Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty

Przeniesienie kredytu do innego banku – czy się opłaca?

Czy opłaca się przeniesienie kredytu do innego banku? Czy jest możliwe refinansowanie kredytu hipotecznego? A może warto skorzystać z kredytu refinansowego lub kredytu konsolidacyjnego? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jak przenieść kredyt gotówkowy lub hipoteczny i jakie dokumenty są potrzebne, jeśli zdecydujesz się na przeniesienie zobowiązania.

Przeniesienie kredytu z jednego banku do innego jest możliwe. Niektórzy decydują się na kredyt refinansowy, aby obniżyć koszty aktualnego zobowiązania. Inni liczą na szybszą spłatę kredytu, który już mają. Jeszcze inni starają się o wydłużenie okresu kredytowania.

Kiedy warto rozważyć przeniesienie kredytu do innego banku?

Kiedy przeniesienie kredytu hipotecznego lub gotówkowego do innego banku może mieć sens? Na przykład w następujących przypadkach:

 1. Znalazłeś lepsze oferty kredytowe w innej instytucji finansowej – z niższym oprocentowaniem lub pozwalające na wydłużenie okresu spłaty.
 2. Twój aktualny bank nie jest w stanie zapewnić elastyczności w spłacie kredytu hipotecznego, ale także gotówkowego.
 3. Gdy masz trudności z terminową spłatą kredytu.
 4. Jeśli potrzebujesz zmienić warunki lub formę spłaty kredytu.
 5. Gdy chcesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego lub przewalutować obecny kredyt.
 6. Jeśli chcesz, aby obciążona hipoteką była inna nieruchomość.

Jak działa przeniesienie kredytu do innego banku?

Przeniesienie kredytu do innego banku może zadziałać wtedy, kiedy Twoja umowa kredytowa przewiduje wcześniejszą spłatę kredytu. Przeniesienie kredytu polega na tym, że pożyczasz pieniądze w nowym banku. Z tej pożyczki spłacasz pozostałe zobowiązanie. Kwota pożyczona w ramach drugiego kredytu zwykle przelewana na spłatę pierwszego zobowiązania, które wygasa. Nowe – najczęściej niższe – oddajesz do banku, w którym realizujesz refinansowanie kredytu.

Banki są otwarte na refinansowanie kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Dlaczego? To dla nich stosunkowo łatwy sposób na zdobycie nowych klientów zweryfikowanych już w bazach finansowych, tj. BIK, ERIF.

Tobie refinansowanie kredytu gotówkowego lub hipotecznego powinno przynieść obniżenie kosztów kredytowania.

Jakie są warunki przeniesienia kredytu?

Interesuje Cię przeniesienie kredytu do innego banku? Na początku sprawdź swoją umowę kredytową. Następnie skontaktuj się z bankiem, do którego chcesz przenieść kredyt. Możesz udać się do placówki lub wybrać inną formę kontaktu.

Kolejnym krokiem będzie prawdopodobnie złożenie wniosku i dopełnienie reszty formalności, które pozwolą Ci na refinansowanie kredytu.

Aby przenieść kredyt do innego banku, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, musisz posiadać dobrą historię kredytową i stabilną sytuację finansową. Bank, do którego chcesz przenieść kredyt, będzie wymagał dostarczenia dokumentów potwierdzających dochód, zatrudnienie i inne informacje o Twojej sytuacji finansowej.

Pamiętaj, że bank, który udziela aktualnego kredytu, może nałożyć opłaty za przeniesienie pożyczki do innego banku. Takie zapisy zwykle znajdują się w umowie kredytowej.

Najważniejsze warunki, które są wymagane, aby zrealizować przeniesienie kredytu:

 • dobra historia kredytowa i stabilna sytuacja finansowa kredytobiorcy,
 • posiadanie zdolności kredytowej – bank przeprowadzi analizę i sprawdzi Cię w bazach finansowych, np. BIK, ERIF.
 • dostarczenie dokumentów potwierdzających dochód, zatrudnienie i inne informacje o sytuacji finansowej,
 • posiadanie ubezpieczenia na życie lub na wypadek utraty pracy,
 • pokrycie ewentualnych opłat związanych z przeniesieniem kredytu do innego banku.

Refinansowanie kredytu – kto może to zrobić?

Kredyt może zostać refinansowany przez Ciebie, czyli kredytobiorcę, zobowiązanego do spłaty kredytu. Refinansowanie polega na zaciągnięciu nowego kredytu, który jest przeznaczony na spłatę już istniejącego zadłużenia. Pamiętaj, że musisz spełnić warunki udzielenia kredytu.

Kredyt hipoteczny – czy jest możliwe przeniesienie do innego banku?

Tak, możliwe jest przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku. Zwykle to oznacza, że weźmiesz nowy kredyt w innym banku, ale na lepszych warunkach. Nowy bank przeleje do starego środki na wcześniejszą spłatę przenoszonego kredytu hipotecznego.

Jeśli zdecydujesz się przenieść kredyt hipoteczny do innego banku, możesz spodziewać się lepszych warunków kredytowania. Może to być niższe oprocentowanie lub niższe raty. Zanim jednak podejmiesz decyzję o przeniesieniu kredytu hipotecznego do innego banku, dokładnie przeanalizuj wszystkie koszty związane z tym procesem i upewnij się, że faktycznie będzie to opłacalne.

Kredyty hipoteczne to formy finansowania zaciągane na wiele lat. Aby sprawdzić, czy przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku opłaca Ci się bardziej niż aktualna forma finansowania, zajrzyj do umowy kredytowej. W tym dokumencie mogą być np. zapisu, że przenosząc kredyt przed upływem określonego czasu, będziesz musiał zapłacić bankowi.

Czy jest możliwe przeniesienie do innego banku kredytu gotówkowego?

Tak, jest możliwe przeniesienie do innego banku kredytu gotówkowego. Proces polega na tym, że bierzesz nowy kredyt w innym banku, który przeznaczasz na spłatę kredytu w aktualnym banku. Zwykle to nowy bank zajmuje się spłatą kredytu w poprzednim banku. Ty zostajesz z jednym kredytem do spłaty, który jest oprocentowany wg. stawki oferowanej przez bank.

Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku jest popularniejsze niż taki proces w przypadku kredytów hipotecznych. Głównie chodzi o to, że kredyty gotówkowe są prostszymi produktami finansowymi udzielanymi na stosunkowo krótki czas. Za pomocą refinansowania kredytu gotówkowego na lepszych warunkach, banki zdobywają nowych klientów.

 

SPRAWDŹ KREDYTY GOTÓWKOWE

Jak wybrać bank, do którego warto przenieść kredyt?

Zastanawiasz się nad przeniesieniem kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego? Który bank wybrać?

Wybór banku do przeniesienia kredytu powinien być przemyślany i oparty na porównaniu ofert różnych banków. Oto kilka kryteriów, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Oprocentowanie: Porównaj stopy procentowe oferowane przez różne banki i wybierz tę, która jest najniższa. Zwróć uwagę, jaka jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania w poszczególnych ofertach.
 2. Koszty przeniesienia: Zwróć uwagę na koszty, które generuje przeniesienie kredytu, takie jak opłaty za wcześniejszą spłatę pożyczki w poprzednim banku czy prowizja za udzielenie nowego kredytu.
 3. Warunki spłaty: Porównaj warunki spłaty kredytu, takie jak okres kredytowania, wymagany wkład własny czy wymagane zabezpieczenie.
 4. Dodatkowe usługi: Zwróć uwagę na ewentualne dodatkowe usługi oferowane przez bank, takie jak ubezpieczenie kredytu czy konsolidację innych zobowiązań.
 5. Renomę i zaufanie do banku: Sprawdź renomę i opinie o danym banku, zwróć uwagę na jego stabilność finansową oraz zaufanie klientów.
 6. Elastyczność w negocjacjach: Niektóre banki są bardziej elastyczne w negocjacjach warunków kredytowych, to również warto brać pod uwagę. Dlaczego? Może się okazać, że np. kredyt konsolidacyjny będzie w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem niż klasyczny kredyt refinansowy.

Jak wnioskować o przeniesienie kredytu do innego banku?

Jeśli dotychczasowe zobowiązanie kredytowe w Twoim banku Ci nie odpowiada i postanowisz transferować kredyt gotówkowy lub hipoteczny, zacznij od porównania ofert kredytowych. Skorzystanie z porównywarki kredytowej pomoże Ci podjąć decyzję na temat dalszego spłacania kredytu gotówkowego lub hipotecznego.

Przeniesienie kredytu krok po kroku:

 1. Skontaktuj się z bankiem, z którego oferty chcesz skorzystać i dowiedz się, jakie są wymagane dokumenty.
 2. Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty – najczęściej to: wyciąg z konta bankowego, zaświadczenie o zarobkach i inne dokumenty potwierdzające dochód.
 3. Przedstaw umowę kredytową, którą masz w dotychczasowym banku oraz inne dokumenty wymagane przez bank.
 4. Złóż wniosek o przeniesienie kredytu.
 5. Poczekaj na rozpatrzenie wniosku przez bank.
 6. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, kredyt zostanie przeniesiony do nowego banku.

Czy przeniesienie kredytu do innego banku się opłaca?

Zastanawiasz się, jaka jest opłacalność refinansowania kredytu gotówkowego lub hipotecznego? Najwięcej zależy od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej. Przeniesienie kredytu do innego banku może być korzystne, jeśli nowy bank oferuje lepsze warunki kredytowania. Może to pozwolić na oszczędności na odsetkach i skrócenie okresu spłaty kredytu.

Przed podjęciem decyzji o transferze kredytu, dokładnie przeanalizuj wszystkie koszty związane z przeniesieniem, takie jak koszty przelewu, opłaty za przedterminową spłatę zobowiązania itp. Następnie porównaj je z korzyściami, jakie przyniesie przeniesienie kredytu.

Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich kosztów i korzyści, przeniesienie kredytu do innego banku wydaje Ci się być korzystne, wówczas warto rozważyć takie rozwiązanie. Warto też skontaktować się z doradcą finansowym lub specjalistą od produktów kredytowych, którzy mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji.

Przeniesienie kredytu do innego banku – o czym jeszcze pamiętać?

Twój domowy budżet obciąża kredyt hipoteczny, a może kredyt gotówkowy? Zarówno kredyt hipoteczny, jaki i kredyt gotówkowy możesz przetransferować do innego banku, co może przynieść oszczędności. Jak wysokie? Wszystko zależy od oferty, którą wybierzesz i Twojej sytuacji finansowej.

Niezależnie, który kredyt chcesz przenieść, w każdej sytuacji sprawdź opłacalność takiego procesu.

Warto wiedzieć

 1. Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jest możliwe.
 2. Tak samo możliwe jest przeniesienie kredytu gotówkowego.
 3. Refinansowanie kredytu to tak naprawdę zamknięcie jednego kredytu, a otworzenie innego.
 4. Udzielenie kredytu wiąże się z analizą zdolności kredytowej.
 5. Przy przeniesieniu kredytu warto przeanalizować koszty całego procesu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy warto przenosić kredyt do innego banku? 

  Przenoszenie kredytu hipotecznego lub gotówkowego może być korzystne, jeśli istnieją lepsze oferty kredytowe w innych bankach. W każdym wypadku warto przeanalizować opłacalność przeniesienia zobowiązania do drugiego banku.

 2. Ile kosztuje przeniesienie kredytu do innego banku?

  Całkowity koszt zobowiązania zależy od Twojej sytuacji finansowej i konkretnej oferty. Niektóre z opłat związanych z przeniesieniem kredytu to: opłata za wycenę nieruchomości, jeśli jest ona używana jako zabezpieczenie kredytu; opłata notarialna za przeniesienie hipoteki; opłata za wcześniejszą spłatę zobowiązania opłata za rozwiązanie umowy kredytowej z aktualnym bankiem; prowizja za udzielenie nowego kredytu.

 3. Po jakim czasie można przenieść kredyt do innego banku? 

  Czas, po którym możesz przenieść pożyczkę do innego banku, zależy od warunków umowy kredytowej z aktualnym bankiem. W niektórych przypadkach możesz to zrobić po upływie określonego okresu, np. po roku od daty rozpoczęcia spłaty kredytu. W innych przypadkach możesz przenieść pożyczkę do innego banku w dowolnym momencie, jednak będziesz musiał zapłacić opłatę za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

 4. Na czym polega przeniesienie kredytu do innego banku?

  Przeniesienie kredytu do innego banku polega na rozwiązaniu umowy kredytowej z aktualnym bankiem i uzyskaniu nowego kredytu w innym banku.

 5. Co daje przeniesienie kredytu? 

  Przeniesienie kredytu może pozwolić Ci obniżyć koszty kredytowania, np. będziesz płacić niższe miesięczne raty lub uzyskasz niższe oprocentowanie. Przy przenoszeniu kredytu musisz złożyć stosowny wniosek.

 6. Ile razy można przenieść kredyt? 

  Nie ma ustalonych zasad w tym zakresie. Wszystko zależy od zapisów w Twojej umowie kredytowej, ale też od wkładu własnego i tego, czy posiadasz zdolność kredytową.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments