jaką dysponuje dziecko cały czas jest po stronie rodziców (dodatkowo rodzic ma w każdym momencie podgląd konta dziecka).

Dzięki takim kontrolowanym warunkom wydaje się, że karta płatnicza dla dziecka to całkiem dobry pomysł, jako zamiennik lub uzupełnienie gotówki. W szczególności, że konto dla dziecka można zawsze połączyć z rachunkiem oszczędnościowym, który dzięki oprocentowaniu będzie bardziej opłacalny niż trzymanie pieniędzy po prostu w skarbonce. 

Karta przedpłacona czy karta debetowa dla dziecka – którą wybrać? 

Karta przedpłacona (prepaid) umożliwia płatności w sklepie i internecie, a także wypłatę gotówki w bankomacie oraz w punkcie z usługą Cashback. Jej funkcjonalności są więc podobne do karty debetowej. Karta wystawiona jest na dane osobowe dziecka, a pełną kontrolę nad jej zasilaniem i wiedzą o każdej transakcji ma rodzic (np. dzięki powiadomieniom push w aplikacji mobilnej).

Osoba dorosła decyduje jaką kwotę dziecko ma do dyspozycji dzięki ustaleniu limitów płatności w internecie, w sklepie stacjonarnym, jak i w zakresie wypłaty gotówki. Kwestia kontroli nad wydatkami dziecka jest tu więc podobna do tej dla karty debetowej. Różnice dotyczą m.in. dostępności z uwzględnieniem wieku – w przypadku karty prepaid najczęściej nie ma ograniczenia wieku (np. karta przedpłacona Mastercard dla dziecka w ING Banku Śląskim).

Ponadto karta przedpłacona nie wymaga założenia rachunku bankowego dla dziecka. W tym kontekście karta debetowa może być postrzegana zarówno jako ta, która łączy się z większymi możliwościami jako plus, lub na minus oznacza większą liczbę formalności. Choć to drugie stwierdzenie akurat nie musi być prawdziwe, bo złożenie wniosku o kartę prepaid wymaga potwierdzenia tożsamości dziecka w oparciu o te same dokumenty, które są wymagane do założenia rachunku bankowego. 

Porównując oba narzędzia można powiedzieć, że choć ich funkcjonalności są podobne, to karta prepaid spełnia rolę portfela dla dziecka, a karta debetowa powiązana z rachunkiem bankowym pozwoli również na gromadzenie środków i oszczędności na przyszłość. Dodatkowo będzie w większym zakresie spełniać rolę edukacyjną. 

O czym jeszcze warto pamiętać zakładając kartę płatniczą dla dziecka? 

Decydując się na kartę płatniczą dla dziecka warto wziąć pod uwagę kwestię posiadania zdolności do czynności prawnej przez dziecko czyli jego wieku i możliwości wykorzystania karty. Ważny jest również cel założenia konta bankowego dla dziecka – jeśli obejmuje wyłącznie budowanie oszczędności, wówczas karta może być niepotrzebna lub wykorzystywana sporadycznie, a w takiej sytuacji lepiej może sprawdzić się karta prepaid. 

Dodatkową kwestią jest oczywiście element edukacyjny w zakresie zarządzania posiadanymi środkami. Warto nauczyć dziecko zarówno podstawowych zasad związanych z korzystaniem z karty, rachunku bankowego i samych finansów. Poznanie praktycznych wskazówek np. co zrobić w razie zagubienia karty i ewentualnych konsekwencji braku szybkiej reakcji w takiej sytuacji, będzie procentować w przyszłości.

Źródła:

https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_02_2022.pdf

Warto wiedzieć

  1. Dzieci mogą korzystać z karty debetowej wydanej do rachunku osobistego oraz karty przedpłaconej. 
  2. Legitymacja szkolna, dowód osobisty, paszport lub akt urodzenia – co najmniej jednego z tych dokumentów bank będzie potrzebował do potwierdzenia tożsamości dziecka przy założeniu konta i wydaniu karty debetowej do rachunku.
  3. Wniosek o kartę można złożyć w momencie otwarcia konta dziecka, jak i później. Rodzic może to zrobić np. z poziomu swojej bankowości elektronicznej.
  4. Dziecko od 13 roku życia może korzystać ze środków przy pomocy karty do konta do wysokości limitów ustalonych przez rodzica.
  5. Wydanie karty wymaga zgody opiekuna prawnego dziecka. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy dziecko może mieć kartę płatniczą?

    Tak. Dziecko w wieku od 13 lat może korzystać z karty debetowej wydanej do rachunku bankowego. W ograniczonym zakresie taką możliwość mają również dzieci w wieku od 6 -7 lat w zależności od oferty bankowej. Dodatkowym rozwiązaniem w zakresie możliwości płatniczych przeznaczonych dla dziecka jest karta prepaid.

  2. Ile kosztuje karta płatnicza dla dziecka?

    Wydanie karty do konta dziecka najczęściej będzie bezpłatne. Ewentualne koszty mogą wiązać się z określonymi transakcjami. Szczegółowe koszty najlepiej sprawdzić w ofercie banku.  Odpłatne może być natomiast wydanie karty przedpłaconej.

  3. Ile kosztuje karta przedpłacona dla dziecka?

    Kosztem najczęściej spotykanym w zakresie karty przedpłaconej będzie jednorazowa opłata za jej wydanie

  4. Jakie są limity transakcyjne na karcie dla dzieci poniżej 13 lat?

    Ustalenie limitów transakcyjnych na karcie dla dziecka poniżej 13 lat jest głównie zadaniem rodziców. Bank natomiast najczęściej wskazuje domyślną i maksymalną wartość transakcji np. domyślnie 100 zł, maksymalnie 500 zł. 

  5. Jak zamówić kartę dla dziecka?

    Kartę dla dziecka do rachunku bankowego można zamówić zarówno w momencie zakładania konta, jak i później. Najprościej można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a także stacjonarnie w placówce banku. Wydanie karty wymaga wyrażenia zgody na taką czynność przez rodzica. 

  6. Jak aktywować kartę płatniczą dla dziecka?

    Kartę można aktywować za pośrednictwem bankowości mobilnej, jak i podczas pierwszej transakcji w bankomacie lub sklepie stacjonarnym przy zatwierdzeniu transakcji PINem (bez wykorzystania płatności zbliżeniowych). 

  7. Ile kosztuje karta PKO Junior?

    Koszt karty PKO Junior wynosi 15 zł za jej wydanie. Wypłaty gotówki z bankomatów PKO Banku Polskiego są bezpłatne.

Porównaj karty kredytowe
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments