Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt 60 tys. – gdzie szukać najlepszej oferty?

Kredyt gotówkowy 60 tys. zł wystarczy, aby sfinansować nim remont mieszkania czy kupić sprzęt potrzebny do rozkręcenia firmy. Niemal w każdym banku można się ubiegać o pożyczkę w tej wysokości, trzeba tylko rozważnie wybrać ofertę. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, ile kosztuje kredyt w tej wysokości i jakie warunki trzeba spełnić, aby go dostać.

Wbrew domysłom Polacy rzadko kiedy decydują się na wzięcie kredytu gotówkowego w mniejszej kwocie – powiedzmy w wysokości do kilku tysięcy złotych. Jak mówią dane z raportu Biura Informacji Kredytowej (BIK), w 2023 roku 19,1% kredytobiorców pożyczyło od 30 tys. do 50 tys. zł a prawie połowa (49,1%) – powyżej 50 tys. zł. Zatem zapytanie o kredyt 60 tys. zł nie jest sytuacją rzadko spotykaną w banku.

Jaki kredyt można uzyskać na kwotę 60 tys. zł w banku?

Oferty kredytów na kwotę 60 tysięcy złotych i wyższą nie ograniczają się wyłącznie do kredytów hipotecznych, więc nie trzeba kupować nieruchomości, aby ubiegać się o pożyczkę w tej wysokości. Jako potencjalny kredytobiorca masz wachlarz możliwości, jeżeli chodzi o rodzaj kredytu i co z tym związane – sposób wydatkowania otrzymanych środków.

 • Kredyt gotówkowy – to najpopularniejszy kredyt konsumencki na dowolny cel. Kredytobiorca nie musi wyjaśniać, na co wyda pożyczone środki ani wpłacać wkładu własnego.
 • Kredyt hipoteczny – zaciągany jest na zakup mieszkania, domu lub gruntu. Instytucja finansowa zabezpiecza kredyt poprzez wpisanie hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Kredytobiorca nie otrzymuje gotówki na ręki, ponieważ bank przekazuje ją bezpośrednio na rachunek sprzedawcy.
 • Pożyczka hipoteczna – to rodzaj pożyczki gotówkowej pod zastaw nieruchomości. Łączy ona zatem cechy kredytu hipotecznego oraz gotówkowego. Przepisy nie zabraniają ustanawiania kilku hipotek na jednej nieruchomości (patrz: wyrok Sądu Najwyższego o sygn. akt I CSK 326/14), więc teoretycznie można wziąć pożyczkę hipoteczną pod zastaw mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym. W praktyce jednak są małe szanse, że jakiś bank się na to zgodzi.
 • Kredyt konsolidacyjny – jest to kredyt na spłatę innych zobowiązań wobec banków. O taki kredyt ubiegają się osoby, które mają problemy ze spłatą rat innych kredytów. Wg danych pochodzących z BIK to właśnie kredyty konsolidacyjne stanowią znaczny odsetek pożyczek na większe kwoty.
 • Kredyt samochodowy – to zobowiązanie celowe na zakup samochodu. Większość banków zabezpiecza go zastawem rejestrowym lub przewłaszczeniem na zabezpieczenie.

Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego na 60 tys. zł?

Jeżeli chcesz ubiegać się o kredyt 60 tys. zł, musisz mieć:

Oczywiście pożyczka jest dostępna tylko dla osób pełnoletnich posiadających pełną zdolność do czynności prawnych, które złożą wniosek kredytowy.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt gotówkowy na 60 tys. zł?

Zakładamy, że masz 18 lat i posiadasz dowód lub paszport, więc spełniasz podstawowe warunki, aby wnioskować o kredyt w banku. Ale to, czy go otrzymasz, zależy do tego, czy masz zdolność kredytową.

Składają się na nią:

 • posiadanie stałego źródła dochodów – banki najprzychylniej patrzą na umowę o pracę na czas nieokreślony, ale osoby z umowami na czas oznaczony, emeryci i renciści, przedsiębiorcy i samozatrudnieni także mogą wnioskować o kredyt gotówkowy,
 • wpływy w odpowiedniej wysokości – chodzi tutaj o dochody adekwatne do wydatków. Innych dochodów do kredytu na 60 tysięcy złotych bank oczekuje od singla bez zobowiązań finansowych, a innych od osoby, która samotnie wychowuje dziecko i spłaca raty poprzedniej pożyczki.
 • umieszczenie danych w bazach dłużników – figurowanie na liście dłużników w KRD, BIG nie zawsze przekreśla szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego. Wiele zależy od wielkości długu, czy został już spłacony i ile wynosiło opóźnienie.
 • historia kredytowa – oprócz typowych baz dłużników istnieje jeszcze BIK. Tam banki raportują wszystkie kredyty – także te spłacane wzorcowo. Jeżeli masz już na swoim koncie terminowo spłaconą pożyczkę, widać to na Twoim profilu w BIK i jest większe prawdopodobieństwo, że Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Te parametry to wypadkowe do wyliczenia zdolności kredytowej. Można jej nie posiadać w ogóle – tzn. bank nie pożyczy wnioskującemu nawet złotówki. Tak się czasem zdarza w przypadku niespłaconych długów i figurowania w bazach dłużników. Można też mieć niewystarczającą zdolność – tzn. instytucja finansowa nie udzieli kredytu na 60 tysięcy złotych, ale jest w stanie pożyczyć mniej.

Jeżeli jesteś w tej drugiej sytuacji i zależy Ci na kredycie w wysokości 60 tysięcy:

 • wydłuż okres kredytowania – miesięczna rata kredytu będzie wtedy mniejsza i być może bank uzna, że Twoja zdolność jest wystarczająca, aby ją pokryć,
 • zwiększ dochody lub zmniejsz wydatki poprzez spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Jaka jest wymagana zdolność kredytowa dla zobowiązania na 60 tys. zł?

Aby zaciągnąć kredyt 60 tys. zł, musisz mieć odpowiednio wysokie dochody. Minimalna kwota, której potrzebujesz, to około 3 tys. zł netto. Tyle powinno Ci wystarczyć, pod warunkiem, że:

 • nie spłacasz innych kredytów ani stałych zobowiązań finansowych (np. alimentów),
 • nie masz nikogo na utrzymaniu,
 • godzisz się na spłatę kredytu przez 10 lat, co wiąże się z dużym kosztem zobowiązania.

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o kredyt na 60 tys. zł?

Przed złożeniem wniosku przygotuj podstawowe dokumenty potrzebne w banku, czyli dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach.

W zależności od banku i źródła dochodów honorowane są:

 • wyciągi z rachunku bankowego, na który wpływają dochody,
 • zaświadczenia wydane przez zakład pracy (na druku banku lub pracodawcy),
 • odcinki z renty lub emerytury (albo decyzje z ZUS o przyznaniu tego świadczenia),
 • wyciągi z KPiR (w przypadku osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze).

Wypowiedź eksperta

Niekiedy do wniosku o kredyt nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów. Tak jest najczęściej, gdy bank rozpatrujący wniosek o kredyt to ten sam bank, w którym wnioskujący ma otwarte konto osobiste, na które wpływa wynagrodzenie.
Izabela Stachura Izabela Stachura

Jak złożyć wniosek o kredyt na 60 tys. zł?

W niektórych bankach możliwe jest złożenie wniosku online lub telefonicznie, a w innych konieczna jest osobista wizyta w oddziale. Złożenie wniosku w placówce ma tę zaletę, że załatwisz wszystko za jednym razem. Wadę – musisz odstać swoje w kolejce.

Wniosek online wypełnisz w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na świecie. Jednak musisz liczyć się z tym, że dokumenty do umowy dostarczy Ci kurier, co wydłuży całą procedurę. Część banków umożliwia elektroniczne podpisanie umowy, ale jeszcze nie wszystkie.

Na jakich warunkach można pożyczyć 60 tys. zł w banku?

W większości banków kredyt 60 tys. zł. możesz rozłożyć na od 3 do 120 rat. Im krótszy okres kredytowania tym większa rata kredytu, a więc i większe wymagania banku co do zdolności kredytowej. Z kolei spłata w maksymalnym dostępnym okresie, wiąże się z tym, że oddasz bankowi dużo większą kwotę niż pożyczona.

Niektóre instytucje finansowe mogą proponować Ci ubezpieczenie kredytu i otwarcie konta osobistego. Zgadzając się na to, zyskasz promocyjne oprocentowanie, ale z drugiej strony poniesiesz koszty polisy i prowadzenia rachunku. Przekalkuluj wcześniej, co Ci się bardziej opłaca.

Banki mogą też żądać zgody Twojego współmałżonka na wzięcie kredytu, jeżeli macie wspólnotę majątkową. Żadne przepisy nie precyzują, od jakiej kwoty wymagana jest zgoda współmałżonka i instytucje indywidualnie ustalają limity. W praktyce otrzymanie kredytu w wysokości 60 tysięcy złotych bez zgody małżonka jest realne, o ile nie jest to kredyt hipoteczny. Ten rodzaj kredytu zawsze wymaga zgody obojga małżonków.

Oczekiwanie na decyzję o przyznaniu (bądź nie) kredytu zależy od:

 • sposobu wnioskowania – szybciej rozpatrywane są wnioski złożone przez internet,
 • banku udzielającego kredytu – jeżeli jest to ten sam bank, w którym masz rachunek, wszystkie procedury będą szybsze i prostsze.

Po podjęciu pozytywnej decyzji i podpisaniu dokumentów bank przeleje Ci środki. Może to trwać od kilku minut (w przypadku kredytu zaciągniętego w tym samym banku, w którym posiadasz konto) do kilku dni. Jeżeli masz rachunek w innym banku, pamiętaj, że czas zaksięgowania środków zależy od sesji bankowych oraz że nie są one realizowane w soboty i dni świąteczne.

Ile trzeba zarabiać, żeby pożyczyć w banku 60 tys. zł?

Przyjmuje się, że rata kredytu nie powinna przekraczać ok. 30% miesięcznych dochodów. To wartość, która pozwala uniknąć nadmiernego zadłużenia i zachować zdolność kredytową. Zakładając, że maksymalny czas spłaty kredytu to 10 lat, wystarczające będą dochody około 3 000 zł netto. Jeżeli chcesz skrócić preferowany okres spłaty lub masz inne zobowiązania albo osobę na utrzymaniu – Twoje dochody muszą być odpowiednio wyższe.

Przykład:

Jeśli weźmiesz kredyt gotówkowy 60 tys. zł w ramach aktualnej (na 14.03.2024 r.) oferty mBank S.A. na 120 rat (10 lat), wysokość Twojego comiesięcznego zobowiązania wyniesie 896 zł. Po zmniejszeniu rat do 72 (6 lat), rata kredytu wzrośnie do 1 204 zł.

Jaka będzie rata kredytu gotówkowego na 60 tys. zł?

Wysokość raty kredytu zależy od:

 • długości spłaty,
 • oprocentowania w danym banku.

Korzystając z kalkulatora, wyliczyliśmy dokładnie wysokości rat w zależności od okresu kredytowania: 48, 72 lub 96 miesięcy.

Zapoznaj się z tabelką poniżej i sprawdź, która propozycja najbardziej Ci odpowiada.

Nazwa banku48 rat72 raty96 rat
Alior Bank S.A.1 518,88 zł1 169,89 zł971,88 zł
ING Bank Śląski S.A.1 535,94 zł1 126,45 zł926,10 zł
mBank S.A.1 609,35 zł1 204,13 zł1 008,10 zł
Pekao S.A.1 550,15 zł1 141,43 zł924,80 zł
PKO BP1 742,87 zł1 285,52 zł1 062,41 zł
Citi Handlowy S.A.1 515,71 zł1 177,92 zł1 001,15 zł
Santander Bank Polska S.A.1 765,85 zł1 309,82 zł1 088,04 zł
BNP Paribas S.A.1 550,44 zł1 141,74 zł942,18 zł

Dane własne aktualne na dzień 14.03.2024 r.

Jak widać w tabeli, nie da się jednoznacznie wskazać banku oferującego najtańszy kredyt gotówkowy. Koszty kredytu zależą w dużej mierze od okresu spłaty. Nie każdy bank, który jest najtańszy przy małej liczbie rat, jest jednocześnie najtańszy przy dłuższym czasie spłaty.

Np. najlepszy kredyt gotówkowy, bo z najniższą ratą, oferuje Alior Bank S.A., ale wyłącznie w przypadku kredytu na 48 rat. Jeżeli chcesz spłacać go dłużej, korzystniejsze oferty mają ING Bank Śląski S.A., Bank Pekao S.A. i BNP Paribas S.A.

Jakie są koszty kredytu na 60 tys. zł?

Całkowity koszt kredytu na 60 tysięcy złotych waha się od kilku do 50 tys. złotych. Ta druga opcja możliwa jest jednak przy maksymalnym okresie kredytowania (120 lat) i wybraniu mało korzystnej oferty banku.  Jeżeli zakładasz spłatę kredytu w czasie 5-6 lat (48-60 rat) musisz nastawić się na koszty od 12 do 20 tys. zł.

Spróbuj tego

Porównując oferty bankowe, pamiętaj, aby zwracać uwagę na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO), a nie tylko na oprocentowanie. Ten pierwszy parametr obejmuje dodatkowe opłaty naliczane przez bank (prowizja, ubezpieczenie) i powie Ci, jaki jest realny koszt kredytu.

Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu na 60 tys. zł?

60 tys. zł to nie jest mała kwota i nie warto decydować się na pierwszą ofertę banku, która wyświetli się w wyszukiwarce Google. Przy tej sumie różnica ułamka procenta w RRSO przekłada się na sporą rozbieżność w wysokości rat.

W związku z tym przy wyborze kredytu nie kieruj się impulsem, ale z uwagą przejrzyj oferty. Na stronach niektórych banków znajdują się kalkulatory, w których wyliczysz wysokość raty i poznasz łączne koszty kredytu. Te narzędzia mają jednak jedną wadę – aby sprawdzić oferty kilku instytucji finansowych, musisz kilka razy wypełnić bardzo podobny formularz.

Jeżeli nie chcesz tracić czasu, skorzystaj z naszej porównywarki. Po wpisaniu jeden raz danych takich jak:

 • rodzaj kredytu,
 • wnioskowana kwota,
 • wysokość Twoich wpływów i zobowiązań,

otrzymasz oferty kilku banków. Wybierz najlepiej dopasowaną do swoich możliwości finansowych i złóż wniosek kredytowy online.

W jakim banku złożyć wniosek o kredyt na 60 tys. zł?

Kredyt gotówkowy 60 tys. zł dostępny jest w niemal każdym banku i to od Ciebie zależy, z którego produktu skorzystasz. Przed złożeniem wniosku sprawdź jednak, ile kosztuje kredyt w takiej wysokości w co najmniej kilku instytucjach.

Niemal zawsze w którymś z banków trwa promocja na obniżone oprocentowanie lub zerową prowizję. To ma za zadanie przyciągnąć klientów, a Ty nie daj się nabrać. Reklama super warunków w danym banku nie znaczy wcale, że weźmiesz w nim najtańszy kredyt. Zanim podejmiesz decyzję, porównaj oferty od kilku firm i sprawdź, gdzie w rzeczywistości są najlepsze warunki.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny na 60 tys. zł – który wybrać?

Kredyty gotówkowe i hipoteczne to dwa różne rodzaje kredytów i nie zawsze możesz wybierać pomiędzy nimi. Kredyt gotówkowy bierzesz na dowolnie wybrany cel: podróż, zakup wymarzonego gadżetu itd. Banku nie interesuje, na co wydasz pożyczone środki.

Natomiast kredyt hipoteczny udzielany jest na kupno nieruchomości. Nie sfinansujesz nim np. wakacji. Teoretycznie możesz wziąć kredyt gotówkowy i kupić za niego dom lub mieszkanie, ale nie będzie Ci się to opłacało. Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest znacznie niższe niż gotówkowych, więc te pierwsze są dużo korzystniejsze.

Źródła:

 • https://media.bik.pl/informacje-prasowe/828055/bik-prognozuje-dalszy-wzrost-akcji-kredytowej-w-2024-roku-po-dwucyfrowych-zwyzkach-w-2023-roku
 • https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/I%20CSK%20326-14-1.pdf

Warto wiedzieć:

 1. Aby otrzymać kredyt gotówkowy 60 tys. zł, należy mieć minimalne dochody w wysokości 3 000 zł. To jest zdolność na 10 lat, w przypadku kredytu na krótszy okres wymagane są wyższe wpływy.
 2. Im dłuższy okres spłaty, tym niższa rata, ale wyższe łączne koszty kredytu.
 3. Przy wyborze oferty kredytu, warto patrzeć na RRSO, a nie tylko na oprocentowanie.
 4. Z reguły kredyt 60 tys. zł można otrzymać bez zgody współmałżonka.
 5. Kredytu hipotecznego nie można wydatkować na inne cele niż nieruchomość.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile wynosi rata kredytu na 60 tys. na 10 lat?

  W zależności od banku jest to od 789 zł w Citi Handlowy S.A. do 959 zł w Santander Bank Polska S.A. (dane na dzień 14.03.2024 r.).

 2. Jaki kredyt można otrzymać przy zarobkach w kwocie 5000 zł netto?

  To zależy od wydatków kredytobiorcy i oczekiwanego okresu spłaty. Na pewno 5 000 zł wystarczy, aby ubiegać się o kredyt 60 tys. zł.

 3. Ile trzeba zarabiać, żeby pożyczyć 60 tys. zł?

  Minimalne zarobki to 3 000 zł. To kwota wystarczająca, żeby rozłożyć kredyt na 10 lat.

 4. Na co mogę przeznaczyć pieniądze z kredytu gotówkowego na 60 tys. zł?

  Cechą charakterystyczną kredytów gotówkowych jest to, że można je przeznaczyć na dowolny cel. Banku nie interesuje, na co zostaną spożytkowane środki i nigdy nie będzie żądał od kredytobiorcy wyjaśnienia wydatków, czy też przedstawienia jakiejś dokumentacji.

 5. Czy można dostać kredyt gotówkowy w wysokości 60 tys. zł przy działalności gospodarczej?

  Tak. Udzielenie kredytu dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą wymaga jednak przedstawienia KPiR oraz zaświadczeń o niezaleganiu z ZUS-em i podatkami.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments