Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Kredyty krótkoterminowe – jaki okres najkrócej?

Bezproblemowo i tanio zaciągnąć kredyt, a później błyskawicznie spłacić zobowiązanie – to marzenie każdego kredytobiorcy. Gdzie zatem szukać finansowania wpisującego się w powyższe oczekiwania? Spieszymy z wyjaśnieniami.

stoper oparty o ułożone w rzędzie słupki monet
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Oczekiwania kredytobiorcy są oczywiste – chciałby szybko i tanio pożyczyć pieniądze oraz jak najszybciej wywiązać się ze spłaty zobowiązania, by zminimalizować koszty pożyczki. Dla równowagi kredytodawca ma zupełnie inne priorytety. W jego interesie jest, by zobowiązanie było spłacane jak najdłużej, by mógł on w tym okresie inkasować odsetki od pożyczonej kwoty. Innymi słowy, pieniądze powinny długo i dobrze „pracować” przynosząc zyski w długim horyzoncie czasowym.

Zapewne z tego powodu banki niechętnie udzielają pożyczek na krótkie terminy. Jak już przeprowadzą całą procedurę badania wiarygodności i zdolności kredytowej, to chcą, by umowa kredytu była jak najdłuższa. Nie dość, że przez cały jej okres będą pobierane odsetki, to jeszcze rosną szanse na zainteresowanie klienta innymi produktami banku – rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR), limitem w koncie czy kartą kredytową.

Zapraszamy do pobrania poradnika

  • Czym jest zdolność kredytowa?
  • Co wpływa na zdolność kredytową?
  • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Ustawodawca dostrzegł tę rozbieżność interesów i w ustawie o kredycie konsumenckim zawarł zapis mówiący, że klient ma prawo w każdej chwili dokonać całkowitej spłaty zobowiązania i banki zazwyczaj nie mogą go za to obciążać żadnymi dodatkowymi opłatami. Na dodatek, jeśli z kredytem było związane jakieś świadczenie, np. ubezpieczenie (na życie, od utraty pracy, itp.) przewidziane na cały okres kredytowania i wkalkulowane w ratę, to w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania, kredytobiorcy należy się zwrot składki za niewykorzystany okres.

Limit w rachunku

Jest kilka rozwiązań pozwalających na szybki dostęp do finansowania na krótki okres. Najprostsze z nich to limit w koncie, nazywany też debetem. Pozwala na cykliczne zadłużanie się do kwoty ustalonej w podpisanej z bankiem umowie. Każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie, od którego naliczane są odsetki. Warto wiedzieć, że są banki naliczające odsetki od zadłużenia dopiero po kilku dniach i wykorzystać to udogodnienie.

Trzeba mieć też świadomość, że korzystanie z limitu w koncie wiąże się z opłatami za jego przyznanie i odnowienie liczonymi od przyznanej kwoty limitu. Podejmując decyzję o przedłużeniu limitu, bank może zaproponować zwiększenie lub zmniejszenie jego wysokości, zależnie od tego, jak ocenia sytuację finansową klienta, patrząc na historię jego rachunku. Chodzi tu głównie o wysokość i częstotliwość wpływów.

Karta kredytowa

Kolejna opcją łatwego dostępu do pieniędzy z możliwością szybkiego zwrotu jest karta kredytowa. Przy jej użyciu też można zadłużać się w ramach limitu przyznanego przez bank. W trakcie okresu bezodsetkowego (od 52 do 56 dni) właściciel karty nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Po tym czasie powinien spłacić zadłużenie karty lub przynajmniej uiścić minimalną wymaganą przez bank kwotę. W tej drugiej sytuacji są naliczane odsetki od wykorzystanej kwoty.

Niektóre banki oferują możliwość rozłożenia na raty zakupu na wyższą kwotę dokonanego kartą kredytową. Na ogół można to zrobić na infolinii lub składając wniosek on-line i uzyskać przy tym lepsze warunki niż w przypadku kredytu gotówkowego zaciągniętego w „tradycyjny” sposób.

Pożyczka przez internet

Trzecią drogą do szybkiego pozyskania funduszy to pożyczka on-line. Konkurencja między firmami pożyczkowymi sprawiła, że wiele z nich oferuje pożyczenie pieniędzy po raz pierwszy zupełnie za darmo. Minusy tego rozwiązania, to niewielkie kwoty jakie można pożyczyć (maksymalnie kilka tysięcy zł, na ogół do 3 tys. zł) i konieczność zwrotu pieniędzy w krótkim czasie (przeważnie w ciągu miesiąca). Najmniejsze opóźnienie może się wiązać z koniecznością zapłacenia wysokiej prowizji.

Kredyty krótkoterminowe

Nie można zapominać o kredytach krótkoterminowych. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość oszacowania całkowitych kosztów, wysokości rat. Pozwala to zaplanować przepływy pieniężne zapewniających terminową obsługę zadłużenia. Oprocentowanie zobowiązania jest z reguły stałe, zapisane w umowie i kredytodawca nie ma prawa go podwyższyć jeśli kredytobiorca rzetelnie wywiązuje się z zapisów podpisanej umowy pożyczkowej.

Z kolei kredytobiorca, jak już było wspomniane, w każdej chwili może dokonać nadpłaty (wpłata kilku rat przez co zmniejsza się kapitał, od którego liczone są odsetki) lub całkowitej spłaty zobowiązania. Jeżeli okres między datą spłaty kredytu a terminem spłaty kredytu przekracza jeden rok kredytodawca może doliczyć prowizję, nie wyższą jednak niż 1% spłacanej części kredytu.

 

Nazwa banku
Minimalny okres kredytowania
Nazwa produktu
BZ WBK3 miesiąceSzybki kredyt gotówkowy
Bank Millennium6 miesięcyPożyczka gotówkowa
BGŻ BNP Paribas6 miesięcyPożyczka gotówkowa
Eurobank3 miesiącePożyczka od ręki
ING Bank Śląski3 miesiącePożyczka gotówkowa
PKO BP1 miesiącMini Ratka
Raiffeisen Polbank6 miesięcyKredyt na miarę

Przemyśl, przeczytaj, podpisz

Pożyczanie pieniędzy na krótki okres często jest wynikiem zdarzeń losowych i nieoczekiwanych sytuacji. Decydując się na zaciągnięcie krótkoterminowego zobowiązania pamiętaj przede wszystkim:

  • o porównaniu ofert kredytowych kilku banków i wyborze tej najbardziej dopasowanej do bieżących potrzeb. Można zrobić to za pomocą dostępnych w sieci narzędzi bez konieczności wychodzenia z domu,
  • kredytodawca ma obowiązek udostępnienia pożyczkobiorcy wzoru umowy, by ten mógł spokojnie zapoznać się z jej zapisami,
  • o prawie odstąpienia od umowy kredytu w ciągu 14 dni bez podania przyczyny nie ponosząc z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów,
    weryfikacji dodatkowych kosztów związanych z koniecznością założenia konta osobistego lub skorzystania z karty kredytowej.

 

Czytaj też: Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Czytaj też: Kredyt gotówkowy za darmo – czy takie coś istnieje?

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

mężczyzna w błękitnej koszuli trzymający w jednej dłoni portfel a w drugiej kartę kredytową

Jakie są rozmiary karty kredytowej?

Karty płatnicze są tak powszechne, że choć widzimy je codziennie realizując płatności bezgotówkowe czy wypłacając pieniądze z bankomatu, to właściwie...

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments