Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyty krótkoterminowe – co trzeba wiedzieć?

Bezproblemowo i tanio zaciągnąć kredyt, a później błyskawicznie spłacić zobowiązanie – to marzenie każdego kredytobiorcy. Kredyt krótkoterminowy idealnie wpisuje się w ten schemat. Czym charakteryzuje się taki produkt? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Według badań KRD przedstawionych w raporcie “Jak pożyczają Polacy?”, ponad połowa naszych rodaków (54%) spłaca obecnie kredyt lub pożyczkę. Pożyczonymi pieniędzmi finansujemy natomiast głównie zakup sprzętu AGD lub RTV.

Co trzeci ankietowany otrzymane od banku środki wydaje na remont mieszkania/domu lub zakup niezbędnego wyposażenia. Środkami z kredytu finansujemy również zakup samochodu (17%) lub komputera czy smartfona (15%).

Powyższym wydatkom idealnie odpowiada kredyt krótkoterminowy, którego zaciągnięcie wcale nie jest dzisiaj takie trudne. 

Czym jest kredyt krótkoterminowy?

Kredytem krótkoterminowym zwykle określa się zobowiązanie, którego okres spłaty nie przekracza 12. miesięcy.

Jak widać, w przypadku tytułowego kredytu znaczenie ma więc nie kwota, lecz okres spłaty zobowiązania. Oprócz kredytu krótkoterminowego, na rynku bankowym można wyróżnić także:

 • kredyt średnioterminowy (z okresem spłaty do 3. lat),
 • kredyt długoterminowy (z okresem spłaty wynoszącym więcej niż 3 lata)

Kto może wnioskować o kredyt krótkoterminowy?

O kredyt krótkoterminowy może ubiegać się każda osoba, która:

 • jest pełnoletnia,
 • legitymuje się dowodem osobistym,
 • posiada pełną zdolność do czynności prawnych, 
 • mieszka na stałe na terytorium Polski,
 • posiada odpowiednią zdolność kredytową i stałe dochody,
 • nie posiada zaległości w spłacie innych zobowiązań,
 • złoży wniosek o kredyt w wybranym banku.

Odpowiedni wiek czy konieczność okazania dowodu osobistego to wymagania, które raczej bez problemu spełni każdy potencjalny kredytobiorca. Nieco więcej trudności może przysporzyć kwestia zdolności kredytowej. 

Oceniając ten parametr bank będzie brał pod uwagę takie elementy jak np.:

 • Wysokość dochodów klienta – zarobki klienta powinny być na takim poziomie, aby mógł on łatwo spłacić zadłużenie w ciągu dwunastu miesięcy i jednocześnie zapewnić sobie środki na bieżące potrzeby. 
 • Liczba osób na utrzymaniu klienta – im więcej osób jest finansowo zależnych od kredytobiorcy, tym mniej środków może przeznaczyć on na spłatę kredytu i trudniej będzie mu uregulować takie zobowiązanie. 
 • Historia finansowa klienta – większe szanse na kredyt ma osoba, która systematycznie zwracała pożyczone dotychczas pieniądze. Jeśli kredytobiorca miał problemy w spłacie, dla banku to sygnał, że tym razem również może nie wywiązać się z umowy. 

Mówiąc o zdolności kredytowej w przypadku kredytu krótkoterminowego, trzeba pamiętać, że duże znaczenie ma tutaj kwota zaciąganego zobowiązania. W przypadku zarobków np. na poziomie średniej krajowej zdecydowanie łatwiej będzie w rok spłacić kredyt krótkoterminowy rzędu 10 000 zł niż 50 000 zł. W pierwszym przypadku zdolność kredytowa klienta z pewnością zostanie zatem oceniona dużo lepiej. 

Co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt krótkoterminowy?

Aby otrzymać kredyt krótkoterminowy należy:

 • Przejrzeć aktualnie dostępne oferty banków w tym zakresie i porównać warunki proponowanych ofert. W skutecznym przeprowadzeniu takiej analizy pomoże nasz kalkulator kredytów gotówkowych.

Przejdź do kalkulatora kredytów gotówkowych

 • Złożyć wniosek o kredyt w wybranym banku – w zależności od oferty wniosek można złożyć osobiście lub drogą elektroniczną.
 • Dostarczyć do banku potrzebne dokumenty – jeśli jest to wymagane, należy przekazać do banku oświadczenie o zarobkach lub zaświadczenie o dochodach wystawione przez pracodawcę.
 • Spełnić pozostałe warunki wymagane przez bank – np. otworzyć konto osobiste.
 • Poczekać na decyzję z banku w sprawie przyznania kredytu. 

Na jak długo można zaciągnąć kredyt krótkoterminowy?

Jak już wspomnieliśmy, kredyt krótkoterminowy to zobowiązanie, którego okres spłaty zwykle nie przekracza 12 miesięcy. 

Warto jednak pamiętać, że jest to pewnego rodzaju nazwa umowna. Jeśli skorzystamy z tej samej oferty kredytu, ale zamiast roku wybierzemy okres spłaty dłuższy niż 36 miesięcy, będziemy mieli już do czynienia z kredytem długoterminowym. 

Ile kosztuje kredyt krótkoterminowy?

Trudno wskazać jednoznaczne koszty kredytu krótkoterminowego. Wszystko zależy przede wszystkim od kwoty zobowiązania oraz okresu spłaty, ale też od parametrów wybranej oferty. 

Mówiąc o kosztach kredytu trzeba zatem wziąć pod uwagę takie składowe jak: 

 • oprocentowanie,
 • prowizja,
 • opłaty dodatkowe, np. za ubezpieczenie,
 • pozostałe koszty, np. opłaty związane uruchomieniem rachunku osobistego.

Sprawdźmy teraz jak prezentują się koszty kredytu krótkoterminowego w kwocie 10 000 zł na 12 miesięcy w jednym z popularniejszych banków komercyjnych.

Kwota kredytu: 10 000 zł

Okres spłaty: 12 miesięcy

Prowizja: 0%

Oprocentowanie: 7,2%

Dodatkowe opłaty: brak

 

Rata: 891,92 zł

Koszt kredytu: 394,20 zł

Ostateczna kwota do spłaty: 10 703,04 z

W podanym przez nas przykładzie koszt kredytu będzie stanowił niecałe 4% pożyczonej kwoty.

 

Sprawdź, ile może kosztować twój kredyt

Kredyt krótkoterminowy – jakie dokumenty?

Każda osoba wnioskująca o kredyt krótkoterminowy zwykle powinna przygotować trzy dokumenty:

 • dowód osobisty,
 • zaświadczenie o dochodach/oświadczenie o zarobkach,
 • wniosek o kredyt.

Dowód osobisty to główny dokument, którym musi posługiwać się kredytobiorca. Na jego podstawie weryfikowana jest bowiem tożsamość klienta, jego wiek itp. Dane z dowodu osobistego posłużą także do przygotowania umowy kredytowej.

Zaświadczenie o dochodach bądź oświadczenie o zarobkach to z kolei dokumenty, które mają potwierdzać, że klient posiada stałe zatrudnienie i otrzymuje z tego tytułu regularne wynagrodzenie w określonej kwocie. Na podstawie tych dokumentów bank będzie mógł ocenić, czy dany kredyt krótkoterminowy nie przekracza możliwości finansowych kredytobiorcy

Dokumenty tego typu zwykle nie są wymagane, gdy wniosek o kredyt składamy w tym samym banku, w którym jednocześnie prowadzimy konto osobiste. 

Wniosek o kredyt to natomiast dokument potwierdzający chęć uzyskania finansowania z banku. W zależności od oferty kredytu krótkoterminowego, można go złożyć przez internet lub osobiście w placówce banku.

Wnioskowanie online zwykle jest dużo szybsze i sprowadza się do wypełnienia odpowiedniego formularza na stronie internetowej banku. Coraz więcej banków pozwala także na potwierdzenie tożsamości online.

W przypadku wnioskowania o kredyt w oddziale banku, wniosek zwykle wypełnia doradca, a klient otrzymuje do podpisu gotowy dokument.

Kredyt krótkoterminowy a długoterminowy – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem krótkoterminowym a długoterminowym jest okres spłaty.

 • Jak już mówiliśmy, spłata kredytu krótkoterminowego zwykle zamyka się w ciągu dwunastu miesięcy. W przypadku kredytu długoterminowego okres spłaty wynosi natomiast powyżej trzech lat.
 • Kredyty długoterminowe zazwyczaj zaciągane są także na wyższe kwoty. Do tej grupy zobowiązań możemy zaliczyć np. kredyty hipoteczne lub mieszkaniowe.
 • Dodatkowo, procedura zaciągania kredytów długoterminowych często jest dużo bardziej skomplikowana i czasochłonna niż w przypadku kredytów krótkoterminowych.

Kredyt krótkoterminowy czy pożyczka pozabankowa – co wybrać?

Oferty banków w zakresie kredytów krótkoterminowych w pewien sposób coraz częściej upodabniają się do pożyczek pozabankowych. Możliwość pożyczenia niewielkich kwot, uproszczone procedury wnioskowania, minimum formalności czy możliwość złożenia wniosku online to tylko niektóre cechy wspólne obu tych produktów. Tym samym klienci często stają przed dylematem czy skorzystać z kredytu krótkoterminowego, czy pożyczki o identycznych parametrach dostępnej na rynku pozabankowym.

Jednym z głównych kryteriów wyboru w takim wypadku z pewnością będzie cena zobowiązania. Warto sięgnąć po to rozwiązanie, które po podliczeniu kosztów okaże się najtańsze. 

Porównaj koszty kredytów krótkoterminowych

Nie bez znaczenia jest tutaj także kwestia bezpieczeństwa. Banki to zwykle renomowane instytucje, które mają w swoim dorobku tysiące zadowolonych klientów. Z firmami pożyczkowymi w tym temacie bywa różnie. Przed zaciągnięciem pożyczki należy więc koniecznie sprawdzić wybranego pożyczkodawcę.

Czy warto brać kredyty krótkoterminowe?

To od kredytobiorcy zależy, czy kredyt krótkoterminowy rzeczywiście jest tym, czego w danym momencie najbardziej potrzebuje. Odpowiadając na tytułowe pytanie, trzeba zatem zastanowić się, czy nie ma obecnie innego sposobu na sfinansowanie danej potrzeby. Jeśli nie, wybór kredytu krótkoterminowego w banku z pewnością będzie dużo lepszym rozwiązaniem niż sięgnięcie po pożyczkę z przypadkowego ogłoszenia.

Kredyt krótkoterminowy – alternatywy

Jeśli z jakichś względów nie chcemy sięgać po kredyt krótkoterminowy, ale jednocześnie potrzebujemy dodatkowego wsparcia ze strony banku, możemy skorzystać z alternatywnych produktów finansowych, takich jak:

Karta kredytowa daje możliwość łatwego dostępu do pieniędzy z opcją szybkiego zwrotu.

 • Przy jej użyciu można zadłużać się w ramach limitu przyznanego przez bank.
 • W trakcie okresu bezodsetkowego (od 52 do 56 dni) właściciel karty nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.
 • Po tym czasie powinien spłacić zadłużenie karty lub przynajmniej uiścić minimalną wymaganą przez bank kwotę.
 • W tej drugiej sytuacji są naliczane odsetki od wykorzystanej kwoty.

Niektóre banki oferują możliwość rozłożenia na raty zakupu na wyższą kwotę dokonanego kartą kredytową. Na ogół można to zrobić na infolinii lub składając wniosek online i uzyskać przy tym lepsze warunki niż w przypadku kredytu gotówkowego zaciągniętego w „tradycyjny” sposób.

Limit w koncie, nazywany też debetem pozwala z kolei na cykliczne zadłużanie się do kwoty ustalonej w podpisanej z bankiem umowie.

 • Każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie, od którego naliczane są odsetki.
 • Warto wiedzieć, że są banki naliczające odsetki od zadłużenia dopiero po kilku dniach i wykorzystać to udogodnienie.

Trzeba mieć też świadomość, że korzystanie z limitu w koncie wiąże się z opłatami za jego przyznanie i odnowienie liczonymi od przyznanej kwoty limitu. Podejmując decyzję o przedłużeniu limitu, bank może zaproponować zwiększenie lub zmniejszenie jego wysokości, zależnie od tego, jak ocenia sytuację finansową klienta, patrząc na historię jego rachunku. Chodzi tu głównie o wysokość i częstotliwość wpływów.

Kredyty krótkoterminowe dla firm –  czy to się opłaca?

Kredyty krótkoterminowe dla firm często są jedyną opcją zewnętrznego finansowania, na jaką może pozwolić sobie przedsiębiorstwo. Jeśli przedsiębiorca nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej, bank nie udzieli mu wysokokwotowego kredytu na długie lata. Z krótkoterminowym zobowiązaniem na niewielką sumę pójdzie jednak zdecydowanie łatwiej. 

Kredyty krótkoterminowe dla firm to także dobra opcja dla tych instytucji, którym po prostu zależy na szybkiej spłacie zobowiązania. 

Niezależnie od motywacji skłaniające do zaciągnięcia kredytu, należy pamiętać, że takie zobowiązanie będzie dostępne wyłącznie dla firmy, która:

 • przynosi odpowiednie dochody, 
 • funkcjonuje na rynku od dłuższego czasu (zwykle jest to min. 12 miesięcy),
 • nie jest w żaden sposób zadłużona.

Kredyt krótkoterminowy – gdzie szukać?

Aby szybko znaleźć kredyt krótkoterminowy warto skorzystać z naszego kalkulatora. Wystarczy podać kwotę i okres spłaty, a system wyświetli aktualne oferty bankowe spełniające te kryteria. Porównując przedstawione oferty, można szybko znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie finansowe. 

 

Źródło:

https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2021/blisko-co-czwarty-pozyczajacy-nie-sprawdza-czy-bedzie-w-stanie-splacic-zobowiazanie

Warto wiedzieć:

 1. Kredyt krótkoterminowy to zobowiązanie, które zwykle zaciąga się na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
 2. Banki coraz częściej upraszczają procedury zaciągnięcia kredytu krótkoterminowego, dlatego produkt ten jest jedną z najszybszych możliwości pożyczenia pieniędzy.
 3. O kredyt krótkoterminowy najprościej jest wnioskować przez internet.
 4. Aby zaciągnąć kredyt krótkoterminowy, kredytobiorca musi posiadać dowód osobisty i zaświadczenie/oświadczenie o dochodach (opcjonalnie), wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową oraz złożyć wniosek o kredyt w wybranym banku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy wnioskując o kredyt krótkoterminowy muszę posiadać zaświadczenie o dochodach?

  Konieczność dostarczenia zaświadczenia o dochodach zależy od banku w którym wnioskujemy o kredyt. Jeśli jest to bank, w którym jednocześnie prowadzimy konto osobiste na które wpływa wynagrodzenie, taki dokument zwykle nie jest potrzebny. Natomiast w przypadku innych banków zazwyczaj bywa wymagany. Niektóre banki akcpetują także oświadczenie o dochodach złożone przez kredytobiorcę. 

 2. Jaki jest minimalny okres kredytowania w przypadku kredytu gotówkowego?

  Wszystko zależy od polityki wybranego przez nas banku. Zwykle okres ten wynosi jednak 3 miesiące.

 3. Czy można szybciej spłacić kredyt krótkoterminowy?

  Tak, kredyt krótkoterminowy można spłacić w dowolnej chwili.

 4. Jak szybko nastąpi wypłata środków w ramach kredytu krótkoterminowego?

  Wypłata środków nastąpi zaraz po wydaniu decyzji kredytowej. W przypadku kredytu krótkoterminowego może to nastąpić nawet w ten sam dzień roboczy.

 5. Jak najszybciej wziąć kredyt krótkoterminowy?

  Obcenie najszybszą drogą zdobycia kredytu krótkoterminowego jest złożenie wniosku przez internet.

 6. Kiedy kredyt jest krótkoterminowy?

  Najczęściej mianem kredytu krótkoterminowego określamy ten z okresem spłaty nie przekraczającym 12 miesięcy.

PORÓWNAJ KREDYTY
Katarzyna Gaweł
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments