Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt 30 tysięcy – gdzie szukać najlepszych ofert?

Chcesz zaciągnąć kredyt 30 tysięcy? Najlepiej, aby to był tani kredyt gotówkowy. Sprawdzamy, gdzie szukać najlepszych ofert kredytu gotówkowego dostępnego w polskich bankach. Sprawdzamy także, czy opłaca się wziąć kredyt gotówkowy online.

Kredyt gotówkowy, inaczej niż kredyt hipoteczny, to produkt, który masz na wyciągnięcie ręki. Kredyt gotówkowy udzielany jest nawet tego samego dnia – to najczęściej w sytuacji, kiedy wybierzesz kredyt gotówkowy online.

Kto oferuje najtańszy kredyt gotówkowy online i w placówce? O czym pamiętać przy zaciągnięciu kredytu gotówkowego i podpisaniu umowy kredytowej? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w tym artykule.

Kredyt na 30 tys. – co to za produkt?

Kredyt na 30 tysięcy jest podstawowym produktem, który znajdziesz w każdym banku. To rodzaj kredytu konsumenckiego, o który może się starać w banku klient indywidualny. Pożyczone w tej formie pieniądze mają pozwalać zaspokoić bieżące potrzeby konsumenta. Dlatego kredyty konsumenckie charakteryzuje się wysoką dostępnością oraz możliwie uproszczonymi procedurami związanymi z udzieleniem finansowania.

Procedury udzielania kredytów bankowych w Polsce szczegółowo opisuje w Prawo bankowe i Ustawia o kredycie konsumenckim. Banki i inne instytucje finansowe muszą przestrzegać tych zapisów. Podobnie rzecz ma się z kredytobiorcami, którzy także powinni stosować się do obowiązującego prawa.

Kredyt gotówkowy – czy Polacy z niego korzystają?

Według badania przeprowadzonego dla naszego serwisu 36% Polaków zaciąga kredyty konsumenckie i pożyczki na bieżące wydatki. Wszystko po to, aby zbilansować miesięczne budżety domowe.

Zasady udzielania kredytów bankowych w Polsce szczegółowo opisuje w Prawo bankowe i Ustawia o kredycie konsumenckim. Banki i inne instytucje finansowe muszą przestrzegać tych zapisów. Kredytobiorcy także powinni stosować się do obowiązującego prawa.

Ramka: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) – są to całkowite koszty kredytu gotówkowego w ujęciu rocznym.

Na co Polacy biorą kredyty konsumenckie?

Popularność kredytów o stosunkowo niskiej wartości i szybkich pożyczek pozabankowych to efekt rosnących kosztów życia związanych z inflacją i podwyżkami stóp procentowych. Polacy szukają sposobów, aby mieć pieniądze na odzież, paliwo, a nawet na zakupy spożywcze. Wiele osób ma kredyt hipoteczny, którego raty w ostatnim czasie znacznie wzrosły.

Zaledwie 7% badanych przyznało, że aktualna sytuacja gospodarcza nie wpłynęła na kondycję ich domowego budżetu.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) poddaje, że w całym 2021 roku banki i SKOK-i udzieliły kredytów gotówkowych na kwotę 66,64 mld zł (+29,1% w stosunku do roku 2020). Nie można zapomnieć, że rok 2020 był jeszcze rokiem pandemii COVID-19, ale wzrost zapotrzebowania na kredyty konsumenckie jest znaczny.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie porównywarki rankomat.pl wyłania się niepokojący obraz osobistych finansów Polaków. Coraz więcej osób zaciąga kredyty i pożyczki na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb życiowych, jak zakup żywności, paliwa czy opłacenie bieżących rachunków. Mając na uwadze zbliżającą się zimę i zapowiadany wzrost opłat za energię, trudno liczyć na zmianę tej niekorzystnej tendencji. Szukając oszczędności warto zwracać uwagę na warunki zaciąganych zobowiązań. Wybór odpowiednich ofert może odczuwalnie ograniczyć comiesięczne obciążenia domowego budżetu.

Bartłomiej Borucki ekspert rankomat.pl

Czy do kredytu na 30 tysięcy trzeba mieć zdolność kredytową?

Tak, aby wziąć kredyt gotówkowy na 30 tysięcy trzeba mieć zdolność kredytową. Miesięczna wysokość dochodów to podstawowy czynnik określający wysokość potencjalnej pożyczki. Co ważne, kluczowa jest nie tylko wysokość dochodu, ale także jego stabilność i jakość. Z tego względu, osoby pracujące na podstawie umowy o pracę są w lepszej sytuacji niż pozostali – umowę o pracę trudniej jest rozwiązać, szczególnie umowę na czas nieokreślony.

Co do zdolności kredytowej, banki mają pewien rodzaj ściągawki. Myślimy o wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) Rekomendacji T. To dokument, który opisuje zbiór dobrych praktyk stosowanych podczas oceny zdolności kredytowej klientów banków.

Gdzie można otrzymać najtańszy kredyt gotówkowy?

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy? Kredyt na 30 tysięcy możesz wziąć w każdym banku komercyjnym. Banki często przygotowują swoim klientom lepsze warunki. Co to oznacza? Na początku sprawdź ofertę kredytową w swoim banku, w którym masz konto osobiste. Być może będzie ona korzystniejsza niż u konkurencji.

Nie rekomendujemy ubiegania się o kredyt, jeśli nie został wykonany jeszcze jeden krok. Być może najważniejszy. Mamy na myśli porównanie dostępnych na rynku ofert kredytów. To nie trwa długo, a możesz sporo zaoszczędzić. Pamiętaj też o promocjach dla nowych klientów, którymi banki chcą przyciągnąć do siebie.

Czy można wziąć kredyt 30 tys. online?

Jasna sprawa! Banku lubią, kiedy ich klienci biorą kredyty online. Taka forma wnioskowania dla wszystkich jest bardzo wygodna. Bank nie musi angażować ludzi, bo wiele procesów dziej się online. Ty możesz wziąć kredyt bez wychodzenia z domu. Dlatego kredyt konsumencki online jest coraz popularniejszy. Banki ułatwiają swoim klientom procedury formalne. Często przez internet możesz pożyczyć pieniądze bez zaświadczeń.

Pamiętaj tylko, że w przypadku starania się o kredyt online także musisz spełnić szereg wymagań.

 • Być osobą pełnoletnią.
 • Posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.
 • Posiadać wymaganą zdolność kredytową.
 • Przejść pozytywnie kontrolę w bazach finansowych, np. BIK,
 • Mieć stałe źródło dochodu.
 • Złożyć wniosek o kredyt gotówkowy w wybranym banku – online lub w placówce.
 • Dostarczyć do banku komplet wymaganych dokumentów.

Kredyt gotówkowy – jaka jest maksymalna kwota?

Ustawa o kredycie konsumenckim określa, że kwota kredytu gotówkowego może wynosić maksymalnie 255 550 zł. Banki najczęściej same ustalają górny limit na poziomie 150 000 lub 200 000 zł. Nie ma na rynku zbyt wielu ofert na 250 tysięcy. Ale spokojnie, ofert na kredyty o wartości 30 tysięcy jest mnóstwo.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu na 30 tys.?

Aby otrzymać kredyt gotówkowy potrzebujesz:

 1. Dowodu osobistego – potwierdzenie tożsamości przyszłego kredytobiorcy oraz podstawa do sporządzenia umowy kredytowej.
 1. Zaświadczenia/oświadczenia o zarobkach – wystawione i potwierdzone przez firmę/osobę, na rzecz której wnioskujący o kredyt świadczy pracę, ostatni dowód wypłaty renty lub emerytury, deklaracja podatkowa za ostatni rok (PIT 11, 40, 37, 36). W przypadku oświadczenia, wystarczy sama deklaracja przyszłego kredytobiorcy dotycząca wysokości otrzymywanych dochodów.
 2. Wniosku o kredyt – wnioski są dostępne na stronie banków; dokument można złożyć online lub osobiście.

Kredyt 30 tys. – jakie dane trzeba podać, aby go wziąć?

Składasz już wniosek o kredyt gotówkowy? W takim przypadku zwykle bank sprawdzi Twoje dane osobiste, które znajdują się na dokumencie tożsamości. To normalna procedura. Podobnie rzecz ma się z wysokością oraz źródłem zarobków. Tu także pracownik banku będzie chciał zweryfikować prawidłowość danych o dochodach.

To przed złożeniem wniosku, podczas analizy zdolności kredytowej bank wymaga nieco więcej danych. Ma to pomóc ocenić ryzyko związane z udzieleniem finansowania. Dzięki temu instytucja finansowa może zaproponować bezpieczniejsze dla obu stron warunki.

 • Miesięczna wysokość oraz stabilność dochodów. Umowa o pracę ma większą wartość dla banku niż umowa cywilnoprawna – nawet, jeśli obie przynoszą taki sam dochód.
 • Miesięcznie wydatki wnioskodawcy. Tu głównie bank sprawdza rachunki za media czy opłaty wynikające z posiadanych już pożyczek.
 • Stan cywilny oraz liczba dzieci na utrzymaniu. Inaczej będzie wyglądała więc zdolność kredytowa osoby żyjącej w pojedynkę, a inaczej kogoś, kto ma na utrzymaniu najbliższych.
 • Wiek wnioskodawcy. W lepszej sytuacji są tutaj osoby młode, bo ich potencjalna aktywność zawodowa jest dłuższa niż osób starszych.

Jak krok po kroku otrzymać kredyt 30 tys.?

Wystarczy tylko 6 prostych kroków, aby otrzymać kredyt 30 tys. Oto one:

 1. Określenie parametrów kredytu – wysokość kwoty, okres spłaty, miesięczna rata.
 1. Porównanie ofert banków – polecamy kalkulator kredytu gotówkowego i rankingi, które znajdziesz na stronie rankomat.pl. Warto także skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Specjalista od finansów może podpowiedzieć, jak szybko podnieść wysokość limitu kredytowego.
 1. Wybór kredytu – wierzymy, że już wiesz, która oferta będzie dla Ciebie najlepsza.
 1. Złożenie wniosku i potwierdzenie tożsamości – możesz go nawet wygodnie złożyć online przez bankowość elektroniczną. Dobrym sposobem jest też wciąż osobista wizyta w placówce banku – tu warto wcześniej wypełnić wniosek. Składając wniosek online potwierdzisz swoją tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego, wideo rozmowy z konsultantem lub przesłania selfie. Tożsamość potwierdzisz także u kuriera, który dostarczy umowę. Tradycyjnie możesz także to zrobić składając wniosek w placówce banku.
 1. Decyzja i akceptacja warunków – w zależności od kwoty i sposobu złożenia wniosku, decyzja o udzielenie kredytu może pojawić się nawet w dniu złożenia wniosku. Zwykle jednak trzeba na nią poczekać co najmniej jeden dzień roboczy. Przeczytaj umowę zanim zaakceptujesz jej warunki. Nikt nie jest nieomylny, więc warto przede wszystkim wczytać się w dane osobiste i ustalone wcześniej warunki kredytu.
 1. Odbiór pieniędzy – zwykle bank przelewa pieniądze na konto. Możesz je także wypłacić w kasie banku. Wszystko zależy od preferencji.

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy na 30 tys.?

Nie ma jednej określonej kwoty, którą trzeba zarabiać, aby wziąć kredyt 30 tys. Wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej. Inaczej bank patrzy na umowę o pracę a inaczej na umowę cywilnoprawną. Inny limit kredytowy będziesz mieć, kiedy Twoja firma działa od roku a inną, jeśli od 5 lat – nawet przy takich samych obrotach.

Dużo też zależy od konkretnego banku, w którym składasz wniosek kredytowy. Udzielenie kredytu gotówkowego wygląda różnie w różnych bankach. Banki różnie oceniają zdolność kredytową klientów na podstawie tych samych zarobków i dokumentów. Dostępna całkowita kwota pożyczki może znacznie się różnić.

Jakie są minimalne zarobki, aby otrzymać kredyt gotówkowy 30 tys.?

No dobrze, ale czy nie da się oszacować żadnych zarobków? Rekomendacja T zakłada, że wysokość kredytu nie może przekraczać 50-65% przychodów netto. Górna granica normy może być zastosowana tylko w przypadku osób, których dochody są wyższe od aktualnej średniej krajowej.

W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego zarobki na poziomie najniższej krajowej powinny wystarczyć do starania się o kredyt na 30 tysięcy złotych. Najniższa krajowa w 2022 roku za pracę na pełen etat w miejscowości zamieszkania to 2363,56 zł netto, czyli 3010 zł brutto. Warunkiem jest brak innych zobowiązań finansowych.

Rodzina z dwojgiem dzieci musi wykazać się wyższymi zarobkami. Najlepiej, aby oboje rodziców zarabiało co najmniej najniższą krajową pracując na podstawie umowy o pracę. Podobnie, jak w przypadku wyżej warunkiem jest brak innych zobowiązań finansowych.

Ile trzeba oddać biorąc kredyt na 30 tysięcy?

To, ile trzeba zarabiać biorąc kredyt 30 tys., zależy od wielu parametrów. Ważne, jest w którym banku złożysz wniosek kredytowy, na jak długo zaciągniesz zobowiązanie, jak wygląda Twoja zdolność kredytowa.

Załóżmy, że chcesz spłacać kredyt o wysokości 30 tysięcy przez 36. Przy takich parametrach Całkowita kwota kredytu może wynosić od 34 do nawet 50 tysięcy złotych.

Ramka: Całkowity koszt kredytu gotówkowego – jest to suma wszystkich opłat, jakie ponosi klient w związku z uruchomieniem kredytu gotówkowego.

Jak sprawdzić najlepszy kredyt 30 tys.?

Zastanawiasz się, gdzie jest najtańszy kredyt gotówkowy? Przygotowaliśmy porównanie ofert 10 banków. Mamy tu zestawienie całkowitej kwoty kredytu wraz z dodatkowymi kosztami – z uwzględnieniem np. raty kredytu. Sprawdzamy, ile wynosi rata, całkowita kwota do spłaty, prowizja, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego. Tabela ma wyłącznie charakter poglądowy.

Dane, które wykorzystaliśmy do porównania:

 • Kwota kredytu: 30 tysięcy złotych.
 • Okres kredytowania: 36 miesięcy.
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) – zależna od banku.
 • Całkowita kwota kredytu jest sumą poszczególnych składowych.
Bank (Kredyt gotówkowy)Całkowita kwota do spłatyProwizjaRRSOMiesięczna rata
Alior Bank (Pożyczka internetowa)34 188,12 zł0,00 %9,04 %949,67 zł
ING Bank Śląski (Pożyczka pieniężna)35 102,52 zł0,00 %11,02 %975,07 zł
Citi Handlowy (Pożyczka gotówkowa - 0 zł prowizji)35 866,44 zł0,00 %12,67 %996,29 zł
Bank Pekao SA (Pożyczka Konsolidacyjna)36 000,72 zł0,00 %12,96 %1 000,02 zł
Getin Bank (Kredyt gotówkowy)36 124,56 zł0,00 %13,23 %1 003,46 zł
Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce (Kredyt Plus)36 744,48 zł0,99 %14,57 %1 020,68 zł
Citi Handlowy (Pożyczka gotówkowa online dla nowych klientów)36 759,96 zł5,50 %14,61 %1 021,11 zł
Inbank (Kredyt gotówkowy)38 323,80 zł6,99 %18,00 %1 064,55 zł
BNP Paribas Bank Polska (Kredyt gotówkowy)38 735,64 zł8,00 %18,89 %1 075,99 zł
PKO Bank Polski (Pożyczka gotówkowa)40 378,68 zł12,74 %22,47 %1 121,63 zł

Jak obliczyć warunki pożyczki gotówkowej?

Na stronie rankomat.pl możesz bardzo łatwo obliczyć warunki pożyczki gotówkowej. Chodzi o kalkulator kredytowy. Wystarczy, że podasz interesujące Cię parametry kredytu oraz odpowiesz na kilka pytań o swoich finansach. Na podstawie podanych przez Ciebie danych nasz algorytm dokona wstępnej oceny twojej zdolności kredytowej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego?

Wybierając kredyt konsumencki możesz zakładać, że bank przygotował wniosek kredytowy zgodny z polskim prawem. Mimo wszystko i tak zachęcamy do przeczytania umowy, żeby sprawdzić choćby, czy nie ma w nim błędów.

Umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie i precyzyjnie określać:

 • strony umowy,
 • kwotę kredytu oraz jego walutę,
 • cel, na który kredyt został udzielony,
 • zasady i termin spłaty kredytu,
 • wysokość oprocentowania kredytu, jak również warunki jego zmiany,
 • sposób zabezpieczenia spłaty kredytu,
 • zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu,
 • terminy i sposób przekazania kredytobiorcy środków pieniężnych,
 • wysokość prowizji (jeżeli umowa ją przewiduje),
 • warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.

Najlepszy kredyt 30 tys. – jaki powinien być?

Po skorzystaniu z porównywarki kredytów gotówkowych i wyborze, czy to będzie tradycyjny kredyt, czy kredyt konsolidacyjny, sprawdźmy, jaki powinien być idealny kredyt 30 tys.

Jakie cechy powinien posiadać najlepszy kredyt na 30 tysięcy?

 • Cena całościowa produktu – najlepiej możliwie niska.
 • Rata zobowiązania – atrakcyjna w zestawieniu z kwotą kredytu.
 • Brak obowiązku wykupienia produktów dodatkowych.
 • Możliwie mała liczba formalności.
 • Elastyczna forma wnioskowania i zawarcia umowy.
 • Dostępność dla jak największej grupy klientów.
 • Długi okres spłaty.
 • Wysoką kwotą dostępnego limitu kredytowego.

Co jeszcze warto wiedzieć o kredycie na 30 tys.?

Tani kredyt gotówkowy na 30 tysięcy to bardzo powszechny produkt finansowy. Jest nawet szansa, że otrzymasz go szybciej niż Ci się wydaje. Jak to możliwe? Wcześniej wspominaliśmy o Rekomendacji T. Ten dokument nie tylko opisuje zasady przyznawania pożyczek.

Rekomendacja T daje bankom narzędzie stosowania uproszczonej procedury oceny zdolności kredytowej. Pewna grupa klientów indywidualnych może dostać szybko kredyt gotówkowy. Kto to taki?

 • Osoby, które chcą pożyczyć nie więcej niż 4-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
 • Klienci korzystający z usług danego banku od co najmniej 6 miesięcy i zaciągające zobowiązanie w wysokości do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
 • Osoby korzystające z usług danego banku od co najmniej 12 miesięcy i zaciągające zobowiązanie w wysokości do 12-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
 • Wnioskodawcy starający się o kredyt nieprzekraczający kwoty miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia.

W innych przypadkach, zanim bank udzieli kredytu gotówkowego, przeprowadza analizę bieżącej i perspektywicznej sytuacji finansowej osoby składającej wniosek. To ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z nieterminową obsługą zobowiązania, a w skrajnych przypadkach z zaniechaniem spłaty zadłużenia przez kredytobiorcę.

Przed złożeniem wniosku, porównaj oferty kredytów gotówkowych różnych banków. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać nie tylko najbardziej korzystane finansowo rozwiązanie, ale też kredyt gotówkowy najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.  Pamiętaj też, że po podpisaniu wniosku czeka Cię spłata kredytu gotówkowego.

 

Źródła:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (sejm.gov.pl)

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (sejm.gov.pl)

Warto wiedzieć

 1. O kredyt konsumencki możesz starać się w każdym komercyjnym banku. Wystarczy, że posiadasz odpowiednią zdolność kredytową.
 2. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego może wynosić 255 550 zł, ale niewiele banków ma tak wysoki limit.
 3. Polacy (nawet 36%) zaciągają kredyty konsumenckie i biorą pożyczki na łatanie dziur domowych budżetów. To efekt rosnących kosztów życia związanych z inflacją i podwyżkami stóp procentowych.
 4. Nie otrzymasz kredytu konsumenckiego, jeśli banku uzna, że Twoja zdolność kredytowa jest nieodpowiednia. Podstawowym czynnikiem wpływającym na zdolność kredytową jest miesięczna wysokość dochodów.
 5. Możesz wziąć kredyt gotówkowy na 30 tysięcy online. To czasem szybsze i prostsze niż składanie wniosku w placówce banku. Decyzję kredytową dostaniesz nawet tego samego dnia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jaka rata przy kredycie 30 tys.? 

  Przy kredycie gotówkowym na 30 tys. zł branym na 36 miesięcy rata może wynosić od niecałych 950 zł do nawet ponad 1400 zł miesięcznie. Wszystko zależy od banku, w którym weźmiesz kredyt. 

 2. W jakim banku najłatwiej dostać kredyt? 

  Reguła jest taka, że najłatwiej dostać kredyt gotówkowy w banku, w którym mamy konto osobiste. Bank ma wtedy doskonały przegląd naszych wpływów na konto – niezależnie, czy jest to wynagrodzenie, renta, emerytura. Stali klienci często otrzymują ofertę kredytów gotówkowych bez zaświadczeń. Tu może się też przydać porównywarka kredytów gotówkowych.

 3. Jaki kredyt przy zarobkach 3000 netto? 

  Przy zarobkach 3000 zł netto możesz liczyć na kredyt gotówkowy od 30 do nawet do 50 tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, czy posiadasz umowę o pracę, czy jest to umowa o dzieło. Bank sprawdzi także inne zobowiązania finansowe i skład osobowy Twojego gospodarstwa domowego. 

 4. Gdzie najkorzystniej wziąć kredyt gotówkowy? 

  Oferty kredytów gotówkowych są bardzo atrakcyjne. Do znalezienia najkorzystniejszego kredytu polecamy rankingi finansowe. Kalkulator kredytu gotówkowego na stronie rankomat.pl także pomoże znaleźć bank z najkorzystniejszą ofertą kredytową. Kredyt gotówkowy online też może być tańszy niż kredyt gotówkowy w placówce banku.

 5. Jaki kredyt jest najtańszy? 

  Porównywarka kredytów gotówkowych pomoże Ci to ustalić. Po najtańszy kredyt gotówkowy odsyłamy do regularnie aktualizowanego rankingu kredytów gotówkowych na stronie rankomat.pl. Znajdziesz tu szczegółowe parametry kredytu zestawione w jednym miejscu i oferty specjalne. A jeśli interesuje Cię pożyczka gotówkowa, to ten produkt może być alternatywą dla kredytu.

 6. Czy opłaca się wziąć kredyt? 

  Na to pytanie warto odpowiedzieć w oparciu o stan własnych finansów. Niemniej dziś banki starają się pozyskać nowych klientów, więc często można znaleźć bardzo korzystne oferty kredytowe, co sprawia, że opłaca się wziąć kredyt gotówkowy. 

PORÓWNAJ KREDYTY
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments