Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Czy da się cofnąć przelew w banku?

Jak cofnąć przelew? Czy można cofnąć przelew, który został zlecony? Raz wykonany przelew nie może być cofnięty, nie znaczy to jednak, że nie możesz odzyskać środków przelanych omyłkowo lub wskutek oszustwa.

Jeśli wykonujesz standardowy przelew, to środki zostaną faktycznie przesłane podczas najbliższej sesji przelewów Elixir. W niektórych wypadkach daje Ci to czas na zatrzymanie przelewu, zanim zostanie wysłany – musisz jednak działać natychmiast.

Czy anulowanie przelewu jest możliwe?

Anulować można jedynie przelew zaplanowany, natomiast wykonanego już nie. Oznacza to, że nie możesz anulować przelewów natychmiastowych, ani takich, których sesje przelewów ELIXIR już się rozpoczęły. Możesz natomiast anulować przelewy zaplanowane, a w niektórych wypadkach także zablokować przelew standardowy.

Przykłady:

 1. Pan Anton przesłał kontrahentowi 1500 zł za pomocą przelewu Blue Cash (przelewy natychmiastowe). Nawet minutę później nie może już anulować, ani wycofać przelewu. Blue Cash przesyła środki poza standardowymi sesjami ELIKSIR, a odbiorca otrzymuje je natychmiastowo.
 2. Pani Balbina wykonała przelew natychmiastowy korzystając z aplikacji banku BNP Paribas. Wpisała złą kwotę, ale nie może anulować przelewu, ponieważ ten został już wykonany. Wszystkie przelewy przyspieszone i natychmiastowe omijają sesje przelewów międzybankowych i są procedowane natychmiast, co uniemożliwia ich cofnięcie.
 3. Pan Cyprian korzystając z aplikacji Santander Banku wykonał przelew standardowy o godzinie 11:00 w środę. O 15:00 chciał anulować przelew, ale nie było to możliwe, bo najbliższa sesja wychodząca w Santander Banku odbyła się o 12:15. Gdyby skontaktował się z bankiem przed godziną 12:00, prawdopodobnie udałoby mu się wycofać przelew. Gdyby jednak dodzwonił się o 12:10, pracownik nie mógłby mu już pomóc w tym zakresie.
 4. Pani Danuta omyłkowo wysłała zapłatę za fakturę na inne konto. Korzystała z bankowości elektronicznej mBanku, wybrała przelew standardowy i zleciła o godzinie 8:10 w bankowości elektronicznej w poniedziałek. Po chwili dostrzegła pomyłkę, zadzwoniła na mLinię i o 8:25 anulowała przelew. Udało się, ponieważ najbliższa sesja wychodząca w mBanku była dopiero o 9:55. Gdyby pani Danuta zorientowała się w pomyłce dopiero o 9:40 jej sytuacja byłaby taka sama jak wcześniej opisana w przypadku pana Cypriana.
 5. Pan Edgar zaplanował przelew na godzinę 18:00 w piątek. W czwartek jednak rozmyślił się, zalogował do swojej aplikacji Citi Mobile i bez problemu anulował przelew. Nie potrzebował pomocy konsultanta, ponieważ przelew był dopiero planowany i jego procedowanie nie rozpoczęło się. Bez względu na bank, w którym Pan Edgar miałby konto, mógłby dokonać tego samego.
 6. Pani Felicja przesłała pieniądze korzystając z aplikacji banku PKO BP na inne konto w tym samym banku. Przelew wewnętrzny zawsze jest natychmiastowy i nie ma możliwości anulowania go. Oczywiście gdyby Pani Felicja dopiero zaplanowała przelew na kolejny dzień, mogłaby bez problemu go anulować. W przeciwieństwie do przelewów międzybankowych udałoby się to nawet tylko minutę przed godziną, o której przelew miał być zrealizowany.
 7. Pan Grzegorz wysłał przelew standardowy z konta w Pekao S.A.. Mimo iż sesji przelewów jeszcze nie było, nie może go anulować, ponieważ bank Pekao S.A. w ogóle nie zostawia takiej możliwości. Jeśli Pan Grzegorz miałby konto w innym banku niż wspomniane Pekao, Alior, Nest Bank i Millenium, to zatrzymanie przelewu byłoby możliwe.

Kiedy środki faktycznie ruszą w drogę, nie ma możliwości ich zatrzymania. Wymaga tego pewność obrotu. Żeby ktokolwiek miał zaufanie do systemu bankowego, musi on uniemożliwiać cofnięcie raz wykonanych przelewów.

Nawet jeśli zdarzyło Ci wysłać omyłkowy przelew i brak możliwości jego anulowania był dla Ciebie frustrujący, to pomyśl co byłoby gdyby wszyscy mogli cofać przelewy. Pracodawca cofający Twoje wynagrodzenie, klient anulujący płatność za wysłany już towar, zupełny brak bezpieczeństwa przy sprzedawaniu rzeczy przez internet.

System działa prawidłowo, ale niestety każdemu kiedyś zdarzy się pomylić i wówczas anulowanie przelewu może okazać się niemożliwe.

W których bankach można cofnąć przelew?

Wycofać przelew (ale tylko taki, który faktycznie nie został jeszcze wykonany) w poszczególnych bankach można:

Anulować przelew przyszły (zaplanowany) można w każdym banku komercyjnym i na ogół nie ma potrzeby kontaktowania się z infolinią. Wystarczy usunąć przelew z listy zaplanowanych korzystając z aplikacji mobilnej.

Kilka spośród największych banków w Polsce nie daje możliwości zablokowania przelewu gdy środki wciąż pozostają w jego dyspozycji, co wydaje się mało przyjaznym wobec klienta działaniem. Zwłaszcza, że przynajmniej część banków spółdzielczych taką opcję oferuje.

W każdym banku można natomiast zablokować przelew zaplanowany lub cykliczny.

Jak krok po kroku cofnąć przelew?

W każdym banku procedura jest nieco inna. Pewne elementy będą się powtarzać.

Jeśli chodzi Ci o cofnięcie przelewu zaplanowanego:

 • Zaloguj się w aplikacji swojego banku,
 • Odnajdź sekcję przelewy zaplanowane,
 • Odnajdź ten przelew internetowy, który chcesz anulować i po prostu go usuń z listy/anuluj,Oczywiście możesz skontaktować się w tej sprawie z infolinią, a nawet udać do oddziału banku, ale nie ma takiej potrzeby. To najprostsza sytuacja.

Gdy chodzi o przelew standardowy do innego banku, sytuacja będzie się już komplikować.

 • Sprawdź godziny sesji przelewów wychodzących – zebraliśmy je dla Ciebie w artykule.
 • Jeśli do najbliższej sesji jest ponad 15 minut, zadzwoń na infolinię banku lub poproś o pomoc za pośrednictwem aplikacji mobilnej/serwisu transakcyjnego danego banku. Banki na ogół najszybciej odpowiadają na czacie.
 • Spokojnie poinformuj o sytuacji i poproś o natychmiastowe zatrzymanie przelewu.
 • Podaj informacje pozwalające zidentyfikować przelew – wadliwy numer konta, kwotę, wpisanego odbiorcę.Jeśli wiesz, że nie zdarzysz przed sesją przelewów ELIKSIR lub pracownik banku poinformował Cię, że nie może już zatrzymać przelewu, opisz problem, podaj pracownikowi potrzebne informacje i czekaj.

Jak cofnąć przelew na błędne konto?

Jeśli wpisany numer rachunku bankowego nie jest przypisany do żadnego konta, przelew się nie uda. Natomiast jeśli konto istnieje, ale zostało wpisane przez pomyłkę, to odpowiedzią jest cały artykuł, który czytasz.

Jak cofnąć przelew z błędnymi danymi?

Bank sprawdza przelew jedynie numerze konta. Jeśli ten był prawidłowy, to błędne dane odbiorcy przelewu nie wpływają na przekazanie środków. Możesz nie przejmować się błędnym tytułem przelewu, czy imieniem odbiorcy. Nawet Urząd Skarbowy i ZUS mają obowiązek przyjąć błędnie opisany przelew pod warunkiem, że wpłynął na prawidłowe konto.

Czy cofnięcie przelewu jest płatne?

W większości banków, które pozwalają na zatrzymanie przelewu, nie ma żadnych opłat za taką usługę. BNP Paribas i Santander Consumer Bank pobierają jednak opłaty od 5 do 25 zł zł, a BOŚ Bank pobiera 10 zł od klientów profesjonalnych.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu bankowego można dowiedzieć się z bankowych tabel opłat.

Jak odbywa się zwrot środków z anulowanego przelewu?

Jeśli chodziło o anulowanie jeszcze nie zrealizowanego przelewu, to środki po prostu wracają natychmiastowo na Twoje konto.

Natomiast gdy przelew został zrealizowany, bank otwiera rachunek techniczny i informuje błędnego odbiorcę przelewu, że powinien zwrócić otrzymaną kwotę na to właśnie konto. Przelew jest dla przypadkowego odbiorcy bezpłatny. Ma on 30 dni na zwrot środków. Warto pamiętać, że jeśli odbiorca przelewu nie korzysta z bankowości internetowej to bank ma utrudniony kontakt z nim. 30 dni wciąż go obowiązuje, ale może to opóźnić oddanie Ci Twoich pieniędzy.

Po otrzymaniu zwrotu na rachunek techniczny, bank przekazuje środki na konto, z którego były pierwotnie wysłane przez Ciebie. Otrzymujesz elektroniczne potwierdzenie tej operacji.

W standardowej procedurze nie występuje przelew zwrotny bezpośrednio z konta odbiorcy na konto osoby, która wysłała omyłkowy przelew. Wynika to przede wszystkim z prawa bankowego, które chroni dane właścicieli kont.

Oczywiście osoba, która otrzymała błędny przelew mogłaby zwrócić go we własnym zakresie, ale nie tylko pokazałaby w ten sposób, że omyłkowe konto należy do niej, ale też być może musiałaby zapłacić prowizję za przelew. Byłoby tak w przypadku gdyby omyłkowy przelew poszedł na konto firmowe lub podobne.

Czy da się cofnąć przelew BLIK?

Zdecydowanie nie można. BLIK jako usługa natychmiastowa nie ma nawet opcji przelewów oczekujących czy cyklicznych. Jeśli wykonujesz przelew BLIK na numer telefonu upewnij się, że jest on wpisany poprawnie. Płatności online są wygodne, ale warto dbać o bezpieczeństwo przy ich realizowaniu.

W przypadku błędnych przelewów BLIK możesz wysłać pismo do operatora BLIK. Wyjaśnij w nim sytuację, opisz błędny przelew, podaj dane pozwalające go zidentyfikować. Operator może wysłać do odbiorcy przelewu prośbę o zwrot Twoich środków, ale może tez zdarzyć się, że jedynym sposobem na ich odzyskanie będzie sądowe postepowanie cywilne.

Optymalnie jest wykorzystywać BLIK do szybkich płatności i przesyłania środków na numer telefonu pozostając przy niewielkich kwotach.

Czy da się cofnąć przelew PayPal?

Nie można cofnąć błędnego przelewu w PayPal. Ewentualnie możliwe jest anulowanie płatności nieodebranej. Takie zdarzają się wyjątkowo rzadko, ponieważ jeśli ktoś ma konto PayPal płatność zostaje odebrana automatycznie.

W przypadku błędnego przelewu skontaktuj się z operatorem PayPal, wyjaśnij sytuację, podaje dane umożliwiające zidentyfikowanie samego przelewu. Operator PayPal nie ma możliwości wymuszenia zwrotu omyłkowo wysłanych środków, więc trochę zależy od dobrej woli odbiorcy przelewu. Ewentualnie pozostaje Ci zawsze droga sądowa.

PayPal wymaga ostrożności, ponieważ w założeniu ma gwarantować bardzo szybką płatność odbieraną natychmiast przez odbiorcę profesjonalnego. Uniknąć błędów można przez korzystanie z bramek płatniczych na stronie sprzedawcy/kontrahenta i wcześniejsze definiowanie odbiorców.

Co robić gdy padniesz ofiara oszustwa?

Jeśli przelew wynikał z celowego oszustwa odbiorcy, a nie Twojej pomyłki musisz złożyć zawiadomienie na policję, a także poinformować bank o sytuacji. Warto to zrobić natychmiast po zorientowaniu się w oszustwie. Czasami wystarczy to, by policja mogła zablokować konto, na które przeszły Twoje środki i dzięki temu umożliwić Ci ich przyszłe odzyskanie.

Szanse są raczej niewielkie, ponieważ wyspecjalizowani oszuści wyprowadzają pieniądze z kont, które wykorzystali w przestępstwie natychmiast po tym jak przelew zostanie na nich zaksięgowany. Lepiej jednak spróbować i liczyć na to, że oszuści aż tacy sprytni to nie byli.

W każdym razie bez pomocy organów ścigania nie ma sensu ani szukać właściciela konta, na które został wymuszony przelew, ani domagać się zwrotu środków od banku.

O czym jeszcze pamiętać przy cofaniu przelewu bankowego?

Cofając przelew bankowy warto pamiętać, że jest to sytuacja stresująca, nietypowa i prowokująca do nieprzemyślanych działań. Jeśli zdarzył Ci się omyłkowy przelew, musisz działać szybko, ale wpadnięcie w panikę nic Ci nie da. Spowoduje natomiast ryzyko popełnienia kolejnego błędu. Daj sobie kilka minut na uspokojenie i nie obwiniaj się o błąd, który przydarza się nawet dyrektorom finansowym dużych firm.

Nawet jeśli przelew już przeszedł, odbiorca przelewu prawdopodobnie dobrowolnie zwróci środki jak tylko zauważy je na swoim koncie. Albo zrobi to z ludzkiej przyzwoitości, albo nie chcąc ryzykować postępowania sadowego o bezpodstawne wzbogacenie.

Tak samo jeśli na Twoje konto wpłyną środki, które nie powinny się na nim znaleźć – skontaktuj się z bankiem w celu ich zwrotu. W przypadku wyjątkowo wysokiej kwoty, skontaktuj się także z policją. Jeśli przez Twoje konto przepływają środki z nielegalnych źródeł ryzykujesz blokadę konta, nawet jeśli nie masz nic wspólnego z szemranym biznesem.

Gdy padniesz ofiarą oszustwa, nie licz na to, że uda Ci się łatwo odzyskać środki za pośrednictwem banku – w takiej sytuacji zawsze potrzebne Ci będzie wsparcie organów ścigania, a cała sprawa może rozciągnąć się na kilka miesięcy.

Warto wiedzieć

 1. Nie można anulować przelewu, który został już wysłany.
 2. Nie ma możliwości cofania szybkich płatności takich jak BLIK, PayPal, Blue Cash, Przelew natychmiastowy.
 3. Można zatrzymać przelew, który oczekuje na wysłanie – zaplanowany, cykliczny, lub standardowy, którego sesja ELIKSIR jeszcze nie nastąpiła.
 4. Jeśli wysłało się omyłkowy przelew należy zgłosić to do banku, a jeśli było to wynikiem oszustwa – także na policję.
 5. Odbiorca przelewu, który otrzymał błędny przelew zostanie ponaglony przez bank do zwrotu przypadkowo otrzymanych środków, ale cała sprawa może potrwać nawet kilka tygodni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Po jakim czasie można cofnąć przelew? 

  Raczej przed czasem. Jeśli po złożeniu przelewu skontaktujesz się z bankiem co najmniej 15 minut przed momentem rozpoczęcia najbliższej wyjściowej sesji ELIKSIR, jest szansa na zablokowanie przelewu.

 2. Czy można cofnąć przelew bankowy? 

  Nie można. Można zatrzymać przelew, który jeszcze nie został zrealizowany – np. oczekujący na sesję ELIXIR.

 3. Jak zrobić zwrot przelewu? 

  Należy przelać kwotę na wskazany przez bank rachunek zwrotny – najlepiej to zrobić z poziomu systemu transakcyjnego banku. Przynajmniej taka jest procedura. Część osób przelewa po prostu środki na konto, z którego wpłynęła nieznana kwota i nie ma w tym jakiegoś wyraźnego błędu.

 4. Jak odzyskać pieniądze wpłacone na konto oszusta? 

  Czasem zlecenie przelewu jest błędne i trafia na konto oszusta. Pieniądze możesz odzyskać z pomocą policji, prokuratury i sądu. Inaczej będzie to raczej niemożliwe.

 5. Czy można anulować przelew oczekujący? 

  Tak, można anulować zlecony przelew oczekujący i zaplanowane pod warunkiem, że nie zostały one jeszcze wykonane.

 6. Czy można odzyskać pieniądze wysłane na złe konto? 

  Tak, bank pośredniczy w takiej operacji i na ogół udaje się ona bez trudności. Jeśli nie, bo np. trafisz na nieuczciwego odbiorcę przelewu – należy skierować sprawę do sądu.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments