Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyty na oświadczenie – czy banki mają je w swojej ofercie?

Kredyt na oświadczenie to wygodny sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy. Uproszczona procedura wnioskowania zachęca do sięgnięcia właśnie po ten rodzaj finansowania. Sprawdźmy więc czym dokładnie charakteryzuje się to rozwiązanie.

Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, w marcu 2022 roku banku udzieliły prawie 253 tysięcy kredytów gotówkowych na łączną kwotę 5,723 mln zł. Są to nieco większe wartości niż w lutym 2022 roku, co może sugerować, że Polacy dodatkowej gotówki wciąż chętnie szukają w bankach. Wśród bankowych rozwiązań finansowych natomiast znaleźć można np. właśnie kredyt na oświadczenie.

Czym jest kredyt na oświadczenie o dochodach?

Oświadczenie o dochodach to dokument, w którym przyszły kredytobiorca samodzielnie określa wysokość osiąganych zarobków. Bez potwierdzenia ze strony pracodawcy czy innej instytucji.

Niezbędne dane, które trzeba podać w oświadczeniu o zarobkach to:

 • data sporządzenia dokumentu,
 • miejsce sporządzenia,
 • dane osoby składającej oświadczenie: imię i nazwisko, adres, PESEL,
 • wysokość zarobków za wymagany okres (np. 3 miesiące),
 • własnoręczny podpis.

Dodatkowo zwykle trzeba określić miejsce pracy i rodzaj zatrudnienia. Treść oświadczenia można przygotować samodzielnie, choć niektóre banki mają własny wzór takiego dokumentu. Czasem do jego treści dodaje się klauzulę dot. świadomości o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Dane zawarte w oświadczeniu o dochodach muszą być prawdziwe.

Oświadczenie o zarobkach przyspiesza cały proces wnioskowania o kredyt. Może bowiem zastąpić zaświadczenie wydane przez pracodawcę, co znacznie skraca czas potrzebny na załatwienie formalności.

Jak działa kredyt na oświadczenie?

Kredyt na oświadczenie działa w taki sam sposób jak inne zobowiązania finansowe. Do jego uzyskania wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych, a także stałe dochody i zdolność kredytowa.

Wniosek, w zależności od oferty, można złożyć online albo w placówce stacjonarnej kredytodawcy. Właściwie jedyną różnicą będzie mniejsza liczba formalności – zamiast zaświadczeń od pracodawcy wystarczy oświadczenie o dochodach osoby składającej wniosek. Taka uproszczona procedura zwykle sprawdzi się jednak tylko przy kredycie na niższą kwotę, choć nie jest to regułą.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt na oświadczenie?

Choć kredyty na oświadczenie wiążą się z mniejszą liczbą formalności, to jednak podstawowe wymagania są podobne do tych przy standardowym zobowiązaniu. Wymagane jest:

Dodatkowo w przypadku składania wniosku online bank może wymagać:

 • indywidualnego konta bankowego,
 • adresu email,
 • aktywnego numeru telefonu,
 • weryfikacji tożsamości za pomocą takich rozwiązań jak np. wideorozmowa czy selfie.

Czy można zaciągnąć kredyt gotówkowy na oświadczenie przez internet?

Kredyt gotówkowy na oświadczenie można uzyskać zarówno w oddziale banku, jak i przez internet. W przypadku opcji online, niektóre banki dopuszczają jedynie złożenie wniosku drogą elektroniczną, a w celu dopełnienia pozostałych formalności, zaprasza klienta na osobiste spotkanie z konsultantem w swojej placówce.

Coraz częściej jednak banki posiadają odpowiednie mechanizmy pozwalające całą drogę kredytową przejść online. Przyszły kredytobiorca nie musi więc pojawiać się osobiście w oddziale banku i okazywać dowodu w celu potwierdzenia własnej tożsamości. Jak to możliwe? Banki obsługujące kredyty przez internet weryfikują tożsamość klienta np. prosząc go o przelew z indywidualnego rachunku bankowego lub stosując takie rozwiązania jak rozmowa wideo czy weryfikacja przez selfie.

Jakie dokumenty wymagane są przy kredycie na oświadczenie?

Kredyty na oświadczenie to możliwość zaciągnięcia zobowiązania bez konieczności proszenia pracodawcy o zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Oświadczenie nie musi być wcześniej przygotowane, może być sporządzone w momencie składania wniosku. Dodatkowo do złożenia wniosku trzeba przygotować dowód osobisty.

Na jaką kwotę można zaciągnąć kredyt na oświadczenie?

W przypadku kredytów na oświadczenie, dostępne kwoty kredytu wahają się od 5 000 zł do nawet 150 000 czy 200 000 zł. Aby łatwo znaleźć bank, który udzieli ci finansowania w potrzebnej kwocie, kliknij w link poniżej, przejdź do naszego kalkulatora i odpowiedz na kilka pytań. Nasz algorytm szybko przedstawci ci banki spełniające twoje oczekiwania.

Przejdź do kalkulatora kredytów gotówkowych

Na jaki okres można zaciągnąć kredyt na oświadczenie?

Banki posiadają różne oferty w zakresie kredytów na oświadczenie. Zwykle z tej opcji finansowania można skorzystać na okres od 3 do 120 miesięcy. W naszej porównywarce kredytów gotówkowych z łatwością znajdziesz oferty, które odpowiadają preferowanej przez ciebie liczbie rat zobowiązania.

Jak przebiega weryfikacja kredytobiorcy?

Weryfikacja kredytobiorcy online polega na potwierdzeniu tożsamości dzięki takim narzędziom jak:

 • przelew z innego rachunku, którego potencjalny kredytobiorca jest jedynym właścicielem – opcja ta polega na wykonaniu symbolicznego przelewu (zwykle w kwocie 1 zł) z własnego konta na rachunek wskazany przez bank. W ten sposób bank sprawdzi czy dane właściciela rachunku zgadzają się z tymi, które zostały podane we wniosku kredytowym. Jeśli tak, weryfikacja tożsamości przebiegnie pomyślnie.
 • weryfikacja selfie – rozwiązanie to polega najczęściej na wykonaniu kilku ujęć swojej twarzy w różnym położeniu oraz pokazaniu do kamery obu stron dowodu osobistego. Aby dokonać weryfikacji selfie, zwykle trzeba mieć zainstalowaną na telefonie aplikację mobilną danego banku.
 • wideorozmowa z konsultantem – wybierając tę opcję, klient umawia się na internetową wirtualną rozmowę z konsultantem banku. Podczas takiego spotkania przedstawiciel banku potwierdza tożsamość przyszłego kredytobiorcy.

Jak dostać kredyt gotówkowy na oświadczenie?

Procedura wnioskowania o kredyt na oświadczenie jest bardzo prosta.

 • Najpierw należy sprecyzować swoje oczekiwania finansowe, a następnie pod ich kątem porównać oferty banku.
 • Następnie wypełniasz wniosek o kredyt przez internet lub udajesz się do banku osobiście.
 • W przypadku wnioskowania o kredyt online, wybrasz kwotę i okres spłaty kredytu, podajesz wymagane informacje oraz akceptujesz wymagane zgody i oświadczenia.
 • Na ostatnim etapie dokonujesz weryfikacji tożsamości w jeden z dostępnych w danym banku sposobów.

W przypadku kredytów na oświadczenie online, decyzje kredytową możesz otrzymać jeszcze tego samego dnia.

Czy możliwy jest kredyt hipoteczny na oświadczenie?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, wysokie, a także związane z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Osoba, która składa wniosek o kredyt hipoteczny, musi liczyć się z większą liczbą formalności: związanych z ustaleniem wartości nieruchomości, na której ma zostać ustanowiona hipoteka oraz ustaleniem zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Przy tak wysokiej kwocie zobowiązania oświadczenie o zarobkach nie wystarczy. Najczęściej bank będzie wymagał zaświadczenia od pracodawcy o zatrudnieniu i zarobkach.

Czy możliwy jest kredyt konsolidacyjny na oświadczenie?

Kredyt konsolidacyjny ma na celu połączenie kilku zobowiązań w jedno. Pozwala to no obniżenie comiesięcznych obciążeń finansowych do jednej, mniejszej raty. Z uwagi na z reguły dłuższy okres spłaty, kredyt konsolidacyjny może być rozwiązaniem droższym niż terminowa spłata zobowiązań na dotychczasowych warunkach.

Oprócz dokumentów potwierdzających zobowiązania, które potrzebne będą także dokumenty potwierdzające wysokość uzyskiwanych dochodów. Podobnie jak przy kredycie hipotecznym, oświadczenie wnioskodawcy raczej nie wystarczy. Zwykle potrzebne będą inne dokumenty finansowe – najczęściej zaświadczenie o dochodach od pracodawcy.

W którym banku otrzymam kredyt na oświadczenie?

W ofertach banków coraz częściej można spotkać się z propozycją kredytu na oświadczenie. Taką ofertę mają np. takie banki jak PKO, Credit Agricole czy Santander. Korzystając z naszej porównywarki możesz łatwo i szybko znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. Kliknij w link poniżej i sprawdź, który bank ma dla ciebie najlepszą ofertę!

Przejdź do kalkulatora kredytów gotówkowych

Warto wiedzieć

 1. Oświadczenie o zarobkach to dokument, w którym należy samodzielnie określić wysokość zarobków za wymagany okres. Nie ma konieczności potwierdzania wysokości zarobków przez pracodawcę. Trzeba jednak pamiętać, że dane zawarte w oświadczeniu muszą być prawdziwe.
 2. Przy wysokim kredycie np. hipotecznym lub konsolidacyjnym, oświadczenie o zarobkach nie wystarczy. Bank zwykle będzie wymagał przedłożenia zaświadczenia od pracodawcy potwierdzającego wysokość osiąganych dochodów oraz rodzaj i czas trwania umowy.
 3. Najłatwiej i najszybciej uzyskać kredyt gotówkowy w banku, w którym mamy założony rachunek bankowy, na który wpływa wynagrodzenie. Wówczas wystarczy sam wniosek. Bank ocenia zdolność kredytową klienta na podstawie posiadanych danych finansowych.
 4. Kredyt na oświadczenie można wziąć przez internet. W przypadku kredytów online potwierdzenie tożsamości odbywa się np. za pomocą selfie.
 5. W naszej porównywarce dostępne są oferty kredytów na oświadczenie. Wypełnij formularz i sprawdź, gdzie warto złożyć wniosek o tę formę finansowania.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Zaświadczenie a oświadczenie - czym się różnią?

  Oświadczenie to osobista deklaracja klienta co do wysokości otrzymywanych dochodów. Zaświadczenie z kolei jest wystawiane przez pracodawcę, na poczet którego dany klient świadczy pracę.

 2. Czy kredyt na oświadczenie dostępny jest także dla firm?

  Tak, niektóre banki wprowadziły możliwość ubiegania się o kredyt na oświadczenie także przez firmy.

 3. Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu na oświadczenie?

  Jeśli bierzemy kredyt gotówkowy na oświadczenie, pieniądze mogą zostać przeznaczone na dowolnie wybrany przez klienta cel.

 4. Na co zwraca uwagę bank, zanim udzieli kredytu na oświadczenie?

  Każdy bank zobowiązany jest do kontroli zdolności kredytowej klienta, zatem na pewno weźmie pod uwagę takie kwestie jak wysokość zarobków, czy liczba osób na utrzymaniu wnioskującego. Dodatkowo, klient musi liczyć się także z kontrolą histori kredytowej w bazach dłużników.

 5. Ile trzeba czekać na wypłatę kredytu na oświadczenie?

  W przypadku kredytów na oświadczenie wziętych online, pieniądze mogą pojawić się na koncie nawet w tym samym dniu roboczym. Nieco dłużej trzeba będzie poczekać, jeśli wniosek został złożony stacjonarnie. 

 6. Do jakiej kwoty kredyt na oświadczenie?

  Wysokość kwoty, którą można uzyskać na oświadczenie zależy od oferty banku i zdolności kredytowej klienta. Jednak górna granica zobowiązania to maksymalnie 200.000 zł do 300.000 zł.

 7. Czy banki sprawdzają oświadczenie o dochodach?

  Tak, banki weryfikują oświadczenia o dochodach złożone w ramach wniosku kredytowego. Warto też pamiętać, że każde oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej w razie podania nieprawdziwych informacji. 

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments