Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt na dowolny cel – kto oferuje?

Kto oferuje kredyt na dowolny cel? Czy tani kredyt gotówkowy to najlepsze rozwiązanie? Czym różni się kredyt konsumencki od kredytu gotówkowego? Wszystkiego i jeszcze więcej dowiesz się z tego artykułu.

Jesienią 2021 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych. Od tego czasu zdolność kredytowa Polaków malała z miesiąca na miesiąc. Jak wynika z raportu InfoKredyt 2022, przygotowanego przez Związek Banków Polskich, w tej chwili aktywność klientów na rynku kredytów jest na rekordowo niskim poziomie, bez perspektywy na szybką poprawę.

Zadłużenie gospodarstw domowych wobec sektora bankowego z tytuł u kredytów i pożyczek zaciągniętych w I półroczu 2022 roku na koniec czerwca 2022 r. wyniosło 737 mld zł i było mniejsze o 2 mld zł w porównaniu do grudnia 2021 r. Polacy pytani o cele zaciąganych kredytów konsumpcyjnych najczęściej wskazują remont mieszkania (74%), bieżące potrzeby (63%), czy zakup samochodu (53%).

Okazuje się, że kredyty i pożyczki łatają domowe budżety36% Polaków pożycza na bieżące wydatki. Respondenci, których pytaliśmy o ich sytuację finansową, również stwierdzili, że pożyczają na bieżące wydatki – zakup żywności, paliwa, opłatę rachunków itp.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie porównywarki rankomat.pl wyłania się niepokojący obraz osobistych finansów Polaków. Coraz więcej osób zaciąga kredyty i pożyczki na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb życiowych, jak zakup żywności, paliwa czy opłacenie bieżących rachunków. Mając na uwadze zbliżającą się zimę i zapowiadany wzrost opłat za energię, trudno liczyć na zmianę tej niekorzystnej tendencji. Szukając oszczędności warto zwracać uwagę na warunki zaciąganych zobowiązań. Wybór odpowiednich ofert może odczuwalnie ograniczyć comiesięczne obciążenia domowego budżetu.

Bartłomiej Borucki, ekspert rankomat.pl 

Kredyt na dowolny cel – jak jest rozumiany?

Kredyt na dowolny cel to inaczej kredyt konsumpcyjny. Jest to właściwie cała grupa kredytów obejmująca kredyty zaciągane w rachunku karty kredytowej, kredyty ratalne i pozostałe kredyty na cele konsumpcyjne dla osób prywatnych.

Ten rodzaj zobowiązania nie został zdefiniowany przez przepisy jakiejkolwiek ustawy, a jego nazwa funkcjonuje jedynie w języku potocznym. Kredyt na dowolny cel może być udzielany wyłącznie przez banki.

Formy kredytu na na dowolny cel:

 • gotówkowy,
 • kredyt w rachunku bieżącym,
 • kredyt ratalny,
 • limit na karcie kredytowej.

Kredyt gotówkowy a kredyt konsumencki – jakie są różnice?

Kredyt gotówkowy i kredyt konsumencki to pojęcia, które często stosuje się zamiennie. Nie jest to do końca poprawa praktyka. Dlaczego? Otóż, kredyt konsumencki jest opisany w polskim prawie, a kredyt gotówkowy już nie. Kredyt gotówkowy jest rodzajem kredytu konsumenckiego.

Typy kredytów dla osób fizycznych.

Kredyt konsumencki:

Kredyt mieszkaniowy:

 • hipoteczny,
 • kredyt o zabezpieczeniu innym niż hipoteka.

Czym jest kredyt konsumencki?

Definicja kredytu zapisana jest w Ustawie Prawo Bankowe z roku 1997. Kredyt to umowa pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, w ramach której bank zgadza się udostępnić określony środki pieniężne, a kredytobiorca zobowiązuje się je oddać w określonym czasie i na warunkach zapisanych w umowie.

Kredyt konsumencki – kredyt udzielony na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą lub zawodową, odpłatny i udzielony w kwocie do 255 550 zł.

Z kolei same kredyty konsumenckie regulowane są przez ustawę z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Definicja ustawowa pod pojęciem kredytu konsumenckiego obejmuje kilka form prawnych umów:

 • pożyczka,
 • kredyt w rozumieniu przepisów prawa bankowego,
 • odroczenie konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, jeżeli konsument jest zobowiązany do poniesienia jakichkolwiek kosztów związanych z odroczeniem spełnienia świadczenia,
 • kredyt – w tej umowie kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej, a konsument zobowiązuje się do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia,
 • kredyt odnawialny.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest rodzajem kredytu konsumenckiego. Jego definicja jest bardzo prosta. To kredyt przyznawany w gotówce bezpośrednio do ręki lub na konto. Kredyt gotówkowy dostaniesz w banku, czyli w sprawdzonej instytucji finansowej. Wystarczy, że złożysz wniosek – w placówce lub online.

Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych i zawsze jest płatny. Oznacza to, że musisz zapłacić bankowi za pożyczenie nam gotówki. Opłaty są w ramach prowizji lub oprocentowania, czyli marży banku i wskaźnika określonego przez Narodowy Bank Polski.

Kredyt gotówkowy – kredyt wypłacany w gotówce. Zawsze jest płatny. Oznacza to, że musimy bankowi zapłacić za pożyczenie gotówki. Opłata zawarta jest w formie prowizji lub oprocentowania, czyli marży banku i wskaźnika określonego przez NBP.

Kto oferuje kredyt na dowolny cel?

Kredyt na dowolny cel znajdziesz w każdym banku komercyjnym. Na naszej stronie przygotowaliśmy oferty kredytów gotówkowych na dowolny cel, które bardzo łatwo możesz sobie porównać. Kalkulator kredytu gotówkowego to także bardzo pomocne narzędzie.

Całkowita kwota kredytu – jest to suma wszystkich środków finansowych, jakie bank udostępnia do dyspozycji kredytobiorcy.

Ile kosztuje kredyt na dowolny cel?

Całkowity koszt kredytu na dowolny cel jest uzależniony od wielu czynników, tj. całkowita kwota kredytu, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), ubezpieczenie kredytu gotówkowego, Twoja historia kredytowa i obliczona przez bank zdolność kredytowa.

Przygotowaliśmy przykładowe porównanie trzech ofert kredytów gotówkowych dla rożnych kwot: 50, 100 i 200 tys. zł. Sprawdzamy, ile wynosi rata, całkowita kwota do spłaty, prowizja, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Tabela ma wyłącznie charakter poglądowy.

Dane na potrzeby tabel:

 • Kwota kredytu: 50, 100 i 200 tys. Zł.
 • Okres kredytowania: 48 miesięcy.
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) – zależna od banku.

50 tys. zł – porównanie kredytów

Bank (Produkt)Rata miesięcznaProwizjaRRSOCałkowita kwota do spłaty
Alior Bank (Pożyczka internetowa)1 236,91 zł0,00 %9,04 %59 371,68 zł
PKO Bank Polski (Pożyczka gotówkowa)1 253,56 zł0,00 %9,81 %60 170,88 zł
Citi Handlowy (Pożyczka gotówkowa)1 316,45 zł0,00 %12,67 %63 189,60 zł

 

100 tys. zł – porównanie kredytów

Bank (Produkt)Rata miesięcznaProwizjaRRSOCałkowita kwota do spłaty
Citi Handlowy (Pożyczka gotówkowa)2 632,89 zł0,00 %12,67 %126 378,72 zł
Alior Bank (Pożyczka internetowa)2 663,80 zł0,00 %13,37 %127 862,40 zł
PKO Bank Polski (Pożyczka gotówkowa)2 904,81 zł11,99 %18,82 %139 430,88 zł

 

200 tys. zł – porównanie kredytów

Bank (Produkt)Rata miesięcznaProwizjaRRSOCałkowita kwota do spłaty
Alior Bank (Pożyczka internetowa)5 327,60 zł0,00 %13,37 %255 724,80 zł
BNP Paribas Bank Polska (Kredyt gotówkowy)5 687,05 zł8,00 %17,44 %272 978,40 zł
PKO Bank Polski (Pożyczka gotówkowa)5 809,59 zł11,99 %18,82 %278 860,32 zł

 

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) – jest to całkowity koszt kredytu gotówkowego w ujęciu rocznym.

Czy do kredytu na dowolny cel muszę mieć zdolność kredytową?

Tak, do kredytu na dowolny cel musisz mieć zdolność kredytową. Bank sprawdzi Twoją miesięczną wysokość dochodów oraz ich stabilność. Z tego wynika, że osoby pracujące na podstawie umowy o pracę są w lepszej sytuacji niż pozostali – umowę o pracę trudniej jest rozwiązać, szczególnie umowę na czas nieokreślony.

Zdolność kredytowa – parametr, który wyznacza możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania, powiększonego o odsetki, w terminach określonych w umowie kredytowej. Banki weryfikują zdolność kredytową, aby oszacować poziom ryzyka związany z udzieleniem finansowania konkretnej osobie.

Jak krok po kroku otrzymać kredyt?

Siedem kroków dzieli Cię od otrzymania kredytu.

 1. Określenie atrybutów kredytu – wysokość kwoty, okres spłaty, miesięczna rata.
 1. Porównanie ofert banków – polecamy kalkulatory finansowe i rankingi. Warto także skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Specjalista od finansów może podpowiedzieć, jak szybko poprawić zdolność kredytową.
 1. Wybór kredytu – wierzymy, że już wiesz, która oferta będzie dla Ciebie najlepsza.
 1. Złożenie wniosku – możesz go nawet wygodnie złożyć online przez bankowość elektroniczną. Dobrym sposobem jest też wciąż osobista wizyta w placówce banku – tu warto wcześniej wypełnić wniosek.
 1. Potwierdzenie tożsamości – składając wniosek online potwierdzisz swoją tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego, wideo rozmowy z konsultantem lub przesłania selfie. Tożsamość potwierdzisz także u kuriera, który dostarczy umowę. Tradycyjnie możesz także to zrobić składając wniosek w placówce banku.
 1. Decyzja i akceptacja warunków – w zależności od kwoty i sposobu złożenia wniosku, decyzja o udzielenie kredytu może pojawić się nawet w dniu złożenia wniosku. Zwykle jednak trzeba na nią poczekać co najmniej jeden dzień roboczy. Przeczytaj umowę zanim zaakceptujesz jej warunki. Nikt nie jest nieomylny, więc warto przede wszystkim wczytać się w dane osobiste i ustalone wcześniej warunki kredytu.
 1. Odbiór pieniędzy – najczęściej bank przelewa pieniądze na konto. Możesz je także wypłacić w kasie banku. Wszystko zależy od preferencji.

Co jeszcze warto wiedzieć o kredycie na dowolny cel?

Chcesz dostać kredyt gotówkowy? Zacznij od porównywarki kredytów gotówkowych, gdzie sprawdzisz np. maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego i inne koszty. Przyda się także kalkulator kredytu gotówkowego, co pozwoli Ci znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy.

Pamiętaj, że możesz wziąć kredyt gotówkowy online lub w placówce banku, czyli możesz wybrać najwygodniejszy dla siebie sposób. Czasem bank sam przygotowuje specjalną ofertę kredytu gotówkowego na dowolny cel dla swoich stałych klientów.

 

Źródła:

 1. InfoKredyt2022 (zbp.pl)
 2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. (sejm.gov.pl)

Warto wiedzieć

 1. Kredyt na dowolny cel to inaczej kredyt konsumpcyjny. Jest to właściwie cała grupa kredytów obejmująca kredyty zaciągane w rachunku karty kredytowej, kredyty ratalne i pozostałe kredyty na cele konsumpcyjne dla osób prywatnych.
 2. Kredyt konsumencki – kredyt udzielony na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą lub zawodową, odpłatny i udzielony w kwocie do 255 550 zł.
 3. Kredyt gotówkowy – kredyt wypłacany w gotówce. Zawsze jest płatny. Oznacza to, że musimy bankowi zapłacić za pożyczenie gotówki. Opłata zawarta jest w formie prowizji lub oprocentowania, czyli marży banku i wskaźnika określonego przez NBP.
 4. Całkowita kwota kredytu – jest to suma wszystkich środków finansowych, jakie bank udostępnia do dyspozycji kredytobiorcy. Jeśli bierzesz kredyt na dowolny cel całą kwotę możesz wydać na co tylko chcesz.
 5. Starając się o kredyt na dowolny cel musisz mieć zdolność kredytową. Bank sprawdzi Twoją miesięczną wysokość dochodów oraz ich stabilność.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy pożyczka może być przeznaczona na dowolny cel?

  Tak, pożyczka może być przeznaczona na dowolny cel. Jest to produkt finansowy łatwiej dostępny niż kredyt. Finansowanie w postaci pożyczki znajdziesz nie tylko w bankach, ale także w firmach pożyczkowych.

 2. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na 200 tys.?

  Zarobki wynoszące co najmniej 7000 zł netto pozwalają na staranie się o kredyt gotówkowy na 200 tys. zł. Mówimy tu o jednoosobowym gospodarstwie domowym. W przypadku rodziny z dziećmi, zarobki obojga rodziców muszą wynosić ponad 3000 zł netto na osobę – w zależności od liczby dzieci. Warunkiem jest też brak innych zobowiązań finansowych.

 3. Ile kosztuje kredyt na 100 tys.?

  Wszystko zależy od tego, na jak długi okres kredytowania się zdecydujesz i który bank wybierzesz. Ogólnie można powiedzieć, że w przypadku kredytu na 100 tys. zł, który zaciągniesz na 48 miesięcy, całkowita kwota kredytu wyniesie co najmniej 125 tys. zł. – jest to najtańszy kredyt gotówkowy. Możesz też wziąć kredyt konsolidacyjny, który często jest tańszy niż kilka innych kredytów.

 4. Który bank nie patrzy na zapytania w BIK?

  Wszystkie komercyjne banki w Polsce sprawdzają BIK. Instytucje muszą kierować się rekomendacjami wydanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). KNF wyraźnie wymaga, że przy kredycie gotówkowym konieczne jest sprawdzanie dostępnych baz danych bankowych i baz biur informacji gospodarczej.

 5. Czy można przelać kredyt na inne konto?

  Bank przeleje kredyt na konto wskazane we wniosku kredytowym. Oczywiście możesz przelać środki na inny rachunek – swój lub kogokolwiek innego. Nawet najtańszy kredyt gotówkowy na dowolny cel możesz wykorzystać według własnego uznania.

 6. Najlepszy kredyt gotówkowy – jaki powinien być?

  Dla wielu najlepszy kredyt gotówkowy to to samo, co najtańszy kredyt gotówkowy. W dzisiejszych czasach często tak jest, wystarczy spojrzeć na wyliczenia kalkulatora kredytu gotówkowego ze strony rankomat.pl. Najlepszy kredyt gotówkowy to też taki, który maksymalnie spełnia Twoje potrzeby finansowe.

 7. Kredyt gotówkowy a pożyczka gotówkowa – czym się różnią?

  Kredyt reguluje Prawo bankowe, Kodeks cywilny i ustawa o kredycie konsumenckim, a pożyczkę tylko Kodeks cywilny i ustawa o kredycie konsumenckim. Kredytów mogą udzielać wyłącznie banki i SKOK-i. W przypadku pożyczek zakłada się większą dowolność i mogą być one oferowane przez inne instytucje oraz osoby prywatne.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments