Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63
Poradniki

Kredyty na oświadczenie – czy banki mają je w swojej ofercie?

Kredyty na oświadczenie to na pewno wygodny sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy. Jednak uproszczona procedura zwykle niesie ze sobą konsekwencje pod postacią niższej kwoty pożyczki. Dodatkowo znalezienie takiej oferty wcale nie jest proste.

Kwiecień 2021 r. przyniósł zdecydowane ożywienie na rynku kredytów gotówkowych. Według danych Biura Informacji Kredytowej banki i SKOKi udzieliłu w tym czasie 97,4% więcej kredytów gotówkowych niż w kwietniu 2020 r. Wzrost dotyczył także wartości udzielonego finansowania – aż o 132,6 %.

Największa dynamika wzrostu dotyczyła kredytów o dużej wartości: z przedziału 30.000 zł – 50.000 zł i powyżej 50.000 zł. Natomiast liczba kredytów w wysokości do 5.000 zł spadła o 13,9 %, podobnie jak tych w kwocie pomiędzy 5.000 zł – 10.000 zł (spadek o 0,9%). Wpływ na liczbę i wysokość udzielanych kredytów gotówkowych mają niskie stopy procentowe i wydłużenie okresu kredytowania – aktualnie do 53 miesięcy.

Czym jest oświadczenie o dochodach?

Oświadczenie o dochodach to dokument, w którym jego wystawca samodzielnie określa wysokość osiąganych zarobków. Bez potwierdzenia ze strony pracodawcy czy innej instytucji. Niezbędne dane, które trzeba podać w oświadczeniu o zarobkach to:

 • data sporządzenia dokumentu,
 • miejsce sporządzenia,
 • dane osoby składającej oświadczenie: imię i nazwisko, adres, PESEL,
 • wysokość zarobków za wymagany okres (np. 3 miesiące),
 • własnoręczny podpis.

Dodatkowo zwykle trzeba określić miejsce pracy i rodzaj zatrudnienia. Treść oświadczenia można przygotować samodzielnie, choć niektóre instytucje mają własny wzór takiego dokumentu. Czasem do jego treści dodaje się klauzulę dot. świadomości o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Dane zawarte w oświadczeniu o dochodach muszą być prawdziwe.

Oświadczenie o zarobkach przyspiesza załatwienie sprawy, w której jest wymagane. Może zastąpić zaświadczenie wydane przez pracodawcę, o ile pozwalają na to przepisy prawne lub regulacje wewnętrzne danej instytucji.

Jak działają kredyty na oświadczenie?

Kredyty na oświadczenie działa w taki sam sposób jak inne zobowiązania finansowe. Do jego uzyskania wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych, a także stałe dochody i zdolność kredytowa.

Wniosek, w zależności od oferty, można złożyć online albo w placówce stacjonarnej kredytodawcy. Właściwie jedyną różnicą będzie mniejsza liczba formalności – zamiast zaświadczeń od pracodawcy wystarczy oświadczenie o dochodach osoby składającej wniosek. Taka uproszczona procedura sprawdzi się jednak tylko przy pożyczce na niższą kwotę.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt na oświadczenie?

Choć kredyty na oświadczenie wiążą się z mniejszą liczbą formalności, to jednak podstawowe wymagania są podobne do tych przy standardowym zobowiązaniu. Wymagane jest:

Dodatkowo w przypadku składania wniosku online pożyczkodawca może wymagać:

 • indywidualnego konta bankowego,
 • adresu email,
 • aktywnego numeru telefonu.

Czy można zaciągnąć kredyt gotówkowy na oświadczenie przez internet?

Kredyt gotówkowy można uzyskać zarówno w oddziale banku, jak i przez internet. Wniosek online można złożyć o każdej porze dnia. W zależności od wymagań banku do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów. Z reguły będzie to zaświadczenie od pracodawcy.

Aktualnie pożyczki na oświadczenie dostępne są jedynie w ofercie firm pozabankowych. Banki wymagają spełnienia większej liczby formalności. Wyjątkiem będzie kredyt gotówkowy w banku, w którym klient posiada konto bankowe – wówczas wystarczy złożyć wniosek o kredyt w ramach swojego konta online. Do oceny zdolności kredytowej wystarczy historia konta (uznania i obciążenia), do której bank ma bieżący dostęp.

Jakie dokumenty wymagane są przy kredycie gotówkowym na oświadczenie?

Kredyty na oświadczenie to możliwość zaciągnięcia zobowiązania bez konieczności uzyskania dokumentów finansowych – np. zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach od pracodawcy. Oświadczenie nie musi być wcześniej przygotowane, może być sporządzone w momencie składania wniosku. Dodatkowo do złożenia wniosku trzeba przygotować dowód osobisty.

Na jaką kwotę można zaciągnąć kredyt gotówkowy na oświadczenie?

W przypadku kredytów z minimalną liczbą formalności, kwota dostępnego finansowania nie będzie wysoka. W przypadku pożyczek pozabankowych bez zaświadczeń będzie to: przy pierwszej pożyczce nie więcej niż około 5.000 zł. Na większą kwotę do około 15.000 zł, mogą liczyć stali klienci firmy, który decydują się na pożyczkę po raz kolejny.

Na jaki okres można zaciągnąć kredyt gotówkowy na oświadczenie?

W przypadku pożyczek pozabankowych oferty z niewielką liczbą formalności dotyczą finansowania z krótkim okresem spłaty – najczęściej do 30 dni. Uzyskanie kredytu gotówkowego w banku lub pożyczki na raty ze spłatą zobowiązania rozłożoną na kilka miesięcy, wymaga już spełnienia większej liczby formalności – zwykle potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach bądź wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie.

Jak przebiega weryfikacja kredytobiorcy?

Weryfikacja kredytobiorcy online polega na potwierdzeniu tożsamości dzięki takim narzędziom jak:

 • przelew weryfikacyjny czy
 • kontomatik.

Dlatego w przypadku pożyczek udzielanych przez internet wymagane jest posiadanie indywidualnego konta bankowego. Służy ono potwierdzeniu danych osobowych a czasem także sprawdzeniu historii przelewów – do oceny zdolności kredytowej klienta.

W przypadku posiadania konta bankowego w banku, który udziela kredytu, dodatkowa weryfikacja tożsamości nie jest potrzebna. Wystarczy zalogować się na własne konto za pośrednictwem bankowości internetowej i złożyć wniosek o kredyt.

Jak dostać kredyt gotówkowy na oświadczenie?

Aktualna oferta ogranicza się do rynku pożyczek pozabankowych online. Tu procedura jest prosta. Wystarczy wybrać kwotę i okres spłaty, wypełnić wszystkie dane we wniosku oraz zaakceptować wymagane przez pożyczkodawcę zgody i oświadczenia.

Weryfikacja tożsamości wymaga zwykle jeszcze wykonania przelewu weryfikacyjnego na niewielką kwotę. Decyzję o przyznaniu pożyczki wnioskodawca otrzyma nawet w kilka chwil od złożenia wniosku. Pieniądze trafią na konto zwykle jeszcze w tym samym dniu.

Czy możliwy jest kredyt hipoteczny na oświadczenie?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe i zwykle wysokie – jego średnia wartość w I kwartale 2021 r. wyniosła 313.162 zł, a także związane z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Osoba, która składa wniosek o kredyt hipoteczny, musi liczyć się z większą liczbą formalności: związanych z ustaleniem wartości nieruchomości, na której ma zostać ustanowiona hipoteka oraz ustaleniem zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Przy tak wysokiej kwocie zobowiązania oświadczenie o zarobkach nie wystarczy. Najczęściej bank będzie wymagał zaświadczenia od pracodawcy o zatrudnieniu i zarobkach.

Czy możliwy jest kredyt konsolidacyjny na oświadczenie?

Kredyt konsolidacyjny ma na celu połączenie kilku zobowiązań w jedno. Pozwala to no obniżenie comiesięcznych obciążeń finansowych do jednej, mniejszej raty. Z uwagi na z reguły dłuższy okres spłaty, kredyt konsolidacyjny może być rozwiązaniem droższym niż terminowa spłata zobowiązań na dotychczasowych warunkach.

Jego główną zaletą jest jednak przede wszystkim odciążenie domowych finansów i lżejsza rata do spłaty co miesiąc. Dodatkowo niektóre oferty umożliwiają otrzymanie dodatkowych pieniędzy oprócz tych, przeznaczonych na spłatę innych zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny z uwagi na swój charakter jest z reguły zobowiązaniem dość wysokim. Przykładowo Alior Bank oferuje kredyt konsolidacyjny w wysokości od 30.000 zł do 200.000 zł i okresem spłaty do 10 lat. Oprócz dokumentów potwierdzających zobowiązania, które mają być spłacone w ramach konsolidacji, potrzebne będą także dokumenty potwierdzające wysokość uzyskiwanych dochodów.

Podobnie jak przy kredycie hipotecznym, oświadczenie wnioskodawcy nie wystarczy. Potrzebne będą inne dokumenty finansowe – najczęściej zaświadczenie o dochodach od pracodawcy.

Które banki oferują kredyt gotówkowy na oświadczenie?

Wśród ofert bankowych brakuje kredytów gotówkowych na oświadczenie. Alternatywą mogą być internetowe pożyczki pozabankowe. Liczba formalności dla uzyskania takiego zobowiązania jest mniejsza i czasem dodatkowe dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych zarobków nie będą potrzebne, a wystarczy tylko oświadczenie wnioskodawcy w tym zakresie.

Pożyczki pozabankowe na oświadczenie oferują m.in.:

Kuki

Oferta obejmuje pożyczki krótkoterminowe: do 30 dni.
Kwota pożyczki: od 500 zł do 5.000 zł.
Oferta pierwszej pożyczki za darmo: tak od 500 zł do 5.000 zł na 30 dni.

Warunki uzyskania pożyczki:

 • dokumenty: dowód osobisty
 • wiek wnioskodawcy: 20 – 75 lat
 • adres zamieszkania na terenie Polski
 • polskie obywatelstwo
 • indywidualne konto bankowe (bez współwłaścicieli)
 • adres email
 • aktywny telefon komórkowy

Vivus

Oferta obejmuje pożyczki krótkoterminowe: do 30 dni. Pierwsza pożyczka na 61 dni.
Kwota pożyczki: od 100 zł do 3.000 zł, a dla stałych klientów do 7.500 zł.
Oferta pierwszej pożyczki za darmo: tak od 100 zł do 3.000 zł na okres 61 dni.

Warunki uzyskania pożyczki:

 • dokumenty: dowód osobisty
 • wiek wnioskodawcy: co najmniej 19 lat
 • adres zamieszkania na terenie Polski
 • polskie obywatelstwo
 • indywidualne konto bankowe (bez współwłaścicieli)
 • adres email
 • aktywny telefon komórkowy

Finbo

Oferta obejmuje pożyczki krótkoterminowe: do 30 dni.
Kwota pożyczki: pierwsza pożyczka od 500 zł do 5.000 zł – kolejna do 15.000 zł.
Oferta pierwszej pożyczki za darmo: tak od 500 zł do 5.000 zł na 30 dni.

Warunki uzyskania pożyczki:

 • dokumenty: dowód osobisty
 • wiek wnioskodawcy: 20 – 75 lat
 • adres zamieszkania na terenie Polski
 • polskie obywatelstwo
 • indywidualne konto bankowe (bez współwłaścicieli)
 • adres email
 • aktywny telefon komórkowy

Wandoo

Oferta obejmuje pożyczki krótkoterminowe: do 30 dni.
Kwota pożyczki: pierwsza pożyczka od 100 zł do 3.000 zł – kolejna do 8.000 zł.
Oferta pierwszej pożyczki za darmo: tak od 100 zł do 3.000 zł na 30 dni.

Warunki uzyskania pożyczki:

 • dokumenty: dowód osobisty
 • wiek wnioskodawcy: 20 – 72 lat
 • adres zamieszkania na terenie Polski
 • polskie obywatelstwo
 • indywidualne konto bankowe (bez współwłaścicieli)
 • adres email
 • aktywny telefon komórkowy

Kredyty na oświadczenie – podsumowanie

Choć aktualne oferty kredytów bankowych nie wymagają wielu formalności, a wniosek można złożyć przez internet, to jednak kredyt gotówkowy na oświadczenie o zarobkach w banku to rzadkość. Przejawem ograniczenia liczby dokumentów zewnętrznych przy tego typu zobowiązaniach są wyciągi z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie za wymagany przez kredytodawcę okres np. 3 miesiące.

Elektroniczny wyciąg wystarczy dołączyć do wniosku online, dla potwierdzenia wysokości osiąganych dochodów i uzyskania decyzji o przyznaniu kredytu. Ale zwykle samo oświadczenie wnioskodawcy o dochodach nie wystarczy.

Alternatywą w takim przypadku będą pożyczki pozabankowe. Trzeba jednak zauważyć, że choć przy pożyczce formalności jest mniej, a na decyzję można liczyć już w kilka chwil od złożenia wniosku, to kwota dostępnego finansowania nie będzie wysoka.

Warto wiedzieć

 • Oświadczenie o zarobkach to dokument, w którym należy samodzielnie określić wysokość zarobków za wymagany okres. Nie ma konieczności potwierdzania wysokości zarobków przez pracodawcę. Trzeba jednak pamiętać, że dane zawarte w oświadczeniu muszą być prawdziwe.
 • Przy wysokim kredycie np. hipotecznym lub konsolidacyjnym, oświadczenie o zarobkach nie wystarczy. Bank zwykle będzie wymagał przedłożenia zaświadczenia od pracodawcy potwierdzającego wysokość osiąganych dochodów oraz rodzaj i czas trwania umowy.
 • Najłatwiej i najszybciej uzyskać kredyt gotówkowy w banku, w którym mamy założony rachunek bankowy, na który wpływa wynagrodzenie. Wówczas wystarczy sam wniosek. Bank ocenia zdolność kredytową klienta na podstawie posiadanych danych finansowych.
PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments