Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty hipoteczne

Bezpieczny kredyt 2 % – aktualna lista banków

Chcesz pożyczyć pieniądze na zakup nieruchomości, ale przerażają Cię koszty? Sprawdź program Bezpieczny kredyt 2%. Dzięki rządowym dopłatom rata będzie dużo niższa niż przy kredycie hipotecznym na standardowych warunkach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie banki oferują bezpieczny kredyt 2%.

Do końca sierpnia 2023 r. banki podpisały 5 720 umów na kwotę prawie 2,2 mld złotych w ramach programu Bezpieczny kredyt 2%. Rząd szacuje, że w najbliższym czasie liczba rozpatrywanych wniosków o tę formę finansowania wyniesie około 1 000 dziennie. Biorąc pod uwagę, że Bezpieczny kredyt 2% można łączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego, otwiera on szansę na własną nieruchomość osobom, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na własne cztery kąty. Aktualnie (według danych na dzień 26.09.2023 r.) Bezpiecznego kredytu 2% udziela 12 banków, ale jak zapowiada Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), finalizowane są rozmowy z kolejnymi trzema.

Jakie banki oferują Bezpieczny kredyt 2% – aktualna lista

Bezpieczny kredyt 2% to element rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Jego celem jest ułatwienie Polakom dostępu do własnego M poprzez ofertę kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach. Bezpiecznego kredytu 2% udzielają komercyjne banki, które podpisały umowy z BGK.

Aktualnie (stan na dzień 26.09.2023 r.) wniosek o Bezpieczny kredyt 2% można złożyć w następujących podmiotach:

 • Alior Bank S.A.,
 • mBank S.A.,
 • PKO Bank Polski S.A.,
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
 • Bank PEKAO S.A.,
 • VeloBank S.A.,
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A.,
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Warto wiedzieć, że środki pochodzące z Bezpiecznego kredytu 2% można wydać nie tylko na zakup gotowej nieruchomości, ale i na nabycie gruntu pod budowę, jak i na samą budowę.

Które banki deklarują chęć przystąpienia do programu Pierwsze Mieszkanie?

Aktualnie wiadomo, że podpisanie umowy z BGK rozważają:

Nie ma informacji, na jakim etapie są działania, zatem nie można jednoznacznie powiedzieć, czy Bezpieczny kredyt będzie dostępny w wymienionych bankach jeszcze w 2023 r.

Bank Millenium jako jedyny poinformował, że nie ma zamiaru uczestniczyć w programie. Jak podał wiceprezes banku, przyczyną są warunki prawne w Polsce utrudniające realizację długoterminowego finansowania. Jeżeli przepisy się zmienią, bank być może zmieni decyzję, ale aktualnie pożycza środki wyłącznie na zasadach standardowego kredytu hipotecznego.

Bezpieczny kredyt 2% – oferta banków

Warunki programu reguluje ustawa z dnia 21 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2%. Przepisy zakładają, że klient przez pierwsze 10 lat spłaca pożyczkę ze stałą ratą 2% plus marża banku. Banki mają różne marże, ale uśredniając, jest to około 2%. Kredyt spłacany jest w scenariuszu rat malejących. Ogólnie zatem mówiąc – przez pierwszą dekadę warunki spłaty są bardzo podobne we wszystkich bankach. Dopiero po tym okresie, gdy skończą się dopłaty, można mówić o znaczących różnicach w wysokości rat.

Co ważne – banki nie mogą stosować wyższego oprocentowania i kosztów niż te, które przewidują umowy standardowego kredytu hipotecznego w danym banku. Czyli przez pierwsze 10 lat kredytobiorca płaci niską ratę (różnicę dla banku kredytującego dopłaca BGK), a po tym czasie przechodzi na warunki, jakie mają inni klienci biorący pożyczkę hipoteczną w tym samym banku.

O kredyt mogą starać się osoby:

 • do 45 roku życia,
 • które nie posiadają i nie posiadały nieruchomości na własność.

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy wnioskodawca odziedziczył lokal (lub otrzymał w ramach darowizny), ale zbył go przed ukończeniem 18 roku życia albo posiada maksymalnie 50% udział we własności (odziedziczonej lub darowanej) i nie zamieszkuje tam od co najmniej 12 miesięcy. Te osoby również mogą złożyć wniosek o kredyt z dopłatą.

O Bezpieczny kredyt mogą występować single, małżeństwa lub pary w nieformalnym związku posiadające przynajmniej jedno dziecko.

Dopłaty do rat zostaną zawieszone m.in. w sytuacji:

 • nie wprowadzenia się do lokalu w ciągu 2 lat od jego nabycia lub zakończenia budowy,
 • wynajęcia lub zbycia nieruchomości.

Ogólne warunki zaciągania Bezpiecznego kredytu 2% są takie same we wszystkich bankach, ponieważ tak wynika z przepisów. Różnice dotyczą wysokości prowizji, oprocentowania oraz okresu, na jaki można zaciągnąć finansowanie.

Poniżej szczegółowe porównanie ofert banków udzielających bezpiecznego kredytu 2%.

Bezpieczny kredyt 2% Alior Bank S.A.

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 000 zł, a w przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem – 600 000 zł. Przy kredycie na ukończenie budowy maksymalne kwoty są niższe – 100 000 dla singla i 150 000 dla dwóch osób. Oprocentowanie kredytu jest stałe i ustalane co 5 lat. Te warunki wynikają z ustawy, zatem są takie same w odniesieniu do innych banków, które mają w ofercie bezpieczny kredyt 2%.

Alior Bank S.A. postawił na mocną promocję Bezpiecznego kredytu 2% i klientom, którzy złożą wniosek o niego do dnia 30.11.2023 r. (a umowę podpiszą do końca roku) dodaje gratis voucher o wartości 4 000 zł do wykorzystania u partnerów akcji – m.in. w sklepach Agata Meble, Media Expert i RTV Euro AGD.

Bezpieczny kredyt 2% mBank S.A.

mBank S.A. przystąpił do programu bezpieczny kredyt 2% w połowie września 2023 r. Instytucja oferuje kredyt w czterech wariantach – trzech promocyjnych (Intensive, Active i edycja 1) i jednym standardowym.

W zależności od wybranej opcji, warunki kredytu są mniej lub bardziej opłacalne. Np. w wariancie Intensive oprocentowanie wynosi 8,64% a w Active – 8,84%. Oprocentowanie będzie jeszcze niższe, jeśli kredytobiorca posiada wkład własny w wysokości 20%.

Haczyk tych ofert jest taki, że trzeba założyć rachunek bankowy w mBanku S.A. i zapewnić comiesięczne wpływy na poziomie 7 000 zł (Intensive) lub 5 000 (Active). W opcji edycja 1 należy podpisać umowę ubezpieczenia na życie i zagwarantować wpływ wynagrodzenia od pracodawcy na rachunek w mBanku (bez dolnego limitu kwoty).

Jeśli klient nie zdecyduje się na założenie konta, może skorzystać z bezpiecznego kredytu wyłącznie w standardowej formie, czyli bez żadnej promocji.

Bezpieczny kredyt 2% Bank Pekao S.A.

W banku Pekao S.A. („z żubrem”) stałe oprocentowanie Bezpiecznego kredytu może być utrzymane nie przez 10 lat, jak nakazują przepisy, ale przez 15. Dodatkowe 5 lat bank dodaje, aby wyróżnić swoją ofertę spośród innych. Oczywiście dopłaty dotyczą tylko pierwszej dekady spłacania. Minimalny okres spłaty to 15 lat a maksymalny – 30 lat.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wyniesie 4,72% przy parametrach kredytu:

 • kwota pożyczona: 335 094 zł,
 • okres spłaty: 27 lat,
 • brak wkładu własnego,
 • pierwsza rata z dopłatą: 1 592,73 zł,
 • pierwsza rata po zakończeniu dopłat: 2 081,71 zł,
 • całkowita kwota do spłaty: 613 414,65 zł.

Bezpieczny kredyt 2% PKO BP

W pierwszym 5-letnim okresie oprocentowanie kredytu składa się ze stopy bazowej w wysokości 5,97% i marży banku 2%. Po tym czasie klient może kontynuować naliczanie w ten sposób lub przejść na oprocentowanie zmienne stanowiące sumę wskaźnika referencyjnego WIBOR 6M i marży banku. Nie później niż 2 miesiące przed zakończeniem pierwszego okresu 5-letnego PKO Bank Polski S.A. prześle aktualną ofertę oprocentowania.

Poniżej przykładowa symulacja Bezpiecznego kredytu 2% w wysokości 290 000 zł udzielonego na 25 lat:

 • oprocentowanie stałe przez pierwsze 5 lat: 7,14%,
 • oprocentowanie stałe na kolejne 5 lat: 8,95%,
 • całkowity koszt kredytu: 219 581,56 zł,
 • całkowita kwota do zapłaty: 509 581,56 zł,
 • pierwsza rata malejąca z dopłatą: 1 483,09 zł,
 • po 10 latach kredyt przejdzie w tryb rat stałych w wysokości 1 760,66 zł.

Bezpieczny kredyt 2% Bank Ochrony Środowiska S.A.

Bank Ochrony Środowiska S.A. stosunkowo od niedawna należy do programu, bo od 6 września 2023 r. instytucja udziela Bezpiecznego kredytu na okres od 15 do 35 lat i pobiera jednorazową prowizję przygotowawczą w wysokości 2,2% (min. 300 zł). Marża bankowa to 2,45 proc. przy LTV do 80%. i 2,60 proc. powyżej 80%.

LTV – z ang. Loan to Value, co dosłownie oznacza „pożyczka od wartości”. Wskaźnik LTV określa stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia, czyli nieruchomości, którą jest nim finansowana. Im wyższy LTV tym dla banku wyższe ryzyko kredytowe, a co za tym idzie – wyższe oprocentowanie.

Bezpieczny kredyt 2% VeloBank S.A.

W Velo Bank S.A. wniosek o Bezpieczny kredyt 2% można złożyć online poprzez video rozmowę z ekspertem banku. Osoby zatrudnione na podstawie umowy B2B muszą przedstawić aktualny kontrakt, wydruk wpływów na konto za ostatnie 6 miesięcy i zaświadczenie o niezaleganiu w składkach ZUS.

Przykładowa kalkulacja:

 • kwota kredytu 300 000 zł,
 • okres spłaty: 20 lat,
 • rata po dopłacie: 1 750 zł,
 • oprocentowanie: 7,14%,
 • RRSO: 3,63 %.
 • prowizja: 6 000 zł.

Ratę można obniżyć do 1 700 zł o ile nieruchomość spełnia założenia Zielonej Hipoteki, czyli jest ekologiczna i klient podpisze jednocześnie umowę o prowadzenie rachunku i ubezpieczenie do kredytu VeloBezpieczny.

Bezpieczny kredyt 2% Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS

W bankach z grupy BPS Bezpieczny kredyt można zaciągnąć na okres spłaty do 30 lat. RSSO wyniesie 4,86% przy założeniach:

 • całkowita kwota kredytu – 347 130 zł,
 • okres spłaty: 25 lat i 5 miesięcy,
 • wkład własny – 30% wartości nieruchomości,
 • prowizja – 1,90%.
 • całkowity koszt kredytu – 402 141,96 zł.

Osoby, które do dnia 30.11.2023 r. podpiszą umowę o kredyt hipoteczny (bezpieczny lub standardowy) lub gotówkowy, mogą wziąć udział w loterii. Nagrodami są pieniądze: codziennie do wygrania jest 500 zł a raz w miesiącu – 20 000 zł.

Bezpieczny kredyt 2% Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

W Banku Spółdzielczym Rzemiosła w Krakowie obecnie trwa promocja dla ubiegających się o Bezpieczny kredyt 2%. Klienci, którzy podpiszą umowy do 30.11.2023 r., nie zapłacą prowizji przygotowawczej.

Przykładowa kalkulacja dla kredytu w wysokości 375 000,00 zł zaciągniętego na 25 lat:

 • wkład własny: 20%,
 • najwyższa rata z dopłatą: 2.044,21 zł,
 • rata stała po wygaśnięciu dopłat: 2.262,14 zł
 • całkowita kwota do zapłaty: 619.723,68 zł
 • RRSO: 4,19%,
 • marża banku: 1,95%.

Bezpieczny kredyt 2% Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie

Niewiele wiadomo o warunkach Bezpiecznego kredytu 2% udzielanego przez Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie. Na stronie WWW znajdują się tylko standardowe dane o tej formie finansowania, tj. kto może wziąć Bezpieczny kredyt 2% i na co można go przeznaczyć. Witryna odsyła do wypełnienia formularza celem skontaktowania się z doradą banku, który ma udzielić szczegółowych informacji.

Bezpieczny kredyt 2% Bank Spółdzielczy w Brodnicy

Kalkulacja przykładowego Bezpiecznego kredytu 2% udzielanego przez Bank Spółdzielczy w Brodnicy:

 • kwota kredytu: 320 000 zł,
 • wartość nieruchomości 400 000 zł,
 • wkład własny: 20%,
 • okres kredytowania: 25 lat,
 • najwyższa rata z dopłatą: 1 866,78 zł,
 • raty po wygaśnięciu dopłat: 1 946,25 zł,
 • całkowita kwota do spłaty: 565 156,77 zł.

O kredyt mogą się ubiegać osoby, które mają (lub podpiszą) umowę o Konto Mobilne. Prowadzenie rachunku jest bezpłatne pod warunkiem dokonania operacji kartami wydanymi do konta na sumę co najmniej 500 zł miesięcznie (w przeciwnym razie doliczana jest opłata w wysokości 12 zł).

Bezpieczny kredyt 2% SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A.

SGB-Bank nie informuje o szczegółowych warunkach Bezpiecznego kredytu 2%. Wiadomo tylko, że takowego udzielają następujące Banki Spółdzielcze zrzeszone z SGB:

 • Bank Spółdzielczy w Człuchowie,
 • Bank Spółdzielczy w Gnieźnie,
 • Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdańskim,
 • Bank Spółdzielczy w Przysusze,
 • Bank Spółdzielczy Ziemi Szczecińskiej,
 • Bank Spółdzielczy w Raciążu,
 • Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy.

W celu uzyskania dokładnych warunków Bezpiecznego kredytu należy kontaktować się bezpośrednio z wybranym Bankiem Spółdzielczym.

Bezpieczny kredyt 2% Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie dołączył do programu Bezpieczny kredyt jako ostatni: 25 września 2023 r. Z uwagi na to, że minął bardzo krótki czas od dołączenia, bank nie podał jeszcze do publicznej wiadomości szczegółowych warunków kredytowania.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę Bezpiecznego kredytu 2%?

Nie istnieje uniwersalna metoda znalezienie banku, który udzieli najtańszego Bezpiecznego kredytu 2%. Wiele zależy od kwoty pożyczki, okresu spłaty i wkładu własnego. W okresie dopłacania, raty we wszystkich bankach będą podobnej wysokości. Znaczące różnice kredytobiorca odczuje, dopiero kiedy rząd przestanie dopłacać do zobowiązania, czyli od 11. roku spłaty.

Na pewno warto kierować się wskaźnikiem RRSO. Porównanie ofert będzie miarodajne, jeśli w każdym przypadku weźmiemy wyliczenia dla takiej samej wartości kredytu i okresu spłaty zobowiązania. RRSO przy Bezpiecznym kredycie w większości banków plasuje się pomiędzy 4 a 5%. Dlaczego tyle, skoro w nazwie programu jest 2%? Można powiedzieć, że jest to chwyt marketingowy twórców programu.

Założeniem programu jest zbicie odsetek do poziomu 2%, natomiast na wysokość raty (oraz wskaźnika RRSO) składają się także koszty okołokredytowe. Realnie zatem kredytobiorca płaci większe oprocentowanie niż 2%, choć jest ono mniejsze, niż gdyby pożyczył pieniądze na warunkach standardowego kredytu hipotecznego.

Z punktu widzenia klienta zainteresowanego najkorzystniejszą ofertą Bezpiecznego kredytu będzie zrobienie symulacji w kilku bankach. Na stronach niektórych z nich znajdują się kalkulatory, w których można sprawdzić, ile wyniosą raty z dopłatami i po okresie dopłat i przy różnych okresach spłaty.

Źródła:

 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230000859/U/D20230859Lj.pdf
 • https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/banki-udzielily-juz-blisko-6-tys-bezpiecznych-kredytow-2-proc
 • https://www.rp.pl/nieruchomosci-mieszkaniowe/art39022081-duzy-popyt-na-bezpieczny-kredyt-2-proc-program-podbil-ceny-mieszkan

Warto wiedzieć

 1. Program Bezpieczny kredyt 2% to możliwość wzięcia kredytu hipotecznego z dopłatami od rządu. Dopłaty obniżają wysokość odsetek do około 2% przez pierwsze 10 lat spłaty.
 2. Wniosek o kredyt mogą złożyć osoby do 45. roku życia, które nie mają mieszkania na własność i nie przysługuje im prawo do lokalu spółdzielczego.
 3. Rzeczywiste oprocentowania kredytu to około 4-5% (w zależności oferty od banku).
 4. Wniosek o Bezpieczny kredyt 2% można złożyć aktualnie w 12 bankach. Wśród nich znajdują się Alior Bank S.A., mBank S.A., Bank Pekao S.A i PKO BP S.A.
 5. Szukając najtańszej propozycji finansowania w ramach Bezpiecznego kredytu należy kierować się wskaźnikiem RRSO. Porównanie ofert trzeba zrobić dla takich samych parametrów w zakresie kwoty i okresu spłaty zobowiązania.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie banki oferują Bezpieczny kredyt 2%?

  Oferta Bezpiecznego kredytu jest dostępna w 12 bankach. Mają ją m.in. Bank Pekao S.A i PKO BP S.A., Alior Bank S.A i mBank S.A. Bank Millenium jako jedyny poinformował, że nie zamierza przystępować do programu.  

 2. Jaki bank udzieli kredytu 2% osobie ze złą historią kredytową?

  Wszystkie banki weryfikują zdolność kredytową do bezpiecznego kredytu w ten sam sposób, jak dla standardowego kredytu hipotecznego. Osoba ze złą historią kredytową może mieć problem z uzyskaniem finansowania. Jednak zawsze warto złożyć wniosek – to nic nie kosztuje, a być może bank udzieli kredytu. 

 3. W którym banku opłaca się wziąć kredyt 2%?

  Nie da się jednoznacznie określić, gdyż wysokość rat zależy od kwoty kredytu, okresu spłacania i posiadanego wkładu własnego.  

 4. Czy warto wziąć Bezpieczny kredyt 2%?

  Osobom, które kwalifikują się do wzięcia Bezpiecznego kredytu, na pewno opłaca się o niego ubiegać, ponieważ jest dużo tańszy niż standardowy. Warto jednak pamiętać, że dopłaty zostaną wstrzymane po sprzedaży lub wynajęciu lokalu. 

 5. Który bank oferuje najlepsze warunki kredytowe?

  Nie wszystkie banki podają do publicznej wiadomości warunki kredytu, zatem nie da się ocenić, która oferta jest najkorzystniejsza. Na pewno warto spojrzeć na propozycje tych najpopularniejszych. Z racji swojego zasięgu zazwyczaj są tańsze niż banki spółdzielcze. 

Porównaj kredyty hipoteczne
Justyna Czerwińska
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zirytowany
Zirytowany
6 miesięcy temu

Jaki jest sens wypisywania wszystkich banków z przykładową symulacją i dla każdej opcji zmieniane są parametry. Przecież tu niczego nie da się porównać