Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy na 10 tys. zł. – Kto oferuje najlepszą ofertę?

Potrzebujesz pieniędzy na wakacje, wymianę mebli lub nowy sprzęt elektroniczny? Sprawdź, czy Twoja zdolność kredytowa pozwala ubiegać się o kredyt na 10 tys. zł. Ta kwota z pewnością wystarczy na Twoje potrzeby. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, gdzie i jak szukać najtańszego kredytu w tej wysokości.

Jak ujawniło Biuro Informacji Kredytowej na swojej stronie – średnia wysokość kredytu gotówkowego w lutym 2024 r. to 24 852 zł. Kredyt na 10 tys., czyli mniej niż połowa tej kwoty, nie jest zatem zbyt popularny, ale na pewno ratuje niejeden budżet domowy, kiedy pojawia się niespodziewany wydatek.

Na czym polega kredyt gotówkowy na 10 tys. zł?

Kredyt gotówkowy na 10 tys. zł to zobowiązanie finansowe udzielone przez bank. Instytucja finansowa pobiera opłaty za przyznane finansowanie takie jak:

 • odsetki,
 • prowizja,
 • składka na ubezpieczenie (nieobowiązkowe),
 • ewentualne opłaty dodatkowe.

Prowizja i ubezpieczenie nie zawsze wchodzą w koszt kredytu, a nawet więcej – rzadko się to zdarza. W niemal każdym banku trwają nieprzerwane promocje z prowizją 0 zł. A jeżeli chodzi o ubezpieczenie – większość instytucji wymaga go przy kredytach wyższych niż na 10 000 zł.

Jeżeli jednak tak się zdarzy, że wspomniane opłaty zostaną doliczone, zwiększą one sumę kredytu i trafią do kredytowanych kosztów.

Kredyt gotówkowy a pożyczka gotówkowa na 10 tys. zł – czym się różną?

W mowie potocznej kredyt gotówkowy czasem zastępujemy pożyczką gotówkową lub na odwrót. To błąd, ponieważ na gruncie prawa są to dwa różne produkty finansowe. Umowy o kredyt gotówkowy i pożyczki reguluje ustawa o kredycie konsumenckim, z wyjątkiem tzw. pożyczek prywatnych – te podlegają przepisom kodeksu cywilnego.

Uwaga!

Stroną udzielającą kredytu gotówkowego jest wyłącznie bank, a pożyczki gotówkowe mogą oferować zarówno banki, jak i instytucje pożyczkowe.

Umowy kredytu konsumenckiego czyli w praktyce zarówno kredytu w banku i pożyczki w firmie pozabankowej zawsze mają formę pisemną, a ich treść musi odpowiadać wymaganiom określonym w ustawie. Dla umów o pożyczkę prywatną forma pisemna jest wymagana tylko dla zobowiązań powyżej 1 000 zł.

Przedmiotem umowy kredytu mogą być wyłącznie środki pieniężne, które trzeba wykorzystać zgodnie z warunkami umowy. Jednocześnie banki stosują zapis w umowie, że udzielane środki przeznaczone są na dowolny cel. Wobec tego wydatkując kredyt na co tylko chcesz, postępujesz zgodnie z warunkami umowy. Natomiast pożyczka zasadniczo zawsze udzielana jest na dowolny cel.

Co to znaczy dla Ciebie, jeżeli decydujesz się w banku na wzięcie pożyczki gotówkowej zamiast kredytu? Ogólnie rzecz biorąc – właściwie nic, poza tym nazewnictwem.

Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego na 10 tys. zł?

Aby wziąć jakikolwiek kredyt, musisz być oczywiście osobą pełnoletnią. Jeżeli chodzi o górny limit wieku ubiegania się o kredyt gotówkowy, banki albo w ogóle go nie określają, albo ograniczają wiek kredytobiorcy do 75 lat lub więcej (w dniu płatności ostatniej raty). To odmiennie niż w przypadku kredytów hipotecznych, przy których wiek ubiegającego się jest jednym z głównych kryterium możliwości złożenia wniosku.

Uwaga!

Kredyt gotówkowy na 10 tys. zł nie wymaga bardzo wysokich zarobków, ale konieczne jest osiąganie stałych wpływów. Banki najprzychylniej patrzą na umowę o pracę na czas nieokreślony, ale szanse na kredyt mają także osoby zatrudnione na czas oznaczony lub na umowę zlecenie lub o dzieło. Kredyt gotówkowy udzielany jest też emerytom, rencistom oraz osobom prowadzącym działalności gospodarcze.

Oddzielną kwestią jest historia kredytowa. Możesz:

 • mieć dobrą historię – jeśli spłacasz terminowo swoje zobowiązania,
 • nie mieć historii kredytowej w ogóle – tak jest, jeżeli po raz pierwszy w życiu ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę,
 • mieć złą historię – jeżeli masz opóźnienia w płatnościach.

Nieraz wnioskodawcy zastanawiają się, czy lepszy jest brak historii kredytowej, czy kiepska historia. Naszym zdaniem – to pierwsze. Brak historii jest neutralny, a zła historia to sygnał dla banku, że masz problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań.

Bank widzi pełną historię Twoich zobowiązań. Dla ułatwienia korzysta z oceny punktowej od 0 do 100. Im więcej masz punktów, tym bardziej prawdopodobne, że będziesz spłacać przyszłe kredyty w terminie.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt gotówkowy na 10 tys. zł?

Twoje dochody i historia kredytowa są wypadkową przy ocenie zdolności kredytowej. Bank analizuje, czy jesteś na tyle sumiennym kredytobiorcą, aby pożyczyć Ci jakiekolwiek środki. A jeśli tak, to na jak wysoki kredyt gotówkowy pozwalają Twoje wpływy.

Zła historia kredytowa może całkowicie przekreślić Twoją zdolność kredytową. Bank nie udzieli Ci wtedy żadnego kredytu lub pożyczki. Dotyczy to także kredytów hipotecznych – wobec tego, jeżeli masz zamiar brać w przyszłości kredyt hipoteczny, dbaj o terminowe opłacanie aktualnych zobowiązań.

Spróbuj tego

W ocenie banku Twoja zdolność kredytowa może być niewystarczająca. To znaczy, że bank uznał, że jesteś wiarygodnym klientem i może Ci pożyczyć pieniądze, ale nie we wnioskowanej kwocie. Dzieje się tak, kiedy rata kredytu gotówkowego jest zbyt wysoka w stosunku do Twoich dochodów. Możesz to zmienić, wydłużając okres kredytowania. Rata się wtedy zmniejszy i być może Twoje wpływy będą wystarczające.

W dalszej perspektywie swoją zdolność kredytową poprawisz poprzez:

 • zwiększenie zarobków,
 • spłacenie bieżących kredytów i pożyczek,
 • zmniejszenie stałych obciążeń finansowych (np. zamieniając najem mieszkania na wynajem tańszego pokoju itp.).

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku kredytowego?

To zależy, czy chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy w swoim banku (w tym, w którym masz otwarte konto), czy w innym banku. Jeżeli to pierwsze, możliwe, że nie potrzebujesz żadnych dokumentów. Wniosek kredytowy złożysz w aplikacji lub za pośrednictwem strony internetowej banku. W takim przypadku bank podejmuje decyzję na podstawie wpływów na rachunek.

Składając wniosek o udzielenie kredytu w innym (niż swój) banku, potrzebne Ci będą:

 • dowód osobisty,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach,
 • odcinek od renty, emerytury lub decyzja o ich przyznaniu – jeżeli pobierasz któreś z tych świadczeń,
 • zaświadczenia z ZUS i US o braku zaległości i np. wydruk z KPiR (opcjonalnie wyciąg z konta) – w przypadku przedsiębiorców.

Rodzaj dokumentów zależy od polityki kredytowej danego banku. Np. Santander Consumer Bank S.A. akceptuje PIT-y za ubiegły rok. Aby bank honorował tę metodę potwierdzenia dochodów, musisz złożyć wniosek o kredyt do 31 marca. Po tym terminie bank wymaga już klasycznego zaświadczenia o dochodach.

W oddziale banku wniosek o kredyt gotówkowy wypełni za Ciebie pracownik na podstawie przedstawionych dokumentów i Twoich odpowiedzi na pytania. Decyzję prawdopodobnie poznasz od razu, ponieważ kredyt na 10 tys. nie jest wysoki i bank nie będzie potrzebował więcej czasu na przeanalizowanie sprawy.

Czy można pożyczyć 10 tys. zł w banku bez zaświadczeń?

Kredyt bez zaświadczeń to pożyczka udzielana bez konieczności dostarczania dokumentów potwierdzających zatrudnienie i dochody. W ich miejsce składasz pisemne oświadczenie na temat źródła i wysokości wpływów. Kredyt w tej formie możesz zaciągnąć m.in. w Millenium Bank S.A. i PKO BP.

Zobowiązanie bez zaświadczeń zaciągniesz też w banku, w którym masz już konto. Bank oceni Twoją sytuację finansową na podstawie historii wpływów na konto.

Kredyt gotówkowy na 10 tys. zł – jakie warunki oferują banki?

We wszystkich większych bankach w Polsce kredyt na kwotę 10 000 zł rozłożysz na od 3 do 120 rat. To nie jest, w oczach banków, wysoka suma i nie mnożą formalności z ubieganiem się o pożyczkę. Nie potrzebujesz zabezpieczeń spłaty, zgody współmałżonka i tylko nieliczne instytucje wymagają wykupienia ubezpieczenia od utraty pracy (dodatkowe ubezpieczenie może dać Ci bonus od banku np. pod postacią niższej prowizji) .

Uwaga!

Kredyt gotówkowy udzielany jest na dowolny cel. Jeżeli bank pyta, na co chcesz przeznaczyć otrzymane środki, robi to tylko ze względów statystycznych.

Średnie oprocentowanie kredytu to od 10 do 13% i z łatwością znajdziesz promocję, w której bank nie nalicza prowizji.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy na 10 tys. zł?

Dla przedstawienia rzeczywistych kosztów kredytu gotówkowego na 10 000 zł, sprawdziliśmy kilka popularnych banków.

 • Citi Handlowy S.A.: 12 rat; wysokość raty: 878,18 zł; brak ubezpieczenia i prowizji; oprocentowanie: 11,48%; rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO): 10,24%, całkowita kwota kredytu do spłacenia: 10 538,16 zł.
 • Alior Bank S.A.: 24 raty po 460,99 zł; kredyt udzielany bez ubezpieczenia i prowizji, oprocentowanie: 9,90%, RRSO: 10,36%; do zwrócenia do banku łącznie: 11 063,76 zł.
 • Santander Consumer Bank S.A.: kredyt w promocji dla nowych klientów, nie jest wymagane otwarcie konta w banku; 36 rat w wysokości 322,98 zł każda; bez prowizji i ubezpieczenia; opłata administracyjna: 10,99 zł; oprocentowanie: 9,99%, RRSO: 10,54%; całkowita kwota kredytu do spłaty: 11 627,28 zł.
 • Bank Pekao S.A.: kredyt na 48 miesięcy; miesięczna rata: 255,79 zł; brak prowizji; ubezpieczenie: 0,34%; oprocentowanie: 10,45%; do oddania do banku: 12 277,92 zł.
 • VeloBank S.A.: 60 rat po 224,93 zł każda; brak prowizji i ubezpieczenia; oprocentowanie: 12,49%; rzeczywista roczna stopa oprocentowania: 13,23%; do zwrotu do banku: 13 495,80 zł.

Jaki okres spłaty wybrać przy kredycie gotówkowym na 10 tys. zł?

Nie określaj na sztywno liczby rat, która Cię interesuje. Oszacuj sumę, jaką jesteś w stanie przekazywać co miesiąc instytucji udzielającej kredytu i to do niej dopasuj liczbę rat.

Jeżeli skupisz się wyłącznie na okresie kredytowania, możesz niepotrzebnie przepłacić. Oferty banków są tak różne, że przy tej samej liczbie rat wychodzą skrajnie odmienne kwoty do spłaty.

Analizując całkowity koszt kredytu, patrz, ile wynosi:

 • oprocentowanie nominalne – ten wskaźnik mówi wyłącznie o koszcie odsetek kredytu w skali roku,
 • rzeczywista roczna stopa oprocentowania – uwzględnia wszystkie koszty: oprocentowanie, prowizję, ewentualne ubezpieczenie i opłaty dodatkowe.

Ile wyniesie rata przy kredycie gotówkowym na 10 tys. zł?

Jak wspomnieliśmy, wysokość raty zależy od oferty banku i od tego, jaki okres spłaty kredytu wybierzesz. Rata przy kredycie na 10 000 zł rozłożonym na rok to od 870 zł do nawet 1 040 zł (niemal taką kwotę trzeba zwrócić w PKO BP). Jeżeli podpiszesz umowę na 4 lata, zwrócisz od ok. 252 zł (w Citi Handlowy S.A.) do 338 zł (w Santander Consumer Bank S.A.).

Sprawdziliśmy też, na ile rat należałoby rozłożyć kredyt na 10 tys., aby miesięczne zobowiązanie wyniosło ok. 100 zł. Rezultat? Nie da się tak zrobić. Najniższa rata, jaką można osiągnąć to 131 zł przy okresie spłaty wynoszącym 10 lat (120 rat).

Czy kredyt gotówkowy na 10 tys. zł można spłacić szybciej?

Kredyt ratalny, gotówkowy i konsolidacyjny możesz spłacić w każdej chwili. Masz prawo nadpłacać zobowiązanie dowolnymi kwotami z dowolną częstotliwością. Zmniejszysz tym sposobem całkowity koszt kredytu, ponieważ bank rozliczy odsetki.

Jakie są koszty wcześniejszej spłaty kredytu?

Zgodnie z prawem banki mają prawo pobierać prowizję od wcześniejszej spłaty pod warunkiem, że:

 • oprocentowanie kredytu jest stałe,
 • kwota spłacanego w okresie dwunastu kolejnych miesięcy kredytu jest wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia.

Prowizja może wynieść max. 1%, jeżeli okres między datą spłaty kredytu a terminem spłaty kredytu przekracza jeden rok (jeżeli ten okres jest krótszy, prowizja to najwyżej 0,5%). Ustawodawca zastrzegł też, że prowizja nie może być wyższa niż odsetki (które zostałyby naliczone, gdyby kredyt został spłacony zgodnie z umową). Mówiąc krócej – nie ma takiej możliwości, aby nadpłata kredytu się nie opłacała.

Spróbuj tego

W praktyce większość banków nie korzysta z przytoczonego prawa i nie pobiera żadnych opłat za przedterminową spłatę. Czy Twój bank też tak robi? Sprawdź w umowie lub w dokumentach na stronie internetowej banku.

Czy przy kredycie gotówkowym na 10 tys. zł można skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia raz na kwartał spłaty jednej raty kredytu hipotecznego. Ustawa wyraźnie mówi o kredytach mieszkaniowych. Wobec tego nie możesz skorzystać z wakacji kredytowych na kredyt gotówkowy ani żaden inny, poza kredytem hipotecznym.

Gdzie najszybciej można dostać kredyt gotówkowy na 10 tys. zł?

Najszybciej załatwisz formalności w banku, w którym prowadzisz rachunek. Wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji i wypełnisz właściwy wniosek. Instytucja od razu podejmie decyzję i prześle Ci umowę do podpisania. Jednak nie decyduj się na złożenie wniosku w swoim banku bez porównywania ofert konkurencji.

Często przyzwyczajamy się do jednego banku i automatycznie zgłaszamy się do niego, chcąc zaciągnąć kredyt, założyć lokatę czy skorzystać z innego produktu finansowego. Tym sposobem przepłacamy. Obecnie konkurencja na rynku produktów bankowych jest tak duża, że firmy prześcigają się w promocjach i bonusach.

Koszty kredytu są dla Ciebie drugoplanowe, najważniejsza jest szybkość otrzymania finansowania i dlatego chcesz zaciągnąć kredyt w swoim banku?

Wniosek o kredyt gotówkowy online, który jest szybko procedowany, złożysz m.in. w:

Nie musisz posiadać aplikacji tych banków, gdyż wnioski składane są poprzez formularz na stronie internetowej.

Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu gotówkowego na 10 tys. zł?

Na niejednym portalu finansowym znajdziesz ranking kredytów gotówkowych. Dowiesz się z niego, ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania w danym banku, wysokość raty i całkowita kwota kredytu do spłaty. Takie rankingi mają jedną wadę – często są nieaktualne.

Promocje bankowe dynamicznie się zmieniają i to, co było aktualne w chwili tworzenia zestawienia, niekoniecznie jest aktualne teraz. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z kalkulatorów kredytowych. Mają one takie sama zalety jak rankingi, ale dane w nich zawarte, aktualizują się wraz ze zmianą promocji w danym banku. Dzięki temu masz pewność, że jeśli kalkulator pokazuje Ci najkorzystniejszą ofertę w banku X, to rzeczywiście w tej chwili zaciągniesz tam najtańszy kredyt.

Najlepsza oferta kredytu gotówkowego na 10 tys. zł – w jakim banku?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, gdzie najlepiej ubiegać się o kredyt gotówkowy na 10 tys. zł. Najlepsza oferta to ta z najniższą ratą, a to zależy od warunków i okresu spłaty. Jedyna metoda na znalezienie najtańszego źródła finansowania to sprawdzenie w porównywarce, w którym banku się ono znajduje.

 Źródła:

 • https://media.bik.pl/informacje-prasowe/830965/najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-newsletter-kredytowy-bik-2024-03-19

Warto wiedzieć:

 1. Chcąc pożyczyć 10 tys. w banku, możesz ubiegać się o kredyt lub pożyczkę gotówkową w tej kwocie. Instytucje inne niż banki mogą udzielać wyłącznie pożyczek.
 2. Aby otrzymać kredyt, należy wykazać odpowiednie dochody oraz mieć dobrą historię kredytową (lub nie mieć jej wcale).
 3. Kredyt bez zaświadczeń oznacza, że musisz napisać oświadczenie o źródle i wysokości swoich dochodów lub złożyć wniosek o kredyt w banku, w którym masz konto.
 4. Nadpłacając kredyt, zmniejszasz jego całkowity koszt. W zależności od banku możesz zachować liczbę rat i zmniejszyć ich wysokość lub skrócić okres kredytowania zostawiając raty na dotychczasowym poziomie.
 5. Przy kredycie gotówkowym nie możesz skorzystać z wakacji kredytowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie najlepiej pożyczyć 10 tys. zł?

  Jeżeli najlepiej oznacza najszybciej, to taki kredyt otrzymasz w banku, w którym prowadzisz rachunek. Jeżeli jednak zależy Ci na najniższych kosztach, wybierz ofertę z najniższym RRSO.

 2. W jakim banku najbardziej opłaca się wziąć kredyt gotówkowy?

  W tym, w którym rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest najniższa (dla tych samych parametrów kredytu: okresu spłaty i wysokości kwoty).

 3. Jaki bank ma najniższe oprocentowanie kredytu gotówkowego?

  Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Oferty banków zmieniają się, pojawiają się promocje. Dlatego podstawą wyboru najlepszej oferty powinno być ich porównanie np. za pomocą kalkulatora kredytu gotówkowego lub porównywarki ofert. 

 4. Czy stały klient banku ma większe szanse na kredyt gotówkowy na 10 tys. zł?

  Nie. Banki weryfikują zdolność kredytową wszystkich klientów w ten sam sposób. Stali klienci mogą liczyć co najwyżej na pewne ułatwienia typu akceptacja wydruku z konta zamiast zaświadczenia o dochodach.

 5. Czy trzeba mieć konto w banku, w który biorę kredyt gotówkowy?

  Niektóre promocje przeznaczone są dla osób posiadających w banku rachunek. Wnioskodawca, który konta nie ma i nie zdecyduje się na jego założenie przy podpisywaniu umowy kredytowej, też może ubiegać się o kredyt w danej instytucji, ale nie na promocyjnych warunkach.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments