Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Gdzie najłatwiej dostać kredyt?

Kredyt bankowy można dziś zaciągnąć w szybki, prosty i wygodny sposób. Jak to dokładnie wygląda? Ile trzeba czekać na przelew pieniędzy? Które banki stosują najprostsze procedury kredytowe? Podpowiadamy, co warto wiedzieć chcąc szybko skorzystać z kredytu gotówkowego, samochodowego lub firmowego.

Odsetki i prowizje, jakie są naliczane przy kredytach, stanowią podstawowe źródło dochodów instytucji bankowych. Nie dziwi zatem, że praktycznie każda z nich posiada bogatą ofertę produktów kredytowych, z którą stara się dotrzeć do możliwie najszerszego grona klientów. Silna konkurencja rynkowa sprawia jednak, że bankom coraz trudniej jest rywalizować w obszarze cenowym.

Dlatego też, dziś częściej niż niskim oprocentowaniem czy prowizją, starają się przyciągnąć odbiorców łatwością, z jaką można pożyczyć u nich pieniądze. Chodzi tutaj z jednej strony o maksymalne uproszczenie procedur kredytowych, z drugiej zaś, o udostępnianie produktów za pośrednictwem różnych kanałów.

Nie da się jednoznacznie wskazać, gdzie najłatwiej zaciągnąć kredyt. Można jednak wyróżnić zespół czynników, które wpływają na szybkość uzyskania takiego zobowiązania. 

Obecnie, w większości banków ogólny przebieg procesu kredytowego wygląda praktycznie tak samo, a procedura składa się z następujących etapów:

 • Złożenie wniosku kredytowego i ewentualnie przedstawienie wymaganych dokumentów.
 • Ocena zdolności kredytowej i rzetelności płatniczej wnioskodawcy.
 • Decyzja kredytowa i zawarcie umowy z bankiem.
 • Przelanie środków na rachunek wnioskodawcy lub sprzedawcy towaru (w przypadku zakupów na raty).

Zapraszamy do pobrania poradnika

 • Czym jest zdolność kredytowa?
 • Co wpływa na zdolność kredytową?
 • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Co wpływa na szybkość uzyskania kredytu?

Choć procedura uzyskania kredytu w różnych bankach wygląda niemal identycznie, możemy jednak wskazać czynniki, które wpływają na sposób rozpatrywania wniosku kredytowego, a tym samym szybkość wydania decyzji i uzyskania finansowania. Do czynników tych należą:

 • rodzaj kredytu
 • kwota kredytu
 • bank, w którym wnioskujemy o kredyt
 • warunki przyznawania kredytów.

Patrząc na kredyty przez pryzmat ich rodzaju – albo raczej przeznaczenia – można już przed złożeniem wniosku ocenić, który z nich będzie łatwiej dostępny. I tak, zdecydowanie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy – aktualnie wniosek można złożyć przez internet, a w niektórych bankach także dopełnić wszystkich niezbędnych formalności online. Dzięki przeniesieniu wszystkich wymaganych procedur do internetu, wniosek trafia do rozpatrzenia praktycznie od razu, a przy odrobinie szczęścia decyzja może zostać wydana jeszcze tego samego dnia. 

Na przeciwległym biegunie mamy natomiast kredyty hipoteczne, gdzie cała procedura uzyskania takiego finansowania jest dużo bardziej skomplikowana i wymaga mnóstwa formalności do spełnienia. Tym samym zaciągnięcie takiego kredytu nie jest proste, a sam czas na skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów może rozciągnąć się nawet na kilka tygodni. 

Na łatwość zdobycia kredytu wpływa także jego wysokość.

 • Z perspektywy banku udzielenie finansowania w wysokości 1000 zł osobie, która ma stałe, choć niezbyt wysokie dochody raczej nie będzie ryzykowne. Jeśli jednak kwota kredytu miałaby wynosić 100 000 zł, bank musi bliżej przyjrzeć się takiemu klientowi i odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy. 

Mówiąc o łatwości zdobycia kredytu, nie sposób pominąć banku, w którym składamy wniosek o kredyt. Takie finansowanie z reguły łatwiej będzie uzyskać w instytucji, w której prowadzimy już rachunek osobisty.

 • Ten bank już nas zna, widzi nasze wpływy na konto, ich regularność i wysokość. Posiłkując się takimi danymi, może więc szybciej wydać decyzję kredytową niż instytucja, dla której jesteśmy kimś zupełnie nowym. Co ważne, dla swoich klientów banki często przygotowują specjalne oferty kredytów, dzięki którym potrzebne pieniądze można zdobyć szybciej i łatwiej.

Ostatni element wpływający na łatwość zdobycia kredytu to bez wątpienia warunki jego przyznawania wymagane przez bank. Przed złożeniem wniosku o kredyt, warto przejrzeć przykładowe propozycje (można je znaleźć np. w naszych rankingach kredytów), porównać wymagania itp.

 • Takie działanie pozwala wybrać tylko te oferty, gdzie wstępnie spełniamy kryteria,a odrzucić te propozycje, gdzie raczej nie mamy szans. Dzięki wyodrębnieniu ofert, które są w zasięgu naszych możliwości, będzie nam łatwiej zdobyć potrzebne pieniądze. 

Kto może szybciej dostać kredyt?

Jak już wspomnieliśmy, kredyt zwykle łatwiej jest zaciągnąć w banku, w którym prowadzimy konto osobiste. Można jednak wskazać jeszcze dwa warunki, które istotnie wpływają na łatwość zdobycia takiego finansowania. A są to:

Przed udzieleniem kredytu, banki mają obowiązek sprawdzenia zdolności kredytowej każdego klienta. W ocenie tego parametru pod uwagę brane są m.in. takie aspekty jak:

  • wysokość dochodu – im wyższe zarobki, tym wyższe prawdopodobieństwo, że klient będzie spłacał raty kredytu regularnie.
  • źródło dochodu – jeśli klient posiada stałe źródło dochodu (np. umowę o pracę na czas nieokreślony lub emeryturę), dla banku to sygnał, że będzie on w stanie zapewnić środki na spłatę zaciągniętego zobowiązania.
  • aktualne zobowiązania finansowe – jeśli klient nie ma aktualnie innych zobowiązań finansowych w postaci kredytów, pożyczek czy zakupów na raty, będzie mu łatwiej spłacać kredyt, o który się ubiega.
 • liczba osób na utrzymaniu – im mniej osób na utrzymaniu klienta, tym większa szansa, że nie zabraknie mu środków na spłatę kredytu.
 • koszty utrzymania gospodarstwa domowego – oceniając, czy klient może sobie pozwolić na kredyt, bank bierze pod uwagę także koszty utrzymania gospodarstwa domowego prowadzonego przez klienta i sprawdza, czy po odliczeniu tych opłat wciąż będzie on dysponował środkami pozwalającymi na pokrycie zobowiązania kredytowego.
 • wiek – zazwyczaj to osoby młodsze mają większe szanse na kredyt, choć oczywiście nie jest to regułą.

Sprawdź swoją zdolność kredytową

W zależności od wybranego kredytu, do powyższej listy można dodać także takie elementy jak np. wysokość wkładu własnego. Pozytywną decyzję kredytową często łatwiej uzyskają także osoby wykonujące tzw. zawody zaufania publicznego, np. lekarz czy notariusz. 

Oprócz zdolności kredytowej klienta, bank bierze pod uwagę także jego dotychczasową historię kredytową. W tym kontekście sprawdzane będą np. takie sprawy jak:

 • czy klient regularnie spłacał posiadane wcześniej kredyty i pożyczki,
 • czy nie spóźniał się ze spłatą rat,
 • czy na bieżąco opłaca rachunki,
 • czy składał dużo wniosków o kredyt itp.

Jeżeli terminowo spłacamy swoje zobowiązania, tym lepsza nasza historia kredytowa. Dla banku jest to też sygnał, że rzetelnie podchodzimy do swoich finansów i można nam zaufać. 

Posiadając odpowiednią zdolność kredytową i dobrą historię finansową, łatwiej nam będzie uzyskać kredyt w banku.

Kredyt przez internet czy w oddziale banku – gdzie łatwiej?

Na łatwość uzyskania dodatkowego finansowania można spojrzeć także przez pryzmat kanału wnioskowania. Obecnie, o kredyt nie trzeba już wnioskować osobiście w oddziale banku. Można to o wiele szybciej i łatwiej zrobić przez internet. 

Wnioskując o kredyt online, wypełniamy wniosek bez wychodzenia w domu. Co ciekawe, nie trzeba także udawać się do placówki banku w celu potwierdzenia swojej tożsamości. 

 • Banki coraz częściej dokonują takiej weryfikacji za pomocą przelewu z innego konta – taką opcję daje np. Alior Bank lub Nest Bank
 • Popularne stają się także usługi weryfikacji przez wideo czy selfie. Weryfikacja wideo możliwa jest w np. w Nest Banku, a z możliwości weryfikacji przez selfie korzysta już bank Pekao. 

Krótko mówiąc, wnioskując o kredyt w wybranych bankach, wszystkich formalności związanych z kredytem od początku do końca możemy dopełnić przez internet.

Przeniesienie całej procedury kredytowej od strony klienta do internetu, znacznie ułatwia zdobycie dodatkowego finansowania. Klient nie musi już tracić czasu na wycieczki do banku, stanie w kolejkach i wypełnianie wniosku kredytowego z konsultantem. Jeśli więc zależy nam na szybkim zdobyciu kredytu, zdecydowanie prościej będzie, jeśli wybierzemy którąś z ofert dostępnych online. 

Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?

O kredyt gotówkowy najłatwiej wnioskować w banku, w którym prowadzimy konto. Często można zrobić to online z poziomu swojej bankowości elektronicznej. Zazwyczaj znajduje się tam już propozycja kredytu, dostosowana do naszych możliwości finansowych. Bank, który prowadzi nasz rachunek osobisty, zna nasze dochody i ich regularność. Tym samym może łatwiej i szybciej wydać decyzje kredytową.

Aby jednak mieć pewność, że kredyt oferowany przez nasz bank, jest tym najlepszym, warto porównać jego warunki z tymi oferowanymi przez inne banki, korzystając np. z pomocy gotowych rankingów.

Przejdź do rankingu kredytów gotówkowych

Gdzie najłatwiej dostać kredyt hipoteczny?

W przypadku kredytu hipotecznego, nie da się jednoznacznie wskazać, gdzie najłatwiej go zaciągnąć. Wszystko zależy bowiem od kwoty zobowiązania czy sytuacji finansowej klienta. Zanim udamy się do banku, można jednak skorzystać z internetowych rankingów czy symulatorów kredytu hipotecznego, co pozwoli na pewne, wstępne rozeznanie się w temacie. Ostateczne warunki kredytu hipotecznego poznamy jednak dopiero po osobistej rozmowie z pracownikiem banku. 

Przejdź do rankingu kredytów hipotecznych

Gdzie najłatwiej dostać kredyt na samochód?

Aby ocenić, gdzie najłatwiej dostać kredyt samochodowy warto posiłkować się rankingami tego typu produktów. W takich zestawieniach znajdziemy prowizję, oprocentowanie, a także inne ważne informacje dotyczące takiego kredytu, oferowanego przez konkretny bank. 

Przejdź do rankingu kredytów samochodowych

O kredyt można też zapytać w salonie samochodowym – jeśli rozważamy zakup nowego auta. Takie punkty sprzedaży zwykle współpracują z jakimś bankiem i często większość formalności związanych z kredytem biorą na siebie. Może się okazać, że ta droga zdobycia finansowania akurat dla nas będzie łatwiejsza. 

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

Jeśli chcemy skonsolidować nasze dotychczasowe zobowiązania w jedno, z nową, niższą ratą, również warto wspomóc się wspomnianymi wcześniej rankingami kredytów. Choć zestawienia te nie dadzą nam ostatecznej odpowiedzi, ile wyniosą koszty kredytu konsolidacyjnego w naszym przypadku, warto potraktować je jako pewnego rodzaju rozeznanie. Dzięki takim rankingom łatwiej ocenimy, w którym banku możemy liczyć na korzystniejsze warunki konsolidacji.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt na firmę?

Poszukując kredytu na firmę, warto w pierwszej kolejności zwrócić się do banku, w którym prowadzimy rachunek firmowy. Analogicznie jak w przypadku kredytu gotówkowego, taki bank dobrze wie, jakim klientem jesteśmy i może szybko zaproponować nam różne rozwiązania finansowe. 

Kredyt firmowy łatwiej dostać również w bankach, które specjalizują się w obsłudze klientów firmowych. Aktualnie są to takie instytucje jak np. Nest Bank. Kredyt firmowy można także szybko znaleźć za pomocą naszego kalkulatora kredytów firmowych.

Przejdź do kalkulatora kredytów firmowych

Kredyt w banku czy pożyczka pozabankowa – co wybrać?

Choć procedury kredytowe w bankach są coraz łatwiejsze i szybsze, wciąż często uważa się dodatkowe finansowanie dużo łatwiej można zdobyć w firmach pozabankowych. W praktyce, nie zawsze ma to jednak odzwierciedlenie w rzeczywistości. 

Firmy pozabankowe często reklamują się tym, że udzielają pożyczek szybko i bez zaświadczeń. Dzięki temu uzyskanie takiego finansowania jest bardzo proste. Rzeczywiście, na rynku pożyczkowym nie brak podmiotów, w których zdobycie dodatkowych pieniędzy to błahostka. Wnioskując o pożyczkę w firmie pozabankowej musimy jednak wypełnić wniosek i potwierdzić swoją tożsamość. Czasami wymagane są także dodatkowe działania, co nieco wydłuża czas uzyskania finansowania. 

Jeśli natomiast korzystamy z kredytu w swoim banku (czyli w tym, w którym prowadzimy konto osobiste), uzyskanie dodatkowego wsparcia finansowego pozbawione jest tych wszystkich formalności, których wymagają firmy pozabankowe. Nasz bank już nas zna, więc cała procedura zaciągnięcia kredytu przebiega w takim wypadku dużo sprawniej.

Jeśli więc poszukujemy dodatkowego wsparcia finansowego, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, co przygotował dla nas nasz bank. 

Usługa AIS a łatwość zaciągnięcia kredytu

Trzeba podkreślić, że na wiele uproszczeń coraz częściej można liczyć również w przypadku ubiegania się o kredyt w „obcym” banku. To możliwe dzięki usłudze AIS (Account Information Service), która stała się dostępna po tym, jak we wrześniu 2019 roku weszła w życie dyrektywa PSD2.

Wspomniane rozwiązanie polega na udostępnieniu danemu bankowi informacji o rachunku bankowym, który jest prowadzony przez inną instytucją. W praktyce wygląda to tak, że na etapie wnioskowania o kredyt, klient wyraża zgodę na skorzystanie z AIS, a kredytodawca natychmiast uzyskuje wgląd do danych z jego rachunku. Dzięki temu nie potrzebuje żadnych informacji potwierdzających uzyskiwane dochody i może błyskawicznie wydać decyzję kredytową.

Kredyty bez zaświadczeń są na razie dostępne tylko w niektórych bankach, ale tylko kwestią czasu jest, gdy będą udzielane przez wszystkich kredytodawców. Niosą bowiem ogromną wygodę zarówno dla klientów, jak i pracowników, którzy mogą dzięki nim w łatwiejszy sposób obsługiwać proces kredytowy.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt?

W zależności od rodzaju kredytu, który chcemy zaciągnąć, powinniśmy baczniej przyjrzeć się różnym elementom. Załóżmy jednak, że zaciągamy kredyt gotówkowy. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zawarciu umowy kredytowej, zwróćmy uwagę np. na takie kwestie jak:

 • koszty zobowiązania – ile ostatecznie będziemy musieli zapłacić za pożyczenie pieniędzy,
 • wysokość miesięcznej raty – sprawdźmy, czy na pewno nie obciąży ona zbytnio domowego budżetu,
 • harmonogram spłaty kredytu – czy będziesz w stanie spłacać raty kredytu w ustalonych przez bank terminach,
 • dodatkowe warunki do spełnienia – np. czy bank wymaga ubezpieczenia kredytu

 

Źródła:

https://www.bik.pl/poradnik-bik/czym-jest-zdolnosc-kredytowa

https://bluemedia.pl/baza-wiedzy/blog/fintech/nest-bank-z-usluga-ais-blue-media

Warto wiedzieć:

 1. O kredyt warto w pierwszej kolejności wnioskować w banku, w którym prowadzimy konto. Taki bank zna nasze możliwości finansowe i będzie w stanie najszybciej zaproponować łatwy do zaciągnięcia kredyt.
 2. Jeśli zależy nam na szybkim zaciągnięciu kredytu, warto na bieżąco dbać o swoją zdolność kredytową oraz wiarygodność finansową. 
 3. Poszukując dodatkowego finansowania, dobrze jest korzystać z rankingów kredytów dostępnych online. Dzięki nim szybko znajdziemy oferty, względem których spełniamy wymagania stawiane przez bank.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co zrobić, aby łatwo zdobyć kredyt w banku?

  W pierwszej kolejności warto wnioskować o kredyt w banku, w którym prowadzimy rachunek osobisty. Taki bank zna nasze dochody oraz ich regularność. Dzięki temu może szybko dostosować propozycje kredytu do naszych możliwości finansowych.

 2. W jakim banku najłatwiej wziąć kredyt?

  O kredyt gotówkowy najlepiej zapytać w banku, w którym prowadzimy konto osobiste. W przypadku kredytów hipotecznych czy samochodowych, warto natomiast sięgnąć do rankingów dostępnych online, które pozwolą nam zapoznać się ze wstępnymi warunkami finansowania w poszczególnych bankach.

 3. Szybciej dostanę kredyt online czy stacjonarnie?

  Coraz więcej banków stara się maksymalnie uprościć procedurę kredytową i wszystkie procedury po stronie klienta przenieść online. Wybierając ten kanał wnioskowania, zwykle można więc szybciej otrzymać potrzebne finansowanie.

 4. Od czego zależy zdolność kredytowa?

  W ocenie zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę wysokość dochodów klienta i ich źródło. Ponadto sprawdza, czy spłaca on aktualnie jakieś inne zobowiązania kredytowe. Zdolność kredytowa klienta zależy także m.in od kosztów, jakie generuje prowadzone przez niego gospodarstwo domowe oraz ilości osób, które pozostają na jego utrzymaniu.

 5. Na czym polega usługa AIS?

  AIS to usługa, dzięki której bank, w którym wnioskujemy o kredyt może uzyskać wgląd do naszego rachunku bankowego prowadzonego w innej instytucji. Dzięki temu nie potrzebuje już żadnych innych informacji potwierdzających uzyskiwane przez nas dochody i może błyskawicznie podjąć decyzję kredytową.

 6. W jakim banku najszybciej dostać kredyt?

  Złożenie wniosku o kredyt online i ograniczona liczba formalności mają największy wpływ na termin wydania decyzji kredytowej. Dlatego najszybciej kredyt można dostać w banku, który prowadzi dla nas rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. 

 7. Gdzie najkorzystniej wziąć kredyt?

  Wybór oferty banku zależy od indywidualnych preferencji wnioskodawcy. Zaletą może być zarówno dłuższy okres finansowania, niższe koszty kredytowe, jak i wyższa dostępna kwota zobowiązania. Porównanie poszczególnych kryteriów ułatwi skorzystanie z porównywarki kredytów na Rankomat.pl.

PORÓWNAJ KREDYTY
Katarzyna Gaweł
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments