Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy na 20 lat – do jakich kwot można się zapożyczyć?

Długi okres spłaty kredytu daje możliwość obniżenia wysokości raty do poziomu, który nie będzie zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu. Okres kredytowania ma jednak również wpływ na wysokość kosztów zobowiązania. Czy kredyt gotówkowy na 20 lat może się opłacać i jaką kwotę można pożyczyć?

Kredyt gotówkowy to wygodny sposób finansowania z możliwością przeznaczenia pożyczonych środków na dowolny cel konsumpcyjny z wykluczeniem wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Długi okres kredytowania sprawdzi się przede wszystkim przy kredycie na wyższą kwotę. Może też stanowić alternatywę dla pożyczki hipotecznej dla osób, które nie mogą ustanowić hipoteki na nieruchomości jako zabezpieczenia spłaty zobowiązania.

Kredyt gotówkowy na 20 lat – czy to możliwe?

Aktualne oferty kredytowe z okresem spłaty rozłożonym na 20 lat dotyczą jedynie zobowiązań zabezpieczonych hipotecznie: pożyczki hipotecznej i kredytu hipotecznego. Żaden bank nie ma w swojej ofercie kredytu gotówkowego na 20 lat. Kredyt z tak długim okresem spłaty, który przeznaczyć można na dowolny cel konsumpcyjny byłby rozwiązaniem zbyt ryzykownym z punktu widzenia banku.

Jaki jest maksymalny okres spłaty kredytu gotówkowego?

Maksymalny okres spłaty kredytów gotówkowych aktualnie nie przekracza 10 lat. Wysokość zobowiązania, które może otrzymać wnioskodawca zależy od jego zdolności kredytowej i możliwości terminowej spłaty zobowiązania. Choć długi okres kredytowania daje możliwość pożyczenia wyższej kwoty, to trzeba pamiętać, że oznacza też wyższe koszty. Dlatego nie zawsze warto przemyśleć czy warto skorzystać z maksymalnego okresu spłaty, żeby obniżyć ratę kredytu. Czasem lepiej spłacić zobowiązanie wcześniej i dzięki temu zaoszczędzić na odsetkach.

Dlaczego banki nie oferują kredytu gotówkowego na 20 lat?

Kredyt długoterminowy to dla banku większe ryzyko kredytowe. W przypadku kredytów hipotecznych ryzyko ograniczane jest formą zabezpieczenia: jaką jest hipoteka na nieruchomości. W przypadku kredytu gotówkowego na 20 lat takiej możliwości nie ma. Natomiast możliwość terminowej spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę może zmienić się dość mocno na przestrzeni 20 lat. Stąd takie zobowiązanie mogłoby być dla banku zbyt ryzykowne.

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy na 10 lat?

Kredyt w banku może uzyskać osoba pełnoletnia, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Oprócz wysokości dochodów bank bierze pod uwagę także ich rodzaj. Najczęściej akceptowane są stabilne dochody, których źródłem jest umowa o pracę, emerytura, renta czy działalność gospodarcza. Banki akceptują coraz częściej umowy cywilnoprawne, jak i dochody uzyskiwane za granicą. Liczy się także dotychczasowa historia kredytowa. Wnioskodawca, który terminowo spłacał swoje wcześniejsze zobowiązania ma większe szanse na kredyt.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zaciągnąć kredyt gotówkowy na 10 lat?

Podstawowy warunek to wiek wnioskodawcy i odpowiednia zdolność kredytowa. Oceniając zdolność kredytową bank weźmie pod uwagę m.in.:

  • wysokość i źródło dochodów wnioskodawcy,
  • miesięczne wydatki związane z utrzymaniem (czynsz, opłaty za media itp.),
  • wysokość innych stałych zobowiązań (pożyczki, karty kredytowe itp.),
  • liczbę osób na utrzymaniu,
  • dotychczasową historię kredytową.

Uzyskanie kredytu gotówkowego na 10 lat może wiązać się również z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia spłaty zobowiązania. Bank może wymagać np.:

  • wykupienia ubezpieczenia na wypadek utraty pracy dla kredytów powyżej określonej wartości,
  • blokady środków na rachunku bankowym,
  • ustanowienia zastawu rejestrowego,
  • cesji umowy ubezpieczenia na rzecz banku,
  • złożenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji,
  • wystawienia weksla,
  • poręczenia kredytu przez osobę trzecią.

Uzyskanie kredytu wiąże się również z przygotowaniem wymaganych przez bank dokumentów. Potrzebne będą:

  • dowód osobisty — dla potwierdzenia tożsamości i wieku wnioskodawcy: minimum 18 lat,
  • dokumenty finansowe potwierdzające źródło i wysokość uzyskiwanych dochodów — ich rodzaj zależy od źródła dochodów np. dla umowy o pracę potrzebne będzie zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, wystawione przez pracodawcę.

Które banki oferują kredyt gotówkowy z najdłuższym terminem spłaty?

Kredyt gotówkowy z długim okresem spłaty to dość popularne rozwiązanie, które znajduje się w ofercie większości krajowych banków. Kredyt gotówkowy na 10 lat można uzyskać m.in. w poniższych instytucjach finansowych (oferty zweryfikowane na dzień 15.07.2022 r.):

Kredyt gotówkowy w Credit Agricole

  • Okres spłaty: do 120 rat (10 lat)
  • Maksymalna kwota kredytu: do 200.000 zł

Kredyt gotówkowy w BNP Paribas Bank Polska

  • Okres spłaty: do 120 rat (10 Lat)
  • Maksymalna kwota kredytu: do 200.000 zł

Kredyt gotówkowy w Santander Bank Polska

  • Okres spłaty: do 120 rat (10 lat)
  • Maksymalna kwota kredytu: do 150.000 zł

Kredyt gotówkowy w Banku Pekao S.A.

  • Okres spłaty: do 120 rat (10 lat)
  • Maksymalna kwota pożyczki: do 250.000 zł

Kredyt gotówkowy w Alior Banku

  • Okres spłaty: do 120 rat (10 lat)
  • Maksymalna kwota pożyczki: do 200.000 zł

Kredyt gotówkowy w mBanku

  • Okres spłaty: do 120 rat (10 lat)
  • Maksymalna kwota kredytu: do 180.000 zł

Kredyt gotówkowy w Banku Millennium

  • Okres spłaty: 108 miesięcy (9 lat)
  • Maksymalna kwota kredytu: do 150.000 zł

Na co zwracać uwagę zaciągając kredyt gotówkowy na 10 lat?

Porównując oferty kredytowe dostępne na rynku warto zwrócić uwagę na:

  • Wysokość kosztów — oprocentowanie i prowizja to dwa główne elementy, które składają się na koszt kredytu. Wysokość kosztów może różnić się w zależności od oferty, a wybór tańszej opcji, w szczególności przy wysokim zobowiązaniu z długim terminem spłaty, oznacza dla kredytobiorcy realne oszczędności lub odczuwalne koszty.
  • Liczba formalności — wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć nie tylko w placówce banku, ale również przez internet, co pozwala zaoszczędzić czas. Warto też zwrócić uwagę na zakres dokumentów wymaganych przez bank i potrzebnych do uzyskania finansowania — mniejsza liczba formalności przyspiesza złożenie wniosku i wydanie decyzji kredytowej.
  • Rodzaj oprocentowania kredytu — wybór kredytu z oprocentowaniem zmiennym wiąże się z ryzykiem wzrostu raty na przestrzeni czasu. Warto wziąć pod uwagę takie zagrożenie w szczególności przy kredycie długoterminowym. Oprocentowanie stałe gwarantuje niezmienność raty i brak ryzyka wzrostu kosztów. Niektóre banki oferują model mieszany, w którym przez określony okres odsetki naliczane są według oprocentowania stałego, a później obowiązuje stopa zmienna.
  • Wymagane zabezpieczenia — warto sprawdzić, czy i jakie zabezpieczenie spłaty kredytu wymaga bank. Może to być m.in. ubezpieczenie kredytu, blokada środków na rachunku bankowym, weksel i inne.
  • Dodatkowe koszty — związane z korzystaniem z produktów towarzyszących — czasem możliwość korzystania np. z promocyjnych warunków kredytu wymaga założenie konta w banku udzielającym kredytu czy wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Warto sprawdzić ewentualne koszty tych dodatkowych produktów.
  • Możliwość zawieszenia spłaty kredytu — wybierając kredyt gotówkowy z długim okresem spłaty warto sprawdzić, czy bank daje możliwość zawieszenia spłaty zobowiązania (wakacje kredytowe lub karencja kredytu). Takie rozwiązanie przyda się np. w razie przejściowych kłopotów finansowych lub większych wydatków ponoszonych sezonowo.

Czy w przyszłości pojawią się kredyty gotówkowe na 20 lat?

Scenariusz, w którym banki wprowadzają do swojej oferty kredyt gotówkowy na 20 lat jest mało prawdopodobny. Dłuższy okres spłaty to jednocześnie wyższe koszty dla klienta, a także wzrost ryzyka kredytowego dla banku. Inwestycje wymagające wysokiej kwoty kredytu i jednocześnie długiego okresu spłaty można finansować inaczej. Lepszym i jednocześnie tańszym do klienta rozwiązaniem może być m.in. pożyczka hipoteczna.

Warto wiedzieć

  1. Aktualnie najdłuższy okres spłaty kredytu gotówkowego wynosi 10 lat.
  2. Im dłuższy okres spłaty zobowiązania, tym całkowity koszt kredytu będzie wyższy.
  3. Długi okres spłaty pozwala ustalić ratę na niskim poziomie, dzięki czemu może być ona mniej obciążająca dla domowego budżetu.
  4. Wysokość kredytu z długim 10-letnim okresem spłaty zależy od zdolności kredytowej wnioskodawcy.
  5. Decydując się na kredyt gotówkowy z długim okresem spłaty i oprocentowaniem zmiennym, warto pamiętać, że rata kredytu może zmieniać się wraz ze zmianą głównych stóp procentowych NBP.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jaki okres spłaty kredytu gotówkowego wybrać?

    To indywidualna decyzja. Okres kredytowania warto ustalić w taki sposób, aby wysokość raty nie była zbyt obciążająca dla domowych finansów, przy jednoczesnym możliwie krótkim okresie spłaty zobowiązania, żeby w miarę możliwości ograniczyć koszty.

  2. Czy kredyt gotówkowy na 10 lat wymaga ubezpieczenia?

    Dodatkowe warunki związane z kredytem określa bank. Ubezpieczenie nie powinno być obligatoryjnym elementem kredytu, choć może wpłynąć na ogólne koszty zobowiązania. Zwykle w zamian za skorzystanie z ubezpieczenia bank proponuje obniżenie prowizji lub wysokości oprocentowania. Ale jest to opcja dobrowolna.

  3. Jaki kredyt mogę otrzymać na 20 lat?

    Aktualne oferty kredytowe z okresem spłaty rozłożonym na 20 lat to zobowiązania zabezpieczone hipotecznie: kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie, lub pożyczka hipoteczna z przeznaczeniem na dowolny cel.

  4. Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy na 10 lat?

    Wniosek o kredyt gotówkowy można zwykle złożyć stacjonarnie w oddziale banku, ale również za pośrednictwem infolinii lub przez internet np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Wcześniej warto sprawdzić warunki ofert korzystając z porównywarki kredytów gotówkowych. 

  5. Jakie dokumenty muszę przygotować do wniosku o kredyt gotówkowy na 10 lat?

    Rodzaj dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku warto sprawdzić na stronie internetowej banku. Będzie to przede wszystkim dowód osobisty i dokumenty potwierdzające wysokość dochodów. Rodzaj dokumentów finansowych zależy od źródła dochodów: inne wymagania będą dla umowy o pracę, inne dla działalności gospodarczej.  

  6. Czy da się wziąć kredyt gotówkowy na 20 lat?

    Nie. Maksymalny okres spłaty przy kredycie gotówkowym wynosi 10 lat. Dłuższy okres kredytowania jest możliwy przy kredycie hipotecznym – maksymalnie do 35 lat.

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments