Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty Kredytyowe

Karta kredytowa dla dziecka – czy to możliwe?

Karta kredytowa dla dziecka to jednorożec. Można wielokrotnie powtarzać, że nie istnieje, ale wciąż będą o nią pytania. Wiele osób nie rozumie dlaczego banki nie oferują takiego produktu i w dalszym ciągu szuka tego mitycznego stworzenia. Dlatego postanowiliśmy bardziej szczegółowo wyjaśnić temat.

W aktualnej ofercie banków można znaleźć propozycje kierowane nie tylko dla osób pełnoletnich, ale również do dzieci: karty przedpłacone, konta osobiste czy oszczędnościowe. Jednak uzyskanie karty kredytowej wiąże się ze spełnieniem dodatkowych warunków – także związanych z wiekiem.

Karty kredytowe zajmują w Polsce drugie miejsce pod względem liczby kart płatniczych w obiegu. Według danych Narodowego Banku Polskiego pod koniec września 2020 r. łączna liczba wydanych kart kredytowych wyniosła blisko 6 mln sztuk.

Dla uzyskania karty kredytowej nie trzeba otwierać konta osobistego w banku, a uzyskane pieniądze dostępne w ramach limitu można wykorzystać dowolnie. Wśród największych zalet tego rozwiązania trzeba wymienić okres bezodsetkowy, niewielką liczbę formalności oraz możliwość korzystania z pieniędzy w razie potrzeby, bez składania dodatkowego wniosku. Racjonalne korzystanie z karty kredytowej pozwoli również zbudować dobrą historię kredytową potrzebną do zaciągania większych zobowiązań w przyszłości.

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to karta płatnicza, za pomocą której można m.in. dokonywać płatności za usługi czy towary w sklepie stacjonarnym lub przez internet. Użytkownik karty korzysta ze środków udostępnionych przez bank. Dostępny limit kredytowy jest formą odnawialnego kredytu. W przypadku zwrotu wykorzystanych pieniędzy do banku w tak zwanym okresie bezodsetkowym, użytkownik karty nie będzie musiał płacić odsetek, jak to ma miejsce przy tradycyjnym kredycie gotówkowym.

Karta kredytowa jest więc kredytem odnawialnym. Wymaga posiadania zdolności kredytowej, pełnej zdolności do czynności prawnych i jest przyznawana przez bank na bardzo podobnych zasadach co kredyt krótkoterminowy lub pożyczka.

Różni się od karty debetowej i różnicę tę wyjaśniliśmy w oddzielnym artykule.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać kartę kredytową?

Do uzyskania karty kredytowej niezbędna jest zdolność kredytowa, na którą składa się m.in. posiadanie stałego źródła dochodów, które gwarantuje terminową spłatę zadłużenia i dobra historia kredytowa czyli brak opóźnień w spłacie innych, wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Potwierdzeniem dochodów może być zaświadczenie o wynagrodzeniu wystawione przez pracodawcę, jak i wyciąg z historii konta bankowego za wymagany okres. Historię kredytową bank samodzielnie sprawdza w bazie BIK.

Dodatkowo wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych czyli możliwość zaciągania zobowiązań we własnym imieniu i na własny rachunek. W Polsce takie uprawnienia uzyskuje się z chwilą osiągnięcia pełnoletności (poza wyjątkami określonymi w ustawie).

Uzyskać kartę kredytową może jedynie osoba dorosła, która będzie w stanie ją wcześniej czy później spłacić.

Karta kredytowa dla dziecka – dlaczego jest to niemożliwe?

Dziecko nie może samodzielnie wyrobić sobie karty kredytowej. Nie ma też możliwości wyrobienia jej dla osoby poniżej 18 roku życia przez jej opiekunów. Jest to niemożliwe ponieważ:

Osoba poniżej 18 roku nie może samodzielnie zaciągać zobowiązań – Od strony technicznej, każda wypłata gotówki lub płatność kartą kredytową jest zaciągnięciem zobowiązania, w tym wypadku – długu pieniężnego, który należy później spłacić. Polskie prawo nie daje osobom poniżej 18 roku życia pełnej zdolności do czynności prawnych, w tym właśnie prawa do zaciągania zobowiązań.

Dziecko może natomiast być ich beneficjentem, więc można założyć dla niego kartę przedpłaconą.

Dziecko nie ma zdolności kredytowej – Z punktu widzenia banku zdolność kredytowa osoby niepełnoletniej wynosi 0. Nawet gdyby przepisy na to pozwalały, banki nie udzielałyby kredytów dzieciom, ponieważ nie mogłyby liczyć na spłatę. Ponieważ karta kredytowa jest formą kredytu, nie ma możliwości by została przyznana dziecku, które przecież nie ma stałych dochodów, ani własnego majątku.

Przepisy zakazują przyznawania pożyczek i kredytów osobom poniżej 18 roku życia – Nie wolno pożyczać pieniędzy osobom niepełnoletnim. Przepis został wprowadzony, by uniknąć sytuacji gdy dziecko nie mając dostatecznej wiedzy i rozeznania zaciąga pożyczkę (kredyt, kartę kredytową itp), a potem ma trudności, by ją spłacić. Nie chcemy, by kolejne pokolenie wchodziło w dorosłość z długami.

Te trzy powody sprawiają, że osoba poniżej 18 roku życia nie może otrzymać własnej karty kredytowej nawet za zgodą rodziców. Co więcej, bank powinien odmówić wydania karty kredytowej rodzicowi, który zakłada ją na własne dane, wiedząc, że karta zostanie udostępniona dziecku.

Czy warto dawać dziecku swoją kartę kredytową?

Karta kredytowa pozwala wykonać płatności zbliżeniowe i może być wykorzystana podczas codziennych zakupów, z którymi dziecko nie powinno mieć żadnych trudności. Warto jednak pamiętać, że nie są to pieniądze rodzica, lecz pożyczone od banku na procent. Trzeba je spłacić.

Ponadto zgodnie z prawem dziecko w ogóle nie powinno takiej karty używać, ponieważ samodzielnie nie może zaciągać zobowiązań. Dlatego zdecydowanie lepiej wysyłać dziecko po zakupy z kartą debetową i ustalonym limitem wypłaty. Będzie bezpieczniej dla wszystkich.

Karta kredytowa w rękach dziecka oznacza spore ryzyko dla rodzica, ponieważ:

  • Osobę poniżej 18 roku życia łatwiej okraść lub oszukać.
  • Dziecko może przeprowadzić transakcję, na którą rodzic nigdy by się nie zgodził.
  • Sprzedawca może nie zgodzić się na płatność kartą kredytową przez dziecko, nie wiedząc czy ma ono prawo zaciągnąć zobowiązanie.

Z jakich kart mogą korzystać dzieci?

Dziecko bez względu na wiek może otrzymać kartę debetową, ale tylko za zgodą rodzica. Zarówno dostępna kwota, jak i dzienne limity realizowanych transakcji, określa rodzic lub opiekun prawny.

Karta daje możliwość realizacji transakcji gotówkowych i bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet. Zakres wykonywanych transakcji wynika z indywidualnej oferty banku. Przy czym dla młodszych dzieci, poniżej 13 lat, karta debetowa będzie najczęściej służyć do wykonywania niewielkich płatności w sklepach stacjonarnych, a rodzic będzie miał możliwość pełnej kontroli wydatków swojego dziecka. Wydanie karty dla dziecka poniżej 13 roku życia będzie zwykle możliwe tylko w banku, w którym osoba dorosła posiada własne konto.

W przypadku nastolatków, w wieku od 13 do 18 lat, banki oferują możliwość otwarcia konta osobistego, do którego wydawana jest karta debetowa. Również w przypadku karty debetowej dla starszego dziecka, rodzic będzie miał możliwość określenia limitu wydatków realizowanych przy pomocy karty, jak i dostęp do historii transakcji.

Karta debetowa jest dobrym sposobem na nauczenie dziecka operowania własnymi środkami i planowania wydatków, z jednoczesnym zachowaniem nad nimi minimum kontroli przez rodziców.
Dzisiejszy poziom technologii umożliwia korzystanie z wirtualnych kart płatniczych lub płatności internetowe z użyciem aplikacji, co znacznie ułatwia rodzicom dbanie o finanse i bezpieczeństwo dziecka.

Karty dla dzieci

Z uwagi na fakt budowania przyzwyczajenia do marki, dzięki czemu niepełnoletni klient prawdopodobnie skorzysta z propozycji danego banku w dorosłym życiu, instytucje finansowe starają się zagospodarować ten obszar. Ofertę kart dla dzieci można znaleźć m.in. w:

PKO BP – karta debetowa PKO Junior

Dostępna dla dzieci do ukończenia 13 lat. Przy jej pomocy można wykonywać płatności zbliżeniowe do wysokości 30 zł bez konieczności podawania kodu PIN. Rodzice mają pełny dostęp do historii transakcji oraz kontrolę online nad kartą przy pomocy aplikacji mobilnej IKO i w serwisie iPKO. Kartę można zasilić przelewem z dowolnego banku, wpłatą gotówkową w dowolnej placówce PKO, w iPKO, przelewem w IKO lub we wpłatomacie PKO BP. Dla uzyskania karty dla dziecka, rodzic musi mieć otwarte konto osobiste w PKO BP.

ING Bank Śląski – Karta przedpłacona dla dziecka

Karta może być wydana bez względu na wiek dziecka. Rodzic decyduje jaką kwotą może zostać zasilona, a także określić limity transakcji, które mogą być zrealizowane przez dziecko. Karta pozwala na samodzielne dokonywanie płatności zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w internecie, a także wypłatę gotówki w bankomacie. Do wydania karty rodzic musi mieć otwarte konto osobiste w banku ING. Wydanie karty przedpłaconej dla dziecka kosztuje 15 zł.

Bank Credit Agricole – karta wielowalutowa z kontem dla nastolatków

Karta jest dostępna w ramach Konta dla Ciebie – GO, które można otworzyć dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Wydanie karty jest bezpłatne, podobnie jak wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, pod warunkiem wykonania co najmniej 1 transakcji kartą w miesiącu. Rodzic może ustalić limity dzienne wykonywanych transakcji przez dziecko. Dla otwarcia konta nastolatek musi przyjść do banku osobiście z rodzicem lub przedstawicielem ustawowym.

Karta kredytowa dla dziecka – podsumowanie

Dostępne na rynku karty debetowe dla dzieci wydają się wystarczającym narzędziem do podstawowej nauki zarządzania własnymi finansami. Chronią przed zgubieniem czy kradzieżą gotówki i dają rodzicom kontrolę nad wydatkami dziecka. Zaletą oferty skierowanej dla dzieci jest zwykle brak opłat za korzystanie z karty. Zwolnienie z kosztów jest bezwarunkowe albo wymaga określonej przez bank niewielkiej aktywności. Natomiast samodzielne zaciąganie zobowiązań finansowych takich, jakie wiążą się z posiadaniem karty kredytowej, jest aktualnie dla dzieci niedostępne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy osoba poniżej 18 roku życia, może mieć kartę kredytową?

    Nie. Bank nie ma prawa takiej karty wydać.

  2. Z jakiej karty może korzystać osoba poniżej 18 roku życia?

    Osoby poniżej 18 roku życia mogą korzystać z kart debetowych, przedpłaconych i każdego rodzaju kart wirtualnych, gdzie środki są wpłacane przez rodzica/opiekuna/pracodawcę, a nie pożyczane od banku.

  3. Czemu wciąż słyszy się o kartach kredytowych dla dzieci?

    Powieważ wielu użytkowników myli karty kredytowe (pieniądze pożyczone od banku) z debetowymi (środki z własnego konta).

  4. Czy dziecko może mieć kartę kredytową?

    Nie, dziecko nie może samodzielnie wyrobić sobie karty kredytowej. Nie ma też możliwości wyrobienia jej dla osoby poniżej 18 roku życia przez jej opiekunów. Jest to niemożliwe, bo soba poniżej 18 roku życia nie może samodzielnie zaciągać zobowiązań – od strony technicznej, każda wypłata gotówki lub płatność kartą kredytową jest zaciągnięciem zobowiązania.

  5. Jak wyrobić kartę kredytową dla dziecka?

    Dziecku nie można wyrobić karty kredytowej. Polskie przepisy zakazują przyznawania pożyczek i kredytów osobom poniżej 18 roku życia. Nie wolno pożyczać pieniędzy osobom niepełnoletnim. Przepis został wprowadzony, by uniknąć sytuacji gdy dziecko nie mając dostatecznej wiedzy i rozeznania zaciąga pożyczkę.

  6. Ile kosztuje karta kredytowa dla dzieci?

    Banki nie mogą wydawać kart kredytowych dzieciom, więc też nie ma cennika z tym związanego. Dziecko nie może samodzielnie wyrobić sobie karty kredytowej. Nie ma też możliwości wyrobienia jej dla osoby poniżej 18 roku życia przez jej opiekunów.

  7. Czy karta kredytowa dla dziecka jest płatna?

    Nie ma czegoś takiego, jak karta kredytowa dla dziecka. Osoba poniżej 18 roku nie może samodzielnie zaciągać zobowiązań, więc dziecko nie może samodzielnie wyrobić sobie karty kredytowej. Nie może też wyrobić mu jej rodzic.

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments