Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Kredyt dla firmy działającej krócej niż 6 miesięcy

Początki działalności gospodarczej mogą być trudne. W szczególności problem może stanowić brak płynności finansowej. Jednym z rozwiązań jest pomoc banku i kredyt dla firmy działającej krócej niż 6 miesięcy.

kobieta opierająca się o biurko a w tle koledzy z pracy
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Według raportu Centrum Badań Marketingowych INDICATOR pn. “Polscy przedsiębiorcy o usługach bankowych”, 37 % małych firm (wysokość obrotów w 2018 r. do 3,6 mln zł) i 46 % średnich firm (wysokość obrotów w 2018 r. od 3,6 do 30 mln zł) w 2019 r. deklarowało korzystanie z kredytu jako źródła finansowania działalności przedsiębiorstwa.

Patrząc na rodzaje zobowiązań, największa liczba respondentów (wśród małych firm) wskazała korzystanie z kredytów w rachunku bieżącym (33%). Na drugim miejscu były karty kredytowe (20%), dalej kredyty inwestycyjne (12 %) i nieodnawialne kredyty obrotowe (11%). Natomiast korzystanie z pozabankowych instytucji finansowych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą deklarowało w 2019 r. tylko 5% spośród małych firm i 4% spośród średnich firm.

Kredyty dla firm – czym różnią się od kredytów dla konsumentów?

Pierwsza różnica, która nasuwa się właściwie sama, to adresat do którego kierowana jest oferta:

  • kredyt dla firm może uzyskać przedsiębiorca,
  • kredyt konsumencki jest skierowany do konsumenta czyli osoby fizycznej, która dokonuje z przedsiębiorcą (w tym wypadku bankiem) określonej czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

W zależności od podmiotu, który chce pożyczyć pieniądze, bank może żądać przedstawienia różnych dokumentów dla potwierdzenia zdolności kredytowej.

Przykład: Klient indywidualny dla potwierdzenia osiąganych dochodów może przedstawić zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Przedsiębiorca powinien przedstawić dokumenty finansowe firmy, a ponadto inne wymagane dla danego rodzaju finansowania – np. biznesplan przy kredycie inwestycyjnym.

Środki, które w ramach kredytu uzyska przedsiębiorca, mogą być przeznaczone przede wszystkim na cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. W zależności od rodzaju kredytu mogą to być m.in. inwestycje (kredyt inwestycyjny), poprawa lub zachowanie płynności finansowej (kredyt obrotowy) czy finansowanie działalności do czasu otrzymania dotacji unijnej (kredyt pomostowy).

Kredyt dla konsumenta zazwyczaj na dowolny cel

Przy kredycie udzielonym konsumentom nie zawsze cel ma znaczenie. Najbardziej popularne kredyty gotówkowe udzielane są na każdy cel konsumpcyjny, co oznacza że środki można wydać według własnego uznania.

Przy kredytach oferowanych konsumentom banki rzadziej wymagają zabezpieczenia spłaty zobowiązania – wyjątkiem będzie tu hipoteka. Przy kredytach gotówkowych zwykle nie jest konieczne nawet ubezpieczenie. Przy finansowaniu działalności gospodarczej formalności, które trzeba spełnić aby uzyskać kredyt, są większe – w tym bank może żądać ustanowienia zabezpieczenia spłaty, może to być np. weksel in blanco, gwarancja bankowa, przelew wierzytelności czy blokada środków na rachunku bankowym.

Wsparcie finansowe dla młodych firm – co oferuje rynek?

Kredyt dla firm, to jeden ze sposobów pozyskania funduszy na prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej. Jednak często wśród warunków, jakie bank stawia przedsiębiorcom, którzy starają się o finansowanie, jest określony staż w prowadzeniu działalności – zwykle co najmniej 12 miesięcy.

Osoba, która jest na początku swojej biznesowej drogi, oprócz kredytu na start może korzystać również z rządowego programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Program jest realizowany za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego i ma na celu wspierać rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy.

Beneficjenci programu mogą otrzymać m.in. nisko oprocentowaną pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej, której wysokość wynosi aktualnie 100.489,60 zł przy oprocentowaniu od 0,01 % do 0,03% w skali roku. Okres spłaty zobowiązania to nie więcej niż 7 lat. Adresatem tego rodzaju wsparcia jest osoba, które nie posiada zatrudnienia i nie wykonuje innej pracy zarobkowej oraz spełnia dodatkowe kryteria:

  • posiada status studenta ostatniego roku studiów wyższych lub
  • jest poszukującym pracy absolwentem szkoły lub uczelni wyższej (do 4 lat od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu) lub
  • ma status bezrobotnego (zarejestrowanego w PUP) lub
  • jest opiekunem osoby niepełnosprawnej, który szuka pracy.

Wsparcie ze strony firm pozabankowych

Inny rozwiązaniem na zdobycie dodatkowych funduszy są pożyczki dla firm w instytucjach pozabankowych. Pieniądze pozyskane w taki sposób można przeznaczyć przede wszystkim na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem działalności, potrzebny sprzęt biurowy czy materiały niezbędne do prowadzenia biznesu.

Pożyczka w firmie pozabankowej będzie z reguły niższa niż w banku, ale jej uzyskanie będzie prostsze i bez większych formalności. Czas do wydania decyzji pożyczkowej jest krótki i wynosi zazwyczaj jeden dzień od złożenia wniosku.

Warunki uzyskania kredytu dla firmy działającej krócej niż 6 miesięcy

Bez względu na rodzaj kredytu, bank będzie wymagał odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Podstawowym dokumentem potrzebnym do oceny, czy przedsiębiorca może uzyskać finansowanie w ramach Kredytu na start, będzie PIT osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Dodatkowo wymagane są dokumenty potwierdzające formalne prowadzenie działalności – zazwyczaj wpis do rejestru działalności gospodarczej a także zaświadczenie z ZUS czy Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z płatnościami.

Warunkiem przyznania finansowania będzie również sporządzenie dobrego biznesplanu, który przekona bank, że biznes ma szansę na rozwój, a tym samym daje gwarancję zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Przy ubieganiu się o wyższą kwotę kredytu (zwykle powyżej 30.000 zł) dodatkowym warunkiem stawianym przedsiębiorcy, będzie zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Może to być np. poręczenie wekslowe, gwarancja bankowa, cesja wierzytelności, przystąpienie do długu osoby trzeciej, ale także hipoteka na nieruchomości czy blokada środków na rachunku bankowym.

Kredyt dla firmy działającej krócej niż 6 miesięcy w BNP Paribas

„Kredyt dla firm na start” to produkt finansowy, który daje możliwość pozyskania kapitału już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Kwota, którą może uzyskać młody przedsiębiorca to 50.000 zł. Dodatkowe zabezpieczenie spłaty kapitału jest wymagane dla kredytu powyżej 30.000 zł.

Oferta kierowana jest do nowych firm, które potrzebują pieniędzy na pokrycie kosztów prowadzenia bieżącej działalności, a także chcą sfinansować kupno produktów związanych z działalnością firmy. Dodatkowy wymóg to posiadanie lub chęć otwarcia rachunku w Banku BNP Paribas.

Kto może skorzystać z kredytu?

Oferta jest skierowana do osób fizycznych, które dobrze znają charakter i specyfikę pracy w danym dziale gospodarki. Bank wymaga, żeby młody przedsiębiorca wcześniej, przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, pracował w tym samym sektorze w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie.

Jak i gdzie złożyć wniosek o kredyt?

Wystarczy udać się do najbliższego oddziału banku. Można również zamówić rozmowę telefoniczną wpisując swoje dane kontaktowe w formularzu dostępnym na stronie internetowej Banku. W wypełnieniu wniosku pomoże doradca.

Kredyt dla firmy działającej krócej niż 6 miesięcy w mBanku

Oferta banku obejmuje pożyczkę dla firm nawet do 200.000 zł. Jednak w ramach “Kredytu na start” przedsiębiorca może pożyczyć maksymalnie do 30.000 zł. Finansowanie jest dostępne już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Wniosek można złożyć online, a cała procedura jest finalizowana przez internet. Środki uzyskane z kredytu można przeznaczyć zarówno na finansowanie bieżącej działalności, jak i rozwój firmy.

Podsumowanie

Aktualna oferta banków komercyjnych dla firm, które dopiero zaczynają prowadzenie biznesu, nie jest imponująca. W lepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą co najmniej 12 miesięcy. Na rynku finansowym jest jednak kilka rozwiązań, które pozwolą pozyskać pieniądze nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

banknoty i kalkulator na blacie oraz kostki z napisem kredyt

Kredyt gotówkowy na 15 tysięcy złotych

Nawet niewielka różnica w wysokości prowizji czy oprocentowania pożyczki przekłada się na całkowite koszty finansowania. Sprawdzamy warunki ofert najlepszych kredytów...

mężczyzna wsuwający kartę do szczeliny bankomatu

Na czym polega kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to dodatkowe środki na dowolny cel. Doskonale sprawdzi się w razie nieplanowanych wydatków – bo pieniądze są dostępne...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o