Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty hipoteczne

Kredyt na budowę domu – kto oferuje najlepszy? 

Kto oferuje najlepszy kredyt na budowę domu? Jakie są warunki tego typu finansowania? Jakie może być zabezpieczenie kredytu hipotecznego i kto może ubiegać się o taką pożyczkę? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Budowa domu to zadanie wymagające znacznych środków. Stanowi ona atrakcyjną alternatywę dla osób pragnących stworzyć własną przestrzeń, w przeciwieństwie do zakupu mieszkania w bloku. Aby zabezpieczyć finansowanie bankowe, musimy przygotować się na nieco bardziej skomplikowaną procedurę, która wymaga odpowiednich przygotowań.

Niektóre banki w przypadku kredytu są gotowe sfinansować jednocześnie zakup gruntu i proces budowlany jednak należy pamiętać, że kredyt gotówkowy, bądź kredyt hipoteczny najczęściej wymaga pewnego wkładu własnego. Jak uzyskać kredyt hipoteczny? Na co zwrócić uwagę w umowie kredytowej? Co powinien zapewniać wniosek kredytowy? O tym wszystkim piszemy poniżej!

Co to jest kredyt na budowę domu?

Finansowanie budowy domu często jest określane jako kredyt budowlano-hipoteczny. Pochodzi to stąd, że łączy on w sobie dwie metody finansowania inwestycji. W trakcie budowy, jest to typowy kredyt budowlany. Gdy jednak budowa jest zakończona, a dom jest gotowy do zamieszkania, finansowanie przez bank przekształca się w kredyt hipoteczny. Mimo to, cel kredytu – czyli budowa nieruchomości – pozostaje niezmieniony. Niemniej jednak metoda finansowania zmienia się na różnych etapach inwestycji. To przekształcenie wpływa również na warunki i zabezpieczenia kredytu.

Kredyt na budowę domu pozwala na realizację tego marzenia przy jednoczesnym rozbiciu jego spłaty na wiele lat. Z tych powodów cieszy się on takim zainteresowaniem.

Kto może ubiegać się o kredyt na budowę domu?

Fundamentalnymi wymaganiami, by uzyskać kredyt hipoteczny są zdolność kredytowa oraz wkład własny wynoszący co do zasady – 20% wartości nieruchomości. W przypadku kredytów hipotecznych również ważny jest wiek kredytobiorcy. Osoby do 35 roku życia są szczególnie pożądane. Istotne są też zarobki oraz rodzaj pracy – konsumenci z umową o pracę na czas nieokreślony mają największe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji w przypadku kredytu hipotecznego.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać kredyt na budowę domu?

Jak skutecznie złożyć wniosek o kredyt hipoteczny na budowę domu? Kluczową kwestią jest tutaj odpowiednia zdolność kredytowa. Bank, jako instytucja udzielająca kredytu, dokładnie oceni Twoje dochody i wydatki, aby sprawdzić, czy będziesz w stanie regularnie spłacać swoje zadłużenie. Musisz także spełnić pewne wymogi, takie jak posiadanie wkładu własnego. Przed udzieleniem finansowania, większość banków zazwyczaj wymaga, abyś posiadał działkę budowlaną, na której planujesz przeprowadzić inwestycję.

Dzisiaj posiadanie wkładu własnego to podstawa do uzyskania kredytu hipotecznego. Najczęściej minimalny wkład wynosi co najmniej 20% wartości nabywanej lub budowanej nieruchomości. Wkład własny niekoniecznie musi być w formie gotówki. W wielu przypadkach, podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny na budowę domu, działka, na której planujesz zbudować nieruchomość, może stanowić wkład własny.

Jak wysoki muszę mieć wkład własny, by wziąć kredyt na budowę domu?

Najczęściej najniższy wymagany wkład własny na kredyt hipoteczny, przeznaczony na cele takie jak kupno mieszkania, budowa domu czy przeprowadzenie remontu, który akceptują poszczególne instytucje bankowe, musi przekraczać 20% wartości nieruchomości. Niemniej jednak niektóre banki komercyjne działające w Polsce są skłonne udzielić kredytu hipotecznego z wkładem własnym na poziomie 10%.

Jakie są formalności związane z kredytem na budowę domu?

Podczas składania wniosku o kredyt na budowę domu musisz przedstawić:

  • Akt notarialny, który potwierdza, że jesteś właścicielem działki, na której planujesz zbudować dom.
  • Wydruk z księgi wieczystej działki (ten dokument można wygenerować elektronicznie za pomocą eKW).
  • Decyzję o zezwoleniu na budowę z końcową klauzulą.
  • Fragment oraz plan z ewidencji gruntów (ważność dokumentu wynosi od 1 do 12 miesięcy).
  • Projekt budowlany.
  • Szacowany koszt i harmonogram prac zgodny z wzorem banku.
  • Dziennik budowy (kopię pierwszej strony oraz wszystkich stron z wpisami).
  • Umowy z wykonawcami (jeżeli nie prowadzisz prac budowlanych samodzielnie, a zlecasz je firmie budowlanej).
  • Wycenę nieruchomości wykonaną przez niezależnego rzeczoznawcę.

Z punktu widzenia finansowego, warto zwrócić szczególną uwagę na dwa dokumenty – kosztorys budowlany i wycenę nieruchomości.

Kosztorys budowlany. To dokument, który jest sporządzany na specjalnym formularzu bankowym. Określenie całkowitej sumy kredytu zazwyczaj nie jest trudne, jednak szczegółowe wypełnienie tabeli z poszczególnymi elementami budowy może być wyzwaniem. Dlatego warto wypełnić ten dokument razem z kierownikiem budowy. To pomoże upewnić się, że wszystkie koszty zostały poprawnie oszacowane.

Wycena nieruchomości. To rodzaj oceny wartości nieruchomości, który jest wykonany przez rzeczoznawcę. Niektóre banki robią to samodzielnie, ale większość z nich akceptuje również zewnętrzne oszacowanie. Oszacowania w tym wypadku dokonuje biegły.

Jak wycenić nieruchomości do kredytu na budowę domu?

Aby poprawnie oszacować wartość nieruchomości, kluczowe będą plany budowlane i szacunkowe koszty prac. W kontekście kredytu na budowę domu, początkową wartością jest wartość działki przeznaczonej pod budowę, natomiast drugą wartością jest wartość działki z wybudowanym na niej domem.

Jak krok po kroku wziąć kredyt na budowę domu?

Zdobycie środków na budowę domu może być skomplikowane i wymaga podjęcia kilku kroków oraz zebrania różnorodnych dokumentów. Jeżeli chcesz uzyskać kredyt na budowę domu, podejmij niniejsze kroki:

  • Wybierz najkorzystniejszą ofertę spośród dostępnych na rynku propozycji kredytowych.
  • Sprawdź samodzielnie swoją zdolność kredytową, zanim złożysz oficjalny wniosek o kredyt.
  • Wypełnij formularz wniosku i załącz wszystkie dokumenty, które są wymagane przez bank. Kiedy decydujesz się na kredyt hipoteczny lub na budowę domu, możesz liczyć na wsparcie doradcy, który przeprowadzi Cię przez cały proces i podpowie, które dokumenty będą potrzebne w Twoim przypadku.
  • Oczekuj na decyzję kredytową. Bank powinien wydać końcową decyzję w ciągu 21 dni kalendarzowych. Jeśli decyzja będzie pozytywna, zostaniesz poproszony o podpisanie umowy kredytowej.
  • Odbierz fundusze i przystąp do realizacji inwestycji. Wypłata środków z kredytu będzie następować etapami, w miarę postępu prac budowlanych.

Pamiętaj, że kredyt hipoteczny wymaga utworzenia hipoteki na nieruchomości, którą zamierzasz wybudować.

W których bankach są kredyty na budowę domu?

Szacujemy kwotę 250 000 złotych, przy założeniu, że będzie ona spłacana przez 25 lat. Taki kredyt na budowę domu znajdziesz w tych bankach:

PKO BP

  • 8,72% RRSO,
  • 600 889 pln – kwota do spłaty,
  • 1832 pln rata.

mBank

  • 8,79 % RRSO,
  • 601 395 pln – kwota do spłaty,
  • 2004 pln – rata.

Bank Pekao

  • 9,37 % RRSO,
  • 628 878 pln – kwota do spłaty,
  • 2 096 pln – rata.

Santander

  • 9,88 % – RRSO,
  • 653 000 pln – kwota do spłaty,
  • 2 176 pln – rata.

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Całkowity koszt kredytu związany jest z RRSO oraz marżą banku. Zmienna stopa procentowa w kredycie to połączenie marży banku i stopy procentowej WIBOR, która może ulec fluktuacji. Ta stopa może być aktualizowana co trzy lub sześć miesięcy (w zależności od tego, czy WIBOR jest 3-miesięczny czy 6-miesięczny).

Jeśli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania rośnie, rata kredytu ulega podwyższeniu, ale kiedy spada, rata maleje. Można też wybrać kredyt ze stałym oprocentowaniem, które jest niezmienne przez pewien okres – zazwyczaj 5 lat. Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami zależy od indywidualnej sytuacji finansowej i gotowości do podjęcia ryzyka. Kredyty hipoteczne są dostosowane do różnych możliwości konsumentów. Z powyższych powodów warto skonsultować zaciągnięcie pożyczki hipotecznej z doradcą.

Jakie są koszty kredytu hipotecznego na budowę domu?

Kredyt na budowę to zobowiązanie, które jest zabezpieczone nieruchomością. Jeżeli nie jesteś w stanie spłacić kredytu, bank może przejąć twój dom. Aby to zrobić, musi ocenić jej wartość rynkową, co jest jednym z kosztów związanych z kredytem. Inne koszty związane z kredytem obejmują:

  • prowizję za udzielenie kredytu,
  • koszty związane z ubezpieczeniem na życie lub ubezpieczeniem na wypadek utraty pracy,
  • koszty związane z zapłatą transz i oprocentowaniem kredytu.

Pamiętaj również, że nieruchomość, która jest zabezpieczona kredytem, musi być ubezpieczona. Może to zrobić bank, ale możesz również zdecydować się na zakup ubezpieczenia na własną rękę. Różne banki oferują indywidualne warunki kredytowe, a oprocentowanie w każdym z banków może się różnić.

Jakie są wady i zalety kredytu hipotecznego na budowę domu?

Proces zdobycia kredytu na budowę domu jest znacznie bardziej złożony i wymaga więcej czasu niż typowe finansowanie hipoteczne. Kluczowym punktem wyjścia, który jest nieodzowny do rozpoczęcia procedury kredytowej, jest posiadanie już nabytej działki. Zatem, jeśli rozważasz tę opcję kredytu, powinieneś już mieć za sobą proces wyboru i zakupu odpowiedniej działki pod budowę domu. Zaletą tego podejścia jest to, że bank traktuje działkę jako twój wkład własny. Wadą dla niektórych może być skomplikowany i pracochłonny proces dostarczania kompleksowej dokumentacji do banku.

Warto wiedzieć

  1. Niektóre banki oferują kredyty na zakup działki i budowę domu jednocześnie, jednak często wymagany jest w tym wypadku wkład własny.
  2. Kredyt na budowę domu często zmienia się z kredytu budowlanego na hipoteczny – co ma miejsce po zakończeniu budowy.
  3. Aby otrzymać kredyt na budowę domu, musisz mieć pewną zdolność kredytową, a także wkład własny, który wynosi zazwyczaj 20% wartości nieruchomości.
  4. Zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie twoich dochodów, wyciągu z rachunku bankowego, zeznania podatkowego. Na tej podstawie bank wie, czy ma szansę na uzyskanie spłaty kredytu.
  5. W przypadku kredytu na budowę domu, musisz zgromadzić szereg dokumentów, takich jak akt notarialny potwierdzający posiadanie działki, plan budowlany, czy kosztorys prac etc.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy kredyt 2% można wziąć na budowę domu? 

    Tak – można zaciągnąć kredyt hipoteczny 2% na budowę domu. Ponadto gdy kredytobiorca posiada działkę budowlaną, która nie jest obciążana hipoteką przez inny bank – może ją wnieść jako wkład własny do Bezpiecznego Kredytu 2%.

  2. Ile trzeba wziąć kredytu na budowę domu? 

    Kwota kredytu na budowę domu powinna pokrywać koszty potrzebne do realizacji inwestycji, ale musi także uwzględniać minimalny wymagany wkład własny. Gdy minimalny wkład wynosi 20%, to najwięcej możemy uzyskać kredyt, który pokrywa do 80% wartości planowanej nieruchomości.

  3. Ile wynosi rata kredytu 300 tys. na 30 lat? 

    Każdy kredyt w zależności od oferty banku, czy stopy procentowej będzie się różnić. Z tego powodu najlepiej jest porozmawiać z doradcą zanim zaciągniesz zobowiązanie.

  4. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt na budowę domu? 

    Kluczowe wymogi obejmują zdolność kredytową oraz wkład własny, który musi stanowić co najmniej 20% wartości nieruchomości. Równie istotne są wiek kredytobiorcy (najkorzystniej do 35 lat), wysokość zarobków oraz rodzaj zatrudnienia.

  5. Czy kredyt 2% można wziąć na 10 lat? 

    Bezpieczny Kredyt 2% to atrakcyjne zasady kredytu hipotecznego na nabywanie pierwszego mieszkania lub domu lub finalizowanie istniejących prac budowlanych. Przez pierwszą dekadę spłaty, oprocentowanie kredytu wyniesie zaledwie 2%. Dopłaty są realizowane przez pierwszych 10 lat, ale kredyt hipoteczny musi być zaciągnięty na co najmniej 15 lat.

  6. Kto dostanie kredyt 2%?

    Kredyt może uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić musi przynajmniej jedno z nich.

  7. Czy można wziąć kredyt na budowę domu?

    Tak, można wziąć kredyt na budowę domu. Większość banków oferuje specjalne kredyty hipoteczne przeznaczone na budowę domu.

Porównaj kredyty hipoteczne
Patryk Chodyniecki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments