Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt 50 tys. zł – w którym banku?

Kwota 50 tys. zł pozwoli Ci na realizację większego remontu mieszkania czy kupno samochodu. Oferta kredytów gotówkowych w takiej wysokości jest szeroka i zróżnicowana. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na koszty poszczególnych ofert, ale także warunki, jakie trzeba spełnić, żeby uzyskać finansowanie.

Zastanawiasz się gdzie złożyć wniosek o kredyt gotówkowy na 50 tys. zł? A może nie wiesz co wybrać: kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny na 50 tys. zł? Podpowiadamy, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę poszukując finansowania w banku, co możesz sfinansować kredytem gotówkowym, ile wyniesie rata kredytu i dlaczego warto skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych lub innych dostępnych na rankomat.pl narzędzi, przed wyborem ostatecznej oferty i podpisaniem umowy.

Kredyt na 50 tys. – jakie są możliwości?

Oferta banków w zakresie możliwości pożyczenia 50 tys. zł nie ogranicza się tylko do kredytu gotówkowego, ale obejmuje również inne produkty kredytowe. Wśród ofert kierowanych do klientów indywidualnych do tych najbardziej popularnych można zaliczyć:

 • kredyt hipoteczny – to zobowiązanie celowe, które możesz przeznaczyć m.in. na kupno nieruchomości, w tym również działki budowlanej czy garażu, budowę domu, wykończenie czy remont mieszkania lub domu a także refinansowanie zobowiązań zaciągniętych na cele mieszkaniowe.
 • kredyt samochodowy – to również kredyt celowy. Pożyczone środki można przeznaczyć na kupno auta.
 • kredyt konsolidacyjny – pozwala na połączenie kilku zobowiązań w jedno z niższą ratą i zwykle dłuższym okresem spłaty. Sprawdzi się m.in. przy połączeniu kredytu gotówkowego, zobowiązań z tytułu kart kredytowych, debetu czy kredytu hipotecznego. Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego wymaga posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Wbrew powszechnej opinii nie jest to opcja ratunkowa dla osób nadmiernie zadłużonych i mających problem z dotrzymaniem terminów płatności rat.
 • pożyczka hipoteczna – odmiennie od kredytu hipotecznego umożliwia pożyczenie pieniędzy na dowolny cel. Warunkiem uzyskania finansowania jest ustanowienie hipoteki na posiadanej nieruchomości.

Wypowiedź eksperta

Uzyskanie kredytu gotówkowego wiąże się zwykle z mniejszą liczbą formalności niż przy wniosku o inny rodzaj zobowiązań kredytowych i daje możliwość dowolnego rozporządzania pożyczonymi środkami. Jednak najtańszy kredyt gotówkowy będzie droższy niż kredyt hipoteczny. Zatem, jeśli chcesz zrobić remont nieruchomości czy kupić mieszkanie, w zakresie kosztów kredyt hipoteczny będzie korzystniejszym rozwiązaniem.
Katarzyna Gaweł, Redaktor Katarzyna Gaweł, Redaktor

Kto może złożyć wniosek o kredyt na 50 tys. zł?

Wniosek o kredyt na kwotę 50 tys. zł może złożyć osoba, która spełnia określone warunki. Można tu mówić o standardowym pakiecie wymagań, który obejmuje:

 • wiek kredytobiorcy – ukończone co najmniej 18 lat i nie więcej niż 70 -75 lat (w zależności od polityki banku) w momencie spłaty kredytu
 • pełna zdolność do czynności prawnych – czyli zdolność do zaciągnięcia zobowiązań we własnym imieniu i na własny rachunek
 • zdolność kredytowa – oznacza zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz ze wszystkimi kosztami w terminie określnym umową
 • dobra historia kredytowa – terminowa spłata innych zobowiązań czyli w praktyce brak negatywnych wpisów w BIK i bazach dłużników
 • źródło stałych dochodów – akceptowany rodzaj umowy i forma zatrudnienia zależy od polityki prowadzonej prze bank. Najbardziej ceniona będzie umowa o pracę zawarta na czas nieokreślny, ale kredytodawcy akceptują również umowy o dzieło czy zlecenie (o ile stanowią stałe źródło dochodu), emeryturę, rentę czy jednoosobową działalność gospodarczą
 • wkład własny – to termin związany z kredytem hipotecznym, który oznacza, że bank nie sfinansuje kupna nieruchomości w 100%. Musisz mieć własne środki (które nie mogą pochodzić z innego kredytu) – standardowo będzie to co najmniej 20% wartości nieruchomości

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt na 50 tys. zł?

Dla banku przede wszystkim liczy się Twoja zdolność kredytowa. Dla oceny czy będziesz w stanie spłacić kredyt w terminie, bank weźmie pod uwagę szereg czynników.

Istotna jest oczywiście wysokość Twoich dochodów, ale także ich źródło. Kredytodawca bardziej łaskawym okiem spojrzy na klienta, którego dochody pochodzą z umowy o pracę, najlepiej zawartej na czas nieokreślony, niż freelancera, który może nawet zarabia więcej, ale jego dochody nie są regularne.

Ważna jest także historia spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Jeśli spłacałeś dotychczasowe kredyty i pożyczki w terminie, wówczas szansa na kredyt, a także jego korzystniejsze warunki, jest wyższa. Bank sprawdzi Twoją historię kredytową weryfikując rejestry prowadzone przez Biuro Informacji Kredytowej(BIK). Dzieje się to podczas analizy złożonego wniosku.

Dodatkowe warunki uzyskania kredytu zależą od konkretnej oferty np. kierowanej wyłącznie do nowych klientów czy do wybranej grupy zawodowej. W każdym przypadku do zaciągnięcia zobowiązania wymagana jest pełnoletność, choć niektóre banki wprowadzają wyższy wiek minimalny np. 21 lat.

Ile trzeba zarabiać, żeby pożyczyć 50.000 zł?

Dla uzyskania kredytu kluczowa wydaje się wysokość zarobków. Im będą one wyższe, tym szansa na otrzymanie kredytu na 50 tys. zł będzie większa. Warto jednak pamiętać, że bank porówna osiągane dochody ze stałymi kosztami, które co miesiąc obciążają potencjalnego kredytobiorcę.

Zatem nawet wysokie zarobki w zestawieniu z kosztami wynajmu mieszkania, koniecznością spłaty innego kredytu czy posiadania karty kredytowej z wysokim limitem, mogą okazać się niewystarczające do otrzymania kredytu w pożądanej wysokości.

Przykład:

 • Pan Tomasz ma umowę o pracę na czas nieokreślony, jest singlem i zarabia 4.000 zł netto miesięcznie. Nie ma karty kredytowej, ale spłaca inny kredyt, którego miesięczna rata wynosi 300 zł. Dodatkowo jego stałe miesięczne wydatki związane z utrzymaniem mieszkania wynoszą 1.500 zł. Zakładając oprocentowanie potencjalnego kredytu na poziomie 8% i okres kredytowania 5 lat, Pan Tomasz ma zdolność kredytową w wysokości nieco ponad 80.000 zł.
 • Pan Paweł również jest singlem i zarabia 6.000 zł miesięcznie netto, ale spłaca inny kredyt, którego miesięczna rata wynosi 2.000 zł. Dodatkowo jego miesięczne koszty utrzymania mieszkania to 2.000 zł. Zakładając takie same, jak w pierwszym przykładzie koszty kredytu oraz okres kredytowania wynoszący 5 lat, Pan Paweł będzie miał zdolność kredytową na poziomie około 48.000 zł.

Powyższe kalkulacje zostały przygotowane w oparciu o nasz kalkulator zdolności kredytowej w dniu 15.03.2024 r.

Uwaga!

Warto pamiętać, że wysokość kosztów i zarobków to jedynie dwa z wielu elementów badanych na etapie ustalania zdolności kredytowej. Dopiero całościowa ocena sytuacji Twojej sytuacji majątkowej i osobistej da odpowiedź na pytanie: ile możesz pożyczyć i ile będzie to kosztować.

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o kredyt 50 tys. zł?

Liczba dokumentów, które musi przedstawić osoba fizyczna składając wniosek o kredyt gotówkowy na 50 tys. zł w banku, nie jest duża. Podstawą jest dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy oraz dokumenty finansowe. W zależności od oferty może być potrzebne:

przy umowie o pracę

 • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – przy umowie o pracę,
 • wyciąg z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie (za ostatnie 3 do 6 miesięcy)
 • PIT 11 – w okresie od 1 stycznia do 31 maja

przy emeryturze, rencie, świadczeniu przedemerytalnym

dla jednoosobowej działalności gospodarczej

 • deklaracja podatkowa za ostatni rok podatkowy
 • dokumenty potwierdzające brak zaległości w urzędzie skarbowym i ZUS
 • dokumenty rejestrowe firmy

Zestaw dokumentów w przypadku kredytu gotówkowego na kwotę 50 tys. zł może się nieco różnić w zależności od źródła dochodów i prowadzanej w tym zakresie przez bank własnej polityki.

Wypowiedź eksperta

W najbardziej komfortowej sytuacji będzie osoba, która złoży wniosek o kredyt w banku, który prowadzi jej główny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W takim przypadku przyznanie kredytu nie będzie wymagać przedstawiania dodatkowych dokumentów. Dzieje się tak, ponieważ bank zweryfikował już tożsamość swojego klienta podczas zakładania konta, a zdolność kredytową może oszacować na podstawie analizy przepływów na rachunku.
Katarzyna Gaweł, Redaktor Katarzyna Gaweł, Redaktor

Jakie są koszty kredytowe przy kredycie gotówkowym na 50 tys. zł?

Wśród standardowych kosztów związanych z zaciągnięciem każdego kredytu gotówkowego trzeba wskazać na:

 • odsetki – wynikające z oferowanego oprocentowania,
 • prowizję – najczęściej z tytułu udzielenia kredytu.

Oczywiście można spotkać ofertę promocyjną z zerowym oprocentowaniem lub bez prowizji, jednak najczęściej taka okazja związana jest z przeniesieniem kosztów w inne miejsce np. pod warunkiem skorzystania z innego produktu finansowego.  Czasem bank wymaga dodatkowego zabezpieczenia spłaty zobowiązania np. pod postacią ubezpieczenia spłaty kredytu, wówczas do kosztów trzeba będzie zaliczyć wysokość składki za polisę. Może być ona płatna jednorazowo lub doliczana do miesięcznej raty.

Na rynku dostępne są również oferty kredytu gotówkowego bez prowizji, ale za to z wyższym oprocentowaniem.

Uwaga!

Informację o wszystkich kosztach kredytu, jakie poniesie klient w związku zaciągniętym zobowiązaniem, daje Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Banki mają obowiązek podać wysokość tego wskaźnika przy ofertach kredytowych kierowanych do osób indywidualnych.

Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania RRSO warto sprawdzić porównując zobowiązania o takiej samej kwocie i okresie kredytowania – wówczas porównanie będzie miarodajne. Przy okazji analizy RRSO, warto przyjrzeć się także całkowitej kwocie do spłaty, która informuje ile pieniędzy będzie trzeba ostatecznie zwrócić do banku.

Ile wyniesie rata kredytu gotówkowego na 50 tys. zł?

Największy wpływ na koszt kredytu i wysokość raty będzie miał wybrany okres kredytowania. Im szybciej zamierzasz spłacić zobowiązanie, tym mniej zapłacisz, ale wysokość raty kredytu będzie wyższa. I odwrotnie: dłuższy okres spłaty oznacza niższą ratę, ale wyższy koszt całkowity.

Powyższą zależność najprościej zobrazować na przykładzie:

Pani Monika otrzymała w banku kredyt gotówkowy w wysokości 50 tys. zł z okresem spłaty rozłożonym na 5 lat. Prowizja kredytu wynosi 0% a oprocentowanie zmienne wyniesie 9,89%.

W takiej sytuacji jej rata kredytu raty wyniesie 1.059,65 zł, a całkowity koszt kredytu to 13.579 zł. Całkowita kwota kredytu do spłaty to 63.579 zł.

Jeśli Pani Monika chciałaby wydłużyć okres kredytowania do 10 lat, wówczas przy takich samych pozostałych parametrach jej rata kredytu na 50 tys. zł wyniosłaby tylko 657,71 zł, ale koszt kredytu byłyby znacznie wyższe i wyniosły 28.925,20 zł.

Kalkulacja została opracowana na podstawie oferty Banku Citi Handlowy aktualnej na dzień 15.03.2024 r.

Rata kredytu będzie zmieniać się na podobnych zasadach przy kredycie gotówkowym, jak i hipotecznym.

Kredyt na 50 tys. zł bez zaświadczeń – czy to możliwe?

Udzielenie kredytu wiąże się z koniecznością badania zdolności kredytowej klienta. Dlatego kredyt na 50 tys. zł bez zaświadczeń będzie możliwy tylko w przypadku, jeśli kredytodawca będzie mógł ocenić Twoją zdolność do spłaty zobowiązania na podstawie posiadanych informacji i danych.

W praktyce będzie możliwe wówczas, jeśli masz główne konto w banku, w którym składasz wniosek o kredyt. Musi być to rachunek na który wpływa Twoje wynagrodzenie, a historia konta w zakresie wykonywanych operacji jest na tyle długa, że pozwoli ocenić, czy będziesz w stanie spłacić kredyt 50 tys. zł zgodnie z warunkami umowy.

Kredyt gotówkowy 50 tys. zł – jakie warunki oferują banki?

Poszukując finansowania zwróć uwagę na główne parametry kredytu gotówkowego w ofercie banku:

 • kwota kredytu – choć wyszukanie oferty kredytu gotówkowego w wysokości 50 tys. zł nie powinno być problemem, to zawsze warto sprawdzić jaką maksymalną kwotę kredytu można pożyczyć.
 • okres kredytowania – dla kredytów gotówkowych możesz złożyć wniosek o kredyt na 50 tys. zł rozłożony maksymalnie na 10 lat. Część banków może jednak oferować krótszy okres spłaty. Pamiętaj też, że wybór dłuższego okresu spłaty oznacza dla Ciebie niższą ratę, ale wyższe koszty.
 • sposób zabezpieczenia spłaty kredytu na 50 tys. zł – kredyty gotówkowe zwykle nie wymagają zabezpieczenia spłaty (m.in. dlatego są droższe niż kredyty hipoteczne). Czasem jednak skorzystanie z proponowanych na zasadzie crosselingu innych produktów banku np. ubezpieczenia na życie, karty kredytowej, otwarcia konta osobistego itp. może pomóc obniżyć wysokość prowizji czy oprocentowania zobowiązania. Zawsze jednak w takiej sytuacji policz koszty wszystkich propozycji i sprawdź czy rzeczywiście Ci się to opłaca.
 • cel kredytowania – przy kredycie gotówkowym cel na jaki przeznaczysz pożyczone pieniądze jest dowolny.
 • koszty – to zwykle podstawowe kryterium wyboru najlepszej oferty kredytowej.

Czy kredyt gotówkowy na 50 tys. zł można spłacić wcześniej?

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i kredyt hipoteczny możesz spłacić wcześniej czyli przed terminem określonym w umowie. Taką możliwość gwarantuje Ci:

 • ustawa z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim dla kredytu gotówkowego
 • i ustawa z 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami dla kredytu hipotecznego.

Spróbuj tego

Możesz nadpłacać kredyt gotówkowy, jak i spłacić całą kwotę przed terminem wskazanym w umowie (w szczególności przy kredycie ze stałą stopą oprocentowania). Sprawdź jednak wcześniej czy taka operacja nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Kredytodawca może zastrzec w umowie prowizję za spłatę kredytu przed terminem, ale tylko w przypadkach określnych w ustawie.

Informacja czy w związku z wcześniejszą spłatą zobowiązania poniesiesz dodatkową opłatę, powinna być jednym z kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty.

Co sprawdzić przed podpisaniem umowy o kredyt gotówkowy na 50 tys. zł?

Przed podpisaniem umowy porównaj oferty kredytów gotówkowych i wybierz propozycję, która w największym zakresie odpowiada Twoim potrzebom. Sprawdzenie każdej oferty zajmie Ci jednak trochę czasu. Najprościej i najszybciej porównanie zrobisz przy pomocy narzędzi dostępnych w sieci. Przydatna będzie porównywarka kredytów gotówkowych. W tym miejscu sprawdzisz i porównasz takie parametry jak:

 • koszty kredytu gotówkowego: oprocentowanie kredytu gotówkowego, prowizja banku
 • okres kredytowania
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania
 • kwotę kredytu gotówkowego – minimalną i maksymalną
 • wymagania banku

Przydatny też będzie ranking kredytów gotówkowych czy kalkulator kredytu gotówkowego. Wszystkie te narzędzia pomogą Ci wybrać ofertę najbardziej dopasowaną do Twoich potrzeb i np. znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy.

W jakim banku wziąć kredyt gotówkowy na 50 tys. zł?

Oferty kredytów gotówkowych na 50 tys. zł znajdziesz praktycznie w każdym banku komercyjnym. Wybór oferty powinien uwzględniać Twoje faktyczne potrzeby, zdolność kredytową i cel kredytu na 50 tys. zł.

Jeśli chcesz kupić mieszkanie i brakuje Ci 50 tys. zł, to skorzystaj z kredytu hipotecznego, bo kredyt gotówkowy będzie droższy. Podobnie możesz zrobić, jeśli planujesz większy remont nieruchomości. Okres spłaty takiego zobowiązania może być dłuższy niż przy kredycie gotówkowym, dzięki czemu Twoja rata kredytu będzie niższa.

Jeśli szukasz oferty kredytów konsumpcyjnych na dowolny cel, to lepiej sprawdzi się kredyt gotówkowy. Porównaj koszty, dopasuj okres spłaty i wybierz ofertę kredytu gotówkowego najkorzystniejszą dla siebie, bez względu na to, jaki bank ją oferuje. Jeśli wyjątkowo zależy Ci na czasie, sprawdź co proponuje w tym zakresie bank, w którym masz konto.

 Źródła:

 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170000819/U/D20170819Lj.pdf
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf

Warto wiedzieć

 1. Podstawą udzielenia kredytu na 50 tys. zł jest zawsze zdolność kredytowa. Dobra zdolność kredytowa ułatwi uzyskanie kredytu na lepszych niż standardowe warunkach.
 2. Najtańszy kredyt to nie zawsze najlepsza i najbardziej dopasowana oferta.
 3. Nie zawsze warto skorzystać z propozycji kredytu w banku, w którym posiadamy konto. Większe formalności pod postacią obowiązku przedstawienia dodatkowych dokumentów potwierdzających osiągane dochody, mogą wynagrodzić niższe koszty i lepsze warunki spłaty kredytu, które zaoferuje inny bank.
 4. W przypadku kredytów gotówkowych kierowanych do konsumentów, bank ma obowiązek podać wartość wskaźnika RRSO, jak i przedstawić wszystkie koszty kredytu na przykładzie reprezentatywnym.
 5. Krótszy okres spłaty zobowiązania to niższe koszty kredytu, ale wyższa miesięczna rata.
 6. Kredytobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego (w całości lub części) przed terminem określonym w umowie.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Ile wynosi rata kredytu 50 tys.?

  Na wysokość raty wpływ w głównej mierze ma wybrany okres kredytowania. Im będzie on dłuższy, tym rata kredytu będzie niższa. Co jednak nie oznacza jednoczesnego obniżenia kosztów – wręcz przeciwnie ostateczna kwota do spłaty będzie wyższa. Wartość miesięcznego przelewu do banku zależy również od kosztów zobowiązania. Weź pod uwagę oprocentowanie kredytów gotówkowych, prowizję czy koszty ubezpieczenia. 

 2. Gdzie pożyczyć 50 tys.?

  Kredyt o wartości 50.000 zł można uzyskać w większości banków komercyjnych. Wybór konkretnej oferty powinien uwzględniać indywidualne preferencje zarówno w zakresie rodzaju zobowiązania (kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny), okresu spłaty, kosztów czy dodatkowych możliwości proponowanych przez bank (np. wakacje kredytowe, ubezpieczenie spłaty zobowiązania).

 3. Ile się czeka na kredyt 50 tys.?

  Czas oczekiwania na decyzję kredytową zależy od rodzaju zobowiązania i zakresu wymaganych dokumentów. W przypadku kredytu gotówkowego na 50.000 zł decyzję można otrzymać nawet w ciągu jednego dnia od złożenia wniosku. W przypadku kredytu hipotecznego bank ma 21 dni na wydanie decyzji. 

 4. Gdzie dostanę kredyt na 50 tys.?

  Kredyt na  50 tys. zł to produkt dostępny w ofercie praktycznie wszystkich banków komercyjnych. Kluczem do wyboru oferty banku, powinno być zatem porównanie kosztów i innych warunków związanych z zaciągnięciem zobowiązania. Sprawdź ranking kredytów gotówkowych lub porównywarkę tego typu zobowiązań, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Te narzędzia ułatwią Ci wybór najkorzystniejszej oferty. 

 5. Ile kosztuje kredyt na 50 tys.?

  Największy wpływ na ostateczny koszt kredytu ma wybrany okres kredytowania. Im dłuższy, tym finalnie zapłacimy więcej. Oczywiście liczy się również wysokość oprocentowania i prowizji. W oszacowaniu kosztów kredytu dla różnych okresów spłaty pomoże kalkulator kosztów kredytu.

 6. W którym banku najłatwiej uzyskać kredyt gotówkowy 50 tys. zł?

  Teoretycznie najłatwiej uzyskać kredyt w banku, w którym mamy konto bankowe. Stałe wpływy na rachunek i wydatki realizowane w ramach konta, pozwolą na szybkie oszacowanie zdolności kredytowej przez bank i otrzymanie kredytu bez większych formalności. Mimo wszystko zawsze warto sprawdzić i porównać oferty innych banków i wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze, choć może niekoniecznie dostępne w ciągu 15 minut. 

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments