Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Kredyt pod zastaw działki – jakich dokumentów oczekuje bank?

Kredyty hipoteczne od wielu lat pozostają podstawowym źródłem finansowania inwestycji w nieruchomości w Polsce. Czasami na drodze do wymarzonego domu lub mieszkania stoi jednak niewystarczająca zdolność kredytowa. Sytuację może polepszyć kredyt pod zastaw działki.

osiedle domów jednorodzinnych z lotu ptaka
Źródło obrazka: strona promocji
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Pomimo bardzo dużej popularności wymogi banków względem potencjalnych kredytobiorców nadal są stosunkowo wysokie. Jak wskazuje raport HRE Investments, aby zakupić kawalerkę na kredyt na rynku wtórnym w dużym polskim mieście potrzebujemy całkiem sporej kwoty: od 21 962 zł w przypadku Kielc aż do 46 494 zł, jeżeli chcemy posiadać własny kąt w Warszawie. Lwią część tych sum stanowi wkład własny, bez którego otrzymanie kredytu nie jest możliwe.

Obecnie większość instytucji wymaga przynajmniej 20% ceny nieruchomości. Wiele osób, które dysponują innym majątkiem, ale nie mogą uzbierać potrzebnej kwoty, mogłoby mieć więc duże problemy z uzyskaniem finansowania. Na ocenę zdolności kredytowej wpływa jednak wiele innych czynników. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wzięcie kredytu pod zastaw działki.

Na czym polega kredyt pod zastaw działki?

Podczas ubiegania się o kredyt najważniejsza okaże się wiarygodność w oczach banku. Jeżeli nie dysponujemy wkładem własnym określonej wysokości, wiąże się to nie tylko z wyższą kwotą podlegającą kredytowaniu, ale również z większym niebezpieczeństwem dla kredytodawcy. Do akceptacji wniosku analityków może jednak przekonać zabezpieczenie kredytu innym majątkiem. W tym charakterze możemy wykorzystać również posiadane nieruchomości.

Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się kredyt pod zastaw działki. Wartość samej działki w wymierny sposób przełoży się na zdolność kredytową, może także pozytywnie wpłynąć na warunki zaproponowane przez instytucję finansową. Nie oznacza to jednak, że klient będzie zwolniony z dostarczenia innych dokumentów wymaganych standardowo w procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Kredyt pod zastaw działki – niezbędne dokumenty

Kluczową kwestią w procesie ubiegania się o kredyt pod zastaw działki będzie udowodnienie, że posiadamy prawo do nieruchomości, a więc umożliwimy wprowadzenie odpowiedniego wpisu w jej hipotece. W tym celu możemy zostać poproszeni o przedłożenie:

  • Aktu notarialnego potwierdzającego zakup nieruchomości lub otrzymanie darowizny;
  • Wypisu z rejestru gruntów;
  • Numeru księgi wieczystej;
  • Zaświadczenia o warunkach zabudowy.

Oprócz tego decydujące znaczenie dla określenia warunków udzielenia kredytu ma ocena wartości działki. W tym celu konieczne będzie dostarczenie opinii rzeczoznawcy majątkowego wraz ze zdjęciami nieruchomości. Procedura przyznawania kredytu pod zastaw działki nie różni się jednak od tej przewidzianej dla standardowych kredytów hipotecznych: bank będzie więc z pewnością domagał się również dokumentów poświadczających uzyskiwane dochody, zapozna się przy tym z historią kredytową dostępną w rejestrach BIK.

Kredyt pod zastaw działki a pożyczka hipoteczna

Narzędziem podobnym do kredytu pod zastaw działki jest pożyczka hipoteczna, polegająca na udzieleniu środków w zamian za ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Ta jednak co do zasady może zostać przekazana na dowolny cel, stanowi więc stosunkowo tanią alternatywę dla kredytów gotówkowych. Przy tym wysokość kredytu będzie uzależniona w głównej mierze od wartości nieruchomości – w zależności od konkretnego banku może sięgać nawet 80% kwoty wyceny. Kolejną korzyścią jest czas spłaty, który może być zdecydowanie dłuższy niż w przypadku standardowego kredytu gotówkowego i wynosić do dwudziestu lat.

Atrakcyjne oferty pożyczek pod zastaw

Coraz większą popularnością cieszą się pożyczki hipoteczne pod zastaw działki oferowane przez firmy spoza sektora bankowego. Te kuszą przede wszystkim maksymalnie uproszczonym trybem, pomijającym m.in. weryfikację kredytobiorców w rejestrach BIK i BIG. Coraz częściej cały proces można zamknąć także bardzo szybko poprzez internet, co nie sprzyja głębszemu namysłowi nad proponowanymi warunkami.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie umowy, w których ustanawia się hipotekę na nieruchomości, wiążą się ze sporym niebezpieczeństwem i w przypadku problemów ze spłatą mogą zakończyć się jej utratą. Na rynku nie brakuje natomiast podmiotów, które wykorzystują trudną sytuację materialną klientów. W związku z tym należy bardzo skrupulatnie przeanalizować wszystkie zapisy umowy i wybrać opcję, która gwarantuje nie tylko uzyskanie pożyczki, ale również najwyższy poziom bezpieczeństwa i przejrzystości obsługi zadłużenia.

Plusy i minusy kredytu pod zastaw działki

Podstawową zaletą kredytu pod zastaw działki jest znaczne podwyższenie zdolności kredytowej, znajdujące bezpośrednie przełożenie na warunki proponowane przez bank: może wpłynąć na wysokość marży oraz redukcję innych kosztów związanych z zaciągnięciem zobowiązania. W wielu przypadkach to także jedyna szansa na uzyskanie finansowania w przypadku osób, które nie dysponują środkami niezbędnymi do pokrycia wkładu własnego, wynoszącego obecnie minimum 20% ceny nieruchomości.

Podobnym instrumentem do kredytu pod zastaw działki jest pożyczka hipoteczna, którą można przekazać na dowolny cel. W obu przypadkach problemy ze spłatą mogą jednak zakończyć się utratą nieruchomości, wobec czego należy uważnie przyjrzeć się ofercie i dostosować ją do własnych możliwości finansowych.

Czytaj też: 5 sposobów na obniżenie raty kredytu hipotecznego

Czytaj też: Kredyt hipoteczny – 6 głównych powodów odrzucenia wniosku 

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments