Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt na wyciąg z konta – które banki udzielają?

Czym jest kredyt na wyciąg z konta? Jak możesz wnioskować o otrzymanie takiego finansowania? Które banki udzielają tego rodzaju kredytów? Na co zwrócić uwagę przy wnioskowaniu o kredyt na wyciąg z rachunku? Sprawdźmy.

Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) w całym 2021 roku banki i SKOK-i udzieliły kredytów gotówkowych na kwotę 66,64 mld zł (+29,1% w stosunku do roku 2020). Duża część z nich to kredyty na wyciąg z rachunku.

Dlaczego Polacy wybierają taki rodzaj pożyczania pieniędzy? Głównym powodem jest wygoda. Gotówkę możesz otrzymać nawet tego samego dnia i to korzystając wyłącznie z aplikacji mobilnej lub logując się na komputerze do bankowości elektronicznej.

Czym jest kredyt na wyciąg z konta?

Kredyt na wyciąg z konta to coraz popularniejszy produkt finansowy oferowany przez banki. Jest to tak naprawdę klasyczny kredyt konsumencki, ale udzielany przez przy znikomych formalnościach. Bank błyskawicznie weryfikuje zdolność kredytową, więc decyzja o finansowaniu następuje zwykle tego samego dnia.

A kredyt hipoteczny, czy także może być wzięty na wyciąg z konta? Niestety nie. Kredyt hipoteczny wiąże się ze znacznie wyższymi kwotami niż kredyt gotówkowy, więc tu konieczna jest zdecydowanie bardziej szczegółowa analiza Twoich finansów.

Na czym polega kredyt gotówkowy na wyciąg z konta?

Kredyt gotówkowy na wyciąg z konta polega na tym, aby było jak najmniej formalności podczas pożyczania pieniędzy. Szczegółowa procedura zależy od konkretnego banku. Jednak ogólna zasada jest taka, że bank nie potrzebuje żadnych dodatkowych dokumentów. Bank ma dostęp do Twojego rachunku bankowego i to wystarczy.

Co więcej, w niektórych bankach nawet nie trzeba przygotowywać wyciągu. Jak to możliwe? Banki często same przygotowują swoim klientom oferty kredytowe. Zwykle widać je po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej lub bankowości elektronicznej przez przeglądarkę internetową. Taki kredyt online można wziąć bardzo szybko i przy uproszczonych procedurach.

Co to jest wyciąg z konta bankowego?

Wyciąg z konta bankowego to dokument generowany przez bank i przekazywany właścicielowi rachunku. Przedstawia zbiorczo wszystkie wykonane na koncie operacje za wskazany okres – najczęściej jest to jeden miesiąc – wpływy, wypływy, księgowanie odsetek i prowizji, a także z informacje o produktach inwestycyjnych, kredytach, kartach kredytowych, zbliżających się spłatach rat.

Wyciągi bankowe są generowane najczęściej przez bankowość elektroniczną – mogą być przygotowywane automatycznie albo lub żądanie klienta.

Jaki kredyt da się wziąć wyłącznie na podstawie wpływów na konto?

Wyłącznie na podstawie wpływów na konto możesz wziąć kredyt gotówkowy. Zwykle jest to kredyt konsumencki o uproszczonych zasadach. Banki oferują tego typu kredyty o wartości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, z krótkim okresem spłaty. Idea jest taka, że możesz szybko pożyczyć pieniądze na bieżące potrzeby.

Na wyciąg z konta nie weźmiesz natomiast kredytu konsolidacyjnego. Dlaczego? Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie celowe. Pożyczone środki są przeznaczone na spłatę innych zobowiązań, a Ty pozostajesz z jedną mniejszą ratą. Do wzięcia takiego kredytu niezbędne są umowy kredytowe dotyczące zobowiązań, które chcesz skonsolidować.

Czy do kredytu na wyciąg z konta trzeba mieć zdolność kredytową?

Tak, bank sprawdza zdolność kredytową klientów na podstawie ruchów finansowych na koncie. Jest to uproszczona analiza, bo kwoty kredytów na wyciąg z konta są niższe niż innych kredytów konsumenckich. Niemniej, aby zaciągnąć taką pożyczkę trzeba mieć zdolność kredytową. Zdolność kredytową możesz sprawdzić korzystając ze specjalnego kalkulatora.

Przy ocenie zdolności kredytowej banki korzystają z dokumentu wydanego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), czyli Rekomendacji T. Jest to dokument, który określa zbiór dobrych praktyk podczas oceny zdolności kredytowej klientów.

Zdolność kredytowa – to parametr, który określa możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania, powiększonego o odsetki, w terminach określonych w umowie. Weryfikacja zdolności kredytowej pozwala bankom oszacować poziom ryzyka związany z udzieleniem finansowania konkretnej osobie, a także ustalić maksymalną kwotę zobowiązania, które może zaciągnąć potencjalny wnioskodawca. W rzeczywistości procedura ta zabezpiecza nie tylko interesy banku, ale także chroni klienta przed dotkliwymi skutkami przekredytowania.

Jak wnioskować o pożyczkę na wyciąg z konta bankowego?

Wnioskowanie o pożyczkę na wyciąg z konta bankowego jest zwykle bardzo proste. Są dwie główne metody:

 1. Bank przygotował ofertę kredytową. W takim wypadku wystarczy kliknąć w przygotowaną ofertę i podążać krokiem instrukcji. Zwykle musisz wpisać swoje dane we wniosku kredytowym, potwierdzić kwotę kredytu i wysłać dokument przez bankowość elektroniczną do banku.
 1. Sam chcesz złożyć wniosek o kredyt na wyciąg z konta.
  • Zaloguj się do bankowości elektronicznej, odnajdź sekcję z produktami kredytowymi i wybierz ten, który możesz wziąć na wyciąg z konta.
  • Jeśli chcesz odwiedzić placówkę stacjonarną i tam wnioskować o kredyt konsumencki, przygotuj wcześniej wydrukowany wyciąg z konta za ostatnich 6 lub 12 miesięcy.

Kto może ubiegać się o kredyt gotówkowy na wyciąg z konta?

Ubiegać się o kredyt gotówkowy na wyciąg z konta możesz, jeśli spełniasz te warunki:

 • Jesteś osobą pełnoletnią.
 • Posiadasz konto osobiste w banku, w którym chcesz wziąć kredyt. Ważne jest, aby na ten rachunek wpływały regularne dochody z tytułu wynagrodzenia.
 • Nie masz długów.
 • Posiadasz polskie obywatelstwo lub kartę stałego pobytu i masz zameldowanie w Polsce.
 • Twoja historia kredytowa jest pozytywna – bank sprawdzi, czy nie miałeś zaległości w spłatach rat, pożyczek, kart kredytowych lub innych kredytów. Nieuregulowane zadłużenie uniemożliwia uzyskanie finansowania.

Czy trzeba mieć jakieś dokumenty do kredytu na wyciąg z konta?

Oprócz wyciągu z rachunku osobistego nie potrzebujesz żadnych innych dokumentów. Co więcej, biorąc kredyt na wyciąg z konta w banku, w którym masz rachunek osobisty, nawet nie musisz mieć fizycznie tego dokumentu. Bank sam sprawdzi Twoje wpływy i wydatki, a potem na tej podstawie przygotuje ofertę kredytową.

Chcesz złożyć wniosek na kredyt konsumencki na wyciąg z rachunku w innym banku niż ten, w którym masz rachunek osobisty? Wydrukuj wyciąg ze swojego rachunku, aby analitycy bankowi mogli przygotować analizę Twojej zdolności kredytowej.

Jakie są warunki kredytu na wyciąg z konta bankowego?

Każdy bank ma nieco inne warunki, które trzeba spełnić, aby wziąć kredyt na wyciąg z konta bankowego. Tu warto skorzystać z porównywarki kredytów i określić parametry, które najbardziej pasują do Twojej sytuacji finansowej.

Ustawa o kredycie konsumenckim określa, że kwota kredytu gotówkowego może wynosić maksymalnie 255 550 zł. Banki najczęściej same ustalają górny limit na poziomie 150 000 lub 200 000 zł. Jednak w przypadku kredytu na wyciąg z rachunku bank rozpatruje sytuację indywidualnie.

Gdzie znaleźć kredyt na wyciąg z konta?

Kredyt na wyciąg z konta znajdziesz wyłącznie w bankach. Dlaczego? Tylko te instytucje mogą nazywać oferowane przez siebie finansowanie kredytem (w oparciu o przepisy Prawa Bankowego).

Procedury udzielania kredytu gotówkowego w Polsce szczegółowo opisuje w Prawo bankowe i Ustawia o kredycie konsumenckim. Banki i inne instytucje finansowe muszą przestrzegać tych zapisów. Podobnie rzecz ma się z kredytobiorcami, którzy także powinni stosować się do obowiązującego prawa. Nie inaczej jest z kredytem na wyciąg z konta, bo to rodzaj kredytu gotówkowego.

Które banki udzielają kredytu na wyciąg z konta?

Banki komercyjne udzielają wiele rodzajów kredytów konsumenckich. Kredyt na wyciąg z konta jest jednym z nich. Dodatkowo, wiele ofert ma charakter indywidualny. Bank sprawdza Twoją sytuację finansową na bieżąco i na tej podstawie proponuje możliwą kwotę kredytu.

Przygotowaliśmy tabelę z kilkoma ofertami kredytów na wyciąg z rachunku. Tabela ma charakter poglądowy, a po konkretne oferty odsyłamy do poszczególnych banków.

BankLimit kredytuMaksymalny okres kredytowania
Alior Bank200 tys. zł144 miesiące
PKO Bank Polski200 tys. zł24 miesiące
Citi Handlowy150 tys. zł96 miesięcy
Santander Consumer Bank100 tys. zł60 miesięcy
Bank Millennium20 tys. zł60 miesięcy

Jak krok po kroku wziąć kredyt na wyciąg z konta?

Droga do otrzymania środków z kredytu na wyciąg z konta jest bardzo krótka. Wystarczy, że:

 1. Ustalisz kwotę, której potrzebujesz, okres kredytowania i wybierzesz ofertę, która najbardziej Ci odpowiada.
 1. Zalogujesz się do bankowości elektronicznej banku, w którym prowadzisz konto.
 1. Wybierzesz rachunek, z którego chcesz wygenerować wyciąg, a następnie zaznaczysz okres, który ma obejmować zestawienie. Pobierzesz dokument i zapiszesz go na komputerze. Ten krok może być często pominięty, jeśli starasz się o kredyt w swoim banku.
 1. Wypełnisz wniosek kredytowy, dołączając do niego wygenerowany wcześniej wyciąg.
 1. Otrzymasz decyzję kredytową i przelew środków.

Bank powinien wypłacić pieniądze najpóźniej następnego dnia roboczego. Choć zwykle gotówkę otrzymasz nawet tego samego dnia. Cały proces kredytowy odbywa się zdalnie, bez wychodzenia z domu, więc oferty te nazywane są kredytami online.

Konsumenci bardzo lubią kredyt gotówkowy na wyciąg z konta, który mogą wziąć za pośrednictwem bankowości internetowej. To znacznie skraca procedurę stworzenia umowy kredytowej i przyznanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Jak zdobyć wyciąg z konta bankowego w swoim banku?

To proste. Wystarczy, że zalogujesz się do swojej bankowości internetowej i wybierzesz konto, którego ma dotyczyć wyciąg. Następnie ustal okres, który ma obejmować dokument. Najczęściej bank chce sprawdzić wyciąg za rachunku za 6-12 miesięcy. Ostatnim krokiem jest pobranie gotowego dokumentu na komputer (zwykle w formacie PDF) i wydrukowanie go.

Czym pożyczka na wyciąg z konta bankowego różni się od kredytu?

W przypadku jakiegokolwiek kredytu konsumenckiego, bank sprawdza sytuację finansową wnioskodawcy. Nawet przy niskich kwotach kredytu, bank analizuje wyciąg z konta. Takie działanie narzuca na banki komercyjne KNF.

Z pożyczkami pozabankowymi jest nieco inaczej. W przypadku niskich kwot, firmy udzielające chwilówek nie potrzebują nawet wyciągu z konta. Firmy pozabankowe mogą wymagać wyciągu z konta bankowego, kiedy chcesz pożyczyć wyższą kwotę. Mamy tu na myśli kwoty przekraczające 20 tys. złotych. Zazwyczaj posiadacz rachunku bankowego musi przedstawić historię konta z ostatnich 3 lub 6 miesięcy.

O czym jeszcze pamiętać biorąc kredyt na wyciąg z konta?

Pamiętaj, że ostateczne parametry kredytu mogą nieznacznie różnić się od parametrów przedstawionych we wstępnej ofercie banku. Przed podpisaniem umowy sprawdź zastosowaną stopę procentową, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jaka jest całkowita kwota pożyczki, zasady spłaty, konieczność skorzystania z dodatkowych produktów czy możliwość odstąpienia od umowy.

Kredyt na wyciąg z konta może być dobrym sposobem na szybki zastrzyk gotówki. Jednak według badania przeprowadzonego dla naszego serwisu, aż 36% Polaków zaciąga kredyty gotówkowe i pożyczki na bieżące wydatki.

Dlatego warto przemyśleć własną sytuację finansową i celowość takiego kredytu. Czy spłatę kredytu możesz uwzględnić w comiesięcznych wydatkach. Tym bardziej, że w wielu bankach na wyciąg z rachunku możesz wziąć nawet 200 tys. zł kredytu, co jest już znaczną sumą.

Warto wiedzieć

 1. Kredyt na wyciąg z konta to tak naprawdę klasyczny kredyt konsumencki, ale udzielany przez przy minimum formalności. Najczęściej dostępny przez bankowość elektroniczną.
 2. Wyciąg bankowy to zestawienie wszystkich transakcji dokonanych na Twoim koncie. Uwzględnia uznania i obciążenia rachunku, np. przelewy wynagrodzenia, raty kredytów, zyski z akcji, zlecenia stałe.
 3. Przy udzielaniu kredytu na wyciąg z rachunku bank analizuje zdolność kredytową. Choć nie jest to tak dogłębna analiza, jak np. w przypadku kredytu hipotecznego.
 4. Do wzięcia pożyczki często nie potrzebujesz nawet wyciągu z konta, bo firmom od chwilówek, przy niskich kwotach, wystarcza dowód osobisty.
 5. Aby pobrać wyciąg z konta wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej w banku, w którym masz konto osobiste. Historia rachunku bankowego będzie Ci potrzebna do kredytu na wyciąg z konta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy konto bankowe jest konieczne, aby dostać pożyczkę?

  Pożyczka to coś innego niż kredyt. Kredyty zarezerwowane są dla banków, a pożyczkę zaciągniesz w firmie pozabankowej. W takim przypadku nie musisz posiadać konta bankowego, bo pieniądze możesz otrzymać w gotówce.

 2. Czy wyciąg z konta jest potrzebny do kredytu?

  Tak, wyciąg z konta to jeden z dokumentów, których bank wymaga przy składaniu wniosku kredytowego. W ofercie banków są także kredyty tylko na wyciąg z rachunku.

 3. Jak bank sprawdza wydatki z konta?

  Bank ma wgląd w operacje, których dokonujesz na własnym rachunku bankowym. Są do tego wykorzystywane specjalne algorytmy. Na tej podstawie może oferować produkty finansowe dopasowane do Twojej sytuacji finansowej.

 4. Czy bank widzi inne kredyty?

  Bank może sprawdzić, czy posiadasz inne kredyty. Robi to analizując historię kredytową za pomocą BIK-u, czyli Biura Informacji Kredytowej. Raport BIK zawiera informacje o zawartych kredytach oraz innych zobowiązaniach finansowych.

 5. Kiedy nie można wziąć kredytu?

  Są trzy główne powody, kiedy bank odmawia kredytu: brak zdolności kredytowej, negatywna historia kredytowa, niewystarczające zarobki wynikające ze słabego źródła utrzymania.

PORÓWNAJ KREDYTY
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments