Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Kredyt hipoteczny dla singla – czy mam szansę?

Życie singla kojarzy się z wolnością i nieograniczonymi możliwościami. Wybór ten może być jednak utrudnieniem w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny.

mężczyzna z laptopem siedzący na podłodze
Źródło obrazka: strona promocji
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Jak wynika z danych Eurostatu, już niemal co czwarte gospodarstwo domowe w Polsce jest klasyfikowane jako gospodarstwo jednoosobowe. Liczba singli utrzymuje się od wielu lat na wysokim poziomie, a zdaniem analityków Euromonitora do 2030 roku ich liczba globalnie może powiększyć się aż o 23,4 proc. Choć samotne życie ma wiele zalet, bez wątpienia ma również wady. Również te ekonomiczne.

Single muszą sami troszczyć się o swoją finansową przyszłość, są przy tym pomijani przez system państwowej redystrybucji środków, a wszelka odpowiedzialność spada bezpośrednio na ich barki. Wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego jest także solidnym argumentem dla banków udzielających kredyty hipoteczne. Nie oznacza to jednak, że single są pozbawieni możliwości uzyskania finansowania tego typu.

Kredyt hipoteczny dla singla z perspektywy banku

Kredyty hipoteczne są wprawdzie produktami, które przynoszą instytucjom finansowym duże zyski, jednocześnie jednak narażają je na spore ryzyko: analitycy muszą oszacować nie tylko bieżącą kondycję kredytobiorców, ale również to, w jaki sposób będzie się zmieniać na przestrzeni wielu lat, uwzględniając zmiany koniunktury i sytuacji życiowej.

Dla banku wyższa liczba kredytobiorców oznacza znaczny spadek ryzyka: dwa niezależne źródła dochodu to większa gwarancja na to, że nawet w przypadku problemów jednej osoby, druga będzie w stanie nadal terminowo spłacać zobowiązanie. W przypadku kredytu hipotecznego dla singla, który zdecyduje się na jego samodzielne opłacanie, to niebezpieczeństwo jest zdecydowanie większe, co przekłada się bezpośrednio na zdolność kredytową.

Zapraszamy do pobrania poradnika

  • Czym jest zdolność kredytowa?
  • Co wpływa na zdolność kredytową?
  • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Zdolność kredytowa w przypadku kredytu dla singla

Kredyt hipoteczny dla singla pod względem formalnym niczym nie różni się od tego udzielanego większej liczbie osób i nie istnieją żadne przesłanki uniemożliwiające osobom samotnym zaciąganie zobowiązań tego typu. Należy jednak pamiętać, że o ile w przypadku pary zdolność kredytowa obu osób ulega sumowaniu. Singiel traci tę przewagę. Przez to, nawet jeśli może pochwalić się stosunkowo wysokimi zarobkami, istnieje ryzyko, że scoring nie pozwoli mu na uzyskanie takiej kwoty, na jaką może liczyć dwoje ludzi zarabiających mniej, ale decydujących się na solidarną spłatę kredytu.

Inne trudności kredytowe

Z pewnością wielu osobom prowadzącym jednoosobowe gospodarstwo domowe będzie trudniej sprostać również innym warunkom, narzuconym przez instytucje finansowe. Jednym z najpoważniejszych wyzwań będzie uzbieranie wkładu własnego, wynoszącego w większości przypadków minimum 20% wartości nieruchomości.

Wysokie ryzyko to także czynnik, który bank z pewnością będzie chciał sobie zrekompensować: najprostszym sposobem jest podwyższenie marży, która w przypadku kredytów hipotecznych dla singla może nieznacznie różnić się od tej oferowanej parom. Innym wymogiem banku może być konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, np. na wypadek utraty pracy. Podczas porównywania ofert warto pamiętać o tym, aby uwzględnić jego koszt w finalnym rachunku.

Kredyt z inną osobą

Jeżeli z wyliczeń analityków wynika, że zdolność kredytowa singla nie pozwala na zaciągnięcie zobowiązania w żądanej wysokości, nie oznacza to wcale zamkniętej drogi do uzyskania finansowania. Jednym ze sposobów na jej podwyższenie jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego wspólnie z inną osobą.

Warto pamiętać, że nie istnieją żadne regulacje dotyczące tego, kim powinien być współkredytobiorca: może być to partner, rodzic lub znajomy, który zgodzi się na dzielenie takiego zobowiązania. Wbrew pozorom taka osoba nie zawsze musi być współwłaścicielem nabywanej nieruchomości. Polityka instytucji różni się również pod względem dopuszczalnej liczby współkredytobiorców. W niektórych z nich możliwe jest wspólne zaciągnięcie kredytu hipotecznego nawet przez cztery osoby.

Na co zwrócić uwagę, wybierając współkredytobiorcę?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego dla singla wspólnie z inną osobą, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy spełnia ona oczekiwania banku. Dotyczy to zwłaszcza dopuszczalnej granicy wieku: większość instytucji bierze pod uwagę kredytobiorców, którzy w momencie spłaty ostatniej prognozowanej raty nie przekroczą 70 roku życia.

Kolejną ważną kwestią jest zdolność kredytowa współkredytobiorcy. Będzie on podlegał standardowej weryfikacji, musi być to więc osoba, która do tej pory sumiennie obsługiwała swoje zobowiązania, a jej zdolność kredytowa pozwoli na zaciągnięcie kredytu w zakładanej wysokości.

Kredyt hipoteczny dla singla

Chociaż wielu singli obawia się, że są pozbawieni szans na kredyt hipoteczny, w rzeczywistości nic nie stoi na przeszkodzie, aby otrzymali wnioskowane finansowanie. Podobnie jak w każdym innym przypadku decydujący okaże się scoring kredytowy, na który największy wpływ ma wiarygodność oraz zdolność kredytowa. W praktyce dobrze zarabiające młode osoby nie powinny mieć problemu z otrzymaniem kredytu hipotecznego dla singla.

Takie rozwiązanie wiąże się jednak z większym ryzykiem dla banku, co może być rekompensowane poprzez podniesienie marży lub konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. Nawet zbyt niska zdolność kredytowa nie przekreśla jednak szans na kredyt. Warto wówczas pomyśleć o współkredytobiorcy. Wbrew pozorom nie musi być to partner lub krewny, a wspólne wnioskowanie o kredyt nie oznacza współwłasności nieruchomości.

 

Czytaj też: Umowa zlecenie – jaki kredyt hipoteczny mogę dostać?

Czytaj też: Kredyt pod zastaw działki – jakich dokumentów oczekuje bank?

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

para emerytów na spotkaniu z pracownicą banku

Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy?

Udzielenie kredytu zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej klienta banku. Oprócz wysokości osiąganych dochodów i comiesięcznych wydatków instytucja udzielająca finansowania...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o