Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Najlepsze konta bankowe dla Ukraińców

Zgodnie z zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego, banki działające w Polsce powinny mieć w swojej ofercie konta bankowe dla uchodźców z Ukrainy, które są zwolnione z opłat i oferujące podstawowe funkcjonalności płatnicze. W dzisiejszym artykule opiszemy oferty wybranych banków.

 

Jeszcze przed wojną w Ukrainie, Polska stała się jednym z głównych kierunków migracji uchodźców z tego kraju. Mimo podobieństwa między językiem polskim a ukraińskim dużą barierą jest inny alfabet. To stwarza duży problem w sprawnym poruszaniu się w urzędach, na poczcie czy w bankach.

Zauważyła to Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), który wydała zalecenie dotyczące funkcjonalności oraz kosztów związanych z kontami bankowymi dla uchodźców. Dla banków darmowe rachunki dla obywateli Ukrainy to szansa zwiększenia skali działania. Po okresie darmowej oferty, banki przekonwertują konta i zaczną pobierać opłaty za świadczone usługi.

Czy banki oferują konta dla obywateli Ukrainy?

Tak. Banki działające w Polsce jeszcze przed wojną zauważyły, że obywatele Ukrainy nie mogą korzystać w tani sposób z kont bankowych założonych w ukraińskich bankach. Pojawił się pomysł przygotowania odrębnej oferty skierowanej tylko dla Ukraińców. Od 24 lutego 2022 r. rozpoczął się masowy exodus obywateli Ukrainy. Wielu z emigrantów zdecydowało się zostać w Polsce na stałe. Spowodowało to, że KNF wydał zalecenia co do warunków oferty konta bankowego dla uchodźców. Banki zaczęły prześcigać się w ofertach darmowych kont dla Ukraińców.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do połowy 2022 roku obywatele Ukrainy otworzyli ponad 520.000 rachunków w PKO Banku Polskim. Bank pochwalił się tą informacją podczas prezentacji strategii w grudniu 2022 roku. Przyrost rachunków odnotowały także BNP Paribas, Santander, Bank Pekao czy Alior Bank.

Czy istnieją darmowe konta bankowe dla obywateli Ukrainy?

Tak. Ma to na celu przekonanie klientów do założenia konta bankowego w konkretnym banku oraz wiąże się ze spełnieniem oczekiwań KNF dotyczących rachunku bankowego dla uchodźców. Najczęściej oferta ma charakter czasowy. Po upływie okresu obowiązywania promocji, prowadzenie konta będzie obciążane kosztami zgodnymi ze standardowym cennikiem.

Każdy z banków oferujących konta dla obywateli Ukrainy ma inną strategię i politykę cenową. Z tego powodu należy dokładnie prześledzić warunki oferowane przez poszczególne instytucje finansowe i porównać poszczególne propozycje.

Które banki oferują konta osobiste dla Ukraińców?

Większość banków działających w Polsce posiada w ofercie konto bankowe dla obywateli Ukrainy. Komisja Nadzoru Finansowego dnia 4 marca 2022 roku ogłosiła swoje stanowisko w sprawie zapewnienia uchodźcom z Ukrainy dostępu do podstawowych usług płatniczych. Zgodnie z wytycznymi:

 • musi być to podstawowy rachunek płatniczy umożliwiający wpłaty i wypłaty środków w gotówce jaki i w formie transferów bezgotówkowych,
 • konto powinno oferować kartę płatniczą, którą można płacić przy użyciu terminali POS i korzystać z bankomatów,
 • rachunek bankowy ma być zwolniony z opłat za prowadzenie czy wydanie lub prowadzenie podpiętej do niego karty,
 • umowa powinna być sporządzona w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Banki dostosowały się do wymogów regulatora i przygotowały ofertę kont osobistych dla obywateli Ukrainy. Sprawdziliśmy, na co mogą liczyć klienci poszczególnych banków (oferta zweryfikowana 21.03.2023 r.).

Konto dla Ukraińców w PKO Banku Polskim

Największy bank działający w Polsce posiada ofertę przygotowaną dla obywatelu Ukrainy. Na stronie internetowej ma także specjalne zakładki prowadzone w języku ukraińskim. Główną ofertą banku dla Ukraińców jest PKO Konto bez Granic. Bank informuje, że w ciągu pierwszych 12 miesięcy prowadzenie konta będzie darmowe. Jednak po tym okresie naliczana będzie opłata w wysokości 17,90 zł miesięcznie. Promocja obowiązuje dla kont otwartych do 30 czerwca 2023 roku.

Zupełnie darmowa jest obsługa karty debetowej. Oznacza to, że nie jest pobierana żadna opłata miesięczna za korzystanie z karty płatniczej. Natomiast w przypadku płacenia kartą za granicą transakcje kartą mogą generować koszty wynikające z przewalutowania.

Darmowe są wypłaty i wpłaty gotówki w placówkach banku. Jest to udogodnienie szczególnie dla starszych osób, które wolą korzystać w codziennych transakcjach właśnie z płatności gotówkowych. PKO Bank Polski ma największą sieć placówek w Polsce.

Darmowe są także standardowe przelewy krajowe. Kluczowe jest w tym wypadku słowo standardowe. Za przelew w trybie ekspresowym naliczana jest opłata za skorzystanie z takiej usługi. Warto również pamiętać, że darmowe przelewy nie występują, jeśli klient korzysta z autoryzacji kodami jednorazowymi. W takim wypadku pobierana jest opłata w wysokości 0,29 zł.

Bank informuje także, że możliwe są darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą. Klient tego rachunku powinien zdawać sobie sprawę, że dotyczy to sytuacji, w której operacja jest realizowana w jednej z następujących walut:

 • EUR (euro),
 • GBP (funt),
 • USD (dolar amerykański),
 • CHF (frank szwajcarski),
 • DKK (korona duńska),
 • NOK (korona norweska),
 • SEK (korona szwedzka),
 • CZK (korona czeska),
 • HRK (chorwacka kuna),
 • HUF (forint).

Oprócz tego PKO BP musi prowadzić konto w wybranej walucie, które jest podpięte do karty płatniczej. Co więcej na tym koncie muszą znajdować się także środki. Kolejnym warunkiem jest brak korzystania z DCC (Dynamiczne Przeliczanie Walut), które jest dostępne w niektórych walutach. Jeśli wspomniane warunki nie zostaną spełnione, to wypłata gotówki z zagranicznego bankomatu nie będzie darmowa.

Jeśli klient banku skorzysta z zagranicznej wypłaty gotówki z konta prowadzonego w PLN to obejmie go przewalutowanie. PKO Bank Polski zastrzega, że jeśli operator zagranicznego bankomatu pobiera opłatę, to zostanie ona przerzucona na klienta.

Istnieje także możliwość skorzystania z propozycji o nazwie Czasowe Konto Bez Granic. Jest to oferta skierowana dla klientów, którzy nie mają dokumentów potwierdzających tożsamość. Wtedy możliwe jest również korzystanie z podstawowych usług oferowanych przez Konto Bez Granic. W przypadku czasowego konta nie można m.in. dokonywać płatności zagranicznych za pomocą karty płatniczej.

Konto dla Ukraińców w Banku Pekao S.A.

Do końca 2023 roku w Banku Pekao S.A. dostępna jest specjalna oferta dla obywateli Ukrainy. Dzięki temu klienci nie płacą za:

 • prowadzenie konta,
 • obsługę karty debetowej
 • wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce i za granicą.

Oferta dotyczy Konta Przekorzystnego. Specjalne warunki dotyczą rachunków, które zostały otworzone do 31.12.2023 roku. Co więcej bank oferuje możliwość bezpłatnych przelewów do i z Ukrainy do końca 2023 roku. Do otwarcia konta Przekorzystnego wystarczy tylko paszport. Bank akceptuje też inne dokumenty. Mogą to być m.in.:

 • karta pobytu,
 • tymczasowy dowód osobisty dla cudzoziemca,
 • paszport wewnętrzny wraz z zaświadczeniem o nadaniu numeru PESEL oraz wnioskiem o nadanie statusu uchodźcy.

Konto Przekorzystne nie pobiera opłat zarówno za prowadzenie konta, jak i obsługę karty debetowej. Brak opłat trwa 24 miesiące od dnia podpisania umowy. Po tym okresie konto będzie obciążane normalnymi opłatami i prowizjami.

Oprócz tego Bank Pekao S.A. oferuje darmowe przewalutowania przy płatności kartą debetową. Tak jak i w PKO Banku Polskim, również i tutaj dotyczy to tylko niektórych walut. Bank oferuje klientom kartę wielowalutową do rachunków złotowych i walutowych. Dzięki niej klient może płacić w USD, EUR, GBP i CHF bez konieczności przewalutowania. Ważne jest, aby na koncie były środki w walucie transakcji. Ważne, aby pod konto Przekorzystne były podpięte odpowiednie konta walutowe.

W ofercie Banku Pekao S.A. dostępne jest również Konto Pomocne, które jest otwierane na okres 12 miesięcy. Do otworzenia Konta Pomocnego wystarczy m.in.:

 • paszport wewnętrzny,
 • certyfikat potwierdzenia legalnego pobytu na terenie Ukrainy dla obywatela innego kraju,
 • polski dokument tożsamości cudzoziemca lub tymczasowy,
 • zaświadczenie wydawane przez Konsulat,
 • zaświadczenie o nadaniu numeru PESEL,
 • aplikacja mObywatel.

Konto Pomocne ma nieco mniejszą funkcjonalność niż konto Przekorzystne. Nie można m.in. korzystać z kont walutowych oraz kantoru Peako24. Miesięczne saldo w tym rachunku może wynosić do 5000 zł, natomiast wpływy na rachunek bankowy nie mogą przekroczyć 10 000 zł. Bank oferuje także infolinię oraz system bankowości elektronicznej (PeoPay, Pekao24) w języku ukraińskim.

Konto dla Ukraińców w mBanku

mBank również posiada konto dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski po 23 lutym 2022 roku. Aby otworzyć konto bankowe obywatel Ukrainy musi przejść do placówki bankowej z ważnym paszportem albo ukraińskim dowodem osobistym wydanym po 01.01.2016. Bank nie wymaga potwierdzenia adresu zamieszkania oraz uzyskiwania dochodów w Polsce.

Umowa jest podpisywana na okres 12 miesięcy, ale nie dłużej niż do 24.08.2023 roku. Dopiero po przedstawieniu wszystkich wymaganych dokumentów (paszport, pesel, karta pobytu) można wybrać konto z pełnym dostępem do usług i funkcji.

eKonto Osobiste UA nie kosztuje klienta nic za prowadzenie konta i karty płatniczej. Oprócz tego bank oferuje darmowe wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce. Klient nie płaci także za wpłaty i wypłaty PLN dokonane w placówkach mBanku. Właściciel rachunku nie ponosi także kosztów, jeśli będzie korzystał z wpłatomatów należących do mBanku. Warto również wspomnieć, że bank prowadzi infolinię w języku ukraińskim.

Konto nie zapewnia kompletnych usług. Klient eKonta Osobistego UA nie może korzystać z usług maklerskich, ubezpieczeniowych czy składać wniosków kredytowych. Oprócz tego właściciel tego konta nie może skorzystać z III filaru, czyli IKE/IKZE.

Bez numeru PESEL nie można wnioskować Moje ID czy ePUAP. Dopiero po dostarczeniu wszystkich dokumentów można złożyć zlecenie zmiany typu rachunku. Można to zrobić za pomocą infolinii, w placówce banku oraz przez Internet.

Konto dla Ukraińców w ING Banku Śląskim

Jest to kolejny bank, który ma specjalną ofertę dla obywateli Ukrainy. Jest to konto pomocowe, które daje dostęp do wyłącznie podstawowych funkcjonalności. Klient może zatem korzystać podstawowych usług płatniczych oraz założyć Konto lokacyjne dla Uchodźców. Konto jest otwierane na 12 miesięcy.

Bank oferuje darmowe prowadzenie rachunków i korzystanie z karty płatniczej. Bezpłatne są również przelewy krajowe i zagraniczne. Klient może korzystać z bankowości internetowej oraz mobilnej (Moje ING).

Konto pomocowe ma także swoje ograniczenia. Na rachunku mogą być przetrzymywane środki o równowartości do 1000€ w przeliczeniu na PLN. Kwota jest przeliczona przy zastosowaniu średniego kursu NBP dla euro. Brany jest pod uwagę ostatni kurs NBP dla miesiąca poprzedzającego wykonywanie przeliczenia. Jeśli przeliczenie ma miejsce 15 marca 2023 roku to brany jest pod uwagę kurs z 28 lutego 2023 roku. Oprócz tego maksymalne, miesięczne wpływy na konto mogą wynosić równowartość 2000€ w przeliczeniu na PLN.

Warto zauważyć, że karta płatnicza nie ma funkcji wielowalutowej (EUR, GBP, USD). Również taką kartą nie można płacić w internecie oraz korzystać ze wpłatomatów banku.

Konto dla Ukraińców w BNP Paribas

Bank BNP Paribas oferuje możliwość darmowych przelewów na Ukrainę. Oferta promocyjna trwa od 1 stycznia 2023 do 31 marca 2023 roku. Jest to promocja pod nazwą „BNP Paribas wspiera Ukrainę”. Jeśli prowizja za przelew zostanie pobrana, to bank ją zwróci w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych. Oferta dotyczy wszystkich rodzajów kont założonych w banku.

BNP Paribas wprowadził także uproszczony proces otwierania konta bankowego przez obywatela Ukrainy. Do otwarcia konta wystarczy:

 • paszport lub Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca (w ciągu 90 dni należy dostarczyć aktualny dokument potwierdzający tożsamość),
 • biometryczny dowód ukraiński (wydawany od 2016 roku),
 • ukraiński numer identyfikacji podatkowej (TIN),
 • polski numer telefonu,
 • złożenie w banku oświadczenia o źródle posiadanych środków.

Co więcej posiadacze konta w Ukrsibbanku mogą wypłacać środki bez prowizji z bankomatów w Centrach Klienta Banku BNP Paribas oraz w urządzeniach Planet Cash oraz Euronet. Za granicą posiadacz kart BNP Paribas oraz Ukrsibbank może wypłacić środki za darmo w bankomatach BNP Paribas oraz Global Alliance.

Bank zaoferował również specjalne Konto na Teraz. Korzystać z niego mogą pełnoletni obokrajowcy, którzy opuścili Ukrainę po 23.02.2022 roku na skutek działań wojennych. Przez 12 miesięcy od założenia konta bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta i obsługę karty debetowej. Co więcej darmowe są wypłaty gotówki z każdego bankomatu w Polsce. Oprócz tego użytkownicy tego konta mogą wykonywać przelewy za darmo oraz mają prawo do 3 darmowych przelewów natychmiastowych w miesiącu.

Kolejnym udogodnieniem dla klientów jest infolinia w języku ukraińskim oraz aplikacje mobilne i bankowość internetowa w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Należy zauważyć, że jest to konto zakładane na określony czas. Po 12 miesiącach od założenia, jest ono automatycznie zamykane. Jeśli klient nie zechce otworzyć innego konta w banku, to środki zgromadzone na nim trafią na rachunek techniczny.

Konto ma także swoje ograniczenia. Maksymalna kwota przechowywana na rachunku bankowym nie może przekroczyć 5000 zł. Jeśli klient przekroczy stan środków na skutek otrzymanej pomocy społecznej, to bank umożliwi przekroczenie dopuszczalnego salda na rachunku. Maksymalny limit wpływów na konto nie może przekroczyć 10 000 zł. Kolejny ograniczeniem jest brak możliwości posiadania konta wspólnego.

Co więcej nie będą możliwe przelewy zagraniczne na inne konta niż te prowadzone przez BNP Paribas. Użytkownik konta nie może także płacić kartą przez internet oraz wypłacać gotówki używając karty poza granicami Polski. Bank wymaga także aby w ciągu 6 miesięcy od założenia konta, klient potwierdził swoją tożsamość.

Będzie musiał w tym celu pójść do oddziału i przedstawić pracownikowi banku paszport, kartę pobytu, ukraiński dowód osobisty. Dodatkowo musi pokazać dokument potwierdzający zamieszkanie w Polsce (np. umowę najmu, zameldowanie).

Konto dla Ukraińców w Santander Bank Polska

Aby skorzystać z konta dla uchodźców w Santander Bank Polska należy przygotować dokumenty potwierdzające tożsamość. Są to:

 • paszport zagraniczny,
 • dowód osobisty ukraiński,
 • karta pobytu z zezwoleniem na pobyt czasowy,
 • pobyt stały,
 • pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Jeśli paszport biometryczny będzie miał przedłużoną datę ważności w formie: pieczątki konsulatu lub wpisu ręcznego z pieczątką i podpisem konsulatu to taki dokument będzie respektowany tylko jeśli przedstawią klienci:

 • powiadomienie o nadaniu numeru PESEL,
 • uwierzytelnione tłumaczenie dokumentu.

Z dokumentami klient musi udać się do oddziału banku i podpisać umowę o otwarcie rachunku bankowego. Następnie otwierane jest konto z dostępem do podstawowych usług płatniczych.

Tak jak i inne banki, również Santander oferuje darmowe konto bankowe i brak opłat za prowadzenie karty. Oprócz tego bank oferuje możliwość bezpłatnej wypłaty gotówki w Polsce i za granicą. Użytkownik konta może skorzystać także z darmowych wpłat w oddziale banku oraz we wpłatomatach banku. Posiadacze konta mogą korzystać bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Tak jak wiele kont tego typu, również i to ma szereg ograniczeń. Maksymalna kwota na rachunku może wynieść 5 000 zł. Jeśli klient nie dostarczy w ciągu 6 miesięcy od założenia konta wymaganych dokumentów, Santander zastrzega sobie prawo do wypowiedzenia rachunku.

Konto dla Ukraińców w Alior Banku

Również Alior Bank zapewnił konto dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Można z niego korzystać przez 12 miesięcy bez opłat (także za przelewy na Ukrainę). Konto mogą założyć Ukraincy, którzy nie posiadają żadnych rachunków bankowych w Polsce. Aby założyć konto wystarczy przyjść z potwierdzeniem nadania numeru PESEL. Bank jednak zastrzega, że w ciągu 6 miesięcy od założenia należy dostarczyć dokument potwierdzający tożsamość. Darmowe jest:

 • prowadzenie rachunku,
 • korzystanie z karty,
 • wypłaty z bankomatów w całej Polsce i za granicą,
 • przelewy wewnętrzne i zewnętrzne,
 • wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale banku.

Koto ma także pewne ograniczenia. Tak jak np. w Santander limit salda został ustanowiony na 5 000 zł, natomiast suma wypłat z rachunku może wynosić 10 000 zł. Oprócz tego wprowadzono limity dla karty do konta:

 • limit pojedynczej transakcji kartą to 2500 zł,
 • maksymalny limit dzienny transakcji bezgotówkowych to 10 000 zł,
 • nie można skorzystać z Google Pay, Apple Pay, BLIK, SORBNET, przelewów natychmiastowych.

Umowa o rachunek bankowy jest zawierana na 12 miesięcy. Rachunek dla uchodźców jest za darmo. Klient nie płaci ani za prowadzeni konta ani karty. Co więcej nie pobierane są opłaty za wypłaty z bankomatów w całej Polsce i za granicą.

Po przyniesieniu wymaganych dokumentów klient może zmienić rachunek na Konto Jakże Osobiste. Wtedy zmieni się zakres usług na szerszy. Nie zmieni się numer rachunku bankowego.

 

Konta bankowe dla obywateli Ukrainy
BankBezpłatne kontoBezpłatna kartaBankowość elektronicznaBezpłatne przelewy na UkrainęBezpłatna wypłata bankomatów w Polsce
PKO BPTAK (12 mc)TAKTAKTAKTAK
Bank PekaoTAK (12 - 24 mc)TAKTAKTAKTAK
mBankTAK (12 mc/24.08.2023)TAKTAKTAKTAK
ING Bank ŚląskiTAK (12 mc)TAKTAKTAKTAK
BNP ParibasTAK (12 mc)TAKTAKDo 31.03.2023 r.TAK
Santander Bank PolskaTAKTAKTAKO 30.04.2023 r.TAK
Alior BankTAK (12 mc)TAKTAKTAKTAK (w Euronet do 100 zł)
Źródło: opracowanie własne na podstawie ofert banków z dnia 21.03.2023 r.

 

Jak obywatel Ukrainy może założyć konto bankowe w Polsce?

Obywatel Ukrainy może w łatwy sposób otworzyć konto w placówkach bankowych. Wiele banków przygotowuje umowy również w języku ukraińskim. Dzięki temu klient jest świadomy opłat, prowizji oraz kosztów prowadzenia rachunku bankowego.

Aby założyć specjalne konto, klient powinien pokazać dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie. Może to być paszport albo dowód osobisty. Niektóre banki umożliwiają założenie konta bez dokumentów tożsamości. W terminie 6 miesięcy od założenia konta, klient musi przynieść brakujące dokumenty.

Część banków wymaga podania polskiego numeru telefonu oraz adresu zamieszkania. Niektóre banki zastrzegają, że ze specjalnej oferty mogą skorzystać osoby, które opuściły Ukrainę po 23 lutym 2022 roku. Wymagają wtedy przedłożenia tej informacji w oddziale.

Po spełnieniu formalnych wymagań, klient podpisuje umowę. Po jej podpisaniu generowany jest numer rachunku oraz wydawana karta. W zależności od polityki banku, karta może być wydana od razu albo wysłana na adres podany przez klienta.

Na co zwracać uwagę wybierając konto bankowe dla Ukraińców?

Najważniejsze jest, aby dokładnie sprawdzić ofertę banków. Oczywiście reklamy zachęcają bezkosztowym prowadzeniem konta bankowego dla Ukraińców oraz niskimi prowizjami. Warto sprawdzić, czy oferta nie ma czasowego charakteru.

Warto również sprawdzić, jak kosztowne są przelewy zagraniczne. Przecież wielu Ukraińców posiada część rodzin w swoim rodzimym kraju. Niektóre banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, nie pobierają opłat za przelewy z i do Ukrainy.

Następną kwestią jest obsługa językowa. Dużym komfortem jest sytuacja, kiedy można załatwić sprawy w ojczystym języku (np. za pomocą infolinii). Kolejnym plusem będzie sytuacja, kiedy dokumenty przygotowane do podpisania będą tłumaczone na język ukraiński.

 

Źródła:

 1. https://www.knf.gov.pl/komunikacja/komunikaty?articleId=77364&p_id=18

Warto wiedzieć

 • Wiele banków nie wymaga dokumentów potwierdzających tożsamość w momencie założenia rachunku dla obywateli Ukrainy, ale konieczne jest ich dostarczenie w ciągu 6 miesięcy od otwarcia konta.
 • Konta dla uchodźców mają mniejszą funkcjonalność niż konta standardowe.
 • Wiele kont ma ograniczenia dotyczące maksymalnego salda na rachunku i maksymalnych wpłat w miesiącu.
 • Niektóre banki oferują preferencyjne warunki na okres do 12 miesięcy od założenia rachunku.
 • Banki oferują infolinie w języku ukraińskim oraz dokumenty w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. W jakim banku konto dla Ukraińca?

  Wybór jest naprawdę szeroki, wynika to z zalecenia KNF dotyczącego przygotowania rachunków dla uchodźców z Ukrainy. Obywatel Ukrainy może m.in. skorzystać z oferty takich banków jak: PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, Millenium, Bank Pekao, mBank, Alior, Santander Bank Polska czy BNP Paribas.

 2. Jak założyć konto w banku dla obywatela Ukrainy?

  Należy udać się do placówki banku, aby przedstawić dokumenty potwierdzające tożsamość. Wśród dokumentów akceptowanych przez bank są ukraiński dowód tożsamości, paszport czy pozwolenie na pobyt. Niektóre banki oferują możliwość otworzenia czasowego konta bankowego. Wtedy nie trzeba przedstawić wymaganych przez bank dokumentów. Należy je donieść w terminie wyznaczonym przez bank.

 3. Czy można otworzyć rachunek bez PESEL?

  Tak. Zarówno PESEL jak i Karta Pobytu nie są wymagane, aby założyć konto bankowe. Wystarczy, aby obywatel Ukrainy przedstawił dokumenty potwierdzające tożsamość.

 4. Jak przelać pieniądze z Ukrainy do Polski?

  Środki z Ukrainy można przelać za pośrednictwem dedykowanych platform. Przykładem może być platforma Wise, gdzie można przelać środki z Polski do Ukrainy i z Ukrainy do Polski. Niektóre banki oferują bezpłatne przelewy z i do Ukrainy.

 5. Jakie możliwości daje konto bankowe dla Ukraińców?

  Dzięki kontu bankowemu Ukraińcy mogą korzystać z podstawowych usług bankowych. Mogą dokonywać przelewów, płacić kartą płatniczą za zakupy w Polsce i za granicą. Klienci mogą także korzystać z bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Rachunki najczęściej zawierają ograniczenia dotyczące zakazu płatności nimi przez Internet oraz określają limit salda i przelewów przychodzących.

Porównaj konta osobiste
Aleksander Borzęcki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments